Шпански филмски режисери

Шпански филмски режисери

Киното е една од најценетите уметности во светот, која не може да постои без интересен заплет. Сепак, Иако имаме исклучителна приказна со голем потенцијал, ништо многу не би се случило без неопходната работа на режисеротНа Работата на филмскиот режисер е да го режира снимањето и да го направи блокбастер. Шпанското кино има многу таленти и денес ќе ви кажам малку за историјата на главните шпански филмски режисери имаме денес.

Една од главните функции на режисерот е да направи малку од с everything! Во основа е одговорен за правилно извршување и проектирање приказна на начин што е релевантен за публиката. Фигурата е таа што ги донесува главните одлуки, на пример: изведување сценарио, избор на саундтрак, давање инструкции на актерите, надзор на снимките од секоја сцена и аглите на камерите за време на снимањето. Но главно придонесува за сопствената визија за тоа како е приказната да се раскажува со фактори од суштинско значење како и одредувањето на стилот на околината. Подолу ви прикажувам три од најпознатите шпански филмски режисери за да не го изгубиме од вид ниту еден од нивните филмови.

Педро Алмодовар

Педро Алмодовар

Се смета за еден од највлијателните режисери надвор од неговата родна земја во последните децении. Роден е во Калзада де Калатрава во 1949 година во семејство на мртви. Тој секогаш беше опкружен со жени околу себе, кои се одличен извор на инспирација за неговите дела. На осумнаесетгодишна возраст се преселил во градот Мадрид за да студира кино; сепак училиштето неодамна беше затворено. Овој настан не претставуваше пречка за Алмодовар да започне да го фалсификува неговиот пат. Влезе во театарски групи и почна да пишува свои романи. Дури во 1984 година кога почна да се пројавува преку филмот Што направив за да го заслужам ова?

Неговиот стил ги уништува шпанските буржоаски манири, бидејќи тој ги претставува реалностите во своите дела што понекогаш е тешко да се асимилираат со ситуации на социјална маргиналност. Се осврнува на многу контроверзни теми како што се: дрога, рани деца, хомосексуалност, проституција и злоупотреба. Сепак, тој никогаш не го занемарува својот карактеристичен црн и непослушен хуморНа Тој ги смета актерките Кармен Маура и Пенелопе Круз како една од неговите омилени актерки и музи.

Меѓу неговите главни дела наоѓаме:

 • С Everything за мајка ми
 • Волвер
 • Кожата во која живеам
 • Збори со неа
 • Ameама!
 • Цветот на мојата тајна
 • Далечни потпетици

Добитник е на два Оскари: во 1999 година благодарение на „С about за мајка ми“ и во 2002 година за сценариото „Разговарај со неа“На Дополнително, добитник е на неколку Златни глобуси, БАФТА награди, Гоја награди и на Канскиот фестивал. Важно е да се нагласи дека покрај тоа што е еден од најдобрите шпански филмски режисери; Тој е исто така успешен продуцент и сценарист.

Алехандро Аменабар

Алехандро Аменабар

Со мајка со шпанско потекло и чилеански татко, наоѓаме двојна националност кај овој режисер што тој ја одржува во моментов. Роден е на 31 март 1972 година во Сантијаго де Чиле, а следната година семејството одлучило да се пресели во Мадрид. Неговата креативност започна да се развива од многу рана возраст кога покажа одлично nessубов кон пишување и читање, како и компонирање музички темиНа Тој се смета за еден од најуспешните режисери, сценаристи и композитори на нашето време за седмата уметност.

На Првите дела на Аменебар сочинуваа четири кратки филмови објавен помеѓу 1991 и 1995 година. Почна да се стекнува со слава во 1996 година со продукцијата „Теза“, трилер што привлече критичко внимание на Берлинскиот филмски фестивал и освои седум награди Гоја. Во 1997 година тој го разви „Абре лос ојос“, научно -фантастичен филм кој ги зафати фестивалите во Токио и Берлин. Заплетот го остави американскиот актер Том Круз толку импресиониран што одлучи да ги добие правата за адаптација што беше објавена во 2001 година под наслов „Ванилано небо“.

Третата продукција на режисерот со голема резонанца е познатиот филм „Другите“ со Никол Кидман во главната улога. и која беше објавена во кината во 2001 година. Оствари висок рејтинг и одлични критики; исто така беше позициониран како најгледан филм на годината во Шпанија.

Еден од неговите најнови играни филмови каде соработува како режисер беше во 2015 година, насловен „Регресија“, во кој глумеа Ема Вотсон и Итан Хок.

Некои други наслови за кои тој придонесе како режисер, продуцент, текстописец или актер се следниве:

 • Излезе на море
 • Злото на другите
 • Јазикот на пеперутките
 • Никој никого не познава
 • Агора
 • Мене ми е гајле

Аменибар има награда Оскар во својата историја, покрај голем број награди Гоја.

Хуан Антонио Бајона

Хуан Антонио Бајона

Роден е во 1945 година во градот Барселона, има брат близнак и потекнува од скромно семејство. Јасја започна својата професионална кариера на 20 -годишна возраст со правење реклами и видео клипови на некои музички бендови. Бајона го препозна Гилермо дел Торо како нејзин ментор и со кого се запозна за време на филмскиот фестивал Ситгес 1993 година.

En 2004, сценаристот на филмот „Сиропиталиште“ го понуди сценариото на БајонНа Гледајќи ја потребата за двојно зголемување на буџетот и времетраењето на филмот, тој бара помош од Гиilleермо дел Торо кој нуди копродукција на филмот што е објавен три години подоцна на фестивалот во Кан. Навивањето од публиката траеше речиси десет минути!

Друго од најрелевантните дела на режисерот одговара на драмата „Невозможното“ со Наоми Вотс во главната улога и објавен во 2012 година. Заплетот ја раскажува приказната за едно семејство и трагедијата што се случи за време на цунамито во Индискиот Океан во 2004 година. Филмот успеа да се позиционира како најуспешна премиера во Шпанија досега, заработувајќи 8.6 милиони долари за време на викендот на отворањето.

Дополнително, во 2016 година филмот „Чудовиште доаѓа да ме види“ беше премиерно прикажан во Шпанија. Големото изненадување доаѓа кога реномираниот режисер Стивен Спилберг ја избира Бајона за да го режира последниот дел од Светот на Јура во 2018 година: „Паднатото кралство“.

Што е со останатите шпански филмски режисери?

Без сомнение, има многу уметници во пораст. Наоѓаме режисери како Икар Болајн, Даниел Монзон, Фернандо Труеба, Даниел Санчез Аревало, Марио Ками и Алберто Родригез за кои не смееме да губиме трага. Неговата работа почнува да добива име во индустријата со неговите предлози.

Филмските режисери зависат од буџетот, покрај некои ограничувања на креаторите на приказните. Сепак, неговата работа е столбот на секое кинематографско дело. Вистинска уметност е правилно да ги толкувате и прилагодувате идеите на другите луѓе за да ги пренесете на голема публика и да ги претворите во успех! 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.