Alternativat për Spotify

alternativa për Spotify

Muzika dëgjohet në transmetim. Ose në një kompjuter personal, edhe pse kryesisht në një Smartphone, valët muzikore sot udhëtojnë me brez të gjerë ose me mikrovalë, pavarësisht nëse janë GSM ose CDMA.

Brenda këtij universi të gjerë, një kompani ka marrë pjesën më të madhe të shkarkimeve. Por nuk është e vetmja Ka disa alternativa për Spotify, të dyja "Freemium" ose me pagesë.

Spotify: të gjithë të fuqishmit

Me seli në Stokholm dhe online që nga 7 tetori 2008, Spotify është deri tani lider në treg. Deri në Dhjetor 2017, kompania arriti në 140 milion përdorues. Nga ky numër tronditës, gjysma paguajnë për të shijuar shërbimin.

Edhe pse me disa kundërshtarë dhe jo të panjohur për polemika, duket se rritja e kësaj platforme është e pafundme. Ajo u ofron pajtimtarëve të saj një katalog me më shumë se 30 milion këngë, si dhe shkathtësi të pakufizuar për t'u përshtatur me çdo pajisje.

Edhe pse për momentin, të gjitha aplikacionet e tjera kanë mbetur prapa, shumica alternativat ndaj Spotify ofrojnë vlera të shtuara që të paktën ju ftojnë të provoni.

Last.fm: më i vjetri

Kjo platformë hapi rrugën për transmetim, madje edhe para vetë YouTube. Që nga themelimi i tij në 2002, ai gjithashtu ka hapur rrugën për atë që ne e njohim sot si rrjetet shoqërore.

Punon në dy mënyra: e para lejon përdoruesit e saj të ndërtojnë të tyren koleksione muzikore. Gjithashtu ofron mundësinë për të dëgjuar radio "on line", gjithmonë sipas shijeve muzikore të secilit pajtimtar.

Last.fm mban listat muzikore të përditësuara, me këngët më të dëgjuara në të gjithë botën. Për më tepër, të gjithë ata që regjistrohen në faqe mund të krijojnë profilet e tyre, për të ndarë shijet dhe preferencat e tyre me pjesën tjetër të komunitetit. Gjithçka në stilin më të mirë të një "Rrjeti Social" tradicional.

Ajo ka një version falas, e cila përfshin reklamat midis këngëve. Ekziston edhe një opsion e pagesës që shtyp çdo lloj reklamimi tregtar. E disponueshme si në një version desktop për kompjuterë personalë ashtu edhe në një version celular, për smartphone dhe tableta Android ose iOS.

Last.fm

 SongFlip: mirë, e bukur dhe falas

Një opsion transmetimi falas dhe shumë efikas për pajisjet mobile. Ajo ka një katalog muzikor që nuk ka asgjë për të patur zili për platformat kryesore në treg. Siç është "e natyrshme", e vetmja gjë që aplikacioni kërkon nga pajtimtarët e saj është të dëgjoni disa reklama midis këngëve.

Muzika mund të luhet rastësisht ose përdoruesit mund të ndërtojnë listat e tyre të dëgjimit. Aplikacioni i mban listat të përditësuara me temat më të dëgjuara nga komuniteti.

Kufizimi i vetëm i rëndësishëm është se nuk ofron albume të plota por këngë individuale. Ata që dëshirojnë të dëgjojnë të gjitha pjesët e një pjate muzikore të caktuar, duhet t'i shtojnë ato në një listë dëgjimi, një nga një. Asgjë e pakapërcyeshme, veçanërisht duke pasur parasysh se është një model biznesi "freemium". Në dispozicion për pajisjet Android dhe Apple.

YouTube Alternativa e vërtetë për Spotify?

Katalogu më i madh i muzikës në të gjithë hapësirën kibernetike nuk është në Spotify, por në YouTube. Sidoqoftë, platforma në pronësi të Google ka kufizime serioze për të konkurruar seriozisht kundër kompanisë suedeze. Kryesisht, kur flasim për aplikacione për pajisjet mobile.

Në çdo smartphone ose tabletë, pavarësisht nga sistemi operativ, është e pamundur të dëgjosh muzikë në YouTube pa qenë aplikacioni në plan të parë dhe ekrani i ndezurMe Dhe kjo përveç parandalimit të përdorimit të pajisjeve për ndonjë detyrë tjetër përveç luajtjes së muzikës; ,Shtë, siç mund ta shohim, një shpenzim energjie që praktikisht asnjë pajisje nuk mund të supozojë.

Sidoqoftë, në laptopë ose desktop, historia është krejtësisht e ndryshme. Ose përmes rishikimit të rastësishëm ose përmes listave të dëgjimit (personale ose të publikuara nga përdorues të tjerë). Perfectlyshtë krejtësisht e mundur të bësh pothuajse çdo aktivitet në kompjuter, ndërsa aplikacioni po funksionon në sfond.

YouTube Red. Përgjigja e lutjeve?

YouTube Red

Fillimisht u lëshua si Çelësi muzikor YouTube në vitin 2014. është përgjigje ndaj kërkesave të përdoruesve, i cili kërkoi të ishte në gjendje të përdorte rrjetin social muzikor si alternative për Spotify në pajisjet mobile.

YouTube Red, ndryshe nga aplikacioni "standard" për iOS dhe Android, lejon riprodhimin e muzikës në sfond ose me ekran fikur dhe mbyllur. Përveç kësaj, ajo siguron qasje të drejtpërdrejtë në të gjithë katalogun në dispozicion të Google Play Music; gjithashtu për serialet dhe filmat e prodhuar nën markën YouTube Red Original.

Ofrohet vetëm në një version të paguar, kështu që të gjitha format e reklamimit përjashtohen. Për momentin, është në dispozicion vetëm në Shtetet e Bashkuara, Meksikë, Australi, Zelandën e Re dhe Korenë e Jugut. Zgjerimi i shumëpritur në Evropë nuk përfundon mbërritjen; dhe ka nga ata që pyesin nëse do ta bëjë ndonjëherë.

Deezer: alternativa "e ngjashme"

Deezer

Nëse një platformë duket se imiton funksionimin e Spotify pa shumë turp, kjo është Deezer. Kjo faqe në internet franceze ka fituar një numër të mirë abonentësh në të gjithë botën (afërsisht 24 milion); por as nuk pretendon të ndjekë dhe të arrijë me udhëheqësin e tregut.

Përdoruesit, pasi të regjistrohen, mund të zgjedhin midis një mënyre "Freemium", me reklama të përfshira, ose një version Premium. Ajo ka një katalog muzikore mjaft e shquar, me më shumë prej 40 milion temash për të zgjedhur.

E disponueshme për pajisjet mobile, si për Android ashtu edhe për iOS. I njëjtë me versionin e tij desktop, i pajtueshëm me sistemet operative Windows dhe Apple Mac.

Apple Music dhe Google Play Music. Vrasësit e Spotify?

Dy nga kompanitë më të fuqishme në planet, të cilat nuk janë lënë vetëm për të vëzhguar se si Spotify është herezi si udhëheqësi i padiskutueshëm i transmetimit audio. Të dy filluan aplikimet, jo vetëm për pajisjet që funksionojnë së bashku me sistemet e tyre operative. Misioni kryesor i Apple Music dhe Google Play Music ishte përfundimi i kompanisë suedeze.

Edhe pse asnjëri prej dy basteve nuk mund të konsiderohet i pasuksesshëm, rezultatet ende nuk janë ashtu siç priteshin. Spotify mbetet lider pa pyetje. Ndërkohë, nga Cupertino dhe nga Silicon Valley, ata vazhdojnë të përpiqen të arrijnë.

 

Burimet e imazhit: Gjurmuesi i telefonit celular /


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.