Parashikimi javor për Oscar 2016 (8)

 

Oscar

 

'Vajza daneze' dhe 'Tetë të urryera' vazhdojnë të humbasin pozicionet në parashikim, ndërsa shko lart "Dhoma".

Michael Fassbender aktori më i mirë për "Steve Jobs" y Brie Larson për aktoren më të mirë në "The Room" ('Dhoma') vazhdojnë të udhëheqin kategoritë e protagonistëve, ndërsa ato dytësore janë Idris Elba për "Beasts of No Nation" y Rooney Mara për "Carol".

Filmi me i mire

 1. 'Steve Jobs' 
 2. 'Ndriçoj' 
 3. 'Të rilindurit' 
 4. 'Gëzim' 
 5. 'Carol' 
 6. "Brenda jashtë" (+4)
 7. 'Ura e spiunëve' (+1)
 8. 'Dhoma' (+4)
 9. 'Tetë të urryer' (-3)
 10. "Vajza daneze" (-3)
 11. 'Brooklyn' (-2)
 12. 'Kafshët pa komb' (-1)
 13. 'Marsi' (N)
 14. 'Sufragetet' (-1)
 15. 'Biri i Saulit'

Regjia më e mirë

 1. Danny Boyle, "Steve Jobs" 
 2. Alejandro González Iñárritu për "The Revenant" 
 3. David O. Russell për 'Joy' (+1)
 4. Thomas McCarthy për 'Spotlight' (-1)
 5. Todd Haynes për "Carol" 
 6. Steven Spielberg për 'Ura e Spiunëve' (+1)
 7. Quentin Tarantino, 'Tetë të urryer' (-1)
 8. Tom Hooper për "Vajza Daneze"
 9. Cary Joji Fukunaga për "Beasts of No Nation"
 10. John Crowley për "Brooklyn"

Aktori me i mire

 1. Michael Fassbender për "Steve Jobs"
 2. Eddie Redmayne për "Vajza Daneze"
 3. Leonardo DiCaprio për "The Revenant"
 4. Johnny Depp për "Black Mass"
 5. Tom Hanks për "Ura e Spiunëve" 
 6. Michael Caine për "Të rinjtë"
 7. Will Smith, 'Tronditje'
 8. Don Cheadle për "Miles Ahead"
 9. Ian McKellen për 'Mr. Holmes '
 10. Ben Foster për "Programin"

Jennifer Lawrence në Gëzim

Aktorja më e mirë

 1. Brie Larson për "The Room" 
 2. Jennifer Lawrence për 'Joy' (+1)
 3. Cate Blanchett për 'Carol' (-1)
 4. Carey Mulligan, "Suffragettes" 
 5. Saoirse Ronan për "Brooklyn" 
 6. Charlotte Rampling për '45 vjet '(+1)
 7. Lily Tomlin për 'Gjyshja' (-1)
 8. Maggie Smith për "Zonja me furgon"
 9. Julianne Moore, "Freeheld"
 10. Emily Blunt për "Sicario"

Aktori më i mirë dytësor

 1. Idris Elba për "Beasts of No Nation" 
 2. Michael Keaton për "Spotlight"  
 3. Tom Hardy për "The Revenant" 
 4. Mark Rylance për 'Ura e Spiunëve' (+1)
 5. Samuel L. Jackson për "Tetë të urryer" (+1)
 6. Mark Ruffalo për "Spotlight"
 7. Kyle Chandler për "Carol"
 8. Benicio Del Toro për 'Sicario' (+2)
 9. Paul Dano për 'Love & Mercy' (N)
 10. Kurt Russell për "Tetë të urryer" (-1)

Aktorja më e mirë në rol dytësor

 1. Rooney Mara për "Carol" 
 2. Alicia Vikander për "Vajza Daneze" 
 3. Jennifer Jason Leigh për "The Hateful Eight" 
 4. Kate Winslet për "Steve Jobs" 
 5. Jane Fonda për "Rinia"
 6. Rachel McAdams për "Spotlight"
 7. Helena Bonham Carter për "Suffragettes"
 8. Ellen Page për 'Freeheld'
 9. Naomi Watts, "Rreth Ray"
 10. Kristen Stewart për "Udhëtim në Sils Maria"

Kurt Russell në Tetë të urryer

Skenari me i mire Origjinal

 1. 'Anasjelltas'
 2. 'Ndriçoj' 
 3. 'Gëzim' 
 4. "Ura e spiunëve" (+1)
 5. 'Tetë të urryer' (-1)
 6. 'Sufragetet'
 7. 'Rinia'
 8. 'Biri i Saulit'
 9. 'Anomalisa'
 10. 'Hitman'

Skenari më i mirë i përshtatur

 1. 'Steve Jobs' 
 2. 'Të rilindurit' 
 3. 'Carol' 
 4. 'Dhoma' (+3)
 5. 'Kafshët pa komb' (-1) 
 6. 'Brooklyn' (-1)
 7. 'Vajza Daneze' (-1)
 8. 'Masa e Zezë'
 9. 'Marsiani'
 10. '45 vjet '

Redaktimi më i mirë

 1. 'Të rilindurit'
 2. 'Gëzim'
 3. 'Steve Jobs'
 4. 'Ndriçoj'
 5. "Ura e spiunëve"
 6. 'Tetë të urryer'
 7. 'Carol'
 8. 'Vajza daneze'
 9. 'Hitman'
 10. 'Brooklyn'

Ura e spiunëve

Fotografi më e mirë

 1. 'Të rilindurit'
 2. "Ura e spiunëve"
 3. 'Tetë të urryer'
 4. 'Carol'
 5. 'Hitman'
 6. 'Spektri'
 7. 'Vajza daneze'
 8. 'Steve Jobs'
 9. 'Në zemër të detit
 10. 'Biri i Saulit'

Projektimi më i mirë i prodhimit

 1. 'Hirushja'
 2. 'Vajza daneze'
 3. 'Carol'
 4. 'Samiti Scarlet'
 5. 'Mad Max: Fury Road'
 6. "Ura e spiunëve"
 7. 'Brooklyn'
 8. 'Lufta e Yjeve. Episodi VII: Forca Zgjohet '
 9. 'Sufragetet'
 10. 'Tetë të urryer'

Dizenjimi më i mirë i kostumeve

 1. 'Hirushja'
 2. 'Vajza daneze'
 3. 'Carol'
 4. 'Samiti Scarlet'
 5. 'Larg turmës së çmendur'
 6. 'Sufragetet'
 7. 'Brooklyn'
 8. 'Makbeth'
 9. "Ura e spiunëve"
 10. 'Tetë të urryer'

Charlize Theron në Mad Max Fury Road

Makiazhi dhe modelimi më i mirë i flokëve

 1. 'Vajza daneze'
 2. 'Mad Max: Fury Road'
 3. 'Lufta e Yjeve. Episodi VII: Forca Zgjohet '
 4. 'Bukë'
 5. 'Hirushja'
 6. 'Tetë të urryer'
 7. 'Masa e Zezë'

Filmi më i mirë i animuar

 1. 'Anasjelltas'
 2. 'Anomalisa' 
 3. 'Udhëtimi i Arlos' 
 4. "Shaun the Deep: The Movie" 
 5. "Kur Marnie ishte atje" 
 6. 'Minionët'
 7. 'Charlie Brown dhe Snoopy: The Peanuts Movie'
 8. 'Shtëpi. Shtepi e embla shtepi'
 9. 'Profeti' (+1)
 10. "Djali dhe bota" (N)

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj

 1. 'Biri i Saulit' (Hungari)
 2. 'Mustang' (Francë)
 3. "Vrasësi" (Tajvan) 
 4. 'The club' (Kili) (+1)
 5. "Komploti i heshtjes" (Gjermani) (-1)
 6. 'Klani' (Argjentinë) (+5)
 7. 'Një nënë e dytë' (Brazil) (-1)
 8. 'Felix dhe Meira' (Kanada) (-1)
 9. 'Rams' (Islandë) (+1)
 10. 'Theeb' (Jordan) (-2)
 11. 'Përqafimi i gjarprit' (Kolumbi) (-2)
 12. 'Loreak' (Spanjë)
 13. "Një pëllumb i ulur në një degë për të reflektuar mbi ekzistencën" (Suedi)
 14. 'Një luftë' (Danimarkë)
 15. 'Viva' (Irlandë)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.