ten filmy nominowane do Fénix Awards 2015.
Wśród nich znajdziemy kilka hiszpańskich filmów takich jak „Magiczna dziewczyna”, „Chłopiec” lub „Minimalna wyspa”, trzy tytuły, które w zeszłym roku triumfowały w konkursie Goya Awards.
Fikcja
„3 piękności” Carlosa Caridad-Montero (Wenezuela)
„600 mil” Gabriela Ripsteina (Meksyk)
„Alias María” Jose Luis Rugeles (Argentyna, Kolumbia i Francja)
„As mil e uma noites (t. 1, 2 i 3) Miguela Gomesa (Niemcy, Francja i Portugalia)
„Nieobecność” Chico Texeiry (Brazylia, Chile i Francja)
„Branco sai, preto fica” Adirley Queirós (Brazylia)
„Tropikalny karmin” Rigoberto Pérezcano (Meksyk)
„Cavalo Dinheiro” Pedro Costa (Portugalia)
„Przewlekła” Michela Franco (Francja i Meksyk)
„Dauna: co niesie rzeka” Mario Crespo (Wenezuela)
„Dolary piaskowe” autorstwa Israe´Cárdenas i Laury Amelii Guzmán (Argentyna, Meksyk i Dominikana)
„Dwa strzały” Martína Rejtmana (Niemcy, Argentyna, Chile i Holandia)
„W objęciach węża” Ciro Guerra (Argentyna, Kolumbia i Wenezuela)
„El cielo del centauro” Hugo Santiago (Argentyna i Francja)
„Zaginiony słoń” Javier Fuentes-León (Kolumbia, Hiszpania i Peru)
„Ogień” Juana Schnitmana (Argentyna)
„El Niño” Daniela Monzóna (Hiszpania i Francja)
„Ela volta na quinta” André Novais Oliveira (Brazylia)
„Favula” Raúla Perrone (Argentyna)
„Historie kanału” Abner Benaim, Carolina Borrero, Luis Franco, Pinky Mon i Pituka Ortega Heilbron (Panama)
„Ixcanul” Jayro Bustamante (Francja i Gwatemala)
„Doskonała dyktatura” Luisa Estrady (Meksyk)
„Wyspa minimalna” Alberto Rodrígueza (Hiszpania)
„Kobieta-psa” Laury Citarella i Veróniki Llinás (Argentyna)
„Dzieło stulecia” Carlos M. Quintela (Niemcy, Argentyna, Kuba i Szwajcaria)
„Nagi ekran” Florence Jaugey (Nikaragua)
„La patota” Santiago Mitre (Argentyna, Brazylia i Francja)
„Księżniczka Francji” Matíasa Piñeiro (Argentyna)
„Ziemia i cień” César Augusto Acevedo (Brazylia, Chile, Kolumbia, Francja i Holandia)
„Czyjeś życie” Ezequiela Acuña (Argentyna)
„Głos” Cristiána Jiméneza (Kanada, Chile i Francja)
„Wysokie ciśnienia” Ángela Santosa (Hiszpania)
„Wybrani” Davida Pablosa (Francja i Meksyk)
„Ciemne źródła” Ernesto Contreras (Meksyk)
„Krowy w okularach”, Alex Santiago Pérez (Puerto Rico)
„Puste puszki” Herib Godoy (Paragwaj)
„Loreak” Jona Garaño i Jose Mari Goenaga (Hiszpania)
„Romantyczni wygnańcy” Jonás Trueba (Hiszpania)
„Magiczna dziewczyna” Carlos Vermut (Hiszpania i Francja)
„Malacrianza” Arturo Menéndez (Salwador i Meksyk)
„Mar” de Cominga Sotomayor (Argentyna i Chile)
„Negocjator” Borja Cobeaga (Hiszpania)
„NN” Héctora Gálveza (Niemcy, Kolumbia, Francja i Peru)
„Ochentaisiete” Anahí Hoeneisen i Daniela Andrade (Niemcy, Argentyna i Ekwador)
„Zapomniane” Carlosa Bolado (Boliwia)
„Permanence” Leonarda Lacca (Brazylia)
„Pies stróżujący” autorstwa Bacha Caravedo i Daniela Higashionny (Peru)
„W jakich godzinach ela volta” Anny Muylaert (Brazylia)
„Błękitna krew” Lírio Ferreira (Brazylia)
„Sinfonia da necrópole” Juliany Rojas (Brazylia)
„Noc bez księżyca” Germána Tejeiry (Argentyna i Urugwaj)
„Wiatry sierpnia” Gabriela Mascaro (Brazylia)
„Wycieczka” Paz Fábrega (Kostaryka)
„Wideofilia (i inne zespoły) autorstwa Juana Daniela Molero (Peru)
„Violencia” Jorge Forero (Kolumbia i Meksyk)
„Marchew” Enrique Buchichio (Argentyna i Urugwaj)
Dokumentalny
„Alfaro vive carajo” Mauricio Samaniego Ponce (Ekwador)
„Allende my grandfather allende” autorstwa Marcii Tambutti Allende (Chile i Meksyk)
„Caja 25” Delfiny Vidal i Mercedes Arias (Panama)
„Canción de Barrio” Alejandro Ramíreza Andersona (Kuba)
„List do cienia” Daniela Abada i Miguela Salazara (Kolumbia)
„New Girls 24 Hours” Mabel Lozano (Argentyna, Kolumbia, Hiszpania, Paragwaj i Peru)
„Body of lyrics” Juliána D'Angiolillo (Argentyna)
„Guzik z masy perłowej” Patricio Guzmán (Chile, Hiszpania i Francja)
„Sprawa boliwijska” Violety Ayali (Australia, Boliwia, Kolumbia i USA)
„El codo del diablo” autorstwa Antonio Jara Vargasa i Ernesto Jara Vargasa (Kostaryka i Gwatemala)
„Pokój kości” Marcela Zamora (Salwador i Meksyk)
„Elogio del cine” Sergio Valdes Pedroni (Kostaryka i Gwatemala)
„Francisco Massiani: krótka i arbitralna historia mojego życia” Manuel Guzmán Kizer (Wenezuela)
„Córka laguny” Ernesto Cabellos (Peru)
„Jia Zhang Ke” Waltera Sallesa (Brazylia i Francja)
„Made in Honduras” Mateo Crossa Niell i Opus Social Media (Honduras i Meksyk)
„Nie wszystko jest czuwaniem” Hermesa Paralluelo (Kolumbia i Hiszpania)
„Ostatnia kolonia” Juan Agustín Márquez (Puerto Rico)
„Rozrabiaka, za kulisami Organizacji Narodów Zjednoczonych” Roberto Salinas (Włochy, Nikaragua i USA)
„Twoi rodzice powrócą” Pablo Martínez Pessi (Urugwaj)
„Ostatnie rozmowy” Eduardo Coutinho (Brazylia)
„Wizyta lub wspomnienia i konfiskaty” Manoela de Oliveira (Portugalia)
„Jestem sosem” Manuela Villalona (Dominikana)