Gjithçka gati për çmimet Goya

Çmimet Goya

Nata më e rëndësishme për kinemanë spanjolle është këtuMe Më 3 shkurt, Hoteli Auditorium i Marriott Madridit do të shërbejë si skenë për Edicioni XXXII i çmimeve GoyaMe Të nominuarit janë gati dhe tapeti i kuq është vendosur. Në shtëpi, shumë tashmë përgatisin kokoshka, për të shijuar një haraç nga kinemaja, për kinemanë.

Joaquín Reyes dhe Ernesto Sevilla ata lehtësojnë Dani rovira, i cili pas tre galashë radhazi duke luajtur nikoqire, ka vendosur të tërhiqet mënjanë. Humoristët e Albacete kanë premtuar një gala argëtuese, me shumë humor absurd dhe larg politikës.

Në të njëjtën mënyrë, ata kanë siguruar se do të kërkojnë printoni shpejtësi më të shpejtë për tu shfaqurMe Si shaka, ata kanë vënë në dukje se një fitues që zgjat veten në fjalën e tij të falënderimit, do të heshtet me një zorrë presioni.

#MeeToo

Skandalet seksuale që kanë pllakosur industrinë e filmit në Hollywood kanë pasur ndikim edhe në Spanjë. Animatorët, si dhe direktiva e Akademisë, e kanë treguar këtë gratë do të jenë yjet e natës.

Edhe pse nuk ka asgjë të përgatitur "zyrtare", priten më shumë se një koment. E cila ka qenë shumë e zakonshme në sezonin aktual të çmimeve. Dhe është se sot, nuk ka vend në botë ku kjo çështje të mos diskutohet.

Të nominuarit

i madh, nga Jon Garaño dhe Aitor Arregi, kryeson listën e filmave që konkurrojnë në edicionin XXXII të Çmimeve Goya. Libraria, nga Isabel Coixet me dhe Verë 1993 nga Carla Simón, plotësoni podiumin e "të preferuarave". Dy titujt e tjerë që aspirojnë ta çojnë arritjen në Filmi me i mire i saj Autori, nga Manuel Martín Cuenca dhe Veronikanga Paco Plaza.

Isabel Coixett nga Libraria y Manuel Martin Cuenca nga Autori, udhëheqin të nominuarit për Regjia më e mirëMe Lista ka përfunduar Sheshi Paco nga Veronika y çifti Jon Garaño-Aitor Arregi nga i madh.

Sergio G. Sanchez per atë Sekreti i Marrowbene y Carla Simon nga Verë 1993, do të konkurrojnë në kategorinë e Regjia më e mirë më e mirë. Dyshja Javier Ambrossi-Javier Calvo nga ThirrjaDhe Shkallët e Louis nga Nuk di si të them lamtumirë, mbyllni listën e aplikantëve.

Aktorët dhe aktoret: yjet e natës

Pavarësisht se cili film është fituesi, yjet e natës në çmimet e filmit janë aktorët. Çmimet Goya nuk janë përjashtim, kështu që zonjat dhe zotërinjtë që u japin lëkurën e tyre personazheve janë gjithmonë më të ndjekurit.

Maribel Verdu (gjuhë pa kuptim), Emily Mortimer (Libraria), Penelope Cruz (I dashur Pablo) dhe Nathalie Poza (Nuk di si të them lamtumirë), aspirojnë për njohja si aktorja më e mirëMe Ndërsa Antonio de la Torre (gjuhë pa kuptim), Javier Gutierrez (Autori), Javier Bardem (I dashur Pablo) dhe Andrés Gertrúdix (Vdes) konkurrojnë në anën mashkullore.

Aktorja më e mirë në rol dytësor Aspire Bald Oleander (Autori), Anna Castillo (Thirrja), Belen Cuesta (Thirrja) dhe Lola Dueñas (Nuk di si të them lamtumirë) Ndër aktorët që konkurrojnë José Mota (gjuhë pa kuptim), Antonio de la Torre (Autori), David Verdaguen (Verë 1993) dhe Bill Nighty (Libraria).

L e nominuar për aktore të suksesshme Ata janë: Adriana Paz (Autori), Bruna Cusi (Verë 1993), Itziar Castro (lëkurat) dhe Sandra Escacena (Veronika) Ndër kalorësit aspirojnë Pel Monem (Dashuri), Eneko Sargardoy (i madh), Eloi Kosta (lëkurat) dhe Santiago Alverú (selfie).

Kategoritë e tjera

Pa skenar nuk ka film. Edhe pse jo domosdoshmërisht një libret i mirë përfundon i kthyer në një vepër arti. Këtë vit filmat që aspirojnë çmimet Goya në kategorinë e skenarit më të mirë origjinal shëndoshë: gjuhë pa kuptim, Verë 1993, i madh y VeronikaMe Ndërsa në skenarin e përshtatur ata konkurrojnë Autori, Lavdi e pasigurt, Libraria y Thirrja.

kategoria e muzikës origjinale shfaqet Pascual Gaigne (i madh), Alberto Iglesias (Gama), Alfonso de Vilallonga (Libraria) dhe Eugenio Mira (Veronika). Ndonjehere nga José Luis Perales (Autori) Dhe Thirrja nga José Miguel Conejo Torres (Thirrja) konkurrojnë për çmimin e këngës origjinale. Plotësoni enigmën Ndiheni të vetmuar të dielën pasdite nga Alonso Vilallonga (Libraria) Dhe Zona armiqësore Rap e Roque Baños (Zonë armiqësore).

Nga filmi më i mirë i animuar prodhuar në Spanjë gjatë konkursit 2017 thellë shënuar nga José Soto Gúrpide kur kemi informacionin. Shumë  Nur dhe tempulli i dragoit nga Juan Bautista Berasategi dhe Thaddeus Jones 2 nga Eduardo Nieto dhe David Alonso.

Goya e Nderit për Marisa Paredes

Imazhi i mbajtësit të vendit Marisa Paredes

Aktorja e Madridit Marisa Paredes do të njihet me Çmimin e Nderit GoyaMe Çmimi i dhënë çdo vit nga Akademia e Arteve dhe Shkencave Kinematografike të Spanjës, figurave historike brenda Artit të Shtatë.

Paredes, edhe pse jashtë teatrit, ka zhvilluar një karrierë të gjerë dhe të suksesshme para kamerave. Janë tashmë 70 filma të një larmie të madhe zhanresh, ku kanë punuar me regjisorë si p.sh Roberto Benigni dhe Fernando Trueba.

Në vitet 1980 ai u bashkua me klubin e "Vajzat Almodovar”. Nën urdhrat e kineastit La Mancha, ai luajti Takë të largët dhe lulja e dëshirës simeMe Ai gjithashtu mori pjesë në Në errësirë, Gjithçka për nënën time, Fol me të y Lëkura në të cilën jetoj.

Çmimet Goya: ngjarja më e lartë e modës në Spanjë

Përveç nderimit të më të mirëve të kinemasë spanjolle, Çmimet Goya gjithashtu vendosën standardin për modënMe Trendet dhe stilet që shënojnë muajt në vijim janë paraqitur në tapetin e kuq. Parada para shfaqjes është po aq me ndikim sa pasarelat e Java e Modës në Madrid.

Ku dhe kur

 

Prezanton Goya

Turne nga tapeti i kuq është gati të fillojë pas orës 20.00 orë të shtunën tjetër, 3 shkurt. Ceremonia pritet të fillojë dy orë më vonë. TVE do të transmetojë për Spanjën dhe botën, një gala që gjeneron interes brenda dhe jashtë kufijve tanë.

Pas kësaj fundjave, Çmimet Goya do të vazhdojnë të jenë tema e nxehtë në mesin e shikuesve të filmave vendas.Me Ndërsa dashamirët e shfaqjeve të mëdha televizive, do të japin verdiktin e tyre përfundimtar përmes rrjeteve sociale, mbi performancën e çiftit të ri të prezantuesve.

 

Burimet e imazhit: Goya Awards / El Periódico / El País


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.