L Çmimet Bafta janë emërimi i fundit i rëndësishëm i kasetave që janë kandidatë për Çmimet e Akademisë dhe gjithçka tregon se as ata nuk do të vendosin asgjë.
Pavarësisht se çfarë ndodh, dy filma do të mbërrijnë në kushte të barabarta në galën e çmimeve Oscar, "Gravity" dhe "Twelve Years a Slave".
Nëse njëri prej tyre fiton apo tjetri, do të mbetet mister se cili nga të dy do të fitojë. Oscar per filmin me te mire.
Për t'i bërë gjërat edhe më keq, mund të ndodhë që të dy filmat të ndajnë dy çmimet kryesore, «Dymbëdhjetë vjet skllav"Filmi më i mirë dhe"Gravitet» filmi më i mirë britanik.
Në kategoritë interpretuese Chiwetel Ejiofor y Michael FASSBENDER mund të bëhej lehtësisht me BAFTA për aktorin më të mirë dhe aktorin më të mirë dytësor për "Twelve Years a Slave", pasi rivalët e tij të mëdhenj në këto kategori, aktorët e "Dallas Buyers Club", Matthew McConaughey dhe Jared Leto nuk u nominuan.
Cate Blanchett Është favoritja e madhe për aktoren më të mirë për filmin “Blue Jasmine”, ndonëse për rival ka britanikët. judi dench për “Philomena”, ndërsa në kategorinë e aktores më të mirë dytësore Lupita Nyong'o për "Dymbëdhjetë vjet skllav" dhe Jennifer Lawrence për "American Hustle" do të vazhdojnë luftën e tyre të veçantë për t'u pozicionuar më mirë për Oscar.
parashikimi për Çmimet Bafta 2014:
Filmi me i mire: "Dymbëdhjetë vjet skllav"
Një tjetër opsion: "Gravity"
Të nominuar të tjerë: "American Hustle", "Captain Phillips", "Philomena"
Filmi më i mirë britanik: "Gravity"
Opsione të tjera: "Philomena" dhe "Gjigandi egoist"
Të nominuarit e tjerë: "Mandela: Long Walk to Freedom", "Rush" dhe "Saving Mr. Banks"
Aktori me i mire: Chiwetel Ejiofor për "Twelve Years a Slave"
Të nominuar të tjerë: Christian Bale për "American Hustle", Bruce Dern për "Nebraska", Leonardo DiCaprio për "The Wolf of Wall Street" dhe Tom Hanks për "Captain Phillips"
Një tjetër opsion: Judi Dench "Philomena"
Të nominuarit e tjerë: Amy Adams "American Hustle", Sandra Bullock "Gravity" dhe Emma Thompson "Saving Mr. Banks"
Një tjetër opsion: Barkhad Abdi për "Captain Phillips"
Të nominuar të tjerë: Daniel Bruhl për "Rush", Bradley Cooper për "American Hustle" dhe Matt Damon për "Behind the Candelabra"
Opsione të tjera: Jennifer Lawrence për "American Hustle"
Të nominuarit e tjerë: Sally Hawkins për "Blue Jasmine", Julia Roberts për "August: Osage County" dhe Oprah Winfrey për "Lee Daniel's The Butler"
Opsione të tjera: "Blue Jasmine" dhe "Nebraska"
Të nominuar të tjerë: "Gravity" dhe "Inside Llewyn Davis"
Të nominuarit e tjerë: "Captain Phillips", "Philomena", "The Wolf of Wall Street" dhe "Behind the Candelabria"
Filmi më i mirë i animuar: "I ngrirë"
Të nominuarit e tjerë: "Despicable Me 2" dhe "Monsters University"
Një tjetër opsion: "Peshku i zi"
Të nominuarit e mbetur: Colin Carberry dhe Glenn Patterson (Shkrimtarë) për "Good Vibrations", Kelly Marcel (Writer) për "Saving Mr. Banks", Kieran Evans (Regjisor/Skenar) për "Kelly + Victor", Scott Graham (Regjisor/Skenarist ) për "Shell"
Shfaqje të tjera: "Akti i vrasjes" dhe "La grande bellezza"
Të nominuar të tjerë: "Metro Manila" dhe "Wadjda"
Të nominuar të tjerë: "Twelve Years a Slave", "Captain Phillips", "Inside Llewyn Davis" dhe "Nebraska"
Një tjetër opsion: "Nxitoni"
Të nominuarit e tjerë: "Twelve Years a Slave", "Captain Phillips" dhe "The Wolf of Wall Street"
Opsione të tjera: "Twelve Years a Slave" dhe "Gravity"
Të nominuarit e tjerë: "American Hustle" dhe "Behind the Candelabra"
Dizenjimi më i mirë i kostumeve: "Getsbi i madh"
Opsione të tjera: "American Hustle" dhe "Behind the Candelabra"
Të nominuarit e tjerë: "Gruaja e padukshme" dhe "Saving Mr. Banks"Makiazhi dhe modelimi më i mirë i flokëve: "Pas shandanit"
Një tjetër opsion: "Ngutja amerikane"
Të nominuar të tjerë: "The Butler", "The Great Gatsby" dhe "The Hobbit: The Desolation of Smaug"
Tingull më i mirë: "Gravity"
Të nominuarit e tjerë: "All is lost", "Captain Phillips", "Inside Llewyn Davis", "Rush"
Efektet më të mira vizuale:»Graviteti»
Pjesa tjetër e të nominuarve: "Hobit: Shkretimi i Smaug", "Iron Man 3", "Pacific Rim", "Star Trek into Darkness"
Filmi më i mirë i animuar i shkurtër: "Unë jam Tom Moody"
Pjesa tjetër e të nominuarve; "Gjithçka që mund të shoh nga këtu" dhe "Fjetja me peshqit"
Filmi më i mirë i shkurtër: "Mbretëresha e ishullit"
Të nominuar të tjerë: "Keeping up with the Joneses", "Orbit ever after", "Room 8" dhe "Sea view"
Një tjetër opsion: Léa Seydoux
Të nominuarit e tjerë: Dane Deehan, George McKay, Will Populter