Njihuni me skuterin fluturues nga Back to the Future

Skuter Fluturues Kthehu në të Ardhmen

Me siguri ju keni parë ose, të paktën, keni dëgjuar për trilogji e suksesshme e filmit Kthehu në të ArdhmenMe Filmi i parë u shfaq në 1985 dhe u bë më i suksesshmi i vitit. Suksesi i tij ishte aq i madh saqë u vendos të lëshohej një vazhdim katër vjet më vonë me Steven Spielberg si producent! Ishte enë këtë film të dytë ku shfaqet skuteri fluturues nga filmi Back to the Future 2.

Të tre filmat ishin me Michael J Fox në rolin e Marty McFly dhe Christopher Loyd si shkencëtar ekscentrik Emmet Brown. Çdo film vendosi personazhet kryesore në epoka të ndryshme falë udhëtim në kohë në DeLorianMe Pa dyshim, trilogjia përfaqësonte një përparim të rëndësishëm në zhanrin e trillimeve shkencore në veçanti. Por mbi të gjitha, pjesa e dytë krijoi pritshmëri të mëdha në lidhje me të ardhmen dhe zhvillimet teknologjike që do të kishte, i tillë është rasti i skuterit në film. Lexoni për të mësuar të gjitha detajet në lidhje me këtë vegël të re dhe çfarë ka të re në të!

Skuteri fluturues nga filmi Kthimi në të Ardhmen 2

Protagonist është Marty: një adoleshent 17-vjeçar i cili gjithmonë shkon nga një vend në tjetrin me skuterin e tij dhe se është gjithashtu pjesë e një grupi muzikor shkollor ku luan kitarë. Ai ka një të dashur të quajtur Jennifer dhe shoku i tij më i mirë është Emmet, një shkencëtar që e çon atë në udhëtim në kohë dhe është identifikuar kryesisht si "Doc".

Filmi fillon në 1985 dhe protagonistët udhëtojnë në të ardhmen 30 vjet. Ata duhet të përfundojnë një mision më 21 tetor 2015!

Kthimi në të Ardhmen 2 është një nga filmat më të suksesshëm në zhanrin e trillimeve shkencore. Efektet speciale ishin mbresëlënëse për kohën e tyre! Realitetet aq larg sa imazhet XNUMXD, makinat fluturuese dhe skuteri që përdorte Marty u ngritën.

El skuter fluturues nga filmi Kthehu në të Ardhmen u bë një ikonë për adhuruesit e trilogjisë. Takimi i Marty me një mjet të tillë të ri transporti ishte aksidental, pasi ishte një mjet që ai përdori për të fituar një luftë në një pjesë të caktuar të komplotit.

Përveç historisë që mund të themi, pa frikë se mos gabojmë, se gjëja më e rëndësishme në këtë film ishte vizioni me të cilin krijuesit formuan të ardhmenMe Filmi pasqyron një përgjigje të mundshme për pyetjen e përjetshme: si do të jetë e ardhmja në njëfarë kohe?

Kthehu tek e tashmja ... Festohet 30 vjetori i serialit!

E ardhmja na kapi dhe viti 2015 mbërriti! Tifozët mezi prisnin 21 tetorinMe Kjo, sepse në filmin e dytë, ajo ishte data e treguar kur Marty dhe Doc do të arrinin në kohën tonë.

Për të përkujtuar përvjetorin e 30-të, disa vende rishfaqën tre filmat në kinema. A mesazh zyrtar nga doktori Emmet Brown për t'iu drejtuar tifozëve të sagës dhe treguar më poshtë:

Pritshmëria ishte e madhe pasi shumë surpriza mund të ndodhnin. Ishte një mundësi që kompanitë mund ta shfrytëzonin plotësisht! I tillë është rasti me atë që bënë Nike, Pepsi dhe Lexus. Kjo kompani e fundit automobilistike prezantoi prototipin e parë që mund të krahasohet me skuterin e famshëm fluturues nga filmi Back to the Future 2.

A është skuteri fluturues nga filmi Kthimi në të Ardhmen tashmë një realitet?

Disa kompani kanë zhvilluar prototipe për të arritur modelin që funksionon ashtu siç bëri skuteri në film. Lexus, marka e njohur e makinave është një prej tyre

Slide është emri i Lexus për skuterin fluturues dhe noton në ajër dhe mund të rrëshqasë në të gjithë sipërfaqen! Pajisja përdor teknologjinë ekzistuese: levitacion magnetikMe Kjo është arsyeja pse për fat të keq nuk funksionon në asnjë sipërfaqe, domethënë, mund të rrëshqasë vetëm në pista me magnete të veçantë.

Skuteri Slide punon me azot të lëngshëm si lëndë djegëse, për të bërë një krahasim. Pra, sapo skuteri të ngrohet, ai humbet levimin dhe duhet të rimbushet me azot. Përdorimi mesatar për këtë skuter fluturues është afërsisht 20 minuta. Lexus ndërtoi në Cubelles, një qytet i vendosur pranë Barcelonës, një pistë speciale në mënyrë që të mund të testohej.

Ky skuter fluturues Nuk është në shitje, për momentin është vetëm një prototip. Më në fund, marka përfitoi nga zhvillimi teknologjik i Slide -it të saj dhe përvjetorit të Back to the Future për ta përdorur atë si reklamë për makinat e saj.

Çfarë pritet tani?

Kompanitë vazhdojnë të hulumtojnë dhe investojnë në marrjen e teknologjisë së nevojshme për të sjellë skuterin e shumëpritur fluturues nga filmi Back to the Future.

Hendo është një kompani që për disa vjet filloi projektin e një skuteri fluturues që mund të komercializohetMe Megjithëse Hendo Hoverboard nuk përdor azot të lëngshëm, ai ende ka kufizime në përdorim për lëshimin e tij.

Hendo ka përdorur koleksione kolektive që kanë gjeneruar shuma interesante parash. Cfare ka me shume ka nxjerrë në shitje disa prototipe me vlerë 10 mijë dollarë amerikanë për skuter!

Falë punës kërkimore dhe zhvillimit, Hendo ka zhvilluar disa prototipe që i ka përsosurMe Unë i tregoj ato në imazhin e mëposhtëm:

HEND HOVERBOARD

Skuterët aktualë

Trilogjia u lirua në vitet 80, një kohë kur skuteri ishte veçanërisht i popullarizuar si një mjet transporti dhe rekreacioni. Askush nuk mund ta imagjinonte mundësinë e marrjes së atij që fluturoi! Padyshim që pjesa e dytë e trilogjisë ngriti pritjet në mendjet e shikuesve. Disa prej tyre janë tashmë pjesë e jetës sonë të përditshme dhe të tjerëve u mungon.

Ajo që përbën një realitet është se Qëllimi i shumë kompanive është të lansojnë një skuter fluturues me të njëjtat funksione si ai i përdorur nga Marty McFly.

Aktualisht kemi vegla në dispozicion për shitje dhe të cilat janë bërë shumë të njohura: po i referohem skuter elektrik dhe se ata ishin të frymëzuar nga artefakti i filmit.

bordi fluturues

Është fakt që po afrohemi! Duket se surpriza mund të vijë më shpejt se sa pritej...


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.