Lojërat më të mira të tavolinës ndonjëherë

lojërat më të mira të bordit

Me siguri ju pëlqen të ndani përvoja me familjen tuaj, me partnerin ose miqtë tuaj. Dhe çfarë nxitjeje më të mirë për takime, për ato ditë me shi apo të ftohta, apo për festa, sesa të kesh ato lojërat më të mira të tavolinës ndonjëherë. Ka për të gjitha shijet dhe moshat, të të gjitha llojeve të kategorive dhe temave të ndryshme. E mërzitshme? E pamundur! Do të kaloni një kohë të mirë me këta tituj që ju rekomandojmë këtu.

Për më tepër, ne ju lëmë me përmbledhjet e lojërave të tavolinës që kemi publikuar në mënyrë që të zgjidhni atë që i përshtatet më së miri asaj që kërkoni:

Indeks

Llojet e lojërave të tavolinës

Këto janë kategoritë me lojërat më të mira të tavolinës në histori, të ndara sipas kategorive dhe temave. Me ta nuk ka asnjë justifikim për të mos pasur momente argëtimi me bollëk:

Lojtar i vetëm

Këto Të vetmuar dhe të mërzitur, nuk mund të keni gjithmonë disa lojëra, ose ato nuk janë gjithmonë të gatshme për të luajtur, kështu që është më mirë të merrni një nga këto lojëra me një lojtar:

Solitaire me karta

Kuverta jo vetëm që ju lejon të luani në një grup, por gjithashtu mund të krijoni vetmia juaj Në stilin më të pastër Windows, por në tryezën tuaj dhe me kuvertën e zgjedhjes suaj, frëngjisht ose spanjisht. Një lojë për t'ju shpërqendruar dhe për të mbushur orët boshe.

Blini kuvertën spanjolle të letrave Blini kuvertën franceze të letrave

E premte

E premtja ka nevojë vetëm për një lojtar, dhe kjo është një lojë me letra. Një aventurë solo ku vetëm ju mund ta fitoni lojën. Kjo lojë ju zhyt në një histori për Robinson, i cili është mbytur në ishullin tuaj dhe duhet t'ju ndihmojë të luftoni kundër një morie rreziqesh dhe piratësh.

Blini të premten

Jo pa macen time

Kjo lojë tjetër është projektuar gjithashtu për një lojtar të vetëm, megjithëse ata mund të luajnë deri në 4. Është e thjeshtë, luhet me letra. Qëllimi është të drejtoni kotelen në mënyrë që të mund të arrijë në një vend të ngrohtë të këndshëm për të dalë nga rruga. Sidoqoftë, kalimi i labirintit urban nuk do të jetë i lehtë ...

Blej Jo pa macen time

Bandit Lúdilo

Është një lojë letrash shumë e thjeshtë, edhe për fëmijë. Ata mund të luajnë nga 1 lojtar vetëm në 4. Dhe ju duhet të siguroheni që një bandit që përpiqet të arratiset të mos ia dalë. Letrat do të bllokojnë rrugën për ta kapur atë. Loja do të përfundojë kur të jenë mbyllur të gjitha daljet e mundshme.

Blej Bandit

Arkham Noir: Vrasjet e kultit të shtrigave

Një lojë e frymëzuar nga historitë fantastike horror të HP Lovecraft. Është një titull i veçantë për të rriturit në të cilin luhet vetëm. Lidhur me historikun e saj, rezulton se disa studentë të Universitetit Miskatonic janë gjetur të vdekur. Këta studentë po hetonin tema të lidhura me okultizmin dhe ju duhet të arrini në rrënjët e fakteve me këtë lojë me letra.

Bli Arkham Noir

Kooperativat

Nëse ajo që ju dëshironi është nxitja e shpirtit të ekipit, Përveç zhvillimit të aftësive të bashkëpunimit, ka më mirë se këto lojëra bashkëpunuese të tavolinës:

mysterium

Një lojë bashkëpunimi e përshtatshme për të gjitha moshat, nga 8 vjeç. Në të do t'ju duhet të zgjidhni një mister, dhe të gjithë lojtarët do të fitojnë ose humbasin së bashku. Qëllimi është të zbuloni të vërtetën për vdekjen e një shpirti që endet në rezidencën e përhumbur. Vetëm atëherë shpirti juaj mund të prehet në paqe.

Blini Mysterium

Ishulli i ndaluar

Të gjithë duhet të punojnë së bashku për të rimarrë disa objekte të vlefshme nga një ishull misterioz. Por nuk do të jetë e lehtë, pasi ishulli po fundoset pak nga pak. Merrni këpucët e 4 aventurierëve të guximshëm dhe mblidhni thesaret e shenjta përpara se të përfundojë i varrosur nën ujë.

Bleni ishullin e ndaluar

diversant

Një lojë ideale bashkëpunuese për grupe dhe e përshtatshme për të gjithë familjen. Ata mund të luajnë nga 2 deri në 12 lojtarë. Ai përmban 176 letra që do t'ju ndihmojnë të merrni përqindjen më të lartë të arit në minierë. Një nga lojtarët është diversanti, por pjesa tjetër nuk e di se kush është. Qëllimi është që të fitojë medaljen e artë përpara tij.

Blej Sabotator

Tmerri Arkham

Është i bazuar në të njëjtën histori të Arkham Noir, dhe të njëjtin mjedis. Por ky është një Botim i 3-të i ngarkuar me përmbajtje të re, mistere të reja, më shumë çmenduri dhe shkatërrim dhe më shumë qenie të liga që do të përpiqen të zgjojnë të këqijat e gjumit. Lojtari do të jetë një hetues i cili do të përpiqet të shmangë këtë fatkeqësi që duket në të gjithë botën me ndihmën e lojtarëve të tjerë dhe të dhëna që jepen.

Blej Arkham Horror

lloj brejtësi

Është një lojë bashkëpunimi e krijuar për të vegjlit, që nga mosha katër vjeç, megjithëse mund të marrin pjesë edhe të rriturit. Qëllimi i bandës Haba Hamster është të ndihmojë në mbledhjen e të gjitha furnizimeve të nevojshme ushqimore për dimër. Gjithçka në një tabelë me të gjitha llojet e detajeve, karakteristikat e veçanta (rrota, vagon, ashensori i lëvizshëm ...), etj.

Blej Hasterbande

Rezidenca e çmendurisë

Një tjetër titull bashkëpunimi që ju zhyt në rrugicat dhe pallatet e rrëmujshme të Arkham. Ka sekrete dhe përbindësha të tmerrshme të fshehura. Disa të çmendur dhe kulturistë po komplotojnë brenda këtyre ndërtesave për të thirrur të Lashtët. Lojtarët do të duhet të kapërcejnë të gjitha pengesat dhe të zbulojnë misterin. Do jete i afte?

Bleni Mansionin e Çmendurisë

Pandemike

Një titull i përshtatshëm për kohën. Një lojë argëtuese tavoline në të cilën anëtarët e një ekipi të specializuar për kontrollin e sëmundjeve duhet të përballen me 4 murtaja vdekjeprurëse që përhapen në të gjithë botën. Mundohuni të merrni të gjitha burimet e nevojshme për të sintetizuar kurën dhe për të shpëtuar njerëzimin. Vetëm së bashku mund të...

Blej Pandemi

Zombicide dhe Zombie Kidz Evolution

Apokalipsi i zombive ka ardhur. Prandaj, do t'ju duhet të punoni si një ekip për të armatosur veten dhe për të shkatërruar të gjithë të vdekurit. Çdo lojtar merr rolin e një të mbijetuari të pajisur me aftësi unike, kështu që secili do të ketë rolin e tij. Kështu do të luftoni turmën e infektuar. Përveç kësaj, ajo ka një version Kidz për të vegjlit.

Bleni Zombicide Blini versionin Kidz

Parku i Misterit

Mysterium Park është një tjetër nga lojërat më të mira bashkëpunuese të tavolinës ku zhyteni në një panair tipik, por që fsheh sekrete të errëta. Ish-drejtori i saj u zhduk dhe hetimet nuk arritën në përfundim. Që nga ajo ditë, gjëra të çuditshme nuk kanë pushuar së ndodhuri dhe disa janë të bindur se shpirti i tyre endet atje ... Qëllimi juaj është të hetoni dhe zbuloni të vërtetën dhe keni vetëm 6 netë para se panairi të largohet nga qyteti.

Blej Mysterium Park

Legjendat e Andorit

Fitues i një çmimi, ky është një nga titujt më të mirë të bashkëpunimit që mund të blini. Një lojë e krijuar nga ilustruesi i famshëm Michael Menzel dhe që ju çon në mbretërinë e Andor. Armiqtë e këtij territori po shkojnë drejt kështjellës së mbretit Brandur. Lojtarët hyjnë në këpucët e heronjve që do të duhet të përballen me të për të mbrojtur kështjellën. Dhe… kujdes për dragoin.

Blini Legends of Andor

Lojëra tavoline për të rriturit

Për adoleshentët, për festat e miqve, për të kaluar momentet më të mrekullueshme me ata që ju interesojnë. Për këtë shërben kjo përzgjedhje e titujve më të mirë të lojërave për të rritur.

Shikoni lojërat më të mira të tavolinës për të rriturit

Për dy persona ose çifte

Kur numri i lojtarëve reduktohet në vetëm dy, mundësitë nuk janë të kufizuara. ekzistojnë lojëra të jashtëzakonshme për çifte lojtarësh. Disa nga më të mirat janë:

Dizajni i dyfishtë Tetris

Është një lojë tavoline që ka nevojë për pak prezantime. Ju keni një dërrasë vertikale me një çarë në pjesën e sipërme përmes së cilës hidhni copat. Çdo pjesë ka format e videolojës popullore retro dhe do t'ju duhet të përshtateni në mënyrën më të mirë çdo kthesë.

Blej Tetris

Abaloni

Është një nga lojërat e tavolinës abstrakte më të shitura në botë. E projektuar në vitin 1987, ajo ka mbijetuar deri më sot e rinovuar plotësisht. Ju keni një tabelë gjashtëkëndore dhe disa mermere. Objektivi është të hidhen nga tabela 6 mermeret e kundërshtarit (nga 14 që ai ka pozicionuar).

Blej Abalon

Shpërthim! Dueli

Nëse ju pëlqen perëndimi, atëherë do t'ju pëlqejë kjo lojë me letra që ju çon në Perëndimin e largët dhe të egër në të cilin do të përballeni me kundërshtarin tuaj në një duel. Të jashtëligjshëm kundër përfaqësuesve të ligjit, vetëm njëri mund të mbetet, tjetri do të kafshojë pluhurin ...

Bli Bang!

Kodi sekret i Duo

Është një lojë bashkëpunimi dhe misteri e krijuar për të gjithë familjen, duke luajtur në çifte. Duhet të jeni të shpejtë dhe të zgjuar, pasi do të jeni një spiun që do t'i duhet të zgjidhë misteret duke interpretuar të dhëna delikate. Disa mund të jenë harenga të kuqe dhe nëse nuk mund t'i dalloni, pasojat do të jenë të tmerrshme...

Bli Kodin Sekret Duo

Kerkese

Mbreti ka vdekur, por askush nuk e di se si ndodhi. Ai u shfaq me kokë poshtë brenda një fuçi vere. Ai nuk ka lënë trashëgimtarë të njohur. Ky është skenari në të cilin fillon loja, e cila përbëhet nga dy faza: të parën secili lojtar do të përdorë letrat e tij për të rekrutuar ndjekës, në të dytën ndjekësit do të luftojnë për të marrë shumicën. Kushdo që merr më shumë vota në fraksionin e tyre fiton.

Blej Pretendim

Dueli i 7 Mrekullive

I ngjashëm në stil me 7 mrekullitë e vlerësuara me çmime, por i krijuar për 2 lojtarë. Përparoni dhe mundi konkurrencën tuaj për ta bërë qytetërimin tuaj të përjetësohet. Çdo lojtar drejton një qytetërim, duke ndërtuar ndërtesa (çdo kartë përfaqëson një ndërtesë) dhe do të ndihmojë në forcimin e ushtrisë, zbulimin e përparimeve teknike, evoluimin e perandorisë suaj, etj. Ju mund të fitoni me supremaci ushtarake, shkencore dhe civile.

Blej Duelin e 7 mrekullive

Lojëra tavoline për fëmijë

Nëse keni të vegjlit në shtëpi, një nga dhuratat më të mira që mund t'i bëni është një nga këto lojëra. Një mënyrë që ata të zhvillohen siç duhet, të mësojnë dhe të qëndrojnë larg ekraneve për pak çaste...

Shikoni lojërat më të mira të tavolinës për fëmijë

Lojëra tavoline për familjen

Këto janë ndër më të mirat që mund të blini, pasi të gjithë mund të marrin pjesë, miqtë, fëmijët tuaj, nipërit, gjyshërit, prindërit ... Projektuar posaçërisht për grupe të mëdha dhe shumë argëtuese.

Shikoni lojërat më të mira familjare

Lojëra me letra

Për fansat e lojëra me letraKëtu janë disa të tjera që nuk janë përfshirë në seksionet e mëparshme dhe që bazohen në kuvertë:

Marrëveshja e Monopolit

Është loja klasike Monopoly, por e luajtur me letra. Lojëra të shpejta dhe argëtuese që përdorin karta aksioni për të mbledhur qira, për të bërë biznes, për të marrë pronë, etj.

Blej marrëveshje monopoli

Lojë e ndërlikuar me molë

Një lojë letrash që konsiston në shpërndarjen te lojtarët dhe fiton i pari që mbaron prej tyre. Për ta bërë këtë, ata duhet të hedhin një kartë për radhë me një numër menjëherë më të lartë ose më të ulët se ai në tryezë. Dhe më e mira nga të gjitha, për të fituar, duhet të mashtrosh ...

Blini molën e ndërlikuar

Dobble i papërshkueshëm nga uji

Një lojë shpejtësie, vëzhgimi dhe refleksesh, me dhjetëra letra të papërshkueshme nga uji, që të mund të luani edhe në pishinë gjatë verës. Çdo kartë është unike dhe ka vetëm një fotografi të përbashkët me çdo tjetër. Kërkoni simbolet identike, thuani me zë të lartë dhe merrni ose hidhni kartën. Mund të luani deri në 5 minigame të ndryshme.

Blej Dobble

Zare

Nëse lojërat me tavolinë ose me letra janë klasike, të njëjtat janë edhe lojërat me zare. Këtu janë disa nga lojëra me zare më të vlerësuarit:

Kryq zare

Ju keni 14 zare, 1 gotë, 1 orë rëre dhe kaq. Një lojë e bazuar në kthesa për të përmirësuar të kuptuarit e dëgjimit, tolerancën, aftësitë njohëse. Thjesht duhet të hidhni zarin dhe të formoni numrin më të madh të fjalëve të lidhura brenda kohës që keni. Shkruani pikët tuaja dhe fitoni mbi kundërshtarët tuaj.

Blini zare kryq

Gotë

Një filxhan dhe zare janë gjithçka që ju nevojitet për të konkurruar dhe luajtur. Është një lojë e thjeshtë, e cila mund të luhet si të preferoni, por që thjesht mund ta përdorni për të hedhur zarin dhe për të parë se kush hedh shifrat më të mëdha, ose për të provuar të përputhen me kombinimet që do të dilnin.

Kube tregimi

Nuk është një lojë tradicionale me zare, por ju keni 9 zare me fytyra që mund të jenë personazhe, vende, objekte, emocione, etj. Ideja është të hidhni zarin dhe në varësi të asaj që keni dalë, tregoni një histori me ata përbërës.

Blini kube të tregimit

Lojë Strick

Një lojë për të gjithë familjen ose për miqtë. Një duel magjik duke hedhur zare në arenë për të gjetur kombinime simbolesh që përputhen me të cilat mund të bëni magji dhe magji. Ndërsa loja përparon, lojtari do të humbasë zare dhe do të shterojë fuqitë e tij. Kushdo që humbet i pari zarin është humbësi.

Blej Strick

QWIX

Është e lehtë për t'u mësuar, zhvillon aftësitë tuaja mendore dhe lojërat janë të shpejta, pasi nuk ka rëndësi radha, të gjithë marrin pjesë. Për të shënuar, duhet të shënoni sa më shumë numra.

Blini QWIXX

Bordi

Grupi tjetër i lojërave të panevojshme të tavolinës janë lojëra në tavolinë. Tabelat nuk janë vetëm baza e lojës, por ato mund t'ju ofrojnë një skenar të lojës më gjithëpërfshirës. Disa dërrasa janë të sheshta, por të tjerat janë tre-dimensionale dhe të punuara mjaft mirë.

Scrabble Mattel

Scrabble është një nga lojërat më klasike dhe argëtuese për të bërë fjalë. Ju duhet të shqiptoni dhe lidhni shkronjat për të formuar fjalët me 7 letrat e marra në mënyrë të rastësishme. Çdo shkronjë ka një vlerë, kështu që pikët llogariten bazuar në ato vlera.

Blej Scrabble

Azul

Kjo lojë tavoline do t'ju bëjë të nxirrni shpirtin tuaj mjeshtër, duke krijuar pllaka fantastike mozaiku me pllakat e saj. Objektivi është të merrni dekoratat më të mira për mbretërinë e Evora. Në të mund të luajnë 2 deri në 4 lojtarë dhe është i përshtatshëm për moshat 8 vjeç e lart.

Blej Blu

Prek

Një lojë taktike tavoline për të gjithë familjen. Një riinterpretim i lojës me letra me një kuvertë spanjolle të kthyer në një tabelë. A guxoni t'i jepni një kthesë?

Blej Touché

Dracula

Një klasik i viteve 80 që rikthehet. Një lojë e frymëzuar nga pyjet e Transilvanisë, në lagjet e kështjellës së Drakulës. Forcat e së keqes dhe forcat e së mirës përplasen pasi janë të parat që hyjnë në kështjellë. Kush do ta marrë atë?

Bleni Drakulën

Rruga e thesarit

Më nostalgjikët me siguri do ta mbajnë mend këtë lojë që ende shitet. Një lojë argëtuese për të gjithë familjen, objektivi i së cilës është të blejë dhe të shesë prona përgjatë Detit Mesdhe gjatë shekujve XNUMX dhe XNUMX. Menaxhoni mirë pasurinë tuaj ndërsa zhyteni në këtë aventurë pirate.

Blini Rrugën e Thesarit

Në kërkim të kobrës së perandorisë

Një lojë aventure për të gjithë familjen mes fantastikes dhe magjisë. Një tjetër nga ata tituj që luheshin tashmë në vitet '80 dhe që shumë fëmijë të asaj kohe do të mund t'i mësojnë tani fëmijët e tyre.

Blej Në kërkim të Perandorisë së Kobrave

tabelë bosh

Patate të skuqura, zare, orë me rërë, letra, letra, një rrotë ruletë dhe një tabelë… Por të gjitha bosh! Ideja është që ju të shpikni lojën tuaj të tavolinës. Me rregullat që dëshironi, si dëshironi, vizatim në telajo të bardhë, duke përdorur ngjitëse të printuara, etj.

Blini lojën tuaj

Classics

Ata nuk mund të humbnin lojëra klasike të tavolinës, ato që kanë qenë mes nesh prej brezash dhe nuk dalin kurrë nga moda. Më të mirat janë:

shah

Një dërrasë druri me përmasa 31 × 31 cm, e gdhendur me dorë. Një vepër arti që mund të shërbejë si element dekorativ dhe për të luajtur lojërat më të mira me kë të dëshironi. Pjesët kanë një fund magnetik në mënyrë që të mos bien lehtësisht nga dërrasa. Dhe pllaka mund të paloset dhe të shndërrohet në një kuti për të mbajtur të gjitha pllakat.

Blej shah

domino

Domino ka nevojë për pak prezantime. Është një nga lojërat më të vjetra në histori. Dhe këtu keni një nga lojërat më të mira, me një kuti premium dhe pjesë të punuar me dorë. Për më tepër, nuk ka vetëm një mënyrë për të luajtur, por ka disa stile ...

Bleni domino

Lojë me damë

Pllakë druri thupër e fortë 30 × 30 cm dhe 40 copë dru me diametër 30 mm. Mjafton për të luajtur lojën klasike të damëve. Një lojë e thjeshtë e përshtatshme për mbi 6 vjet.

Blej Zonja

Parcheesi dhe Loja e patës

Një tabelë, dy fytyra, dy lojëra. Me këtë artikull do të keni gjithçka që ju nevojitet për të luajtur lojën klasike të Parcheesi, si dhe lojën e patës nëse e ktheni atë. Përfshin dërrasë druri 26.8 × 26.8 cm, 4 gota, 4 zare dhe 16 xhetona.

Blej Parcheesi / Goose

XXL Bingo

Bingo është një lojë për të gjithë familjen, një nga klasikët e të gjitha kohërave. Me daulle automatike për të shkuar duke lëshuar topat me numra të rastësishëm për t'u kryqëzuar në letra derisa të arrini në rresht ose bingo. Dhe për të promovuar konkurrencën, ju mund të bëni short diçka ...

Bli Bingo

Jenga

Jenga është një lojë primitive që vjen nga shekuj më parë, nga kontinenti afrikan. Është shumë e thjeshtë, dhe të gjithë mund të luajnë. Thjesht do t'ju duhet të hiqni blloqet e drurit nga kulla pa rënë. Ideja është që kulla të lihet sa më e pabalancuar në mënyrë që kur të vijë radha e kundërshtarit, ajo të shembet. Kush i bie copat humbet.

Blej Jenga

Lojëra të mbledhura

Të mërzitur me vetëm një lojë? Udhëtoni shumë dhe nuk i përballoni dot të gjitha lojërat që keni? Opsioni më i mirë është të blini këtë paketë lojërash të bashkuar me 400 copë. Përfshin një libër me udhëzime për të gjithë. Ndër ato qindra lojëra janë disa si shahu, lojërat me letra, zare, domino, damë, parcheesi etj.

Bleni lojëra të montuara

Tematike

Nëse ju jeni një tifoz i Seriale televizive, video lojëra ose filma filmat më të suksesshëm, ka lojëra tematike rreth tyre për të cilat do të jeni të apasionuar:

Kuvertë Dragon Ball

Tifozët e animes Dragon Ball do të magjepsen nga kjo lojë me letra që paraqet personazhet nga seria e njohur DBZ. Thjesht hidhni kartën tuaj në radhë dhe përpiquni të mposhtni kundërshtarin, sipas fuqive të secilit ...

Bleni kuvertën DBZ

Doom The Board Game

Doom është një nga video lojërat më legjendare në histori. Tani vjen edhe në tabelë me këtë lojë tavoline, në të cilën çdo lojtar do të jetë një marinar i armatosur për të luftuar kundër përbindëshave më skëterrë që mund të imagjinoni.

Blej Doom

Lojë tavoline Game of thrones

Nëse jeni magjepsur nga seritë e famshme të HBO-së, atëherë do t'ju pëlqejë edhe kjo lojë e tavolinës me temë Game of Thrones. Çdo lojtar kontrollon një nga Shtëpitë e Mëdha dhe duhet të përdorë dinakërinë dhe potencialin e tij për të fituar kontrollin mbi shtëpitë e tjera. Dhe të gjitha me personazhet më emblematikë të serialit.

Blini Game of Thrones

Simpsons

Qyteti dhe personazhet nga seritë e njohura të animuara marrin jetë këtu, në këtë tabelë argëtuese ku do të zhyteni në jetën e këtyre të verdhëve të lezetshme.

Blini Simpsons

The Walking Dead Trivia

Një Ndjekje Trivial normale dhe e zakonshme, me djathrat e saj, pllakat, dërrasën e saj, kartat e saj me pyetje ... Por me një ndryshim, dhe ai është se është frymëzuar nga seria e famshme e zombive.

Blini TWD të parëndësishme

Kulla e Indiana Jones

Titulli i aventurës dhe i aftësisë, i vendosur në filmat e Indiana Jones, me Tempullin e Akatorit si mjedis. Një mënyrë për të përkujtuar këtë film që ishte një nga fitimet më të mëdha të kohës së tij.

Blej La Torre

Jumanji

Një lojë e një loje, kështu është edhe Jumanji. Filmi i famshëm për lojën e tavolinës tani vjen edhe në formën e një dhome arratisjeje për të gjithë familjen. Zbuloni misteret dhe shpëtoni të gjallë nga kjo xhungël, nëse mundeni ...

Blej Jumanji

Party & Co. Disney

E njëjta gjë, tipike Party & Co., me një mori testesh imituese, pyetje dhe përgjigje, vizatime, gjëegjëza, etj. Por të gjitha me temën e personazheve imagjinar më të njohur të Disney-t.

Blej Party Disney

Kuzhinier mjeshtër

Programi i gatimit TVE ka gjithashtu një lojë. Luaj me gjithë familjen këtë tabelë të vendosur në Masterchef dhe me kuize të bazuara në programin për të arritur qëllimin.

Blej Masterchef

Botërore Jurassic

Nëse ju pëlqeu saga e Jurassic Park dhe jeni adhurues i dinosaurëve, do t'ju pëlqejë kjo lojë zyrtare e tavolinës nga filmi Jurassic World. Secili lojtar duhet të marrë një rol, të gërmojë dhe zbulojë fosile, të punojë në laborator me ADN-në e dinosaurëve, të ndërtojë kafaze për dinosaurët dhe të menaxhojë parkun.

Blej Jurassic World

Heist Money

Seriali spanjoll La casa de papel ka përfshirë Netflix-in dhe është pozicionuar si një nga më të shikuarit në disa vende të botës. Nëse jeni një nga ndjekësit e tij, kjo lojë tavoline nuk mund të mungojë në repertorin tuaj. Një tabelë me pllaka ku mund të luani si familje me hajdutët dhe pengjet.

Blej shtëpinë e letrës

Shkëlqim i mrekullueshëm

Universi Marvel dhe Avengers kanë mbërritur në lojëra tavoline. Në këtë lojë ju do të duhet të mblidhni një ekip superheronjsh dhe të përpiqeni të parandaloni Thanos të shkatërrojë planetin. Për ta bërë këtë, duhet të gjenden Gurë Kristali Infinity që janë të shpërndara në të gjithë shumëuniversin.

Blini Splendor

Cluedo Teoria e Shpërthimit të Madh

Është ende një Cluedo klasik, me të njëjtën dinamikë dhe mënyrë loje. Por me temën e serialit të njohur The Big Bang Theory.

Bleni Teorinë e Shpërthimit të Madh

Ai që afrohet

Seriali televiziv spanjoll La que se avecina tani ka gjithashtu një lojë zyrtare. Luaj në ndërtesën e famshme Montepinar dhe me personazhet e saj. Është i përshtatshëm nga 8 vjeç, dhe mund të luajë deri në 12 persona. Në lojë propozohen gjëra për komunitetin dhe secili lojtar vendos të votojë apo jo.

Bleni LQSA

Harry Potter i parëndësishëm

Saga e Harry Potter ka frymëzuar filma, seriale, video lojëra dhe gjithashtu lojëra në tavolinë. Nëse ju pëlqejnë librat e tij, tani mund të keni edhe mijëra pyetje rreth personazheve të tij dhe historisë më të njohur të magjistarit të shekullit të XNUMX-të në këtë Trivia.

Blini HP Trivial

Zoti i parëndësishëm i unazave

Hobbit dhe Lord of the Rings ishin ndër librat më të suksesshëm që u zhvendosën në kinema. Tani ata kanë frymëzuar edhe vieogames dhe, natyrisht, lojëra tavoline si kjo Trivial. Loja klasike e parëndësishme tani është e veshur me këtë temë fanatike mesjetare.

Blini Trivia Lord of the Rings

Legjioni i luftërave të yjeve

Forca dhe ana e errët tani vijnë në tryezën tuaj me këtë lojë të bazuar në sagën popullore të fantashkencës. Një lojë për 2 lojtarë, nga 14 vjeç, dhe ku mund të përjetoni betejat legjendare midis Jedi dhe Sith. Drejtoni trupat tuaja me këto miniatura të skalitura imët që paraqesin personazhe mitikë.

Blej Star Wars Legion

Perandoria Dune

Nga librat ata shkuan në video lojë dhe film. Dune së fundmi është rikthyer në kinema me një version të ri. Epo, ju gjithashtu mund të luani këtë lojë fantastike të tavolinës strategjike. Me anët e mëdha përballë njëra-tjetrës, me planetin e famshëm djerrë dhe të shkretë, dhe gjithçka që prisni nga Dune.

Blej Dune

Strategji lojëra bordi

Të gjithë ata që kanë shpirt strateg dhe i duan lojërat e luftës, Capture the Flag (CTF) dhe të ngjashme, ata do të shijojnë si fëmijë me lojërat e mëposhtme strategjike:

ERA Mesjeta

ERA ju çon në Spanjën mesjetare, një lojë strategjike me 130 miniatura, 36 zare, 4 tabela lojërash, 25 kunja, 5 shënues dhe 1 blog për rezultate. Një mënyrë për të rijetuar historinë spanjolle me këtë titull të madh.

Blini ERA

Catan

Është loja strategjike par excellence, një nga më të shiturat dhe çmimet, me 2 milionë lojtarë në mbarë botën. Ai bazohet në ishullin Catan, ku kanë mbërritur kolonët për të krijuar fshatrat e parë. Secili lojtar do të ketë të tijën dhe do të duhet t'i zhvillojë këto qytete për t'i shndërruar në qytete. Për këtë ju nevojiten burime, krijoni aleanca biznesi dhe mbroni veten.

Blej Catan

Muzg Imperium

Kjo është një nga lojërat më të mira strategjike të tavolinës. Ai bazohet në epokën e pas Luftërave të Muzgut, Garat e Mëdha të Perandorisë së lashtë Lazax shkuan në botët e tyre shtëpiake dhe tani ka një periudhë qetësie të brishtë. E gjithë galaktika do të trazohet përsëri në një luftë për të rimarrë fronin. Ai që arrin një forcë dhe menaxhim më inteligjent ushtarak do të jetë me fat.

Blej Twilight Imperium

Stratego Origjinale

Një klasik i lojërave të luftës dhe strategjisë. Një tabelë në të cilën të sulmosh dhe të mbrohesh me dinakëri, të kapësh flamurin e armikut me ushtrinë tënde prej 40 pjesësh me grada të ndryshme.

Blej Stratego

Rreziku klasik

Kjo lojë është ndër më të njohurat e këtij zhanri. Me të ju duhet të hartoni një strategji për të dominuar botën. Me 300 figura të përditësuara, misione me karta dhe një dizajn shumë të kujdesshëm. Lojtarët duhet të krijojnë një ushtri, të lëvizin trupat nëpër hartë dhe të luftojnë. Në varësi të rezultateve të zareve, lojtari do të fitojë ose humbasë.

Blini rrezik

Disney i ndyrë

Po sikur të gjithë zuzarët e Disney-t të bashkohen në një lojë për të hartuar një plan makiavelist? Zgjidhni personazhin tuaj të preferuar dhe zbuloni aftësitë unike që ai zotëron. Krijo strategjinë më të mirë në secilën nga kthesat dhe përpiqu të fitosh.

Blini keqbërës

Bujqësore

Nga Uwe Rosenberg, kjo paketë përfshin 9 tabela lojërash të dyanshme, 138 gurë materie, 36 pulla ushqimore, 54 gurë kafshësh, 25 gurë personash, 75 gardhe, 20 stalla, 24 xhetona kabina, 33 shtëpi fshati, 3 pllaka për mysafirë, 9 shumëfishim pllaka, 1 bllok shënimi, 1 gur startues për lojtarin, 360 letra dhe manuali. Nuk i mungon një detaj për të qenë në gjendje të ndërtoni dhe menaxhoni fermën tuaj mesjetare ku mund të zhvilloni bujqësinë dhe blegtorinë për të luftuar urinë ...

Blej bujqësore

Botimi i njëqindvjeçarit të Luftës së Madhe

Me siguri titulli Lufta e Madhe, ose Lufta e Madhe, nga Richar Borg ju tingëllon i njohur. Është i njëjti projektues si Memoir 44 dhe Battlelore. Ai bazohet në luftërat e Luftës së Parë Botërore, duke i lejuar lojtarët të marrin anën dhe të rishikojnë betejat historike që u shpalosën në llogore dhe në fushat e betejës. Një lojë shumë fleksibël me letra për lëvizjet dhe zare që zgjidhin betejat.

Blej

Kujtim 44

Nga i njëjti autor, kjo tjetra është një nga lojërat më të mira të strategjisë së luftës që mund të blini. Vendosur këtë kohë në Luftën e Dytë Botërore, me zgjerime të mundshme dhe skenarë të ndryshëm për të zgjeruar përmbajtjen. Nëse ju pëlqen strategjia dhe historia ushtarake, do t'ju përshtatet si një dorezë. Edhe pse është disi e ndërlikuar ...

Blej Memoir

Imhotep: Ndërtuesi i Egjiptit

Udhëtoni pas në kohë në Egjiptin e Lashtë. Imhotep ishte ndërtuesi i parë dhe më i famshëm i kohës. Tani me këtë lojë tavoline mund të përpiqeni të përputheni me arritjet e tyre duke ngritur monumente dhe duke hartuar planet tuaja për të parandaluar që kundërshtarët të kenë sukses.

Blej

Qytetet klasike

Luftoni për të qenë Master Ndërtuesi i ardhshëm i mbretërisë. Lërini përshtypje fisnikërisë me aftësitë tuaja të zhvillimit të qytetit dhe ndihmoni personazhe të ndryshëm me këtë lojë strategjike. Ju keni 8 karta karakteresh në paketë për të zgjedhur, 68 karta distrikti, 7 karta ndihme, 1 shenjë kurore dhe 30 argumente monedha ari.

Blej

Online dhe falas

Ju gjithashtu keni një mori lojërash online të bordit, për të Luaj falas vetëm ose me të tjerët që janë larg, si dhe aplikacione për pajisje celulare në të cilat mund të argëtoheni pa qenë nevoja të jeni personalisht (edhe pse kjo sigurisht i heq një pjesë të hijeshisë së saj dhe me çmimin e dritës ... pothuajse më mirë të bëni lojën fizike):

Faqet e internetit të lojërave falas

Aplikacione për pajisje celulare

Mund të kërkoni në dyqan Google Luaj në pajisjen tuaj celulare ose në Apple App Store, në varësi të sistemit operativ që keni, titujt e mëposhtëm:

 • Catan Classic për iOS dhe Android.
 • Carcassone për Android
 • Monopol për iOS dhe Android
 • Scrabble për iOS dhe Android
 • Pictionary për iOS dhe Android
 • Shah për iOS dhe Android
 • Loja Goose për iOS dhe Android

special

Ekzistojnë gjithashtu dy kategori lojërash në tavolinë, të cilat, megjithëse mund të përfshihen në një nga kategoritë e mëparshme, formojnë një kategori të pavarur. Përveç kësaj, këto kanë arritur një sukses brutal, dhe ata kanë gjithnjë e më shumë fansa të këtyre stileve:

Lojëra në bord Escape Room

Escape Rooms janë bërë modë dhe kanë pushtuar të gjithë territorin spanjoll. Ata janë tashmë një nga hobet më të dashura në shumë vende, pasi ju lejon të bashkëpunoni me miqtë ose familjen dhe të zgjidhni enigmat. Përveç kësaj, ato kanë të gjitha llojet e temave, për të kënaqur të gjitha shijet (fantashkencë, horror, histori, ...). Komplete të pabesueshme që për shkak të Covid-19 kanë kufizime serioze. Për të kapërcyer këto kufizime, duhet t'i hidhni një sy titujt më të mirë të Escape Room për të luajtur në shtëpi.

Shihni lojërat më të mira të tavolinës Escape Room

Lojëra me role

Një tjetër nga fenomenet masive që po fiton ndjekës janë duke luajtur role. Ata janë jashtëzakonisht të varur, dhe ka gjithashtu një larmi të madhe të tyre, me tema të shumta. Këto lojëra ju zhytin në një rol, një personazh që do t'ju duhet të luani gjatë lojës për të arritur objektivat.

Shihni lojërat më të mira të tavolinës me role

Si të zgjidhni lojën më të mirë të bordit

lojërat më të mira të bordit

Kur zgjidhni lojërat e duhura të tavolinës duhet të merren parasysh disa çelësa. Këto konsiderata do t'ju ndihmojnë të bëni gjithmonë blerjen e duhur:

 • Numri i lojtarëve: është e rëndësishme të merret parasysh numri i lojtarëve që do të marrin pjesë. Ka vetëm për 2 persona, të tjerët për disa persona, madje edhe me grupe apo ekipe. Nëse ato janë për çifte ose për dy, nuk është aq e rëndësishme, pasi pothuajse të gjitha mund të luhen vetëm me dy persona. Nga ana tjetër, nëse ato janë për mbledhje miqsh ose lojëra familjare, kjo bëhet jetike.
 • Mosha: është e rëndësishme të verifikoni moshën për të cilën rekomandohet loja. Ka shumë lojëra që janë për të gjithë, nga fëmijët tek të moshuarit, ndaj janë perfekte për t'u luajtur si familje. Në vend të kësaj, disa nga përmbajtja janë specifike për të miturit ose të rriturit.
 • afrim: disa lojëra janë për të përmirësuar kujtesën, të tjera për të përmirësuar logjikën, për aftësi sociale, për të promovuar punën bashkëpunuese, ose për aftësi motorike, madje edhe edukative. Pa ato janë për të mitur, kjo është gjithashtu e rëndësishme, pasi duhet zgjedhur më e përshtatshme sipas nevojave të fëmijës.
 • Tema ose kategoria: Siç e keni parë, ekzistojnë disa lloje lojërash në tavolinë. Jo të gjithë i pëlqejnë të gjithë, prandaj është e rëndësishme të dini se si të identifikoni stilin e lojës së secilës kategori për të pasur sukses me blerjen.
 • Kompleksiteti dhe kurba e të mësuarit: është shumë e rëndësishme nëse do të luajnë të rinj apo të moshuar, që kompleksiteti i lojës të mos jetë i lartë dhe të ketë një kurbë të lehtë të të mësuarit. Në këtë mënyrë ata do të jenë në gjendje të kuptojnë shpejt dinamikën e lojës dhe nuk do të humbasin apo zhgënjehen duke mos ditur të luajnë.
 • Hapësirë ​​për lojë- Shumë lojëra tavoline ju lejojnë të luani në çdo tavolinë ose sipërfaqe konvencionale. Nga ana tjetër, të tjerët kanë nevojë për pak më shumë hapësirë ​​në dhomën e ndenjes ose dhomën e lojërave. Prandaj, është e nevojshme të analizohen shumë mirë kufizimet e shtëpisë dhe të shihet nëse loja e zgjedhur mund të përshtatet mirë me mjedisin.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.