Emrat e Princeshave të Disney

Princeshat e Disney

Ekziston një botë magjike ndaj së cilës ne jemi ekspozuar praktikisht që kur kemi lindur: e kam fjalën për botën e Disney dhe morinë e personazheve që janë krijuar rreth saj. Isshtë e pashmangshme të shoqërosh studion me kështjella të magjepsura, fantazi, aventura dhe natyrisht: princeshat e saj klasike. Njihuni me të gjitha Princeshat Disney dhe historinë e tyre gjatë këtij artikulli. Princeshat e Disney përfaqësojnë ekskluzivitetin më të vlefshëm të The Walt Disney Company.

Ne kemi në dispozicion dhjetëra filma të animuar protagonistë të të cilëve janë vajza të reja të bukura me histori të ndryshme që na mësojnë vlera të tilla si miqësia, guximi, mirësia, pavarësia, respekti për shokët tanë dhe lufta për dashurinë e vërtetë, për të përmendur disa shembuj. Edhe pse ka një debat rreth interpretimeve të secilës histori, ne nuk mund të mohojmë se historitë e tyre janë të njohura ndërkombëtarisht dhe se ato kanë shënuar vitet e para të jetës së shumë vajzave që nga fillimi i shekullit të kaluar. Kjo është arsyeja pse këtë herë afati kohor i nisjes së tij paraqitet në ekranin e madh, si dhe një përmbledhje e shkurtër të historisë që studio kinema vendosi të tregojë.

Për arsye komerciale, studio e filmit i ndan të gjithë personazhet e saj në ekskluzivitet. Princeshat Disney filluan në 1937 dhe përbëhen nga njëmbëdhjetë personazhe deri më tani: Borëbardha (1937), Hirushja (1950), Aurora (1959), Ariel (1989), Bella (1991), Jasmine (1992), Pocahontas (1995), Mulán (1998), Tiana (2009), Rapunzel (2010) ) dhe Mérida (2012).

Borëbardha

Ishte e para të princeshave Disney që studimi i solli ekran i madh në 1937 dhe që përfaqësonte fillimin e ekskluzivitetit.

Krijuar nga Vëllezërit Grimm, Borëbardha është një princeshë shumë e re me një zemër të madhe: Ajo i pëlqen të jetojë me natyrën dhe kafshët dhe jetoi në një kështjellë me njerkën e saj të keqe që gjithmonë ndihej e kërcënuar. Historia shpaloset kur njerka e keqe konsultohet me pasqyrën e saj magjike dhe ai zbulon se bukuria e saj është tejkaluar nga ajo e njerkës së saj. Mbretëresha e keqe çmendet nga zilia dhe vendos të eliminojë Borëbardhën për të rimarrë titullin e gruas më të bukur në mbretëri; vasali përgjegjës nuk mund ta përfundojë detyrën e besuar dhe këshillon princeshën të ikë për të mos u kthyer më kurrë.

Borëbardha fillon një udhëtim ku ajo takon shtatë xhuxhë me personalitete shumë të veçanta, ata menjëherë bëhen miqtë më të mirë dhe vendosin ta ftojnë atë të qëndrojë me ta. Gjithçka po shkonte mrekullisht, derisa një ditë e keqe, mbretëresha zbulon strofullën e njerkës së saj dhe shfaqet në derën e saj e maskuar si një grua e moshuar në nevojë, për të cilën protagonistit tonë i vjen keq. Në shenjë mirënjohjeje, si pjesë e një plani të keq, plaka e shpërblen vëmendjen e tij dhe i jep një mollë, e cila u helmua. Siç pritej, në kafshimin e parë gruaja e re shembet dhe bie në një gjumë të thellë nga i cili nuk do të zgjohej kurrë.

Kur miqtë e tij kthehen nga puna në minierë, ata zbulojnë trupin e Borëbardhës dhe shkojnë pas plakës, e cila vdes pasi bie nga një shkëmb. Duke mos guxuar ta varrosin, shtatë xhuxhët vendosin të nderojnë miken e tyre dhe bukurinë e saj në një urnë qelqi, në të cilën ata sillnin lule çdo ditë. Pak kohë më vonë, u shfaq Princi Florian i cili kishte qenë gjithmonë i dashuruar me të. Kur ai emocionohet për të parë të dashurën e tij në sexhde, ai vendos t'i japë asaj një puthje që e zgjon nga gjumi i thellë.

Hirushja

Premiera e filmit u zhvillua në 1950 dhe personazhi u krijua nga Charles perrault megjithatë versioni më i popullarizuar i përrallës u botua nga Vëllezërit Grimm.

Historia ka të bëjë me një grua të re e cila mbeti jetime nga një nënë që nga lindja dhe ishte nën kujdesin e babait të saj të dashur, i cili vdiq vite më vonë. Hirushja u la në kujdestarinë e njerkës së saj dhe ajo u detyrua të kujdesej për punët e shtëpisë dhe të plotësonte kërkesat e motrave të saj njerkë. Duke shpresuar për një botë më të mirë, ajo gjithmonë përpiqej të shihte anën e ndritshme të jetës; Megjithë punët e vështira të përditshme të shtëpisë, ai e mbante gjithmonë shpirtin e tij të lumtur dhe plot mirësi.

Ndërkohë, mbreti vendosi që ishte koha që djali i tij i vetëm të martohej. Kështu ai organizoi një top të madh në pallat për të zgjedhur gruan e tij të ardhshme, të gjitha vajzat e mbretërisë u thirrën në ngjarje. Hirushja organizoi veshjen e saj më të mirë për të marrë pjesë, megjithatë njerkat dhe njerka e keqe e shkatërruan veshjen e saj për të eleminuar mundësitë e pjesëmarrjes në ngjarje pasi bukuria e saj i hoqi mundësitë. Me zemër të thyer, ajo fillon të qajë me hidhërim.

Minuta më vonë shfaqet kumbara e saj zanash, e cila e ngushëllon me anë të një magji me shkopin e saj magjik dhe i shndërron leckat që kishte veshur në fustanin më të bukur që mund të kishte imagjinuar. E njëjta gjë që erdhi e shoqëruar me pantofla qelqi me shkëlqim dhe një karrocë verbuese; megjithatë magjia ishte e përkohshme dhe do të përfundonte në mesnatë. Natyrisht, sapo princi sheh Hirushën të hyjë në dhomë, ai është i mahnitur nga bukuria e saj dhe e fton atë të kërcejë. Pasi ecën nëpër pallat dhe shijuan mbrëmjen me princin simpatik, Hirushja dëgjon tingujt e orës dymbëdhjetë dhe pa shpjegime të tjera, ai fillon të vrapojë drejt karrocës së tij. Princi shkon pas saj dhe përpiqet ta ndalojë pa sukses, gjurma e vetme që ka mbetur prej saj ishte një heqël që ra aksidentalisht gjatë fluturimit.

Duke u dashuruar me gruan misterioze, princi urdhëron kërkimin e saj dhe kërkon që shërbëtorët e tij ta kërkojnë atë në të gjithë mbretërinë. Ai kërkoi që pantofla të gjykohej në çdo vajzë në mbretëri. Pas një sërë fatkeqësish që Hirushja duhet të kalojë, princi më në fund e gjen atë dhe i propozon asaj. Kështu bëhet protagonistja jonë princeshë në atë moment.

Agim

Më mirë i njohur si Bukuroshja e Fjetur, ishte një histori që debutoi në 1959 dhe u krijua nga Charles Perrault dhe më vonë u përshtat nga Vëllezërit Grimm.

Komploti përqendrohet në një mallkim të hedhur për Aurorën e vogël, e cila është foshnjë, është magjepsur nga Maleficent i keq, i cili e caktoi princeshën të binte në një gjumë të përjetshëm kur ajo mbushi gjashtëmbëdhjetë vjeç dhe u godit me gishtin e një rrote rrotulluese. Mallkimi mund të zhbëhej vetëm nga një puthje e dashurisë së vërtetë.

Mbreti, në përpjekje për të çliruar vajzën e tij nga një fat i tillë i pafat, dërgoi vajzën e vogël të jetonte me tre zanë: Flora, Primavera dhe Fauna. Kush e rriti Aurorën si mbesë dhe fshehu prejardhjen e saj të vërtetë mbretërore. Në mëngjesin e ditëlindjes së saj të gjashtëmbëdhjetë, zanat dërguan Aurora të mblidhte luleshtrydhe për të përgatitur një tortë dhe aty u takua me Princin Filip i cili ishte duke gjuajtur në pyll, ishte dashuri në shikim të parë dhe ata ranë dakord të shiheshin përsëri.

Aurora u dërgua në pallat për të festuar ditëlindjen e saj dhe për t'i thënë të vërtetën për të kaluarën e saj, megjithatë Maleficent e hipnotizoi dhe e dërgoi në një vend të largët në pallat, ku ekzistonte shpërndarja e fundit e mbretërisë. Kështu u përmbush profecia dhe Princesha Aurora ra në gjumë të përjetshëm. Ata vendosën ta mbrojnë atë në kullën e kalasë duke mbajtur një trëndafil në prehrin e saj.

Zanat e vendosën Princin Filip, teksa dëgjuan thashethemet e takimit të shkurtër që pati me Aurorën. Megjithatë, ai u bllokua nga Maleficent në mënyrë që ai kurrë të mos e zhbënte mallkimin e tij. Për fat të mirë, zanat ndihmuan Felipe të shpëtonte nga kthetrat e Maleficent i cili u shndërrua në një dragua të rrezikshëm. Pas një konfrontimi sfidues, princi fitoi dhe më në fund ishte në gjendje të takonte përsëri Aurorën për ta puthur dhe për ta kthyer mallkimin.

Ariel

Vajza më e vogël e mbretit Triton, Ariel është një sirenë e vogël jeta e së cilës nën det ishte plot aventura. Filmi i tij artistik u shfaq në 1989 dhe personazhi u krijua nga Hans Christian Andersen.

Obsesioni i tij me botën jashtë detit, mori Sirenën e Vogël për të eksploruar sipërfaqen në raste të shumta në shoqërinë e miqve të tij më të mirë Sebastián dhe Flounder. Në një nga aventurat e saj, Ariel dëshmoi një stuhi të fortë ku ekuipazhi ishte në rrezik. Aty ajo takoi Eric, një princ të bukur të cilin e shpëtoi dhe e solli në breg të detit. Ajo u dashurua në shikim të parë dhe filloi t'i këndojë atij. Kur princi erdhi, ai pati rastin ta dëgjonte dhe të shihte fytyrën e saj; megjithatë Arielit iu desh të ikte disa sekonda më vonë pasi njerëz të tjerë erdhën në shpëtim të Eric.

Mbreti e ndalon Arielin të kthehet në sipërfaqe; megjithatë ajo ishte e vendosur për të gjetur Eric. Kjo është arsyeja pse ai bën një pakt me shtrigën më të fuqishme në oqeane: ularsula. Kush premtoi se do ta kthente atë në një njeri në këmbim të zërit të saj të bukur nën një kusht: Nëse ditën e tretë në tokë nuk do të kishte marrë puthjen e princit të saj, Ariel do të kthehej në oqean dhe do të bëhej skllavi i tij. Sirena e Vogël pranoi pa hezitim dhe doli në botën e jashtme ku ajo shpejt e gjeti Eric, ai menjëherë e njeh fytyrën e saj dhe e pyet emrin e saj Ariel. Ajo nuk mund të përgjigjet pasi nuk kishte zë. I zhgënjyer, ai supozon se ajo nuk është gruaja e tij misterioze, por në të njëjtën mënyrë, Eric ofron strehim dhe kjo është kur bashkëjetesa ringjall tërheqjen që u shfaq në takimin e tyre të parë.

Ditën e tretë një grua shfaqet duke kënduar në breg të detit, në momentin që princi e dëgjon atë, ai hipnotizohet dhe vendos të martohet me të pasi ishte i sigurt se ajo ishte gruaja që i shpëtoi jetën. Me të dëgjuar lajmin, Ariel është shkatërruar. Miku i tij Scuttle, i cili është një pulëbardhë, zbulon se nusja e ardhshme ishte në të vërtetë UrsulaMe Kështu ai harton një plan për të paralajmëruar mbretin Triton dhe për të sabotuar dasmën.

Në mes të një skandali ku luanin kafshët detare, muzgu arrin pa përfunduar dasma dhe Ariel dhe Úrsula kthehen në formën e tyre origjinale. Në atë moment princi kupton gabimin e tij dhe përpiqet të shpëtojë Ariel, megjithatë ishte vonë dhe Ariel kishte një marrëveshje për të respektuar. Triton kërkon lirinë e Ariel dhe ofron të ndërrojë vende me të. Me kënaqësi, shtriga pranon dhe merr në zotërim mbretërinë. Momente më vonë Eric shfaqet dhe plagos magjistaren me një fuzhnjë, duke shkaktuar një aksident që i jep fund jetës së ngjalave shërbëtore të saj. Në një zemërim të furishëm, Úrsula rritet në madhësi dhe bëhet një qenie gjigante dhe shkakton një stuhi me një vorbull në det.

Eric dhe Ariel janë në rrezik, por në një moment fati, Eric gjen një anije të mbytur që arrin të manovrojë fajtorin përmes trupit të ularsula, duke arritur përfundimisht vdekjen e saj. Me këtë, të gjitha mallkimet e nisura nga shtriga u zhdukën dhe Mbreti Triton u lirua edhe një herë. Duke kuptuar dashurinë e vërtetë që vajza e tij dhe princi kishin, Triton i jep leje Eric të martohet me vajzën e tij, kështu që e ktheu Ariel përsëri në njeri në mënyrë që ata të jetojnë të lumtur përgjithmonë.

Bella

E bukura dhe bisha u shfaq në kinema në 1991 dhe bazohet në historinë e krijuar nga Jeanne Marie Leprince de Beaumont.

Bella është një e re shumë inteligjente dhe ambicioze e cila nuk është e kënaqur me atë që i ofron bota që e rrethon; Ajo jeton me babanë e saj Maurice dhe është e varur nga leximi. Gastón është emri i kërkuesit të saj, ai është një gjahtar i njohur që Bella gjithmonë e refuzon. Filmi fillon kur shumë kohë më parë, një princ egoist ndëshkohet nga një magjistare e vjetër kur kupton se nuk kishte asnjë mirësi në zemrën e tij: Ai e shndërron atë në një Bishë dhe hedh një magji në të gjithë kështjellën e tij, duke përfshirë çdo person brenda tij. Mënyra e vetme për të thyer magjinë është të bësh dikë të dashurohet me të para se një trëndafil i magjepsur të përfundojë tharjen.

Nga ana tjetër, babai i Bella është kapur në kështjellën e përhumbur. Ajo shkon në shpëtimin e tij dhe negocion me Bishën duke shkëmbyer lirinë e saj me atë të babait të saj. Marrëveshja mbyllet dhe protagonistja fillon të takojë të gjitha objektet që flasin dhe shumë mikpritëse që bëjnë miq me të. Pas një keqkuptimi me Bishën, Bella arratiset nga kështjella. Në mes të pyllit ajo takon disa ujq të uritur që ishin gati ta sulmonin, në atë moment Bisha shfaqet në shpëtimin e saj. Ky incident shënoi fillimin e një miqësie të madhe pasi Bella u kthye në pallat dhe filloi të shijonte qëndrimin e saj në të.

Ndërkohë në fshat, Maurice po përpiqej të merrte ndihmën e nevojshme për të shpëtuar vajzën e tijMe Sidoqoftë, ai nuk mund të bindte askënd që ta ndihmonte derisa Gastón kishte idenë për ta akuzuar atë për demencë dhe shantazhuar Bella që të martohej me të në këmbim të shmangies së mbylljes së babait të tij në një spital mendor.

Kthehu në pallat, Bisha vendos të organizojë një darkë të mrekullueshme për Bella, ai kishte rënë në dashuri me të dhe kishte nevojë nëse dashuria e tij ishte e ndërsjellë. Në fund të mbrëmjes, Bisha i ofron Bella -s të shohë babanë e saj përmes një pasqyre magjike dhe gjen një imazh të pakëndshëm të babait të saj në një situatë mjaft të vështirë; kështu që Bisha e liron atë që ajo të shkojë ta shpëtojë. Ai i jep asaj pasqyrën dhe ajo largohet nga kështjella, duke e lënë Bishën dhe të gjithë shërbëtorët zemërthyer. Shpresa për të thyer magjinë ishte zhdukur dhe koha po ikte.

Kur Bella gjen babanë e saj, ajo e merr atë në shtëpi për t'u kujdesur për të. Momente më vonë Gastón shfaqet me një mjek nga spitali psikiatrik duke akuzuar Maurice për çmenduri, shumë fshatarë i shoqëruan. Gastón bën ofertën e tij: Dora e Belës në këmbim të lirisë së babait të saj. Bella nuk pranon dhe i tregon Bishës përmes pasqyrës magjike për të verifikuar që babai i saj ishte i shëndoshë. Të ndikuar nga Gastón, qytetarët vendosin të vrasin Bishën sepse e konsiderojnë atë të rrezikshëm. Bella përpiqet të parandalojë ndjekjen dhe mbyllet në bodrum, megjithatë ajo arrin të shpëtojë falë Çipit, një filxhan folës që e ndoqi kur ajo u largua nga kështjella dhe ata fillojnë udhëtimin përsëri në kështjellë për të paralajmëruar Bishën.

Banorët e kalasë kuptojnë kërcënimin që po afrohej, ata përpunojnë një plan sulmi dhe arrijnë të dëbojnë të gjithë banorët me përjashtim të Gastón. Ai ishte i vendosur të vriste Bishën me të cilën Bukuroshja kishte rënë në dashuri., kështu që kur e gjen, fillon një luftë e madhe. Bella arrin t'i përfytyrojë kur të arrijë në kështjellë dhe nxiton për të ndaluar luftën.

Në momentin që Bisha sheh përsëri Bella, ai rimerr vullnetin e tij për të jetuar dhe në një moment shpërqendrimi, Gastón e sulmon atë nga prapa, duke prodhuar një plagë pothuajse vdekjeprurëse. Në momentet në vijim, Gastón vdes kur bie nga njëra nga kullat e kalasë. Bella vrapon për të ndihmuar Bishën dhe pikërisht kur ajo rrëfen dashurinë e saj, ai humbet vetëdijen dhe Bella qan me hidhërim. Sekonda më vonë, fillon një shi drite që pak nga pak e shndërron Bishën në një burrë të pashëm, Bella e njeh atë menjëherë dhe ata e vulosin dashurinë e tyre me një puthjeMe Magjia është thyer dhe të gjithë banorët bëhen përsëri njerëz.

Jasemini

Ajo është protagonistja e të famshmes filmi aladdin, botuar në 1992, historia origjinale është pjesë e librit Mijë e një net me origjinë siriane dhe i cili u përkthye nga Antoine Galland.

Jasmine është princesha e qytetit të Agrabah, ajo ndihet e mbytur nga jeta plot kufizime që sjell pozicioni i saj mbretëror, kështu që ajo vendos të ikë nga pallati e veshur si një e zakonshme. Shtë në një nga ato shëtitjet ku ai takon Aladdin, një hajdut të ri, shoku më i mirë i të cilit është një majmun. Ata kaluan pasditen së bashku dhe biseduan derisa u njohën, në fund të pasdites Aladdin arrestohet. Princesha zbulon identitetin e saj dhe kërkon lirimin e shoqes së saj, megjithatë oficerët kërkojnë falje duke pretenduar se ato janë urdhra të drejtpërdrejta nga Jafar dhe se nuk mund të kundërshtohen. Jasmine shkon menjëherë tek Jafar për të kërkuar që Aladdin të lirohet, megjithatë Jafar e gënjen atë dhe thotë se ai është ekzekutuar.

Aladdin shpëton dhe dërgohet në një mision ku merr një llambë magjike dhe një qilim fluturues. Llamba kishte kapur një xhin që do t'i plotësonte zotërisë së tij tre dëshira. Kështu ai vendos të shkojë pas Jaseminit të tij të dashur dhe dëshiron të bëhet një princ. Xhindi ia plotëson dëshirën kështu që ai të ketë mundësinë të marrë pjesë në pallat për të tërhequr princeshën dhe të ketë mundësinë të martohet me të. Pas një shëtitje romantike Jasmine e njeh atë dhe Aladdin shpjegon se ajo gjithashtu përdoret për t'u veshur si njerëzit normalë për t'i shpëtuar jetës së saj.Me Ata bien në dashuri dhe vendosin të martohen.

Kur Jafar gjen llambën magjike, ai zbulon farsën e Aladdinit dhe merr në zotërim qytetin: ai kap sulltanin dhe princeshën dhe zbulon identitetin e vërtetë të Aladdinit. Më në fund zuzari bëhet gjeniu më i fuqishëm në univers me dëshirën e tij dhe mbyllet në një llambë magjike me anë të një kurthi. Princesha më në fund është në gjendje të ribashkohet me Aladdinin e saj të dashur dhe ata marrin lejen e sulltanit për t'u martuar.

Pocahontas

Ajo është princesha e vetme me origjinë etnike amerikane. I lëshuar nga studimi në 1995 dhe krijuar nga Glen Keane.

Ajo është një grua e re me një shpirt të lirë dhe shumë forcë. Ajo është vajza më e madhe e kryetarit të fisit dhe është fejuar që në fëmijëri me një luftëtar të rëndësishëm të quajtur Kocoum; megjithatë ajo kurrë nuk ndjen dashuri të vërtetë për të.

Kur kolonët arrijnë në fshatin e tij, ai takon John Smith, me të cilin fillon një miqësi dhe më vonë ndjenjat e tij thellohen. Kur i fejuari i princeshës e kupton situatën, ai sfidon Gjonin në një ndeshje ku Kocoum vdes. Fisi e merr Gjonin të burgosur dhe e dënon me vdekje.

Pocahontas shpëton të dashurin e saj nga ekzekutimi, megjithatë dashuria e saj nuk mund të vazhdojë pasi John Smith duhet të largohet për në Londër dhe ajo nuk mund ta shoqërojë atë. Dashuria e tyre është ndalur dhe ata thonë lamtumirë.

Mulan

Ai debutoi në ekranin e madh në 1998, Ajo është një grua trim me origjinë aziatike dhe pavarësisht se nuk kishte asnjë titull mbretëror, ajo promovohet në gradën e princeshës për shkak të bëmës së madhe të arritur nga vendi i saj.

Komploti shpaloset gjatë një lufte në të cilën çdo familje duhej të dërgonte një mashkull në betejë. Ndërkohë, Mulan ishte duke u trajnuar për t'u bërë një grua shembullore e ardhshme. Ajo ishte e pakënaqur me fatin e saj të paracaktuar dhe vendos të ikte nga shtëpia për të ndihmuar njerëzit e saj në luftë. Ai pretendon të jetë mashkulli i familjes së tij dhe fillon përgatitjen e tij për luftime.

Pas shumë dështimeve, ajo më në fund fiton aftësitë e nevojshme dhe falë saj dhe taktikave të saj, ata arrijnë të fitojnë betejën dhe parandalon vdekjen e PerandoritMe Njerëzit i njohin veprimet e saj heroike dhe e përkujtojnë duke i ofruar asaj një post të rëndësishëm në ushtri, të cilin ajo refuzon t'i kthehet familjes së saj.

Tiana

Ajo është protagoniste e filmit Tiana y el Sapo, i cili u publikua në vitin 2009. Ajo karakterizohet duke qenë princesha e parë me ngjyrë në botën e Disney. Ajo bazohet në librin e shkruar nga ED Baker dhe Vëllezërit Grimm.

Tiana është një kameriere e re që ëndërron që një ditë të ketë restorantin e saj, ajo kishte në mend vendin e përsosur. Sidoqoftë, ai mësoi se vendi ishte gati t'i shitej një ofertuesi shumë të mirë dhe iluzionet e tij u shkatërruan.

Aty ai u takua me Princ Naveen, i kthyer në një kalamak për të bërë një jetë të plotë, të pakujdesshme dhe dembele. Princi do ta mbante atë formë derisa të merrte një puthje, kështu që ai e bind Tianën ta puthë në këmbim të dhënies së një pjese të pasurisë së tij për të arritur ëndrrën për të qenë pronar i restorantit të tij. Ajo pranon por plani shkon keq dhe Tiana përfundon gjithashtu e kthyer në një amfib, kështu që të dy shkojnë në një aventurë në kërkim të një priftëreshe voodoo për të kërkuar ndihmën e saj.

Udhëtimi ishte plot me mësime të jetës dhe ata përfundojnë të dashuruar me personalitetet e tyre kështu që ata vendosin të martohen, edhe në formën e tyre të kalamajit. Çuditërisht, duke vulosur martesën e tyre me një puthje, të dy personazhet kthehen në qenie njerëzore dhe Tiana bëhet princeshë.

Rapunzel

Tangled, është titulli i filmit në të cilin ai luan dhe i cili del në treg në vitin 2010. Bazohet në një nga historitë e krijuara nga Vëllezërit Grimm. Shtë filmi i parë i princeshës Disney kompjuter i prodhuar me animacion 3D.

Rapunzel karakterizohet nga flokët e saj të gjatë bjondë. Dhe historia tregon për lindjen e saj dhe festën që mbretërit bënë për nder të saj, megjithatë ajo është rrëmbyer dhe rritur nga Gothel e keqe e cila e mbajti atë rob në një kullë për të përfituar nga fuqitë magjike që përmbanin flokët e saj. Për 18 vjet, princesha jetoi nën besimin se Gothel ishte nëna e saj dhe se bota e jashtme ishte shumë e rrezikshme.

Ndërkohë në kështjellë kishte ndodhur një grabitje, njëri nga hajdutët ikën dhe gjen strehë aty ku Rapunzel ishte fshehur nga bota. Ai vendos të ngjitet në kullë, kështu që princesha e kundërshton dhe e rrëzon pa ndjenja. Më vonë, ajo mbledh forcën për të dalë në botën e jashtme, zbulon të vërtetën e së kaluarës së saj dhe bie në dashuri me atë hajdut të quajtur Eugjen me të cilin më në fund martohet.

Mérida

Protagonistja e filmit Indomitable, Merida është një princeshë adoleshente me flokë të kuqe, historia e së cilës u krijua nga Brenda Chapman dhe u vendos në Skocinë mesjetare. Ajo u zhvillua nga Pixar dhe Disney.

Karakteri i saj i vrullshëm e shtyn atë të dëshirojë të marrë vendimet e saj në jetë pasi prindërit e saj i premtuan dorën e tyre për martesë djalit të njërit prej aleatëve të saj, një trajtim që Merida nuk e pranon dhe që gjeneron kaos në mbretëri për shkak të sfidës së traditës. Me

Princesha kërkon ndihmë nga një plakë e moshuar me të cilën negocion për të ndryshuar fatin e saj me anë të një magji, e cila e transformon atë në një ari. Me ndihmën e nënës së tyre, ata kërkojnë të ndryshojnë magjinë përmes një sërë aventurash që e bëjnë Meridën të mësojë vlerat më të rëndësishme në jetë.

Historia e Meridës është e ndryshme nga ajo e pjesës tjetër të princeshave të Disney, nuk fokusohet në dashurinë që ajo ka për një princ. Përkundrazi, ai flet më shumë për marrëdhëniet vëllazërore midis vëllezërve dhe motrave dhe prindërve, në të njëjtën mënyrë që trajton çështjet aktuale të tilla si ndjenja e pavarësisë dhe rebelimit që adoleshentët mund të tregojnë.

Për shkak se historitë janë akoma të vlefshme, Disney ka vendosur të rinisë versionet live action me sukses të madh: Hirushja në 2015 dhe Beauty and the Beast në 2017. shtë bërë e ditur se versionet e Aladdin dhe Mulan do të dalin në treg në vitet në vijim.

Ku janë pjesa tjetër e Princeshave të Disney World?

Përveç Princeshave Disney që përbëjnë ekskluzivitetin, ka shumë të tjerë me histori përkatëse për studimin. I tillë është rasti i Elsës dhe Anës (të ngrira: mbretëria e akullit), si dhe Princeshës Sofia, Moana, Megara (Hercules) dhe Esmeralda (Hunchback of Notre Dame). Sidoqoftë, ato nuk konsiderohen brenda ekskluzivitetit pasi lançimi i tyre ishte i fundit ose jo shumë i suksesshëm, është gjithashtu sepse disa kanë sukses të madh më vete.

megjithatë ka shumë të ngjarë që ata të kurorëzohen në vitet e ardhshme pasi ekskluziviteti është gjithmonë në rinovim të vazhdueshëm që përfshin nga kostumet tek anëtarët e rinj.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.