Запознајте го летечкиот скутер од Назад кон иднината

Летечки скутер назад во иднината

Сигурно сте виделе или, барем, сте слушнале за успешна филмска трилогија Назад кон иднинатаНа Првиот филм беше објавен во 1985 година и стана најуспешниот во годината. Неговиот успех беше толку голем што беше решено да се објави продолжение четири години подоцна со Стивен Спилберг како продуцент! Беше ево овој втор филм каде што се појавува летечкиот скутер од филмот Назад кон иднината 2.

Трите филма беа глуми Мајкл Jеј Фокс како Марти Мекфлај и Кристофер Лојд како ексцентричен научник Емет Браун. Секој филм ги смести главните ликови во различни епохи благодарение на патување низ времето на DeLorianНа Без сомнение, трилогијата претставува значаен напредок особено во жанрот научна фантастика. Но, пред с, вториот дел генерираше големи очекувања во врска со иднината и технолошките случувања што би имало, таков е случајот со скутерот во филмот. Прочитајте за да ги дознаете сите детали за овој нов gadget и што има ново во него!

Летечкиот скутер од филмот Назад кон иднината 2

Главниот јунак е Марти: 17-годишен тинејџер кој секогаш оди од едно до друго место со својот скутер и дека е исто така дел од училишна музичка група каде свири гитара. Тој има девојка по име ennенифер и негов најдобар пријател е Емет, научник кој го води на патување низ времето и најчесто е идентификуван како „Док“.

Филмот започнува во 1985 година и протагонистите патуваат во иднината 30 години. Треба да завршат мисија на 21 октомври 2015 година!

Назад кон иднината 2 е еден од најуспешните филмови во жанрот научна фантастика. Специјалните ефекти беа импресивни за нивното време! Реалности колку што беа XNUMXD слики, летечки автомобили и скутерот што ги користеше Марти беа подигнати.

El летечкиот скутер од филмот Назад кон иднината стана икона за fansубителите на трилогијата. Средбата на Марти со таквото ново превозно средство беше случајна, бидејќи тоа беше средство што тој го искористи за да победи во борба во одреден дел од заговорот.

Покрај приказната што можеме да ја кажеме, без страв да не погрешиме, тоа најрелевантното нешто во овој филм беше визијата со која креаторите ја формираа иднинатаНа Филмот го отсликува можниот одговор на вечното прашање: каква ќе биде иднината за некое време?

Назад во сегашноста… Се слави 30 -годишнината од серијата!

Иднината н caught стигна и дојде 2015 година! Фановите со нетрпение го очекуваа 21 октомвриНа Ова, бидејќи во вториот филм, тоа беше датумот наведен на кој ќе се случи доаѓањето на Марти и Док во наше време.

За одбележување на 30-годишнината, некои земји повторно ги објавија трите филма во кината. А официјална порака од доктор Емет Браун да им се обратиме на fansубителите на сагата и прикажани подолу:

Очекувањата беа огромни бидејќи можеше да се случат многу изненадувања. Тоа беше можност што компаниите можеа да ја искористат голема предност! Таков е случајот со она што го направија Најк, Пепси и Лексус. Оваа последна автомобилска компанија го претстави првиот прототип што може да се спореди со познатиот летечки скутер од филмот Назад кон иднината 2.

Дали летечкиот скутер од филмот Враќање во иднината е веќе реалност?

Неколку компании развија прототипови за да го постигнат моделот што функционира како што работеше скутерот во филмот. Lexus, реномираната марка за автомобили е еден од нив

Слајд е името на Лексус за летачкиот скутер и навистина лебди во воздухот и може да се лизне по површината! Уредот користи постоечка технологија: магнетна левитацијаНа Затоа, за жал, не работи на која било површина, односно може да се лизне само на патеки со специјални магнети.

Скутерот Слајд работи со течен азот како гориво, за споредба. Така штом скутерот се загрее, тој губи левитација и треба да се наполни со азот. Просечната употреба за овој летачки скутер е приближно 20 минути. Лексус изгради во Кубелес, град лоциран во близина на Барселона, специјална патека за да може да се тестира.

Овој летачки скутер Не е за продажба, во моментов тоа е само прототип. Конечно, брендот го искористи технолошкиот развој на својот слајд и годишнината Back to the Future за да ја искористи како реклама за своите автомобили.

Што да очекуваме сега?

Компаниите продолжуваат да истражуваат и да инвестираат во добивање на потребната технологија за да го донесат долгоочекуваниот летечки скутер од филмот „Враќање во иднината“.

Хендо е компанија која неколку години го започна проектот на летачки скутер што може да се комерцијализираНа Иако „Хендо Ховерборд“ не користи течен азот, сепак има ограничувања за користење при неговото лансирање.

Хендо користеше колективни колекции кои генерираа интересни суми пари. Што повеќе пушти во продажба некои прототипи во вредност од 10 илјади американски долари по скутер!

Благодарение на истражувачката и развојната работа, Хендо разви неколку прототипови што ги усовршиНа Ги прикажувам на следнава слика:

ХЕНДО ХАВАБОРД

Тековни скутери

Трилогијата беше објавена во 80 -тите, време кога скутерот беше особено популарен како превозно средство и рекреација. Никој не можеше да ја замисли можноста да добие таков што полета! Дефинитивно вториот дел од трилогијата ги зголеми очекувањата во главите на гледачите. Некои од нив се веќе дел од нашиот секојдневен живот, а на други им недостасува.

Она што претставува реалност е тоа Целта на многу компании е да лансираат летачки скутер со исти функции како оној што го користеше Марти МекФлај.

Во моментов имаме гаџети достапни за продажба и кои станаа многу популарни: се повикувам на електрични скутери и дека се инспирирани од артефактот на филмот.

hoverboard

Факт е дека се поблиску и поблиску сме! Се чини дека изненадувањето може да дојде порано од очекуваното ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.