Këngë të ngrira

i ngrirë

Ngriu mbretërinë e akullit, është një nga filmat më të suksesshëm të të gjitha kohëraveMe I lëshuar në Nëntor 2013, ai tejkaloi XNUMX miliard dollarë në bruto globale.

Por përtej vetë kasetës, kolona zanore ishte një nga nënproduktet që shitej shumë mirëMe Dhe nuk është vetëm brenda audiencës së fëmijëve këngët e Frozen janë shumë të njohura.

Fitues i shumë çmimeve

 Filmi mori një numër çmimesh të mëdha, të tilla si Oskar për filmin më të mirë të animuar tanimë Kënga më e mirë OrigjinaleMe Ajo u njoh gjithashtu nga Golden Globes, Bafta dhe Critics Choice Awards, ndër shumë të tjera.

Përveç kësaj, ajo fitoi pesë Annie Awards, njohje e dhënë nga Shoqata Ndërkombëtare e Filmave të Animuar. Ndër kategoritë në të cilat u fitua, veçohet ajo për Drejtimin më të Mirë Muzikor.

Kolona zanore dhe këngë të ngrira

Për muzikën e rastësishme të filmit, prodhuesit rekrutuan fituesin e Grammy -t kanadez 2002 Christhophe Beck për punën e tij në seri. Buffy Vampire Vrasësi. Tekstet e këngëve u siguruan nga Kristen Andersen López dhe burri i saj Robert López.

Në total, CD me muzikën e përdorur në film përbëhet nga 32 këngë. Prej tyre, nëntë korrespondojnë me këngët e kënduara nga personazhet gjatë gjithë komplotit. 22 këngë të muzikës orkestrale dallohen që përmbledhin punën e Beck, përveç versionit pop të këngës qendrore të filmit: Lëre të shkojë.

të ngrira

Zemra e akullit

Nuk është vetëm e para nga këngët e Të ngrira: mbretëria e akullit. Brenda komplotit, është prologu i vetë kasetës, të vendosura menjëherë pas projeksionit të logove të Disney dhe Walt Disney Animations Studio. Bashkëshortët López pohuan se ata përdorën si referencë në ndërtimin e kësaj pjese, melodi klasike nga filma të tillë si Dumbo y Little Mermaid.

Një grup mbledhësish të blloqeve të akullit këndojnë Zemër akulli, gjatë punës. Në të njëjtën kohë, shikuesit takojnë djalin Kristoff, një nga personazhet qendrore në histori dhe partnerin e tij, renë Sven.

Më bëj një burrë dëbore

Kjo është një nga temat emblematike brenda kolonës zanore të i ngrirë; brenda komplotit, shërben për të shënuar kalimin e kohës. Anna po përpiqet të bindë motrën e saj më të madhe për të ndërtuar një burrë dëbore, si kur gjithçka mes tyre ishte normale.

Ndërsa nuk u lëshua si një single promovues, Më bëj një kukull Snow arriti në disa lista ndërkombëtareMe Kjo u kushtëzua shumë nga suksesi i filmit dhe rëndësia e kësaj teme brenda zhvillimit të komplotit.

Për herë të parë në vite

Më në fund arrin dita e kurorëzimit të Elsës si sovrane; Sidoqoftë, mbretëresha e re është shumë e shqetësuar se sekreti i saj do të dalë në shesh. Në të njëjtën kohë, Anna, e cila mban peshën e plotë të komplotit të kësaj kënge, nuk mund të përmbajë emocionin e saj.

Nëse dy pjesët e para të albumit me këngët e i ngrirë ata kishin referenca për klasikët e vjetër të Disney, Për herë të parë në vite ai nuk përpiqet ta fshehë atë. Ne te kunderten, melodia kombinohet në mënyrë perfekte me një inskenim që herë -herë ngjall kaseta si E bukura dhe bisha o Aladdin.

Dera e dashurisë

Shtë një nga këngët më romantike në listën e këngëve të i ngrirë. Brenda zhvillimit të komplotit, gjithçka ishte lumturi. Anna është e bindur se Hans është princi që do ta hapë atë Dera e dashurisë.

Por Elsa nuk pajtohet me vendimin e motrës së saj më të vogël dhe refuzon t'i japë bekimin mbretëror. Situata është jashtë kontrollit mbretëresha e re nuk mund ta mbajë nën kontroll fuqinë e madhe që mbart brenda dhe i ftohti është i pranishëm.

të ngrira

Lëreni të shkojë (le të shkojë)

Nga këngët e Frozen, kjo është më e rëndësishmjaMe Për më tepër, ai përqendron një nga pikat kthese më vendimtare të komplotit. Mbretëresha Elsa vendos të mos e mbajë më larg potencialin e saj të madh, edhe pse lirimi i saj do të thotë që subjektet e saj të vuajnë një dimër të përjetshëm.

Ishte fituesi i Oskarit për këngën më të mirë origjinaleMe Klasike e menjëhershme brenda diskografisë së madhe të muzikës të kompozuar për filmat e animuar të Disney. Theshtë e vetmja nga temat e filmit që u publikua ndërkombëtarisht si një single promovues.

Demi Lovato këndoi versionin "komercial" në anglisht, ndërsa Argjentinasja Martina Stoessel mori përgjegjësinë për interpretimin e këngës në spanjisht dhe italisht.

Renë më të mirë se njerëzit

Kur duket se Princi Hans është interesi romantik i historisë, një Kristoff i "rritur" dhe shoku i tij besnik Sven, janë kthyer në komplotin kryesor. Renë më të mirë se njerëzit në një këngë të shkurtër (zgjat vetëm 50 sekonda). Sidoqoftë, në Korenë e Jugut ata nuk kishin probleme ta luanin atë në radio, duke arritur vendin e 13 -të në renditje.

Në verë

Nëse një personazh nga i ngrirë ai vodhi zemrat e të rinjve dhe të moshuarve, ishte OlafMe Dreamndrra e këtij burrë dëbore unik për të jetuar një verë, është e dukshme në këtë këngë. Personazhi i pëlqyeshëm nuk mendon se mund të shkrihet nën diellin e verës.

Për herë të parë në vite (Reprise)

Kur Anna më në fund gjen Elsën, ata riinterpretojnë këtë temë. Por tani dimri tashmë ka shpërthyer. Mbretëresha e akullit nuk dëshiron të kursejë përsëri fuqitë e saj dhe rezultati është katastrofik.

Thjesht duhet të përmirësohem pak

Tema e vërtetë romantike brenda komplotitMe Trollet janë shfaqur dhe me këngën e tyre ata propozojnë që Kristoff dhe Anna të nxjerrin në sipërfaqe atë që ndiejnë. Dashuria më e pastër dhe më e sinqertë. Edhe një herë, bashkëshortët López përdorin formula klasike për të krijuar një melodi të paharrueshme.

Ashtu si shumica e këngëve nga i ngrirë, më entuziastët e këndojnë nga kujtesaMe Një sukses tjetër në tabelat e radios në Korenë e Jugut, ku u ngjit në rangun e 12 -të të renditjes.

 

Burimet e Imazhit: Wikipedia / MovieWeb


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.