Filmat më të mirë të Krishtlindjeve

filma Krishtlindjesh

Krishtlindjet, një kohë për ta ndarë me familjenMe Momente të dëshirave të mira, optimizmit dhe gëzimit. Gjithashtu, është kohë e ftohtë, me dëborë dhe çokollatë e nxehtë pranë oxhakut.

Krishtlindjet janë gjithashtu koha ideale për të shkuar në kinemaMe Makineria e palodhur e Hollivudit e ka bërë muajin e fundit të vitit një periudhë të filmave të suksesshëm, dhe Krishtlindjet në vetvete një nga temat e saj më të përsëritura. Janë filmat e Krishtlindjeve.

Këta filma japin për të gjitha llojet e temave: familje, dramë, animacion, komedi dhe madje edhe tmerr.

Filmat e Krishtlindjeve që nuk duhen humbur

Vetëm në shtëpi: Engjëlli im i vogël i Krishtlindjes nga Chris Columbus (1990)

Kjo është filmi më fitimprurës i festave të të gjitha kohëraveMe Me protagonist një Macaulay Culkin "engjëllor", i cili tallet me përpjekjet e disa hajdutëve për të grabitur shtëpinë e tij, pasi familja e tij e madhe e la atë të harruar dhe shkoi për të kaluar festimet në Paris.

Kukudh nga Jon Favreu (2003)

Një tjetër blockbuster, megjithëse ndryshe I vetem ne shtepi, kritika nuk ishte aspak dashamirëse. Will Farrell rritet në Polin e Veriut duke besuar se është një goblin, derisa gabimisht zbulon se është njeri. Nëna e tij ka vdekur dhe babai i tij është në listën e zezë nga Santa për të qenë egoist dhe lakmitar.

Kukudh

gëzuar Pashkët nga Juan Antonio Bardem (Spanjë, 1954)

Kinemaja spanjolle gjithashtu ka eksploruar temën e Krishtlindjeve. Drejtuar nga legjendari Juan Antonio Bardem, ky film rrëfen historia e një familje me të ardhura të ulëta, kur ata fitojnë një qengj në një lotari. Plani fillestar ishte përdorimi i kafshës si pjata kryesore në prag të Krishtlindjeve, por fëmijët e çiftit u dashuruan me mikun e tyre të ri.

Një baba në ankth nga Brian Levant (1996)

Faleminderit Ivan Reitman, Drejtor i The Ghostbusters (1984), Arnold Sccwarzenegger zbuloi se punon për komedi. Në këtë film, ai duhet të bëjë një seri litarësh për t'i blerë djalit të tij një figurë aksioni shumë të njohur të quajtur Turbo-Man, vetëm në prag të Krishtlindjeve.

Polar Express nga Robert Zemeckis (2004)

Ky është një film thjesht për Krishtlindje. Bazuar në tregimin e shkurtër homonim nga Chris Van Allburg (gjithashtu autor i Jumanji) dhe të gjallë duke ndjekur teknikën Motion CaptureMe Shtë një nga kasetat më të shtrenjta të Krishtlindjeve, pasi prodhimi i tij kërkoi një investim të lartë prej 165 milion dollarë. Tom Hanks ishte ylli kryesor.

Historia e Krishtlindjeve nga Robert Zemeckis (2009)

Regjisori i filmave si Kthehuni në të ardhmen y Forrest Gump, filmoi një histori tjetër të Krishtlindjeve me teknikën e animacionit Motion Capture. Jim Carrey ishte figura kryesore, e ngarkuar me dhënien e zërit dhe gjesteve ikoniku Ebenezer Scrooge dhe tre fantazmat e tij.

Kjo është numri i versionit 15 (dhe deri tani e fundit) nga romani i shkurtër i famshëm i shkrimtarit anglez Charles Dickens, botuar në 1843 nën titullin e Një Carol ChristmasMe Përshtatja e parë daton nga viti 1901 dhe lista përfshin një version të xhiruar në Spanjë në 1947, të drejtuar nga Manuel Size i quajtur Legjendat e Krishtlindjeve.

Grinch nga Ron Howard (2000)

Grinch

Jim Carrey duket se i pëlqen letrat kundër Krishtlindjeve. Bazuar në historinë Si Grinch vodhi Krishtlindjet nga Dr. Seuss dhe drejtuar nga Ron Howard (Apollo 13), Kjo është filmi i dytë me fitimin më të lartë me temën e Krishtlindjeve të të gjitha kohërave.

Makth para Krishtlindjes nga Henry Selick (1993)

Xhiruar nën teknikën Stop Motion, kjo specie kryqëzim mes personazheve nga universi i Krishtlindjeve dhe një bote imagjinare kushtuar Halloween E konceptuar nga Tim Burton, është një nga filmat më të errët për fëmijë për pragun e Krishtlindjeve, megjithëse Disney vendosi të eliminojë disa sekuenca në mënyrë që ta tregtojë atë brenda kategorisë AA. Edhe pse nuk funksionoi shumë mirë me publikun në ditët e para, Me kalimin e kohës ajo fitoi kategorinë e Filmit Kult.

 Shko Santa Claus! nga John Paquin (1994)

Tim Allen luan një Santa Claus aksidental, një qenie njerëzore e zakonshme që duhet të ketë zënë vendin e Babagjyshit origjinalMe Një komedi argëtuese, e filmuar me një buxhet modest, por një goditje e madhe në arkë.

Santa e keqe nga Terry Zwigoff (2003)

Një nga mostrat e filmit të Krishtlindjeve, i kombinuar me humorin e zi, duke u shfaqur një hajdut alkoolik i cili çdo dhjetor maskohet si Santa për të grabitur një qendër tregtareMe Ajo u prit mirë nga kritikët dhe një sukses modest i audiencës.

Fred Claus: vëllai bandit i Santa Claus nga David Dobkin (2007)

Rezulton se Santa ka një vëlla dembelMe Gjithashtu që në Polin e Veriut ka konsulentë, funksioni i të cilëve është të optimizojnë punën e dhënies së dhuratave. Babagjyshi deklarohet joefikas dhe detyrohet të dalë në pension, por Fredi, vëllai dembel, do të bëjë gjithçka të mundshme për ta parandaluar atë. Yll Vince Vaughn, Paul Giamatti dhe Kevin Spacey.

Nuk ka vend si shtëpia nga Seth Gordon (2008)

Vince Vaughn shfaq përsëri një frymë jo -ortodokse të Krishtlindjeve, në një komedia romantike që u dallua për kastin e saj të jashtëzakonshëm: Reese Witherspoon, Robert Duvall, Sissy Spacek, John Voight dhe Jon Favreau.

Krishtlindjet e zeza nga Bob Clark (Kanada, 1974)

El terrori "Seria B" gjithashtu bën vend në stinën e Krishtlindjeve. Një vëllazëri femërore e studentëve sulmohet në mes të dhjetorit nga një vrasës misterioz, i cili së pari i kërcënon ata përmes telefonit. Në 2006 u xhirua një xhirim shumë më "hardcore" sesa versioni origjinal.

Arthur Christmas: operacion dhuratë nga Sarah Smith (2011)

Arthur është djali kryesor i Santa -s që ka vetëm dy orë për të përmbushur një mision delikat të dhënies së një dhurate. Një i shquar Animacion dixhital 3dsë bashku me një histori të mprehtë dhe të mirë-treguar, e cila, megjithatë, nuk u prit me shumë entuziazëm nga shumica e publikut.

Nga iluzioni gjithashtu jeton nga George Seaton (1947)

Kjo është një nga shiritat më të shpërblyer të Krishtlindjeve (duke përfshirë 3 Oscar) Një klasik, një histori që tregon pamjen e Santa në "botën e vërtetë". Në 1994 u lëshua një xhirim (i titulluar në Spanjë si Mrekulli në qytet), drejtuar nga Les Mayfield.

 

Burimet e imazhit: Loco x El Cine /  Pyxurz - bloger / eCartelera


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.