Will Smith Films

Will Smith

Will Smith ka qenë një nga figurat më me ndikim në industrinë audiovizuale Amerikane gjatë tre dekadave të fundit. Edhe pse atmosfera e tij e super aktorit është zbehur pak vitet e fundit, statusi i tij dhe fuqia e tij brenda Hollivudit mbeten të paprekura.

Përveçse aktor, ai është edhe reper dhe producent.Me Ashtu si peshat e tjera të industrisë si Brad Pitt ose Adam Sandler, ai ka luksin e kompanisë së tij: Overbrook Entertainment, duke prodhuar shumicën e filmave ku ai punon.

Origjina

Udhëtimi i tij filloi si reper, së bashku me mikun e tij Jeffrey Towner, i njohur më mirë si "DJ Jazzy Jeff". Ai do të arrinte në shfaqjen e detyruar nga rrethanat: ai nuk deklaroi taksat që rridhnin nga të ardhurat e tij të mëdha muzikore. I shkatërruar pasi u sekuestruan prona dhe para, ai ra dakord të luante yll në Seriale televizive Princi i Bel AirMe Me të ai do të arrinte statusin e një ylli global.

Dy nominime për Oscar, pesë Golden Globes dhe një Cesar për karrierën e tij, janë disa nga njohjet që ka marrë.

Shumica e sukseseve të mëdha të audiencës të arritura nga Will Smith, përgjigjen filma ku duhej të ndiqte alienëtMe Mbi të gjitha, në Dita e Pavaresise dhe trilogjinë e Burra me të zeza. edhe duke luajtur heronj jokonvencionalë, si Hancock ose zuzari u bë i mirë Deadshot, si pjesë e Skuadra vetëvrasëse.

Aty ku të çon ditanga Marc Rocco (1992)

me Princi i Bel Air duke lundruar në kreshtën e valës, Will Smith përfitoi nga një nga pushimet midis stinëve, për të bërë debutimin e tij në ekranin e madh. Street Teen Drama në Los Angeles, që mori vlerësime nga kritikët amerikanë.

Made në Amerikë, nga Richard Benjamin (1993)

Duke përfituar nga fama e tij në rritje, prodhuesit e Warner Bros i ofruan atij një rol të vogël në këtë "komedi racore". Ai punoi së bashku me Whoopi Goldberg dhe Ted Danson.

Prodhuar ne Amerike

Gjashtë shkallë ndarjejenga Fred Shepipsi (1993)

Roli i parë drejtues. Në gjysmë të rrugës midis komedisë dhe dramës, ajo është frymëzuar nga historia e vërtetë e David HamptonMe Një personazh që mashtroi shumë njerëz gjatë viteve 1980, duke pretenduar se ai ishte djali i fituesit të Oskarit Sidney Potier.

Djem të këqinjnga Michael Bay (1995)

Jerry Bruckheimer, prodhues i hiteve më të mëdha si p.sh Armë të lartë y Ditë bubullimë, e rekrutoi atë në basti i tij i parë do të ishte pushtimi i arkësMe Ai luajti së bashku me Martin Lawrence dhe Tea Leoni.

Dita e Pavaresise, nga Ronald Emmerich (1996)

Me përfundimin e ciklit Princi i Bel Air, shenjtërimi përfundimtar do të vinte në ekranin e madh. Më shumë se 800 milionë dollarë në koleksionin global.

Burra me të zezanga Barry Sonnenfeld (1997)

Së bashku me Tommy Lee Jones, ai do të fillonte karrierën e tij si agjent i një organizate sekrete. Të dy do të ishin përgjegjës për rregullimin e veprimtarisë jashtëtokësore në tokë. Pothuajse 600 milionë dollarë në arkë dhe madje edhe respekti i kritikëve.

Armik publiknga Tony Scot (1998)

Armik publik

Një tjetër blockbuster ndërkombëtarMe Smith ishte i zhgënjyer me rezultatin. Në një intervistë ai rrëfeu se ai kishte pranuar vetëm rolin për të punuar me një nga aktorët e tij të preferuar (Gene Hackman). Sidoqoftë, pasi filluan xhirimet, skenat me aktorin legjendar pothuajse u zhdukën nga skenari.

Perëndim i egër, i egërnga Barry Sonnenfeld (1999)

Zyrtarisht, kjo është dështimi i parë financiar në filmografinë e Will Smith. Ishte gjithashtu filmi i parë i prodhuar nga kompania e tij Overbrook Entertainment.

Legjenda e Bagger Vancenga Robert Redford (2000)

Luajnë së bashku me Matt Damon dhe Charlize Theron. Pritjet e prodhuesve të tyre ishte të konkurronin në sezonin e çmimeve. Do të përfundonte i dënuar nga kritikët dhe i injoruar nga publikuMe Pakkush mban mend ta ketë parë.

Alinga Michael Mann (2001)

Me portretizimin e tij të Muhamed Aliut mitik, Smith do të korrte nominimi i tij i parë për Oscar dhe do të fitonte respektin e kritikëve.

Burrat me të zeza IInga Barry Sonnelfeld (2002)

La aventura e dytë e dyshes Tommy Lee Jones dhe Will Smith, përsëriti suksesin ekonomik të paraardhësit të tij. Mori një vlerësim të keq

Djemtë e këqij IInga Michael Bay (2003)

Një pjesë tjetër e dytë i cili konfirmon rregullin në lidhje me cilësinë e dyshimtë të vazhdimeve.

Unë robotnga Alex Proyas (2004)

Filmi i vendosur në një të ardhme apokaliptike, në të cilën makineritë i zbulohen shoqërisë njerëzore që i krijoi ato.

Hitch: specialist takimeshnga Andy Tennant (2005)

Rikthimi i Smithit në komediMe Si zakonisht, një tjetër sukses i padiskutueshëm i arkës. Kevin James dhe Eva Mendes kompletojnë kastin.

Ndjekja e lumturisë, nga Gabriel Muccino (2006)

Nominimi i dytë i Oskarit për aktorMe Për herë të parë, ai ndau rolin kryesor me djalin e tij Jaden Smith. Bazuar në historinë e vërtetë të Chris Gardner, i cili shkoi nga i pastrehë në milioner.

Unë jam legjendënga Francis Lawrence (2007)

Luaj të mbijetuarin e vetëm të Nju Jorkut nga një apokalips mumjeMe Ai e kalon kohën duke kërkuar ilaçin që do të ndryshojë situatën dhe do ta kthejë popullsinë e botës në normalitet.

Hancocknga Peter Berg (2008)

Hancock

Një superhero i dehur me shtyp të keqMe Për të ndryshuar imazhin e tij, ai merr ndihmën vetëmohuese të një eksperti të marrëdhënieve me publikun (Jason Bateman). Por gjërat shkojnë keq kur Charlize Theron, e cila luan një ish -protagoniste, shfaqet në skenë.

Shtatë shpirtranga Gabriele Muccino (2008)

Boksi i pamposhtur i Will Smith filloi të zbulohej me këtë film të dështuar. Një dramë e tepërt përlotëse, e përbuzur nga kritikët.

Burrat me të zeza IIInga Barry Sonnenfeld (2012)

Pas dështimit të Shtatë shpirtraU deshën katër vjet për ta rikthyer Smithin në ekranin e madh. Por pavarësisht suksesit të arkës (kryesisht në tregjet aziatike), një palë e tretë krejtësisht e panevojshme nuk kontribuoi në rikuperimin e imazhit të tij të zbehur.

Pas Tokësnga M. Night Shyamalan (2013)

La konfirmim se gjërat nuk po shkonin mirë me Smith, ai do të mbërrinte me këtë kasetë, ku përsëri bën një dyshe babai. Si fansat e aktorit ashtu edhe ata të regjisorit Kuptimi i gjashtë, ata do të përfundonin thellësisht të zhgënjyer.

Fokusnga John Requa (2015)

Will Smith do të përfundonte duke pranuar një rol të refuzuar më parë nga Ryan Gosling, Brad Pitt dhe Ben Affleck. Rezultati përfundimtar: një film që nuk krijoi as të ftohtë as nxehtësiMe E vetmja gjë e shpengueshme: Margot Robbie.

E vërteta dhembnga Peter Lardesman (2015)

Me këtë film të prodhuar nga vetë Ridley Scott, Smith do të rifitonte respektin e kritikëve të specializuar. Megjithatë, do të shtoja një dështim i ri para audiencës, i cili pothuajse i shpërfilli plotësisht zyrat e tij të mira interpretuese.

Skuadra vetëvrasëse, nga David Ayer (2016)

Përpara kastit koral të kësaj Përshtatje komike DCSmith, të paktën përkohësisht, do ta kthente magnetin e tij në arkë. Në përgjithësi, një film shumë i keq.

Bukuri e fshehurnga David Frankil (2016)

Pavarësisht ndarjes së posterit me Kake Winslet, Keira Knightley, Edward Norton dhe Helen Mirren, kaseta e fundit (deri më tani) me Will Will Smith, nuk funksionoi shumë mirë.

Publikimet e radhës

Will Smith është superstari i fundit që është regjistruar në maninë e Netflix. I ndritshëm, e drejtuar nga David Ayer, do të jetë në dispozicion nga dhjetori i ardhshëm.

Burimet e imazhit: El País / White Dog /  nga Fanpop


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.