Zaczęto przyznawać pierwsze nagrody sezonu i «Chłopięctwo»Wydaje się wielkim faworytem po wygraniu Critics Awards w Nowym Jorku.
Ten, który do tej pory wydawał się wielkim faworytem, choć nie był jeszcze pokazywany, był «Nieprzerwany«, Film, który po pierwszych recenzjach wydaje się, że będzie bardziej skomplikowany.
Idź w górę w prognozie «Birdman«, Kolejny z wielkich faworytów, a jeszcze bardziej po tym, jak został wielkim zwycięzcą Gotham Awards.
«Najwolniejszy rok»Ma większe szanse na Oscary po wygraniu w National Board of Review.
Najlepszy film
- Dzieciństwo (+1)
- "Ptasznik" (+2)
- „Lisołap”
- "Gra w naśladownictwo" (+3)
- „Selma”
- „Nieprzerwany” (-5)
- „Zaginęła dziewczyna” (-1)
- „Teoria wszystkiego”
- Bicz
- „Najbardziej brutalny rok” (+1)
- „Amerykański snajper” (-1)
- "Międzygwiezdny"
- "Do lasu"
- "Pan. Tokarka »(N)
- «Grand Budapest Hotel» (N)
Najlepszy kierunek
- Richard Linklater za „Chłopięctwo”
- Alejandro González Iñarritu za „Birdman”
- Bennet Miller za "Liscatcher"
- Morten Tyldum za „Grę w naśladownictwo” (+3)
- Ava DuVernay dla „Selmy”
- David Fincher za „Zaginęła dziewczyna”
- Angelina Jolie za „Niezłomny” (-3)
- JC Chandor za „Najbardziej brutalny rok” (+2)
- Clint Eastwood za „Amerykańskiego snajpera” (-1)
- Damien Chazelle za „Whiplash” (-1)
najlepszy aktor
- Michael Keaton za „Birdman”
- Benedict Cumberbatch za „Grę w naśladownictwo” (+2)
- Eddie Redmayne za „Teoria wszystkiego” (-1)
- Steve Carrell za „Liscatcher” (-1)
- Timothy Spall za „Mr. Tokarka »(+2)
- David Oyelowo za „Selmę”
- Oscar Isaac za „Rok najbardziej brutalny” (+2)
- Bradley Cooper dla „Amerykańskiego snajpera” (-3)
- Jake Gyllenhaal dla „Nightcrawler” (-1)
- Jack O'Connell za „Niezłomny”
Najlepsza aktorka
- Julianne Moore za „Wciąż Alice”
- Reese Witherspoon za „Dziki”
- Felicity Jones za „Teorię wszystkiego”
- Rosamund Pike dla „Gone Girl”
- Jennifer Aniston za „Ciasto”
- Amy Adams za „Wielkie oczy”
- Hilary Swank dla „Gospodarza”
- Marion Cotillard za „Deux jours, une nuit” (+2)
- Emily Blunt za „Do lasu” (-1)
- Shailene Woodley za „Usterkę naszych gwiazd” (-1)
Najlepszy aktor drugoplanowy
- JK Simmons za „Whiplash”
- Edward Norton za „Birdmana”
- Mark Ruffalo za „Liscatcher”
- Ethan Hawke za „Chłopięctwo”
- Miyavi za „Niezłomny”
- Albert Brooks za „Najbardziej brutalny rok”
- Robert Duvall za „Sędziego”
- Josh Brolin za „Wrodzona imadło” (+2)
- Tim Roth dla „Selmy” (N)
- Christoph Waltz za „Wielkie oczy” (-1)
Najlepsza aktorka drugoplanowa
- Patricia Arquette za „Chłopięctwo”
- Emma Stone za „Birdman”
- Jessica Chastain za „Najbardziej brutalny rok” (+1)
- Meryl Streep za „Do lasu” (+3)
- Keira Knightley za „Grę w naśladownictwo” (+1)
- Laura Dern za „Dziki” (-3)
- Anna Kendrick za „Into the Woods” (-2)
- Vanessa Redgrave za "Liscatcher"
- Carrie Coon za „Zaginęła dziewczyna”
- Kathertine Waterston za „Imadło nieodłączne”
Najlepszy scenariusz oryginalny
- Birdman
- Chłopięctwo
- „Lisołap”
- «Grand Budapest Hotel» (+3)
- "Selma" (-1)
- „Whiplash” (-1)
- „Najbardziej brutalny rok” (-1)
- "Pan. Tokarz »
- "Duże oczy"
- "Międzygwiezdny"
Najlepszy scenariusz adaptowany
- „Gra w imitacje” (+2)
- „Zaginęła dziewczyna” (-1)
- „Teoria wszystkiego” (+1)
- „Nieodłączne imadło” (+2)
- „Nieprzerwany” (-3)
- „Do lasu” (+1)
- „Dziki” (-2)
- "Amerykański snajper"
- "Śmieci"
- „Gospodarz”
Najlepszy montaż
- "Międzygwiezdny"
- Birdman
- Chłopięctwo
- "Gra w naśladownictwo" (+3)
- „Lisołap” (+1)
- „Nieprzerwany” (-2)
- „Amerykański snajper” (-2)
- „Najbardziej brutalny rok” (N)
- „Whiplash” (-1)
- „Zaginęła dziewczyna” (-1)
Najlepsza fotografia
- "Międzygwiezdny"
- Birdman
- "Nieprzerwany"
- "Zaginiona dziewczyna"
- "Gra imitacji"
- "Pan. Tokarz »
- „Nieodłączne imadło” (+1)
- „Wielkie oczy” (-1)
- „Teoria wszystkiego”
- "Amerykański snajper"
Najlepsza ścieżka dźwiękowa
- "Nieprzerwany"
- "Międzygwiezdny"
- "Gra w naśladownictwo" (+2)
- "Ptasznik" (+2)
- „Teoria wszystkiego” (-2)
- „Zaginęła dziewczyna” (-2)
- "Furia"
- "Pan. Tokarz »
- «Grand Budapest Hotel»
- "Duże oczy"
Najlepsza oryginalna piosenka
- „Zagubione gwiazdy” z „Zacznij od nowa”
- „Chwała” z „Selmy”
- „Wszystko jest niesamowite” z „The Lego Movie”
- „Miłosierdzie” z „Noego”
- „Cuda” z „Niezłomnego”
- „Ostatnie pożegnanie” z „Hobbita: Bitwa Pięciu Armii”
- „Split the Difference” z „Boyhood” (N)
- «Czym jest miłość» z «Rio 2» (-1)
- „Coś tak dobrego” z „Muppetów najbardziej poszukiwanych” (N)
- „Wdzięczny” z „Beyond the Lights” (-2)
Najlepszy projekt produkcyjny
- "Do lasu"
- «Grand Budapest Hotel»
- "Międzygwiezdny"
- "Nieprzerwany"
- „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii”
- „Exodus: Gods and Kings”
- "Gra imitacji"
- „Selma”
- "Pan. Tokarz »
- "Piękność"
Najlepszy projekt kostiumów
- "Do lasu"
- "Zbrodniczy"
- «Grand Budapest Hotel»
- „Exodus: Gods and Kings”
- "Nieprzerwany"
- "Pan. Tokarz »
- „Selma”
- "Gra imitacji"
- "Piękność"
- „Inherent Vice”
Najlepszy makijaż i fryzura
- "Do lasu"
- „Lisołap”
- strażnicy Galaktyki
- „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii”
- "Zbrodniczy"
- „Teoria wszystkiego”
- «Grand Budapest Hotel»
- „Exodus: Gods and Kings”
- "Pan. Tokarz »
- "Duże oczy"
Lepszy dźwięk
- "Międzygwiezdny"
- "Nieprzerwany"
- "Do lasu"
- „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii”
- "Furia"
- Bicz
- „Transformatory: wiek zagłady”
- "Amerykański snajper"
- „Exodus: Gods and Kings”
- strażnicy Galaktyki
Najlepsza edycja dźwięku
- "Międzygwiezdny"
- "Nieprzerwany"
- "Furia"
- „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii”
- strażnicy Galaktyki
- "Do lasu"
- „Transformatory: wiek zagłady”
- „Świt planety małp”
- "Amerykański snajper"
- "Wielki bohater 6"
Lepsze efekty wizualne
- "Międzygwiezdny"
- „Świt planety małp”
- „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii”
- „Transformatory: wiek zagłady”
- strażnicy Galaktyki
- „Exodus: Gods and Kings”
- „X-Men: Dni przyszłości w przeszłości”
- "Do lasu"
- "Godżilla"
- „Noe”
Najlepszy film animowany
- "Jak wytresować smoka 2"
- "Wielki bohater 6"
- "Film lego"
- „Opowieść o księżniczce Kaguyi”
- „The Boxtrolls”
- Pieśń Morza
- „Księga życia”
- „Pingwiny z Madagaskaru”
- „Chłopiec z sercem Cuckoo-Clock”
- "Pan. Peabody i Sherman »
Najlepszy film nieanglojęzyczny
- „Lewiatan” Andrey Zvyagintsev (Rosja)
- „Mama” Xaviera Dolana (Kanada)
- «Deux jours, une nuit» Jean Pierre i Luc Dardenne (Belgia)
- „Ida” Pawła Pawlikowskiego (Polska)
- „Dzikie opowieści” Damiana Szifrona (Argentyna)
- „Zimowy sen” Nuri Bilge Ceylan (Turcja)
- „Timbuktu” Abderrahmane Sissako (Mauretania)
- „Biały Bóg” Kornéla Mundruczó (Węgry)
- „Hoje Eu Quero Voltar Sozinho” Daniela Ribeiro (Brazylia)
- „Norte, koniec historii” Lav Diaz (Filipiny)
Najlepszy film dokumentalny
- „Citizenfour” Laury Poitras
- „Życie samo” Steve'a Jamesa
- „Sprawa przeciwko 8” Bena Cotnera i Ryana White
- „Keep On Keepin „On” autorstwa Alana Hicksa
- "Armia Czerwona" Gabe'a Polsky'ego
- „Elaine Stitch: Zastrzel mnie” Chiemi Karasawa
- „Sól ziemi” Wima Wendersa i Juliano Ribeiro Salgado
- „The Overnighters” Jessego Mossa
- „Gdzie jest Vivian Maier” Johna Maloofa i Charliego Siskel
- „Rich Hill” Tracy Droz Tragos i Andrew Droz Palermo
Więcej informacji - Tygodniowa prognoza na Oscary 2015 (28)