Parashikimi javor për Oscar 2016 (22)

Parashikimi 22112016

Asnjë ndryshim në parashikim duke pritur që një garë Oscar të fillojë më në fund që po na bën të presim.

Ne shfrytëzojmë rastin për të përfshirë tre kategoritë e fundit, si p.sh tingull më i mirë, montim më i mirë i zërit dhe efekte vizuale më të mira, tre seksionet më teknike dhe që këtë vit duket se do të dominohen nga pjesa e re e 'Star Wars'.

Filmi me i mire

 1. 'Steve Jobs' 
 2. 'Ndriçoj' 
 3. 'Të rilindurit' 
 4. 'Gëzim' 
 5. 'Carol' 
 6. 'Anasjelltas' 
 7. "Ura e spiunëve" 
 8. 'Dhoma' 
 9. 'Tetë të urryer' 
 10. 'Mars'
 11. 'Vajza daneze'
 12. 'Brooklyn'
 13. "Kafshët pa komb"
 14. 'Biri i Saulit'
 15. 'Mad Max: Fury Road'

Regjia më e mirë

 1. Danny Boyle, "Steve Jobs" 
 2. Alejandro González Iñárritu për "The Revenant" 
 3. David O. Russell për "Joy" 
 4. Thomas McCarthy për "Spotlight"
 5. Todd Haynes për "Carol" 
 6. Steven Spielberg për "Ura e Spiunëve"
 7. Quentin Tarantino, "Tetë të urryer"
 8. Ridley Scott për "Marsin"
 9. Tom Hooper për "Vajza Daneze"
 10. Cary Joji Fukunaga për "Beasts of No Nation"

Aktori me i mire

 1. Michael Fassbender për "Steve Jobs"
 2. Eddie Redmayne për "Vajza Daneze"
 3. Leonardo DiCaprio për "The Revenant"
 4. Johnny Depp për "Black Mass"
 5. Tom Hanks për "Ura e Spiunëve" 
 6. Michael Caine për "Të rinjtë"
 7. Will Smith, 'Tronditje'
 8. Matt Damon për 'Marsin'
 9. Ian McKellen për 'Mr. Holmes '
 10. Samuel L. Jackson për "Tetë të urryer"

Aktorja më e mirë

 1. Brie Larson për "The Room" 
 2. Jennifer Lawrence për "Joy" 
 3. Cate Blanchett për "Carol" 
 4. Carey Mulligan, "Suffragettes" 
 5. Saoirse Ronan për "Brooklyn" 
 6. Charlotte Rampling për '45 vjet '
 7. Lily Tomlin për "Gjyshja"
 8. Maggie Smith për "Zonja me furgon"
 9. Emily Blunt për "Sicario"
 10. Blythe Danner për 'Do të të shoh në ëndrrat e mia'

Kafshët No Kombit

Aktori më i mirë dytësor

 1. Idris Elba për "Beasts of No Nation" 
 2. Michael Keaton për "Spotlight"  
 3. Tom Hardy për "The Revenant" 
 4. Mark Rylance për "Ura e Spiunëve"
 5. Kurt Russell për "Tetë të urryer"
 6. Mark Ruffalo për "Spotlight"
 7. Benicio Del Toro për "Sicario"
 8. Paul Dano për "Dashuri dhe Mëshirë"
 9. Kyle Chandler për "Carol"
 10. Jacob Tremblay për "The Room"

Aktorja më e mirë në rol dytësor

 1. Rooney Mara për "Carol" 
 2. Alicia Vikander për "Vajza Daneze" 
 3. Jennifer Jason Leigh për "The Hateful Eight" 
 4. Kate Winslet për "Steve Jobs" 
 5. Jane Fonda për "Rinia"
 6. Rachel McAdams për "Spotlight"
 7. Julie Walters për "Brooklyn"
 8. Helena Bonham Carter për "Suffragettes"
 9. Joan Allen për "Dhoma"
 10. Diane Ladd për "Joy"

Skenari me i mire Origjinal

 1. 'Anasjelltas'
 2. 'Ndriçoj' 
 3. 'Gëzim' 
 4. "Ura e spiunëve"
 5. 'Tetë të urryer'
 6. 'Sufragetet'
 7. 'Rinia'
 8. 'Biri i Saulit'
 9. 'Anomalisa'
 10. 'Hitman'

Skenari më i mirë i përshtatur

 1. 'Steve Jobs' 
 2. 'Të rilindurit' 
 3. 'Carol' 
 4. 'Dhoma'
 5. 'Mars'
 6. "Kafshët pa komb"
 7. 'Brooklyn'
 8. 'Vajza daneze'
 9. 'Masa e Zezë'
 10. '45 vjet '

Revenant

Redaktimi më i mirë

 1. 'Të rilindurit'
 2. 'Gëzim'
 3. 'Steve Jobs'
 4. 'Ndriçoj'
 5. "Ura e spiunëve"
 6. 'Tetë të urryer'
 7. 'Carol'
 8. 'Vajza daneze'
 9. 'Hitman'
 10. 'Brooklyn'

Fotografi më e mirë

 1. 'Të rilindurit'
 2. "Ura e spiunëve"
 3. 'Tetë të urryer'
 4. 'Carol'
 5. 'Hitman'
 6. 'Spektri'
 7. 'Vajza daneze'
 8. 'Steve Jobs'
 9. 'Në zemër të detit
 10. 'Biri i Saulit'

Projektimi më i mirë i prodhimit

 1. 'Hirushja'
 2. 'Vajza daneze'
 3. 'Carol'
 4. 'Samiti Scarlet'
 5. 'Mad Max: Fury Road'
 6. "Ura e spiunëve"
 7. 'Brooklyn'
 8. 'Lufta e Yjeve. Episodi VII: Forca Zgjohet '
 9. 'Sufragetet'
 10. 'Tetë të urryer'

Dizenjimi më i mirë i kostumeve

 1. 'Hirushja'
 2. 'Vajza daneze'
 3. 'Carol'
 4. 'Samiti Scarlet'
 5. 'Larg turmës së çmendur'
 6. 'Sufragetet'
 7. 'Brooklyn'
 8. 'Makbeth'
 9. "Ura e spiunëve"
 10. 'Tetë të urryer'

Rruga Mad Mad Fury

Makiazhi dhe modelimi më i mirë i flokëve

 1. 'Vajza daneze'
 2. 'Mad Max: Fury Road'
 3. 'Lufta e Yjeve. Episodi VII: Forca Zgjohet '
 4. 'Bukë'
 5. 'Hirushja'
 6. 'Tetë të urryer'
 7. 'Masa e Zezë'

Muzika me e mire

 1. 'Lufta e Yjeve. Episodi VII: Forca Zgjohet '
 2. 'Anasjelltas'
 3. "Ura e spiunëve"
 4. 'Tetë të urryer'
 5. 'Të rilindurit'
 6. 'Carol'
 7. 'Vajza daneze'
 8. 'Steve Jobs'
 9. 'Hitman'
 10. 'Brooklyn'

Kënga më e mirë

 1. 'Shihemi përsëri' ('Furious 7')
 2. 'Cold One' ('Ricki')
 3. "Një lloj dashurie" ("Dashuri dhe mëshirë")
 4. 'Duart e dashurisë' ('Freeheld')
 5. 'Do të të shoh në ëndrrat e mia' ('Do të të shoh në ëndrrat e mia')
 6. "Dritë elektrik" ("Goditja në shenjë, edhe më e lartë")
 7. 'Deri sa të të ndodhë' ('The Hunter Ground')
 8. "Më mirë kur jam duke kërcyer" ("Charlie Brown dhe Snoopy: The Peanuts Movie")
 9. 'Feels Like Summer' ('Shaun the Deep: The Movie')
 10. 'Kënga e thjeshtë # 3' ('Rinia')

Tingull më i mirë

 1. 'Lufta e Yjeve. Episodi VII: Forca Zgjohet '
 2. 'Të rilindurit'
 3. "Në zemër të detit"
 4. 'Mad Max: Fury Road'
 5. 'Mars'
 6. 'Tetë të urryer'
 7. 'Hitman'
 8. 'Sfida'
 9. "Ura e spiunëve"
 10. 'Spektri'

Star Wars Forca Zgjohet

Redaktimi më i mirë i zërit

 1. 'Lufta e Yjeve. Episodi VII: Forca Zgjohet '
 2. 'Mad Max: Fury Road'
 3. "Në zemër të detit"
 4. 'Mars'
 5. 'Të rilindurit'
 6. 'Tetë të urryer'
 7. 'Anasjelltas'
 8. 'Sfida'
 9. 'Spektri'
 10. "Ura e spiunëve"

Efektet më të mira vizuale

 1. 'Lufta e Yjeve. Episodi VII: Forca Zgjohet '
 2. 'Sfida'
 3. 'Mad Max: Fury Road' 
 4. 'Bota Jurasike' 
 5. 'Mars'
 6. "Avengers: Age of Ultron"
 7. "Në zemër të detit"
 8. 'Spektri'
 9.  'Ant-Man'
 10. 'Everest'

Filmi më i mirë i animuar

 1. 'Anasjelltas'
 2. 'Anomalisa' 
 3. 'Udhëtimi i Arlos' 
 4. "Shaun the Deep: The Movie" 
 5. "Kur Marnie ishte atje" 
 6. 'Minionët'
 7. 'Charlie Brown dhe Snoopy: The Peanuts Movie'
 8. 'Shtëpi. Shtepi e embla shtepi'
 9. 'Profeti'
 10. 'Djali dhe bota'

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj

 1. 'Biri i Saulit' (Hungari)
 2. 'Mustang' (Francë)
 3. "Vrasësi" (Tajvan) 
 4. "Klubi" (Kili)  
 5. "Komploti i heshtjes" (Gjermani) 
 6. 'Klani' (Argjentinë)
 7. "Një nënë e dytë" (Brazil)
 8. 'Felix dhe Meira' (Kanada)
 9. 'Rams' (Islandë)
 10. 'Theeb' (Jordan)
 11. "Përqafimi i gjarprit" (Kolumbi)
 12. 'Loreak' (Spanjë)
 13. "Një pëllumb i ulur në një degë për të reflektuar mbi ekzistencën" (Suedi)
 14. 'Një luftë' (Danimarkë)
 15. 'Viva' (Irlandë)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.