Filma psikologjikë

filma psikologjikë

Mendja e njeriut, pavarësisht gjithçkaje që është shkruar dhe hulumtuar, është ende territor i panjohur. "Çdo kokë është një botë", thotë proverbi popullor, i cili lejon secilin person të interpretojë realitetin në një mënyrë të ndryshme.

Kinemaja nuk i ka shpëtuar këtij dyshimi ekzistencialist të përjetshëm. Prandaj, lista e titujve që mund të karakterizohen si filma psikologjikë është e gjerë. Dhe është, për më tepër, në më shumë mënyra se një.

Cilat janë karakteristikat e filmave psikologjikë?

Supozohet se në çdo film fiction (ose çfarë është e njëjtë, të gjithë kinemanë që nuk janë dokumentarë), secili personazh ka "psikologjinë" e tij. Nëse niseni nga ky parim i gjerë, përpjekja për të kufizuar karakteristikat e filmave psikologjikë është e padobishme.

Për të shmangur përgjithësitë, mund të thuhet se ky lloj kinemash ka të paktën një nga karakteristikat e mëposhtme:

1) Protagonistët kanë një çrregullim të dukshëm mendor, përgjegjës për bërjen e filmit "lëvizje".

2) Kineastëtme dashje ata luajnë me mendjet e spektatorëveMe Çdo gjë në kërkim për të prodhuar efekte, ndjesi dhe emocione të caktuara brenda auditorit.

3) Komploti kërkon të shpjegojë, ose të paktën të pyesë, në mënyrë Si funksionon mendja e njeriut.

Dy fytyrat e së vërtetësnga Gregory Hoblit (1996)

Një avokat i famshëm, me një ego aq të madhe sa prestigji i tij, merr përsipër çështjen e një acoliti të akuzuar për vrasjen e një kryepeshkopi. Ndërsa gjykimi përparon, avokati përfshihet gjithnjë e më shumë me klientin e tij, një djalë që zbulon një rrjet abuzimi seksual brenda darkës së kishës. Megjithatë, Publiku dhe vetë protagonisti nuk do të jenë në gjendje të zbulojnë të gjithë kornizën deri në skenën përfundimtare.

Insekt, nga William Friedkin (2006)

William Friedkin, drejtori i famshëm i Ekzorcisti, thellohet në mendjen e një veterani të luftës me Deliri i ParazitozësMe Një inskenim i papërpunuar dhe agresiv. Shfaqjet tronditëse të Michael Shannon si ushtar i çmendur dhe Ashley Judd si partneri i tij aksidental, e kuptojnë këtë shikuesit ndjejnë insektet që ecin brenda lëkurës tuaj.

Ndjenja e gjashtenga M. Night Shyamalan (1999)

ndjenja e gjashte

A e dinë të vdekurit se nuk janë gjallë? Një paradoks i tërë që, brenda mendjes së një personi që është në "një plan tjetër", bëhet edhe më kompleks. Një terapi nga një psikolog fëmijësh, ku pacienti i analizuar përfundon duke u bërë terapisti çlirues.

I pathyeshëmnga M. Night Shyamalan (2000)

Çifti i Ndjenja e gjashte: M. Night Shyamalan-regjisor dhe Bruce Willis-aktor, i përsëritur në këtë dramë, ku eksploron brenda psikologjisë së superheronjve dhe horrave. Një dilemë që kufizohet me teoritë e Ying Yang ose dritës dhe errësirës.

Shumëfishnga M. Night Shyamalan (2017)

Titulli i tretë i Shyamalan në listë me filma psikologjikë. James McAvoy luan Kevin Wendell, një njeri që vuan nga çrregullimi disociativ i identitetit. Dennis, një nga 23 personalitetet që "bashkëjetojnë" në mendjen e protagonistit, rrëmben tre adoleshentë, gjë që shkakton konfliktin.

Filmi, pavarësisht se ishte një arkë e dukshme dhe sukses kritik, shkaktoi shumë polemika. Psikologë, psikiatër dhe njerëz të diagnostikuar me disa sëmundje mendore, vunë në dyshim imazhin e rrezikut dhe dhunës që transmeton personazhi qendror.

Tiburonnga Steven Spielberg (1976)

peshkaqen

Para se termi filmat psikologjikë të hynte në modë, Steven Spielberg "shkroi" me këtë kasetë, një manifest në si të trembë auditorin pa treguar asgjë. Përbindëshi nuk shfaqet deri në mes të pamjes, gjë që nuk i pengoi shikuesit të qëndrojnë të kapur në vendet e tyre. Terrori psikologjik në formën e tij më të pastër.

Psikozanga Alfred Hitchcock (1960)

16 vjet para Spielberg, Alfred Hitchcock kishte zhvilluar tashmë teorinë e tij në lidhje me frika njerezoreMe Norman Bates, një nga zuzarët më ikonikë në historinë e filmit, luan me më shumë sesa me mendjen e viktimave të tij.

Heshtja e qengjavenga Jonathan Demme (1991)

Clarice Starling (Jodie Foster), një agjente e re e FBI -së, duhet të kërkojë mbështetjen e Hanibal Lecter (Anthony Hopkins) në mënyrë që të kapë një vrasës serial të rrezikshëm. Midis të dyve do të fillojë një betejë e ashpër metalike, në të cilën asnjëri prej tyre nuk është i gatshëm të lejojë kundërshtarin e tyre brenda.

I pandalshmi Will Hunting, nga Gus Van Sant (1997)

Një gjeni i ri me një të kaluar të trazuar, i cili zgjedh të shmangë marrëdhëniet ndërnjerëzore frika se mos lëndohesh. Pasi shkoi me ngurrim në terapi, ai angazhohet në një falas për të gjithë me psikologun e tij. Por pak nga pak bateria e tij e mekanizmat mbrojtës ai dorëzohet dhe arrin të hapë mendjen.

Të gjitha për një ëndërr, nga Gus Van Sant (1995)

Para drejtimit I pandalshmi Will Hunting, Van Sant kishte hyrë në një dramë që vë në dyshim moralin e marrjes së sukses me çdo kusht. Aty luan një Nicole Kidman e pamëshirshme, kur ajo filloi të thyejë mykun e vajzës së mirë, ku Hollivudi e mbajti atë pëllumb.

Origjinënga Christopher Nolan (2012)

Christopher Nolan fjalë për fjalë futet në mendjen e njeriut përmes ëndrrave. Me skenën e tij të zakonshme vizuale të pastër dhe të përpunuar, ai ndërton një histori që fekondon bazat ku ai diskuton se çfarë është e vërtetë dhe çfarë jo.

E kundërtanga Peter Docte (2015)

Zakonisht nuk është e zakonshme të gjesh një komedi në një listë filmash psikologjikë. Dhe nëse është një film i animuar, aq më pak. Por ky film Pixar është një shembull grafik i funksionimit të emocioneve njerëzore. Festuar nga kritikët dhe publiku, veçanërisht nga psikologët dhe terapistët e fëmijëve.

Dikush fluturoi mbi folenë e qyqesnga Milos Foreman (1975)

Ky film mund të klasifikohet si "Grali i Shenjtë" i filmave psikologjikë. Alsoshtë gjithashtu një nga tre filmat që ka fituar pesë Oskarët më të mirë. (Filmi, regjisori, aktori, aktorja dhe skenari).

Ky klasik i madh në historinë e filmit bazohet në një kritikë të pamëshirshme të sistemit amerikan të kujdesit shëndetësor nga vitet 70. Gjithashtu një vështrim i pakënaqur në shkurtoret që merr mendja njerëzore për tu fshehur nga realiteti.

 

Burimet e imazhit: Baúl del Castillo / YouTube


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.