Voldemort: origjina e trashëgimtarit

Fluturimi i vdekjes

Ky ka qenë një nga projektet më të përfolur nga legjioni i palodhur i fansave të Harry Potter viteve të funditMe Që nga viti 2015, kur doli në dritë lajmi i parë se po bëhej një film Fluturimi i vdekjes, filloi eksitimi.

Sidoqoftë, nga Warner Bros, pronarë të markës tregtare, ata dolën shpejt për të mohuar informacionin. "Trashëgimtarët" e Bugs Bunny sqaruan se përtej sagës së re Kafshë fantastike, nuk kishte asnjë projekt tjetër të ankoruar brenda universit të krijuar nga JK Rowling Zhvillimi.

Kështu u bë e ditur se një kompani e vogël italiane e prodhimit ishte ajo që po punonte për këtë ide. Pas një akuze për shkelje të së drejtës së autorit, kompania hollivudiane lejoi prodhimin të vazhdojë marshimin e saj. Për sa kohë që filmi nr oficeri nuk do të krijojë ndonjë përfitim ekonomik për përgjegjësit.

Voldemort: origjina e trashëgimtarit. Një histori e nevojshme

Çdo gjë që lidhet me universin e magjistarit më të famshëm në botë gjeneron një kuriozitet të menjëhershëm në publik. DHE nëse ka një personazh që ka lënë shumë për të shpërthyer, është Lord Voldemort.

Motivet e "arkivimit" të Potterit nuk ishin kurrë shumë të qarta. Ky gjithashtu nuk ishte një faktor që historisë do t’i duhej për të avancuar ose ruajtur koherencën e saj. Ky është një zuzar i keq, shumë i keq, prania e të cilit balancon tërë këtë botë magjike.

Por pas 8 filmave dhe 7 librave, dikush duhet t'i përgjigjet disa pyetjeve në lidhje me magjistarin dikur të talentuar në Hogwart. Në fund të fundit, bëhet fjalë një nga personazhet më të rëndësishëm të këqij në trillimet universaleMe Pothuajse në një nivel me Dark Vader.

Një "FanMovie" më mirë se shumë filma "zyrtarë"

Ishte një buxhet prej 15.000 € dhe unë me të vërtetë doja. Kjo ishte investimi i bërë nga kompania prodhuese Tryangle për të realizuar projektinMe Një pjesë e fondeve erdhi nga një fushatë Kickstarter që në një kohë të shkurtër arriti qëllimin e përcaktuar.

L dyshime për cilësinë e filmit ata janë në mjedis. Një histori e bërë nga fansat, brenda një universi fantastik si ai që rrethon Harry Potter, duket pothuajse një shaka. Por pasi traileri i parë u publikua në mesin e vitit 2017, historia të paktën fitoi përfitimin e dyshimit.

Rezultati përfundimtar, në dispozicion falas dhe për të gjithë në YouTube, eshte te pakten bukurMe Me të gjitha kufizimet që ka padyshim një prodhim si ky, Voldemort: origjina e trashëgimtarit, është një film i denjë.

Më e mira

Cilësia e efekteve vizuale nuk ka lënë askënd indiferent, siç ka bërë përzierja e efekteve zanoreMe Ndërsa mund të pritet që këto ishin pikat e dobëta në një prodhim të këtij stili, ka dalë e kundërta.

Fluturimi i vdekjes

Ekipi i post-prodhimit dinte të shfrytëzonte sa më shumë mjetet teknologjike. Ofrimi shtesë një përfundim superior ndaj atij të disa sekuencave të prodhimit mega siç janë Lidhja e DrejtësisëMe Ose atë të vetë filmave "zyrtarë" të Harry Potter.

"E rregullt"

Gianmaria Pezzato, drejtori i kësaj aventure, përdor një ekonomi të shkrepjeve gjatë sekuencave të jashtëzakonshme të aksionitMe Në mungesë të aftësisë për të vendosur një bateri shpërthimesh të mëdha ose për të përdorur faza gjigante, kamera tregon mjaftueshëm në mënyrë që shikuesit të mos i mungojnë informacionet.

Në të njëjtën kohë, skenari mban një linjë narrative koherente dhe të lehtë për t’u ndjekur. Megjithatë, disa dialogë jashtëzakonisht të gjatë dhe tepër shpjegues, përfundojnë duke minuar zhvillimin e historisë.

Janë këto Të njëjtat parlamente të gjera që kërcënojnë gjithashtu vënien në skenë të Pezzatos. Kur personazhet kanë shumë gjëra për t’i thënë njëri -tjetrit, regjisori duket se nuk e di se çfarë të bëjë me imazhin.

Në mënyrë të ngjashme, a montazhi i pasaktë gjithashtu e bën zhvillimin e tregimit më pak të natyrshëmMe E njëjta gjë me muzikën e rastësishme që ndonjëherë është shumë efikase, por në disa sekuenca duket se humbet tonin e saj.

Më e keqja

Përzgjedhja e aktorëveMe Edhe pse këta janë aktorë me një komandim të përsosur të personazheve të tyre, moshat nuk përputhen me historinë. Së fundi, dublimi është thjesht skandaloz; aq sa të japë ndjenjën se audio dhe video nuk po sinkronizohen.

 

Burimet e Imazhit: TrendyByNick / wwww.cosmoenespanol.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.