Këto janë filma që do të marrin pjesë në seksionet kryesore të edicionit të ri të Festivalit të Filmit në Londër.
Ndër pikat kryesore të këtij edicioni të 59-të të Festivalit të Londrës gjejmë Tituj si Stephen Frears 'The Program' ose 'Beasts of No Nation', të dyja me opsione për t'u shfaqur në mesin e veprave të nominuara për Oscar këtë vit.
Në konkursin britanik do të mund të shohim gjithashtu 'Desierto', debutimi në drejtimin e Jonás Cuarón, djali i fituesit të Oscarit Alfonso Cuarón dhe që e njohim nga shkrimi i skenarit të 'Gravity' me babain e tij.
Seksioni zyrtar
'11 minuta' e Jerzy Skolimowski
'Beasts of No Nation' nga Cary Fukunaga
'Varrezat e Shkëlqimit' nga Apichatpong Weerasethakul
'Chevalier' e Athina Rachel Tsnagari
"The Daughter" i Simon Stone
'Shkretëtira' nga Jonás Cuarón
'Evolucioni' nga Lucile Hadzihalilovic
"Zyra" nga Johnnie To
"Dhoma" e Lenny Abrahamson
"Biri i Saulit" nga László Nemes
"Sunset Song" nga Terence Davies
'Tangerine' nga Sean Baker
'Very Big Shot' nga Mir-Jean Bou Chaaya
Seksioni i parë i veçorive
"3000 netë" nga Mai Masri
"Bang Gang (Një histori moderne dashurie" nga Eva Husson
"The Here After" nga Magnus von Horn
"Krisha" nga Trey Edward Shults
'Qengji' nga Yared Zeleke
"Vitet e dritës" nga Esther May Campbell
'Partisan' nga Ariel Kleiman
'Paula' nga Eugenio Canevari
'Tanna' e Bentley Dean
"The Wait" nga Piero Messina
"Kukulla e dasmës" e Nitzan Gilady
"Magjistare" nga Robert Eggers
Seksioni i Dokumentarëve
"(Bëhu) mall" nga João Pedro Plácido
"Zëra të censuruar" nga Mor Loushy
"Frika e 13" nga David Sington
'Frame by Frame' nga Alexandria Bombach dhe Mo Scarpelli
"Frankofoni" nga Alexander Sokurov
"In Jackson Heights" nga Frederick Wiseman
"Jia Zhangke, një djalë nga Fenyang" nga Walter Salles
'Zoti. Gaga nga Tomer Heymann
"Butoni i nënës së perlës" nga Patricio Guzmán
"Shtëpia publike" e Sarah Turner
'Sherpa' nga Jennifer Peedom
"Diçka më mirë për të ardhur" nga Hanna Polak
Seksioni Galas
"A Bigger Splash" nga Luca Guadagnino
"Programi" nga Stephen Frears
"Karavidhe" nga Yorgos Lanthimos
"Brad: A Second Coming" nga Ondi Timoner
'Beeba Boys' nga Deepa Mehta
'Bone Tomahawk' nga S. Craig Zahler
"Vrasësi" nga Hou Hsiao-Hsien
"Idhulli" i Hany Abu-Assad
'Goosebumps' nga Rob Letterman