Saga Saga

pa

Frika shet po aq sa seksi. Në kinema, ai madje shet shumë më tepër dhe mostra e kësaj është saga SawMe Tetë filma kulti (brenda një auditori shumë specifik) që janë po aq fitimprurës sa janë edhe tmerrues. Koleksioni i tij në mbarë botën arrin 975.400.000 dollarë amerikanë. Kjo kundrejt një buxheti të kombinuar prej "vetëm" 77 milionë dollarësh.

Në terma të përgjithshëm, ekskluziviteti ka një bashkësi mjaft aktive të ndjekësveMe Në të njëjtën mënyrë, përveç pjesës së parë që mori vlerësime të përziera, të gjitha kasetat janë përbuzur nga kritikë të specializuar. E cila, siç është normale në këto raste, i mban të pakujdesshëm si prodhuesit ashtu edhe vetë fansat.

Tortura pornografike dhe paturpësi narrative

Edhe pse kinema gore nuk është asgjë e re, me sagën Saw ajo arriti një nivel të riMe Shkalla e lartë e dhunës grafike dhe sadizmit e shfaqur në ekran, bëri që shumë kritikë dhe teoricienë të krijojnë pseudonimin e pornografi torturimi.

Nga ana tjetër, kineastët nuk janë kujdesur shumë për ruajtjen e koherencës brenda strukturës narrative. Në faktPjesë e "sharmit" të ekskluzivitetit, janë "butësia" brenda argumentit. Ato janë elemente që, rastësisht ose me qëllim, përfundojnë duke i ngatërruar shikuesit edhe më shumë brenda universit të përdredhur në të cilin zhvillohet komploti.

Soundtrack

Si çdo ekskluzivitet filmash që mburret se është një, kolona zanore e sagës Saw ka një "temë kryesore" emblematike. Akordet që i bëjnë flokët të dalin mbi kokë vetëm duke u evokuar dhe që lëshojnë ngazëllim mes fansave të filmit. Pershendetje zepp është emri i "melodisë së sharrës". Ajo u kompozua nga amerikani Charlie Clouser.

pa

Saw saga: tetë filma dhe shumë gjak

Aktualisht janë 9 filma që përbëjnë sagën Saw, nëse filmi i shkurtër i njohur si Pa 0.5, prodhuar në vitin 2003. Regjisori malajzian James Wan dhe skenaristi dhe aktori australian Leight Whannell grumbulluan ato pak para që kishin për të prodhuar këtë pjesë. Qëllimi me të cilin ata filluan të punojnë, ishte përdorni atë si një lloj "piloti", ndërsa ata po kërkonin një studio për të xhiruar filmin e plotë.

Plani funksionoi. Kompania prodhuese Evolution Enterteiment vendosi të vërë bast për projektin. Ata miratuan një buxhet prej 1.200.000 dollarë amerikanë për prodhimin e tij, përveç rekrutimit të aktorëve me përvojë, të tillë si Danny Glover dhe Cary Elwes.

Saw ishte menduar të shitej vetëm në format shtëpiakMe Por pasi u shfaq në festivalet Sundance dhe Toronto, ajo tërhoqi aq shumë vëmendje nga publiku sa Lionsgate Films vendosi të blinte të drejtat e shpërndarjes. Premiera u shfaq në tetor 2004, fundjavën para Halloween. Rezultati? Më shumë se 100 milion dollarë të mbledhur në arkë dhe lindja e një ekskluziviteti.

Argumenti i Saw

Jigsaw ose Puzzle është alter ego e John Kramer (Tobin Bell), a vrases serial i cili ekzekuton krimet e tij, brenda një inskenimi të përpunuar shumë teatraleMe Viktimat kanë mundësinë të dalin të gjallë, por jo para se të gjymtojnë veten për të shpëtuar.

Kësti i parë zhvillohet brenda një banjoje të trazuar, pa dritare. Aty janë të mbyllur Dr. Lawrence Gordon (Cary Elwes) dhe fotografi Adam Stanheight (Leigh Whannell). Gjatë gjithë kohës, detektivi David Tapp (Danny Glover) ndjek një seri drejtimesh, pas vrasësit sadist.

Sharra II

Për pjesën e dytë, James Wan i delegoi drejtimin Darren Lynn Bousman dhe u kufizua në detyrat e prodhimit. Ndërsa bashkë-krijuesi i serialit, Leigh Whannell, do të përsëriste punën e tij si skenarist. U xhirua me një buxhet katër herë më të madh. U lëshua saktësisht një vit pasi versioni origjinal doli në kinema. Këtë herë me një fushatë marketingu me burime për të qenë agresivë.

Komploti, shumë më i ndërlikuar, shërbeu për të ekspozuar motivet e Jigsaw të pamëshirshëm: ai vuante nga kanceri i pashërueshëm, kështu që ai vendosi të bëhej një ndëshkues i njerëzve me shëndet të mirë që nuk e vlerësonin jetën. Shikuesit do të zbulonin gjithashtu se edhe nëse protagonisti vdiste, një legjion ndihmësish do ta mbanin gjallë "trashëgiminë" e tij.

Sharra III

Dyshja Lynn Bousman-Whannell përsërit punën e tyre në këtë pjesë të tretë. Kasetë që në atë kohë u reklamua si fundi i sagës Saw. Filmi merr rendin e ngjarjeve në të njëjtën pikë ku përfundoi Sharra IIMe Premiera u shfaq në tetor 2006.

Një skenar i ndërtuar mbi kthimet mbrapa, ku falja shfaqet si një element kyç brenda motivimeve të John KramerMe Edhe pse komploti mund të jetë "melodramatik" për një pjesë të auditorit të njohur me historinë, dozat e kinemasë gore vazhduan të përfaqësojnë vlerën diferenciale.

Dërgesat IV, V, VI dhe VII

Tifozët më entuziastë të serisë Saw i konsiderojnë këto katër kinema si "Të miturit". Më ekstremët madje i hedhin poshtë si të panevojshëm dhe si jo nderues të trilogjisë fillestare.

Megjithatë, suksesi i vazhdueshëm i arkave e mbajti ekskluzivitetin në vazhdim, dhe kjo bazuar në një kinema shumë themelore dhe elementare, si narrative ashtu edhe vizuale. Jo edhe Sharra VII 3D arriti të ngjall entuziazëm të vërtetë.

Ajo që shumica e fansave vlerësojnë është se historia e mbajti John Kramer të vdekur. (Ai ndërroi jetë në fund të Sharra III) Më skeptikët kishin frikë nga një lloj ringjallje në stilin e Viernes 13.

Shi viii

pas Sharra VII 3D, lëshuar në tetor 2010, dukej se Jigsaw më në fund do të "pushonte në paqe". Sidoqoftë, gjatë viteve në vijim, James Wan dhe Leigh Whannell la të kuptohej se ndoshta do të kishte më shumë. Deri në tetor 2017 mbërriti pjesa e tetë e pritshme (të paktën nga tifozët më besnikë) të sagës Saw.

Filmi, me referenca të qarta nga shtatë këstet e para, mund të shihet pa ditur historitë e mëparshmeMe Megjithëse përgjigja nga publiku ishte diskrete, kostoja e ulët e prodhimit dhe një legjion i palodhur ndjekësish, bëjnë të mundur të supozohet se një kapitull i nëntë nuk do të presë.

 

Burimet e imazhit: Den e Vampires dhe Monsters tjera


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.