Kandidaturat për Oscar 2016

Kandidaturat për Oscar 2016

Më në fund kemi listën zyrtare. Pak minuta më parë presidenti i Akademisë së Hollivudit, Chreyl Bone Isaacs, shpalli së bashku me Guillermo del Toro, Ang Lee dhe John Krasinski të nominuarit për Oscar 2016, një ceremoni që feston edicionin e 88-të të ardhshëm. 28 shkurt në Teatrin Dolby në Hollywood, organizuar nga Chris Rock.

Nëse e kishit bërë tashmë bastet tuaja se kush do të nominohet, është koha të fillojmë t'i bëjmë ata se kush do të fitojë çmimin në secilën kategori:

 

 

FILMI M B I MIR

Bast i madh

Ura e spiunëve

Brooklyn

Marsi (Marsiani)

Mad Max: Fury Road

I rilinduri

Dhoma

Spotlight

 

DREJTIMI MEST I MIR

Adam McKay nga Bast i madh

George Miller për Mad Max: Fury Road

Alejandro G. Iñárritu për I rilinduri

Lenny Abrahamson nga Dhoma

Tom McCarthy nga Spotlight

 

Aktorja më e mirë udhëheqëse

Cate Blanchett nga Cicërimë

Brie Larson nga Dhoma

Jennifer Lawrence nga hare

Charlotte Rampling nga Vjet 45

 

AKTORI MEST I MIR UDHHEQS

Bryan Cranston nga trumbo

Matt Damon nga Marsi (Marsiani)

Leonardo DiCaprio nga I rilinduri

Michael Fassbender nga Steve Jobs

Eddie Redmayne nga Vajza daneze

 

Aktorja më e mirë mbështetëse

Alicia Vikander nga Vajza daneze

Jennifer Jason Leight nga Tetë të urryer

Kate Winslet nga Steve Jobs

Rachel McAdams nga Spotlight

Rooney Mara nga Cicërimë

 

AKTORI M B I MIR MBSHTETS

Christian Bale nga Bast i madh

Mark Ruffalo nga Spotlight

Mark Rylance nga Ura e spiunëve

Sylvester Stallone nga Besoni. Legjenda e Rocky

Tom Hardy nga I rilinduri

 

SHKRIMI MEST I MIR ORIGJINAL

Matt Charman, Ethan Coen dhe Joel Coen për Ura e spiunëve

Alex Garland nga Ex Machina

Pete Docter, Meg LeFauve & John Cooley për Brenda jashte

Josh Singer & Tom McCarthy për Spotlight

Jonathan Herman & Andrea Berloff për Drejt Outta Compton

 

SHKRIMIN M B T MIREST T AD adaptuar

Nick Hornby nga Brooklyn

Phyllis Nagy nga Cicërimë

Emma Donoghue nga Dhoma

Drew Goddard nga Marsi (Marsiani)

Charles Randolph dhe Adam McKay nga Bast i madh

 

FOTOGRAFIA M B E MIR

Ed Lachman nga Cicërimë

John Seale nga Mad Max: Fury Road

Roger Deakins nga Sicario

Robert Richardson nga Tetë të urryer

Emmanuel Lubezki për I rilinduri

 

KUVENDI M B I MIR

Mad Max: Fury Road

Spotlight

Star Wars: Force Awakens

I rilinduri

Bast i madh

 

KONTROLL MË I MIRË ORIGJINAL

Thomas Newman për Urën e Spiunëve

Carter Burwell nga Cicërimë

Jóhan Jóhannsson për Sicario

John Williams nga Star Wars: Forca Zgjohet

Ennio Morricone për The Hateful Eight

 

K SNGA MEST E MIR ORIGJINALE

E fitova (Fifty Shades of Grey)

Manta Ray (Racing Extinction)

Kënga e thjeshtë # 3 (Rinia)

"Derisa të të ndodhë ty (Toka e gjuetisë)

Shkrimi në mur (Spectre)

PROJEKTIMI M B I MIR I PRODHIMIT

Ura e spiunëve

Mad Max: Fury Road

Vajza daneze

Marsi (Marsiani)

I rilinduri

 

GRIMI DHE PARAQITJA M B E MIR

Mad Max: Fury Road

Gjyshi që u hodh nga dritarja dhe u ngrit

I rilinduri

 

Dizajnimi më i mirë i kostumit

Cicërimë

Hirushja

Mad Max: Fury Road

Vajza daneze

I rilinduri

 

EFEKTET M B T MIRA VIZUALE

Ex Machina

Mad Max: Fury Road

Star Wars: Force Awakens

Marsi (Marsiani)

I rilinduri

 

EDITIMI MEST I MIR I Zërit

Mad Max: Fury Road

Sicario

Star Wars: Force Awakens

Marsi (Marsiani)

I rilinduri

 

Përzierja më e mirë e zërit

Ura e spiunëve

Mad Max: Fury Road

Star Wars: Force Awakens

Marsi (Marsiani)

I rilinduri

 

FILMI MIM I MIR I ANIMIMIT

Anomalisa

O menino eo mundo

Brenda jashte

Kur Marnie Ishte Atje

Delja Shaun. Filmi

 

DOKUMENTARI MË I MIRË

Amy

Toka e karteleve

Vështrimi i heshtjes

Çfarë ndodhi, Miss Simone?

Dimri në zjarr: Lufta e Ukrainës për liri

 

FILMA MEST E MIREST JO-ANGLEZE

Përqafimi i Gjarprit

Kalë i egër

Djali i Saulit

Theeb

Një luftë

 

VEPRIMI MË I MIRË AKTUAL I SHKURTËR

Ave Maria

Dita e Një

Çdo gjë do të jetë në rregull

E tronditur

gojac

 

ANIMACIONI MË I SHKURTËR

Histori ariu

Prolog

Super Skuadra e Sanjay

Ne nuk mund të jetojmë pa kozmos

Bota e së nesërmes

 

SHKURT DOKUMENTARI M I MIR

Një vajzë në lumë: Çmimi i faljes

Ekipi i trupit 12

Mirupafshim, Përtej Linjave

Claude Lanzmann: Spektat e Shoahut

Dita e Fundit e Lirisë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.