Wiele zmian w tym tygodniu po poznaniu zwycięzców w kilku krytycznych nagrodach i nominacjach zarówno dla SAG jako Złote kule.
«Chłopięctwo"Y"Birdman»Są nadal wielkimi faworytami w tym roku, przynajmniej dla krytyków.
«Nieprzerwany»Prognoza gwałtownie spada i po wielu oczekiwaniach może nawet zostać pominięta w głównych odcinkach nagrody Akademii.
Najlepszy film
- Chłopięctwo
- Birdman
- "Gra w naśladownictwo" (+1)
- „Lisołap” (-1)
- „Selma”
- „Bicz z bicza” (+3)
- "Zaginiona dziewczyna"
- „Teoria wszystkiego”
- „Nieprzerwany” (-3)
- «Grand Budapest Hotel» (+5)
- „Najbardziej brutalny rok” (-1)
- „Amerykański snajper” (-1)
- „Międzygwiezdny” (-1)
- „Do lasu” (-1)
- "Pan. Tokarka »(-1)
Najlepszy kierunek
- Richard Linklater za „Chłopięctwo”
- Alejandro González Iñarritu za „Birdman”
- Morten Tyldum za „Grę w naśladownictwo” (+1)
- Bennet Miller za "Liscatcher" (-1)
- Ava DuVernay dla „Selmy”
- David Fincher za „Zaginęła dziewczyna”
- Clint Eastwood za „Amerykańskiego snajpera” (+2)
- Damien Chazelle za „Whiplash” (+2)
- Angelina Jolie za „Niezłomny” (-2)
- JC Chandor za „Najbardziej brutalny rok” (-2)
najlepszy aktor
- Michael Keaton za „Birdman”
- Eddie Redmayne za „Teorię wszystkiego” (+1)
- Benedict Cumberbatch za „Grę w naśladownictwo” (-1)
- Steve Carrell za „Liscatcher”
- Jake Gyllenhaal za „Nocny pełzacz” (+4)
- David Oyelowo za „Selmę”
- Timothy Spall za „Mr. Tokarz »(-2)
- Ralph Fiennes za „The Grand Budapest Hotel” (N)
- Oscar Isaac za „Najbardziej brutalny rok” (-1)
- Bradley Cooper dla „Amerykańskiego snajpera” (-1)
Najlepsza aktorka
- Julianne Moore za „Wciąż Alice”
- Reese Witherspoon za „Dziki”
- Felicity Jones za „Teorię wszystkiego”
- Rosamund Pike dla „Gone Girl”
- Jennifer Aniston za „Ciasto”
- Marion Cotillard za „Deux jours, une nuit” (+2)
- Amy Adams za „Wielkie oczy” (-1)
- Hilary Swank dla „Gospodarza” (-1)
- Emily Blunt za „Do lasu”
- Helen Mirren za „Podróż na sto stóp” (N)
Najlepszy aktor drugoplanowy
- JK Simmons za „Whiplash”
- Edward Norton za „Birdmana”
- Mark Ruffalo za „Liscatcher”
- Ethan Hawke za „Chłopięctwo”
- Robert Duvall za „Sędziego” (+2)
- Miyavi za „Niezłomny” (-1)
- Albert Brooks za „Najbardziej brutalny rok” (-1)
- Josh Brolin za „Inherent Vice”
- Christoph Waltz za „Wielkie oczy” (+1)
- Andy Serkis za „Świt planety małp” (N)
Najlepsza aktorka drugoplanowa
- Patricia Arquette za „Chłopięctwo”
- Emma Stone za „Birdman”
- Meryl Streep za „Do lasu” (+1)
- Keira Knightley za „Grę w naśladownictwo” (+1)
- Jessica Chastain za „Najbardziej brutalny rok” (-2)
- Naomi Watts za „Św. Wincenty »(N)
- Laura Dern za „Dziki” (-1)
- Anna Kendrick za „Into the Woods” (-1)
- Rosyjski Rene dla „Nightcrawler” (N)
- Carrie Coon dla "Zaginęła dziewczyna" (-1)
Najlepszy scenariusz oryginalny
- Birdman
- Chłopięctwo
- «Grand Budapest Hotel» (+1)
- "Selma" (+1)
- „Bicz z bicza” (+1)
- "Pan. Tokarka »(+2)
- „Lisołap” (-4)
- „Najbardziej brutalny rok” (-1)
- „Film Lego” (N)
- „Wielkie oczy” (-1)
Najlepszy scenariusz adaptowany
- "Gra imitacji"
- "Zaginiona dziewczyna"
- „Teoria wszystkiego”
- „Inherent Vice”
- "Nieprzerwany"
- „Dziki” (+1)
- „Do lasu” (-1)
- "Amerykański snajper"
- "Śmieci"
- „Gospodarz”
Najlepszy montaż
- "Międzygwiezdny"
- Birdman
- Chłopięctwo
- "Gra imitacji"
- „Bicz z bicza” (+4)
- „Amerykański snajper” (+1)
- „Zaginęła dziewczyna” (+3)
- „Nieprzerwany” (-2)
- „Lisołap” (-4)
- „Najbardziej brutalny rok” (-2)
Najlepsza fotografia
- "Ptasznik" (+1)
- „Międzygwiezdny” (-1)
- "Nieprzerwany"
- "Zaginiona dziewczyna"
- Dzieciństwo (N)
- "Pan. Tokarz »
- „Whiplash” (N)
- „Gra w naśladownictwo” (-3)
- „Imadło nieodłączne” (2)
- „Teoria wszystkiego” (-1)
Najlepsza ścieżka dźwiękowa
- "Nieprzerwany"
- "Międzygwiezdny"
- "Gra imitacji"
- Birdman
- „Whiplash” (N)
- „Teoria wszystkiego” (-1)
- „Imadło nieodłączne” (N)
- „Zaginęła dziewczyna” (-2)
- „Wściekłość” (-2)
- "Pan. Tokarka »(-2)
Najlepsza oryginalna piosenka
- „Zagubione gwiazdy” z „Zacznij od nowa”
- „Chwała” z „Selmy”
- „Wszystko jest niesamowite” z „The Lego Movie”
- „Miłosierdzie” z „Noego”
- „Cuda” z „Niezłomnego”
- „Ostatnie pożegnanie” z „Hobbita: Bitwa Pięciu Armii”
- „Split the Difference” z „Boyhood”
- „Czym jest miłość” z „Rio 2”
- „Coś tak dobrego” z „Muppetów najbardziej poszukiwanych”
- „Wdzięczny” z „Beyond the Lights”
Najlepszy projekt produkcyjny
- "Do lasu"
- «Grand Budapest Hotel»
- "Ptak" (N)
- „Międzygwiezdny” (-1)
- „Nieprzerwany” (-1)
- „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii” (-1)
- "Gra imitacji"
- „Selma”
- "Pan. Tokarz »
- „Przebijacz Śnieżny” (N)
Najlepszy projekt kostiumów
- "Do lasu"
- "Zbrodniczy"
- «Grand Budapest Hotel»
- „Exodus: Gods and Kings”
- "Nieprzerwany"
- "Pan. Tokarz »
- „Selma”
- "Gra imitacji"
- "Piękność"
- „Inherent Vice”
Najlepszy makijaż i fryzura
- "Do lasu"
- „Lisołap”
- strażnicy Galaktyki
- „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii”
- "Zbrodniczy"
- „Teoria wszystkiego”
- «Grand Budapest Hotel»
- „Exodus: Gods and Kings”
- "Pan. Tokarz »
- "Duże oczy"
Lepszy dźwięk
- "Międzygwiezdny"
- "Nieprzerwany"
- "Do lasu"
- „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii”
- "Furia"
- Bicz
- „Transformatory: wiek zagłady”
- "Amerykański snajper"
- „Exodus: Gods and Kings”
- strażnicy Galaktyki
Najlepsza edycja dźwięku
- "Międzygwiezdny"
- "Nieprzerwany"
- "Furia"
- „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii”
- strażnicy Galaktyki
- "Do lasu"
- „Transformatory: wiek zagłady”
- „Świt planety małp”
- "Amerykański snajper"
- "Wielki bohater 6"
Lepsze efekty wizualne
- "Międzygwiezdny"
- „Świt planety małp”
- „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii”
- „Transformatory: wiek zagłady”
- strażnicy Galaktyki
- „X-Men: Dni przyszłości w przeszłości” (+1)
- "Godzilla" (+2)
- „Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz” (N)
- „Złośliwy” (N)
- „Noc w Muzeum: Tajemnica Grobowca” (N)
Najlepszy film animowany
- «Film Lego »(+2)
- „Jak wytresować smoka 2” (-1)
- „Opowieść o księżniczce Kaguyi” (+1)
- „Wielki bohater 6” (-2)
- „The Boxtrolls”
- Pieśń Morza
- „Księga życia”
- „Pingwiny z Madagaskaru”
- „Chłopiec z sercem z kukułką”
- "Pan. Peabody i Sherman »
Najlepszy film nieanglojęzyczny
- «Deux jours, une nuit» Jean Pierre i Luc Dardenne (Belgia) (+2)
- „Ida” Pawła Pawlikowskiego (Polska) (+2)
- „Zimowy sen” Nuri Bilge Ceylan (Turcja) (+3)
- „Lewiatan”, Andrey Zvyagintsev (Rosja) (-3)
- „Mama” Xaviera Dolana (Kanada) (-3)
- „Dzikie opowieści” Damiana Szifróna (Argentyna) (-1)
- „Timbuktu” Abderrahmane Sissako (Mauretania)
- „Biały Bóg” Kornéla Mundruczó (Węgry)
- „Hoje Eu Quero Voltar Sozinho” Daniela Ribeiro (Brazylia)
- „Norte, koniec historii” Lav Diaz (Filipiny)
Najlepszy film dokumentalny
- „Citizenfour” Laury Poitras
- „Życie samo” Steve'a Jamesa
- „Wydma Jodorowsky'ego” Franka Pavicha (N)
- „Keep On Keepin „On” autorstwa Alana Hicksa
- „Sól ziemi” Wima Wendersa i Juliano Ribeiro Salgado (+2)
- „Sprawa przeciwko 8” Bena Cotnera i Ryana White'a (-3)
- "The Overnighters" Jessego Mossa (+1)
- „Finding Vivian Maier” Johna Maloofa i Charliego Siskela (+1)
- „Virunga” Orlando von Einsiedel (N)
- „Opowieści o ponurym śnie” Nicka Broomfielda (N)
Więcej informacji - Tygodniowa prognoza na Oscary 2015 (5)