Të nominuarit për Çmimet Goya të këtij edicioni tjetër dhe katër janë kasetat mbizotëruese, «Borëbardha», «Grupi 7», «E pamundura»Dhe« Artisti dhe modeli ».
Këta janë filmat që kanë marrë më së shumti nominime dhe mes tyre kanë marrë ato të filmi me i mire dhe drejtim më të mirë.
«Blancanieves»Nga Pablo Berger merr deri në 18 nominime, filmi zgjedh të gjitha çmimet që mund të bëjë, përveç zërit më të mirë.
Me 16 nominime «Grupi 7»Nga Alberto Rodríguez është filmi i dytë me më shumë opsione çmimi.
"E pamundura" dhe "Artisti dhe modeli»Ata kanë mbetur përkatësisht me 14 dhe 13 nominime.
Filmi me i mire
"Artisti dhe modeli"
"Borëbardha"
"Grupi 7"
"E pamundura"
Regjia më e mirë
Juan Antonio Bayona për "E pamundura"
Pablo Berger për "Borëbardha"
Alberto Rodríguez për "Grupin 7"
Fernando Trueba për "Artisti dhe modeli"
Aktorja më e mirë
Penelope Cruz për "Të lindësh përsëri"
Aida Folch për "Artistja dhe Modelja"
Maribel Verdú për "Borëbardha"
Naomi Watts për "E pamundura"
Aktori me i mire
Daniel Giménez-Cacho për "Borëbardha"
Jean Rochefort për "Artisti dhe Modelja"
Jose Sacristán për "Njeriu i vdekur dhe të qenit i lumtur"
Antonio de la Torre për "Grupin 7"
Aktorja më e mirë në rol dytësor
Chus Lampreave për "Artisti dhe modeli"
María León për "Carmina ose plasi"
Gengela Molina për "Borëbardha"
Candela Peña për "Një armë në secilën dorë"
Aktori më i mirë dytësor
Ewan McGregor për "E pamundura"
Josep Maria Pou për "Borëbardha"
Antonio de la Torre për "Invader"
Julián Villagrán për "Grupi 7"
Aktorja më e mirë e re
Carmina Barrios për "Carmina ose plas"
Macarena García për "Borëbardha"
Estefanía de los Santos për "Grupin 7"
Cati Solivellas për "Fëmijët e egër"
Aktori më i mirë i ri
Emilio Gavira për "Borëbardha"
Tom Holland për "E pamundura"
Monlex Monner për "Fëmijët e egër"
Joaquín Núñez për "Grupi 7"
Regjisori më i mirë i ri
Enrique Gato për "Aventurat e Tadeo Jones"
Paco Leon për "Carmina ose plasi"
Isabel de Ocampo për "Evelyn"
Oriol Paulo për "Trupi"
Filmi më i mirë Ibero-Amerikan
"7 kuti"
"Pas Lucia"
"Fëmijëria klandestine"
"Juan i të Vdekurve"
Filmi më i mirë Evropian
"Ndryshku dhe kocka"
"Në shtëpi"
"E paprekshme"
"Turp"
Skenari me i mire Origjinal
"Borëbardha"
"Grupi 7"
"E pamundura"
"Artisti dhe modeli"
Skenari më i mirë i përshtatur
"Aventurat e Tadeo Jones"
"Fund"
"Pushtuese"
"Gjithçka është heshtje"
"Te deshiroj"
Drejtimi më i mirë i fotografisë
"Grupi 7"
"E pamundura"
"Borëbardha"
"Artisti dhe modeli"
Redaktimi më i mirë
"Borëbardha"
"Grupi 7"
"Pushtuese"
"E pamundura"
"Artisti dhe modeli"
Muzika më e mirë Origjinale
"Grupi 7"
"Aventurat e Tadeo Jones"
"E pamundura"
"Borëbardha"
Kënga më e mirë Origjinale
"A je vue?" nga "Grupi Picasso"
"Linja paralele" nga "Fëmijët e egër"
"Nuk të gjej" nga "Borëbardha"
"Unë do të pres për ty" nga "Aventurat e Tadeo Jones"
Regjia më e mirë e prodhimit
"Borëbardha"
"Grupi 7"
"E pamundura"
Artisti dhe modeli "
Regjia më e mirë e artit
"Borëbardha"
"E pamundura"
"Grupi 7"
"Artisti dhe modeli"
Dizenjimi më i mirë i kostumeve
"Borëbardha"
"Grupi 7"
"Artisti dhe modeli"
"Grupi Picasso"
Makiazhi dhe modelimi më i mirë i flokëve
"Artisti dhe modeli"
"Borëbardha"
"Grupi 7"
"E pamundura"
Tingull më i mirë
"Artisti dhe modeli"
"Pushtuese"
"Grupi 7"
"E pamundura"
Efektet speciale më të mira
"Borëbardha"
"Pushtuese"
"E pamundura"
"Grupi 7"
Filmi më i mirë i animuar
"O Apostull"
"Aventurat e Tadeo Jones"
"Zemra e lisit"
"Peshku i dëshirës"
Dokumentari më i mirë
"Fëmijët e reve, kolonia e fundit"
"Dora e Nefertitit"
"Pse u zhdukën dinosaurët?
"Shitësi i tymit"
"Një histori për Modlins"
"Xha Xhes"
"Violinisti nga Aushvici"
"Nuk isha unë"
"Dasma"
"Jashte pamjes"
"Voiz mbi"