Si të shikoni tekstin e këngës në Spotify

Spotify

Si burime të transmetimit të muzikës, valët e radios gradualisht kanë humbur hapësirën me përparësitë e mëdha që ofron interneti. Sot, gjëja normale është të dëgjosh këngë në Spotify, përveç platformave të tjera të transmetimit. Si në kompjuterët desktop ashtu edhe në pajisjet mobile.

Por nuk bëhet fjalë më për të dëgjuar. Ndër mundësitë e shumta në dispozicion, është të lexoni tekstin e këngëve ndërsa luhenMe Shtë i njëjti parim i titrave ose "titrave" të programeve televizive, i aplikuar në platformat muzikore. Të dyja në versionet e tij për PC dhe smartphone dhe tableta.

Spotify është përpjekur të zhvillojë sistemin e vet për një kohë të gjatëMe Ata kanë provuar modele të ndryshme, por eksperimentet nuk kanë qenë plotësisht të suksesshme. Tani për tani, opsioni është përdorimi i aplikacioneve të jashtme; dhe të gjitha në një mënyrë të thjeshtë, të shpejtë dhe intuitive.

Sugjerimi i Spotify

Spotify nuk ka mjetin e vet brenda aplikacionit, i cili ju lejon të shihni tekstet e këngëve ndërsa ato luajnëMe Sidoqoftë, për të përmbushur kërkesat e miliona përdoruesve të saj, në vitin 2016 ata nënshkruan një aleancë me Gjeni.

Zhvilluar nga Genius Media Group INC., Ky aplikacion tjetër ruan një numër të madh skedarësh. Ai gjithashtu ofron jo vetëm tekstin, por edhe një histori ose sfond për secilin titull. Sidoqoftë, ajo ka një kufizim të rëndësishëm: ofron vetëm tekste në anglisht.

Për të aktivizuar këtë opsion, riprodhimi i këngëve në Spotify aktivizohet; pastaj, brenda vetë aplikacionit, klikoni në shiritin "Ju jeni duke dëgjuar”E vendosur në fund të ekranit. Teksti dhe historia e këngës që luhet do të shfaqen menjëherë. Nëse ikona nuk është e shënuar Pas tekstit, do të thotë që skedari nuk ka informacion për tu shfaqur. (Asnjë letër, asnjë histori).

Një sugjerim i dytë

Përveç Genius, ka mjete të tjera që ju lejojnë të shfaqni në ekranin e një pajisjeje celulare ose një kompjuteri, tekstet e këngëve në Spotify gjatë kohës që luhet. Njëra prej tyre është SoundHoundMe Një aplikacion tjetër i rekomanduar nga zhvilluesit e platformës më të njohur në botë për transmetimin e muzikës.

Ky sistem, në dispozicion për pajisjet iOS, Android dhe kompjuterët nën mjedisin Windows, është në thelb, një kërkues i shëndoshë, duke luajtur një skedar audio. Gjithashtu nga një zhurmë ose bilbil i një përdoruesi në mikrofonin e pajisjes, është në gjendje të identifikojë një këngë.

Për të punuar në bashkëpunim me SpotifyE tëra çfarë ju duhet të bëni është të lini një riprodhim në punë dhe të hapni aplikacionin. Hapi tjetër është të kërkoni identifikimin e temës që po dëgjohet. Menjëherë, teksti i këngës do të shfaqet në ekran. Ndërsa tingulli përparon, teksti do të lëvizë lart, në ritmin e vendosur nga muzika.

Musixmatch, një aleat i mirë

musiXmatch

Për të parë dhe dëgjuar tekstin e këngës në Spotify në të njëjtën kohë, ndoshta opsioni më i popullarizuar është Musixmatch. Ky aplikacion është një nga katalogët më të gjerë të teksteve muzikore në të gjithë rrjetin; ata kanë një arkiv me më shumë se 12,4 tekste këngësh, në 50 gjuhë të ndryshme.

Ndër avantazhet që ofron, lejon skanoni të gjitha bibliotekat audio të ruajtura në një pajisje dhe gjeni tekstin e secilës këngë. Për më tepër, aplikacioni ka nënshkruar marrëveshje me disa nga etiketat më të rëndësishme të regjistrimit në planet. Në këtë mënyrë, çdo dyshim për shkelje të së drejtës së autorit eliminohet.

Musixmatch: për të lexuar, dëgjuar dhe kënduar këngë në versionin celular Spotify

Versionet për pajisjet android o IOS Ata punojnë si më poshtë: pasi janë shkarkuar nga dyqanet zyrtare (Play Store dhe App Store, respektivisht), kur hapen për herë të parë u ofron përdoruesve një "udhë të shpejtë" për t'u sinkronizuar me Spotify.

Nga ai moment, opsioni për të parë dhe dëgjuar do të aktivizohetMe Në platformën e transmetimit, një këngë ose një listë dëgjimi lihet duke u luajtur. Dhe për të shijuar tekstet, do të jetë e nevojshme vetëm të hyni në Musixmatch.

Si një shënim shtesë, katalogu i teksteve muzikore ka në dispozicion një përkthyes simultanMe E vetmja "por" e këtij funksioni është se në disa përdorime mund të ndodhë që aplikacioni të funksionojë më ngadalë dhe tekstet të humbasin ritmin e ritmit.

Versioni i desktopit

Musixmatch në kompjuterët personalë, si një plotësues i Spotify, funksionon në thelb në një të ngjashme me versionin për pajisjet mobileMe Në mënyrë të ngjashme, është në përputhje me kompjuterët që funksionojnë nën sistemet operative Windows ose Mac.Faqja zyrtare e platformës shkarkon automatikisht versionin përkatës, në varësi të rastit.

Pasi të instalohet në kompjuter dhe të hapet, Musixmatch pret që një këngë të fillojë të luajë. Ose nga Spotify ose nga aplikacione të tjera të riprodhimit të skedarëve muzikorë, si iTunes ose Google Play. Do të mjaftojë vetëm zgjidhni këngën që dëshironi të dëgjoni, klikoni mbi të dhe mbaroni.

Falas por ...

Merrni Musixmatch, në cilindo nga versionet e tij, në varësi të llojit të pajisjes ose sistemit operativ me të cilin punon, është falas në të gjitha rastet. Por ashtu si në Spotify, falas ka çmimin e sajMe Dhe kjo nuk është tjetër veçse prania e shfaqja e reklamave, ndërsa aplikacioni është funksional.

Spotify Premium

Për të ndaluar së shikuari reklama që, në shumë raste, kanë pak të bëjnë me muzikën që dëgjohet, dalja është e njëjtë si në rastin e aplikacionit të transmetimit. Paguani për një anëtarësim dhe bëhuni Premium.

Edhe pse ka shumë që mund të shqetësohen nga prania e reklamave, nuk është një çështje që është shumë serioze. Funksionaliteti i aplikacionit në vetvete nuk pengohet. Dhe nuk do të jetë kurrë aq bezdisëse sa të dëgjosh një reklamë (shpesh të ashpër), midis këngës dhe këngës.

Po përdoruesit e Linux?

Ata që kanë kompjuterët e tyre nën sistemin operativ të njohur GNU (Licenca e Përgjithshme Publike) gjithashtu kanë mundësi. Një prej tyre: LyfiksMe Përtej të qenit një program me burim të hapur, është po aq praktike sa Musixmatch për të parë tekstin e këngës në Spotify; gjithashtu në përputhje me Windows dhe Mac.

Burimet e imazhit: El Confidencial / Manzana Actual / HHS Media


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.