Cilat janë sagat më të njohura në historinë e kinemasë?

saget

Kinema, së pari art, pastaj biznes. Apo ishte e kundërta? Në çdo rast, është fakt se kur një nga produktet e tyre është i suksesshëm, kurdo që është e mundur, një film blockbuster pothuajse gjithmonë do të ketë një vazhdim, prequel, spin off, "reboot" ose të gjitha sa më sipër. Shtë bota e sagave në kinema.

Disa franchises, siç quhen edhe ata, janë vërtet mbresëlënës, të tjerët ishin thjesht gjithmonë mediokër. Ka diçka për të gjitha shijet dhe të gjitha gjinitë.

Tjetra, ne shohim një listë të sagave më të njohura

përrua

Filluam në Spanjë me një personazh që është bërë pjesë e kulturës bashkëkohore të vendit. E shkruar, e drejtuar dhe e interpretuar nga Santiago Segura, ajo bëri thirrje për një humor të prerë dhe të trashë për të depërtuar në audiencë. E filmi i parë, i publikuar në 1998, mblodhi gati 11 milion Euro (prodhimi i tij kërkoi 1,7 milion). Në total, janë pesë filma të këtij polici të veçantë, i fundit i publikuar në vitin 2014

El Padrino

kumbari

Kjo është ndoshta saga më e mirë ndonjëherë. Shumë debatohen dhemes tijnë këstin e parë dhe të dytë për ta vendosur atë në krye të listës së filmave më të mirë të të gjitha kohërave. Drejtuar nga Francis Ford Coppola, tre filma në total u xhiruan bazuar në personazhet e Mario PuzoMe Askush nuk dyshon se "Kumbari 3" është më i keqi nga të gjithë.

Në gaz të plotë

Kur kapitulli i parë i kësaj sage të mbushur me makina dhe testosteron u lëshua në 2001, askush nuk e imagjinonte se do të dilte aq i paprishshëm. Më shumë se pesë miliardë dollarë në koleksion pas tetë dërgesaveMe Sipas Vin Diesel, protagonistit të tij kryesor dhe tani prodhuesit, saga do të mbyllet me të 10 filma. Filmat që mungojnë do të dalin në treg në 2019 dhe në 2021 (Ky i fundit do të quhet Kapitulli Përfundimtar). Dhe kur nuk ka mbaruar akoma, tashmë është njoftuar një spin off për vitin 2023...

Lufta e Yjeve

Grumbullimi më i lartë nga te gjitha Sipas vlerësimeve të Forbes, që kur "A New Hope" u publikua në 1977, ekskluziviteti ka gjeneruar më shumë se 20.000 miliardë dollarë midis koleksionit teatror dhe të gjithë linjës së produkteve derivate. Disney në pronësi që nga viti 2012, të cilët kanë premtuar se do të lëshojnë një aventurë të re në vit për dekadën e ardhshme.

 James Bond

Një tjetër personazh i pashtershëm dhe shumë fitimprurës. Pas filmit numër 24 dhe më shumë se 6.000 milion dollarë në koleksion, 007 mitik është "përkohësisht në pension", ndërsa prodhuesit e tij përpiqen të bindi Daniel Craig që të mos heqë dorë nga karakteri për mirë.

 Epoka e akullit

Pjesa e parë e kësaj ekskluziviteti u lëshua në 2002, duke u bërë një sukses i bujshëm publik dhe kritikMe Sidoqoftë, pika më e lartë do të arrihej me këstin e tretë "Origjina e Dinosaurëve”(2009), me të cilën ata do të dhuronin një histori të ndërtuar fort dhe një nga animacionet më të mira 3D në kujtesë. Pas kësaj, Hollivudi, besnik ndaj zakonit të tij, nuk mund ta shmangte tundimin për të marrë më shumë para prej tij, dhe dy pjesët e fundit kanë qenë vërtet mizore.

piratët e Karaibeve

Një tjetër sagë më e suksesshme, e fundit e lëshuar këto ditë. Edhe pse menduar fillimisht si një trilogjiPas milionave të mbledhura, ata nuk mund të mbyllen. Piratët dhe aventurat e tyre vazhdojnë të verbojnë të gjithë, të rinj e të vjetër.

Lojërat e urisë

Lulëzimi i shekullit të hershëm të letërsi rinore Ajo gjithashtu pati një ndikim në kinema. Lojërat e urisë, nga Suzanne Collins është një nga më të mirat, dhe katër përshtatjet e filmit nuk u përplasën, duke i lënë fansat, kritikët, por mbi të gjitha prodhuesit e saj të lumtur pas sukseseve të përmasave dërrmuese.

muzg

Por nëse librat dhe filmat e bazuar në punën e Collins janë ndër më të mirët, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për këtë. saga vampire e krijuar nga Stephenie MeyerMe Disa besojnë se ky është një nga rastet e pakta në të cilat librat ishin më keq se filmat.

ordinancë

Në këtë rast, filmat sagë rreth The Dark Knight, Mund të ndahet në dy: saga Burton / Shumacher dhe trilogjia Christopher Nolan. Në përgjithësi, publiku është i ndarë kur bëhet fjalë për përcaktimin e preferencave, midis asaj që është bërë nga Tim Burton dhe Chris Nolan.

Harry Potter

 Çfarë mund të thuhet për magjistari më i famshëm i të gjitha kohërave? (Po, ai nuk është më Merlin). Tetë filmat e personazhit kanë virtytin e "konvertimit" në fansa të shumtë që nuk i lexuan librat. Dhe tani që hapet një trilogji nga "Kafshët Fantastike dhe ku t'i gjeni", "poçermania" duket se nuk do të përfundojë kurrë.

Zoti i unazave

Drejtuar nga Peter Jackson dhe bazuar në librat ikonë të JRR Tolkien, për shumë, këta filma kanë një vend ndër më të mirët e të gjitha kohërave. Ndër shumë nga virtytet e tij, është e nevojshme të theksohet përdorimi i teknologjitë dixhitale të animacionit të cilën Jackson e përdori për të rikrijuar skenarët fantastikë të përshkruar nga Tolkien në tregimet e tij.

 Avengers-Marvel

hakmarrësit

Një ekskluzivitet tjetër midis ekskluziviteteve në pronësi të Disney që është shitur në mënyrë mbresëlënëse. Të gjithë personazhet që përbëjnë këtë ushtri korale i kanë punoi me audiencën, dhe në shumicën e rasteve, edhe me kritikët, së bashku ose veç e veçMe Tifozët më konservatorë të librave komikë në këtë univers kanë frikë se kaq shumë crossovers mund të përfundojnë në ngopje.

Indiana Jones

Personazhi i krijuar nga George Lucas dhe që miqtë e tij Steven Spielberg dhe Harrinson Ford ishin përgjegjës për ta bërë atë një nga më ikonikët jo vetëm në kinema, por edhe në kulturën bashkëkohore. Trilogjia origjinale u pasua nga një pjesë e katërt me cilësi të dyshimtë të lëshuar në 2008Me Meqenëse Disney fitoi të drejtat për personazhin në të njëjtën kombinim Star Wars, ideja e një kësti të pestë është në mjedis. Tashmë Spielberg dhe Ford thanë se ishin të gatshëm.

Saga të tjera

Së fundi, ne do të nxjerrim në pah disa sagë të tjera të jashtëzakonshme që kanë shënuar historinë e kinemasë: Park Jurassic, shkëmbor, Rambo, Kthehuni tek e ardhmja, Jason Bourne, Toy Story, Breshkat e ninjës, Supermen, Viernes 13, Hawollen, Magjia, Akademia e Cmendur e Policisë, matricë, Mision i pamundur, Star Trek...

 

Cila eshte e preferuara jote?

 

Burimet e imazhit: Pressdigital / Pandora Magazine /  Blog Superhero


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.