Galadan üç gün önce Oscar, adayların kazandığı ana ödülleri gözden geçiriyoruz.
En önemli eleştirmenler ödülleri, NY, Los Angeles, Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri ve Altın Küreyanı sıra endüstri ödülleri, SAG, PGA y DGA bunlar arasında sayılabilir.
En iyi film
"Boyhood": En İyi Dramatik Film dalında Altın Küre, Bafta, Los Angeles Eleştirmenler Ödülü, New York Eleştirmenler Ödülü, Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü
"Birdman": Gotham Ödülü, Uydu Ödülü, PGA, En İyi Topluluk için SAG
“The Grand Budapest Hotel”: En İyi Komedi veya Müzikal Film dalında Altın Küre
En iyi yön
Richard Linklater ("Boyhood"): Altın Küre, Bafta, Los Angeles Eleştirmenler Ödülü, New York Eleştirmenler Ödülü, Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü, Ulusal Eleştirmenler Derneği Ödülü
Alejandro González Iñárritu (“Kuş Adam”): DGA
en iyi aktör
Eddie Redmayne (“The Theory of Everything”): Dramatik bir filmde en iyi erkek oyuncu dalında Altın Küre, Bafta, SAG
Michael Keaton ("Birdman"): Sinema Filmi, Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu Altın Küre, Gotham Ödülü, Uydu Ödülü, Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü, Ulusal İnceleme Kurulu
En iyi kadın oyuncu
Julianne Moore ("Still Alice"): SAG, Sinema Filminde En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre, Drama, Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü, Uydu Ödülü, National Board of Review, Gotham Ödülü
Marion Cotillard ("Deux jours, une nuit"): New York Eleştirmenler Ödülü, Ulusal Eleştirmenler Derneği Ödülü
En iyi Yardımcı Oyuncu
JK Simmons ("Whiplash"): SAG, Altın Küre, Bafta, New York Eleştirmenler Ödülü, Los Angeles Eleştirmenler Ödülü, Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü, Uydu Ödülü
Edward Norton ("Birdman"): Ulusal İnceleme Kurulu
En iyi yardımcı kadın oyuncu
Patricia Arquette ("Boyhood"): SAG, Altın Küre, Bafta, Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü, New York Eleştirmenler Ödülü, Los Angeles Eleştirmenler Ödülü (En İyi Kadın Oyuncu), Uydu Ödülü
En İyi Özgün Senaryo
"Büyük Budapeşte Oteli": Yazarlar Birliği Ödülü, Bafta, New York Eleştirmenler Ödülü, Los Angeles Eleştirmenler Ödülü
"Kuş Adam": Altın Küre
En İyi Uyarlama Senaryo
"Taklit Oyunu": Yazarlar Birliği Ödülü, USC Scripter
"Her Şeyin Teorisi": Bafta
En iyi fotoğrafçılık
"Birdman": Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü, Los Angeles Eleştirmenler Ödülü, Görüntü Yönetmenleri Birliği Ödülü
“Büyük Budapeşte Oteli”: Bafta
En İyi Düzenleme
"Boyhood": Film Editörleri Birliği Ödülü (Çağdaş), Los Angeles Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü
"Büyük Budapeşte Oteli": Assemblers Guild Ödülü (dönem)
"Kırbaç": Bafta
En iyi film müziği
“Büyük Budapeşte Oteli”: Bafta
"Her Şeyin Teorisi": Altın Küre
En İyi Prodüksiyon Tasarımı
"Büyük Budapeşte Oteli": Bafta, Sanat Yönetmenleri Birliği Ödülü (Zaman), Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü
En İyi Animasyon Filmi
"Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2": Altın Küre, En İyi Film dalında Annie, Ulusal İnceleme Kurulu
"Prenses Kaguya'nın Öyküsü": Los Angeles Eleştirmenler Ödülü
En iyi belgesel
“Citizenfour”: Gotham Ödülü, New York Eleştirmenler Ödülü, Los Angeles Eleştirmenler Ödülü
En İyi Yabancı Film
"Ida": Bafta, New York Eleştirmenler Ödülü, Los Angeles Eleştirmenler Ödülü
"Leviathan": Altın Küre
"Vahşi Masallar": Ulusal İnceleme Kurulu