Regjisorët amerikanë i japin Danny Boyle çmimin për Slumdog Millionaire

OESEN-KINEMA-REGJISTARË-BOYLE

Shoqata e Regjisorëve të Amerikës nderoi regjisorin britanik Danny Boyle për punën e tij në drejtimin e filmit "Slumdog Millionaire"., e cila ka përfshirë kritikët në mbarë botën.

Në këtë mënyrë, filmi po shfaqet si një kandidat i madh për Oscar, duke përfshirë nominimet për filmin më të mirë dhe Boyle si regjisori më i mirë. Trofeu u dha pak ditë më parë dhe ishte i tij Boyle që mori çmimin. lagje e varfër… Tregon historinë e një djali indian që merr pjesë në një program televiziv, ndërsa përpiqet të fitojë dashurinë e një vajze.

Në momentin e fundit, Kritikat janë ngritur nga India, për trajtimin e filmit të zonave më të varfra të vendit dhe për një gjoja shfrytëzim dhe keqtrajtim të fëmijëve që aktrojnë në ekran. Regjisori, larg këtyre protestave, foli për karrierën e tij në skenë dhe inkurajoi brezat e rinj të industrisë së filmit që të vazhdojnë të luftojnë dhe të punojnë për ëndrrat e tyre: "Nëse unë mund të shkoj atje, mundeni edhe ju" siguroi i bindur.

Siç kemi thënë tashmë, ky dallim është shpesh vendimtar kur bëhet fjalë për dhënien e Oscars. Vetëm 6 filma që u dalluan nga Shoqata e Regjisorëve, më pas nuk morën çmimin Oscar (Çmimi mbahet për 61 vjet).

Filmi tashmë ka një Golden Globe për dramin më të mirëay mori një Statuja për filmin më të mirë, dhënë nga Shoqata e Prodhuesve të Shteteve të Bashkuara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.