Alfonso Cuaróns film «Gravity»Leder nomineringerne af Bafta -priser med elleve nomineringer.
Rumeventyret med Sandra Bullock i hovedrollen er det, der får flest nomineringer af britiske akademi og er til priser som bedste film, bedste britiske film og bedste instruktør.
De følger tæt med hver ti nomineringer og vælger også bedste film og bedste instruktion «Tolv år en slave»Y«Amerikansk Hustle«, Sidstnævnte med sine fire nominerede skuespillere i hver sin kategori.
«Kaptajn Phillips»Får ni nomineringer, også dem for bedste film og bedste instruktør.
Nomineringer til Bafta -priser:
Bedste film
"Amerikansk trængsel"
"Kaptajn Phillips"
"Tyngdekraft"
"Philomena"
"Tolv år som slave"
Bedste britiske film
"Tyngdekraft"
"Mandela: Lang gåtur til frihed"
"Philomena"
"Siv"
"Redder Mr. Banks"
"Den egoistiske kæmpe"
Paul Greengrass for "Captain Phillips"
Steve McQueen for "Twelve Years a Slave"
David O. Russell for "American Hustle"
Martin Scorsese for "The Wolf of Wall Street"
bedste skuespiller
Bruce Dern for "Nebraska"
Leonardo DiCaprio for "The Wolf of Wall Street"
Chiwetel Ejiofor for "Tolv år som slave"
Tom Hanks for "Captain Phillips"
Bedste skuespillerinde
Amy Adams "American Hustle"
Cate Blanchett "Blue Jasmine"
Sandra Bullock "Gravity"
Judi Dench "Philomena"
Emma Thompson "Saving Mr. Banks"
Barkhad Abdi for "Captain Phillips"
Daniel Bruhl for "Rush"
Bradley Cooper for "American Hustle"
Matt Damon for "Behind the Candelabra"
Michael Fassbender for "Twelve Years a Slave"
Jennifer Lawrence for "American Hustle"
Lupita Nyong'o for "Tolv år som slave"
Oprah Winfrey til "Lee Daniels butleren"
"Amerikansk trængsel"
"Blå jasmin"
"Tyngdekraft"
"Inde i Llewyn Davis"
"Nebraska"
Bedste tilpassede manuskript
"Kaptajn Phillips"
"Tolv år som slave"
"The Wolf of Wall Street"
"Bag Candelabria"
Bedste animerede film
"Grusomme Mig 2"
"Frosset"
"Monsters Universitet"
"Handlingen om at dræbe"
"Armstrong-løgnen"
"Sortfisk"
"Tims Vermeer"
"Vi stjæler hemmeligheder: Historien om Wikileaks"
Colin Carberry og Glenn Patterson (forfattere) for "Good Vibrations"
Kelly Marcel (manuskriptforfatter) til "Saving Mr. Banks"
Kieran Evans (instruktør / forfatter) for "Kelly + Victor"
Paul Wright (instruktør / forfatter, Polly Stokes (producer) for "For They in Peril"
Scott Graham (instruktør / forfatter) for "Shell"
"At dræbe"
"Blå er den varmeste farve"
"Den store skønhed"
"Metro Manila"
"Wadjda"
"Tolv år som slave"
"Bogtyven"
"Kaptajn Phillips"
"Tyngdekraft"
"Redder Mr. Banks"
"Tolv år som slave"
"Kaptajn Phillips"
"Tyngdekraft"
"Inde i Llewyn Davis"
"Nebraska"Bedste redigering
"Tolv år som slave"
"Kaptajn Phillips"
"Tyngdekraft"
"Siv"
"The Wolf of Wall Street"
Bedste produktionsdesign
"Tolv år som slave"
"Amerikansk trængsel"
"Bag lysekronen"
"Tyngdekraft"
"Den store Gatsby"
Bedste kostume design
"Amerikansk trængsel"
"Bag lysekronen"
"Den store Gatsby"
"Den usynlige kvinde"
"Redder Mr. Banks"
Bedste makeup og frisurer
"Amerikansk trængsel"
"Bag lysekronen"
"Butleren"
"Den store Gatsby"
"Hobbitten: Smaugs øde"
Bedre lyd
"Alt er tabt"
"Kaptajn Phillips"
"Tyngdekraft"
"Inde i Llewyn Davis"
"Siv"
Bedre visuelle effekter
"Tyngdekraft"
"Hobbitten: Smaugs øde"
"Iron Man 3"
"Stillehavsområdet"
"Star Trek Ind I Mørket"
Bedste animerede kortfilm
"Alt hvad jeg kan se herfra"
"Jeg er Tom Moody"
"Sover med fiskene"
Bedste kortfilm
Øens dronning
"Hold trit med Joneses"
"Orbit ever after"
«Værelse 8»
"Havudsigt"
Rising Star Award
Dane deehan
George McKay
Lupita Nyong'o
Vil befolke
Léa Seydoux