Björk: Arkivat, libri introspektiv i artistit të madh Islandez

Marshimi i arkivave të Bjork

Marsin e ardhshëm, Muzeu prestigjioz i Artit Modern në Nju Jork (MoMA) do të hapë një ekspozitë të veçantë që do të mbulojë më shumë se 20 vitet e karrierës profesionale të Björk. Me këtë rast, këngëtarja islandeze planifikon të redaktojë edhe gjatë muajit mars të vitit të ardhshëm, një libër retrospektiv me emrin 'Björk: Arkivi' që sipas shtëpisë botuese që e boton, "Thames & Hudson", përfshin "shtatë albumet në studio të këngëtares dhe figurat e rëndësishme që e kanë shoqëruar gjatë gjithë projekteve të saj, të ekspozuara përmes poezisë, analizave akademike, teksteve filozofike dhe fotografive mahnitëse. përfshirë në libër.

vet Björk ka qenë në krye të mbikëqyrjes së të gjithë projektit së bashku me kuratorin e MoMA, Klaus Biesenbach, ekspozitë që ka pasur edhe kontribute të ndryshme të veçanta nga miqtë e këngëtares si Spike Jonze, Chris Cunningham, Nicola Dibben dhe poeti islandez Sjón. . "Björk: Archives" do të përfshijë gjithashtu një numër portretesh të pabotuara më parë të Björk, krijuar nga Inez & Vinoodh, Araki, Juergen Teller dhe Nan Goldin, si dhe një montazh të kostumeve më ikonike të interpretuesit të dizajnuara nga Alexander McQueen, Hussein Chalayan dhe Sophia.Kokosalaki. 'Björk: Archives' do të dalë në shitje më 30 mars 2015 dhe ekspozita në MoMa do të jetë e hapur për publikun nga 7 mars 2015 deri më 7 qershor 2015.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.