Fituesit e Oskarit për filmin më të mirë të 20 viteve të fundit

Oscar Awards

Më 28 shkurt, edicioni i 88 -të i Oscar AwardsMe Të Dielën tjetër ne do të jemi dëshmitarë të të gjitha atyre hipotezave, parashikimeve dhe hamendjeve që kemi formuluar që kur kemi mësuar lista e kandidatëve në të gjitha kategoritë. Për të ngrohur motorët dhe për të kujtuar kohët e vjetra, po ju lë një listë me Fituesit e Oskarit për filmin më të mirë të 20 viteve të funditMe A u pajtuat me të gjithë ata?

1995 - Forrest Gump, Robert Zemeckis

gungë pylli

1996 - Braveheart, Mel Gibson

trim zemer

1997 - Pacienti anglezAnthony Minghella

pacienti anglez

1998 - KolosalJames Cameron

kolosal

1999 - Shekspiri i dashuruarJohn Madden

shekspiri ne dashuri

2000 - Bukuri AmerikaneSam Mendes

bukuria amerikane

2001 - GladiatorRidley Scott

gladiator

2002 - Një mendje e mahnitshmeRon Howard

mendje e mrekullueshme

2003 - Çikago, Rob Marshall

Çikago

2004 - Zoti i Unazave: Kthimi i Mbretit, Peter Jackson

kthimi i mbretit

2005 - Million Dollar BabyClint Eastwood

milion dollarë Foshnja

2006 - PërplasjePaul Haggis

përplasje

2007 - I infiltruarMartin Scorsese

infiltruesit

2008 - Asnjë vend për burrat e moshuar, Ethan dhe Joel Coen

Asnjë vend për pleqtë

2009 - Milioneri varfanjakDanny Boyle

Milioneri varfanjak

2010 - Locker i lënduarKathryn Bigelow

Locker i lënduar

2011 - Fjalimi i mbretit, Tom Hopper

fjalimi i mbretit

2012 - ArtistiMichel Hazanavicius

Artisti

2013 - ArgoBen Affleck

(Lr) BRYAN CRANSTON në rolin e Jack O'Donnell dhe BEN AFFLECK si Tony Mendez në thrillerin dramatik të Warner Bros. Pictures 'dhe GK Films "ARGO", një publikim i Warner Bros. Pictures.

2014 - 12 vjet skllavëriSteve McQueen

12 vjet skllavëri

2015 - Njeriu i shpendëve (ose virtyti i papritur i injorancës)Alejandro Gonzalez Inarritu

njeri zogjsh

Të nominuar për Oscar për filmin më të mirë 2016: 

Bast i madh, Adam Mckay

basti i madh

Ura e spiunëveSteven Spielberg

ura e spiunëve

BrooklynJohn Crowley

Brooklyn

Mad Max: Fury RoadGeorge Miller

maksimumi i cmendur

MarsRidley Scott

Mars

I rilinduriAlejandro Gonzalez Inarritu

rilind

DhomaLenny Abrahamson

Dhoma

Spotlight, Thom McCarthy

ndriçoj

Cilin shpresoni / doni që ta marr? Në rastin tim vë bast Spotlight, Mad Max o Dhoma?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.