Lojërat më të mira të tavolinës për familjen

lojë tavoline për familjen

Pak gjëra janë më të mira sesa të kaloni kohë me të dashurit tuaj, me partnerin, familjen ose fëmijët tuaj. Kaloni ditë, pasdite dhe netë duke luajtur në shtëpi dhe duke lënë disa nga momentet më të paharrueshme që do të mbahen mend gjithmonë. Dhe që kjo të jetë e mundur, do t'ju duhen disa prej tyre lojërat më të mira të tavolinës për familjen. Do të thotë, lojëra tavoline që i pëlqejnë të gjithëve, fëmijëve, adoleshentëve, të rriturve dhe të moshuarve.

Megjithatë, duke pasur parasysh numrin e lojërave të disponueshme dhe sa e vështirë është t'i bësh të gjithë njësoj argëtues, nuk është një detyrë e lehtë për të zgjedhur. Këtu ne ju ndihmojmë ta bëni atë, me disa nga rekomandimet më të mira, me më i shitur dhe argëtues cfare mund te gjeni...

Lojërat më të mira të tavolinës për të luajtur me familjen

Ka disa lojëra tavoline për të luajtur si familje që janë ndër më të spikaturat. Vepra të vërteta arti të kohës së lirë dhe argëtuese për të kaluar momentet më të mira me të dashurit tuaj dhe që zakonisht kanë një gamë të gjerë moshash, përveç pranimit të grupeve të mëdha lojtarësh. Disa rekomandimet shëndoshë:

Diset Party & Co Family

Është Partia klasike, por në një edicion special për familjen. E pershtatshme nga mosha 8 vjec. Në të duhet të kryeni teste të shumta kur është radha juaj, dhe mund të luhet në ekipe. Imitoni, vizatoni, imitoni, përgjigjuni pyetjeve dhe kaloni kuize argëtuese. Një mënyrë për të përmirësuar komunikimin, vizualizimin, lojën në ekip dhe për të kapërcyer drojën.

Blej Party & Co.

Familja e Ndjekjes së Parë

Një lojë e përshtatshme për të gjitha moshat nga 8 vjeç. Është loja klasike me pyetje dhe përgjigje, por në një botim familjar, pasi përfshin karta për fëmijë dhe karta për të rritur, me 2400 pyetje të kulturës së përgjithshme për të testuar njohuritë tuaja. Për më tepër, përfshihet një sfidë Showdown.

Blej Trivial

Pictionary Mattel

Ata mund të luajnë të gjithë nga mosha 8 vjeç, me kapacitet për të luajtur nga 2 deri në 4 lojtarë ose gjithashtu të bëjnë ekipe. Është një nga lojërat më të mira të tavolinës për familjet, objektivi i së cilës është të hamendësojnë një fjalë ose frazë përmes fotografive. Përfshin një tabelë të bardhë, shënues, karta treguese, tabelë, orën e kohës, zare dhe 720 letra.

Blej Pictionary

Bum familjar

E gjithë familja mund të përfshihet në këtë lojë klasike. 300 letra të ndryshme dhe argëtuese, një tabelë, e lehtë për t'u luajtur, me sfida, veprime, gjëegjëza, përkëdhelje, ndëshkime për mashtrime, etj. Një mënyrë e shkëlqyer për të mbledhur të gjithë të dashurit tuaj dhe për të kaluar një kohë të mirë.

Blej Family Boom

Koncept

E gjithë familja mund të luajë, rekomandohet nga mosha 10 vjeç. Është një lojë argëtuese dhe dinamike në të cilën ju zhvilloni kreativitetin dhe imagjinatën tuaj për të zgjidhur enigmat. Një lojtar duhet të kombinojë ikona ose simbole universale për t'i bërë të tjerët të marrin me mend se për çfarë bëhet fjalë (personazhe, tituj, objekte, ...).

Koncepti i blerjes

Dashuri me fjalë Edicioni i Familjeve

Një lojë për të rinj dhe të moshuar, për të luajtur si familje dhe për të ndihmuar në forcimin e lidhjeve midis pjesëmarrësve. Projektuar për të tërhequr nipërit, gjyshërit, prindërit dhe fëmijët, duke i ndihmuar ata të kalojnë një kohë të mirë me 120 kartat me pyetje argëtuese dhe opsione që çojnë në tema të ndryshme bisede.

Blini dashurinë me fjalë

Bizak Fëmijët kundër prindërve

Një tjetër nga lojërat më të mira të tavolinës për familjen, me pyetje dhe sfida për të gjithë anëtarët. Fituesi do të jetë ai që kalon i pari tabelën, por për këtë ju duhet t'i përgjigjeni saktë pyetjet. Luhet në grup, me fëmijët kundër prindërve, megjithëse mund të bëhen edhe grupe të përziera.

Blerja e fëmijëve kundër prindërve

Fabula të mbushura

Në këtë lojë tavoline familjare, çdo lojtar merr rolin e një kafshe pellushi që duhet të shpëtojë vajzën që adhuron, pasi ajo është rrëmbyer nga një entitet i keq dhe misterioz. Një libër me tregime i përfshirë do të veprojë si një udhëzues për tregimin dhe hapat që duhen ndjekur në tabelë ...

Blej Fabula të mbushura

Shpërthim! Loja e Perëndimit të egër

Një lojë letrash që të kthen në kohët e Perëndimit të Egër, në një rrugë me pluhur me një duel deri në vdekje. Në të, të jashtëligjshmit do të përballen me sherifin, sherifi kundër të jashtëligjshmit dhe renegati do të krijojë një plan sekret për t'u bashkuar me ndonjë nga bamdos...

Bli Bang!

E zymtë mysafirë të papërshtatshëm

Një lojë në të cilën do të ketë mysafirë të tmerrshëm, një familje gangsterësh dhe një rezidencë. Çfarë mund të shkojë keq? Kjo është loja me letra e Gloom, e cila vjen si një zgjerim i lojës bazë.

Blerja e mysafirëve të papërshtatshëm

Lojëra argëtuese tavoline për të luajtur si familje

Por nëse ajo që po kërkoni është të shkoni pak më tej dhe të gjeni lojërat më qesharake të tavolinës për të mos pushuar së qeshuri, qarë nga të qeshurit dhe duke ju lënduar barkun, ja të tjerat tituj që do t'ju bëjnë të kaloni sa më mirë:

Loja Off Batalioni i dueleve kokë më kokë

Një lojë tavoline familjare e përshtatshme për të gjitha moshat, e krijuar për njerëz konkurrues dhe kritikë. Ka 120 duele unike për të bërë ballë për ballë me të afërmit tuaj. Në to duhet të demonstroni aftësinë, fatin, guximin, aftësinë mendore ose fizike. Bëhen duele shumë të shpejta dhe të këndshme, ndërsa pjesa tjetër e lojtarëve veprojnë si juri për të vendosur fituesin. Ti guxon?

Blej lojën jashtë

Glop Mimika

Një nga lojërat e preferuara për familjet me të cilën mund të testoni durimin, komunikimin dhe aftësinë tuaj për të transmetuar përmes mimikës. Është i përshtatshëm për fëmijë, adoleshentë dhe të rritur. Të gjithë do të argëtohen duke luajtur dhe bashkëvepruar. Ai përfshin 250 letra të kategorive të ndryshme dhe ju duhet t'i bëni të tjerët të hamendësojnë atë që dëshironi të shprehni përmes gjesteve.

Blej Mimika

Kube tregimi

Kjo lojë është për ata që pëlqejnë imagjinatën, shpikjen dhe tregimin argëtues. Ai ka 9 zare (gjendja shpirtërore, simboli, objekti, vendi, ...) që mund t'i hidhni me më shumë se 1 milion kombinime për historitë që do t'ju duhet të krijoni në varësi të asaj që keni dalë. I pershtatshem per moshat 6 vjec e lart.

Kube tregimi

Twister

Një tjetër nga lojërat më të mira për argëtim familjar. Ka një rrogoz me ngjyra ku do t'ju duhet të mbështesni pjesën e trupit që tregohet në kutinë e ruletit ku keni zbritur. Pozat do të jenë sfiduese, por patjetër do t'ju bëjnë të qeshni.

Blej Twister

Uga Buga

Një lojë me letra për të gjithë familjen, e përshtatshme për moshat 7+. Në të ju futeni në këpucët e një fisi parahistorik të njerëzve të shpellave dhe secilit lojtar do të duhet të përsërisë një sërë zhurmash dhe gërmimesh sipas kartave që dalin dhe me qëllimin për t'u bërë udhëheqësi i ri i klanit. Gjëja e ndërlikuar e kësaj loje është se do t'ju duhet të mësoni përmendësh tingujt ose veprimet e letrave që do të grumbullohen gradualisht dhe duhet t'i luani ato në rendin e duhur ...

Blej Ugha Bugha

Devir Ubongo

Ubongo është një nga lojërat më argëtuese për të gjithë familjen, e rekomanduar për personat mbi 8 vjeç. Krijuesit e tij sigurojnë se është i furishëm për shkak të mënyrës se si lojtarët do të përpiqen t'i përshtatin pjesët në skuadrën e tyre njëkohësisht; është problematike sepse kur të filloni nuk do të mund të ndaleni; dhe e lehtë për sa i përket rregullave të saj.

Blini Ubongo

Si të zgjidhni një lojë të mirë të bordit familjar?

lojëra të tavolinës familjare

Për të zgjedhur mirë lojërat më të mira të tavolinës familjare, duhet të merren parasysh disa detaje thelbësore:

 • Ata duhet të kenë një kurbë të lehtë të të mësuarit. Është e rëndësishme që mekanika e lojës të jetë e lehtë për t'u kuptuar si për të rinjtë ashtu edhe për të moshuarit.
 • Duhet të jenë sa më pa kohë, sepse nëse lidhen me të shkuarën apo me disa gjëra moderne, të vegjlit dhe të moshuarit do të humbasin disi.
 • Dhe, sigurisht, duhet të jetë argëtuese për të gjithë, me një temë më të përgjithshme dhe jo për një audiencë specifike. Me pak fjalë, keni një gamë të gjerë moshash të rekomanduara.
 • Përmbajtja duhet të jetë për të gjithë audiencën, domethënë nuk duhet të kufizohet vetëm për të rriturit.
 • Duke qenë për të gjithë familjen, ato duhet të jenë lojëra në të cilat mund të marrësh pjesë në grupe ose që të pranosh një numër të madh lojtarësh në mënyrë që askush të mos mbetet jashtë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.