Lojërat më të mira të tavolinës për të rriturit

lojëra tavoline për të rritur

Që nga shpallja e pandemisë globale, lojëra tavoline për të rritur shitjet e tyre janë rritur në qiell. Arsyeja është se, përballë kufizimeve dhe frikës së disave, ka plan më të mirë dhe më të sigurt se sa të qëndroni në shtëpi me familjen ose miqtë rreth një tavoline dhe të kaloni momentet më të mira të të qeshurit dhe konkurrencës duke luajtur këto lojëra kaq argëtuese.

Megjithatë, ka aq shumë prej tyre sa ndonjëherë është e ndërlikuar di të zgjedhë. Në këtë udhëzues mund ta kuptoni më mirë gjithçka që lidhet me lojërat më të mira të bordit për të rriturit, llojet dhe opsionet e ndryshme që keni për të kaluar kohën më të mirë në shtëpi ...

Indeks

Lojërat më të shitura të tavolinës për të rritur

Ka një sasi të madhe, lojërat më të mira të tavolinës për të rrituritSi klasikët që janë shitur brez pas brezi, ashtu edhe më modernët. Sidoqoftë, mund ta lini veten të udhëhiqeni nga lista e Shitesit me te mire nga aktualiteti. Ata janë më të shiturit dhe, nëse shesin kaq shumë ... kjo është sepse ata kanë atë diçka të veçantë:

GUATAFAC

Do të keni një festë apo takim me familjen ose miqtë? Keni nevojë për të qeshura të garantuara? Atëherë kjo lojë bordi për të rritur është ajo që po kërkoni. Projektuar për persona mbi 16 vjeç. Keni 8 sekonda për të marrë me mend mendimet më të çuditshme të familjes dhe miqve tuaj. Humor i zi dhe batuta të pista të mbledhura në 400 letra me pyetje dhe 80 letra speciale.

Bleni GUATAFAC

ISHTE NJË

Një tjetër nga lojërat më të mira të tavolinës për të rriturit. Ka sfida të të gjitha llojeve, të gjitha të ngarkuara me humor të mirë, në mënyrë që të qeshurat të lëshohen. Me pyetje krejtësisht absurde dhe qesharake. E përkryer për t'i bërë vetes një dhuratë ose për t'ia bërë të dashurve tuaj. Sigurisht, është për personat mbi 18 vjeç ...

Blej WASA

Party & Co. Extreme 3.0

Fakti që është ndër më të shiturit nuk është çudi. Ju mund të luani në ekipe, me 12 teste të ndryshme dhe 4 kategori. Me teste vizatimi, pyetje, mimikë, aktrim etj. Një nga ato të gjitha në një që nuk do t'ju mërzitë kurrë, pavarësisht se sa shumë luani, dhe që do t'i bëjë të gjithë të kalojnë bukur duke luajtur.

Blej Party & Co.

E PASUR

Një lojë e guximshme letrash me më shumë se 600 letra për të garantuar deri në 234 orë të qeshura. Një lojë për të rritur në të cilën përzihen situatat erotike, të guximshme, humori i zi dhe etika 0%. Çdo gjë shkon për të qeshur pa u ndalur. Për këtë, çdo lojtar ka 11 letra të bardha (përgjigje), dhe një lojtar i rastësishëm lexon një karton blu me një hapësirë ​​bosh. Në këtë mënyrë, secili lojtar zgjedh kartën më qesharake që ka për të përfunduar fjalinë.

Bleni Cocorroto

Si të zgjidhni lojën më të mirë të bordit për të rriturit?

Kur zgjidhni lojën më të mirë të bordit për të rriturit Mund të lindin dyshime dhe jo të gjithëve u pëlqejnë të njëjtat tema dhe formate të lojës. Ka ato për grupe të ndryshme, nga disa specifike për anëtarët e familjes, të tjera që janë më të përshtatshme për grupe miqsh për shkak të përmbajtjes ose temës së tyre, madje disa specifike për nga lloji i lojës në fjalë. Prandaj, duhet të dini nënkategoritë e ndryshme më të kërkuara:

Lojëra argëtuese tavoline për të rriturit

Janë disa lojëra tavoline për të rritur që shquhen veçanërisht për të qeshurat që gjenerojnë, ato gazmore në të cilat çdokush do të përfundojë me një të qeshur të pastër. Ato që të nënshtrojnë situata qesharake, ose të bëjnë të nxjerrësh në pah shpirtin tënd më komik. Ato që ju bëjnë të kaloni mbrëmje të paharrueshme me të dashurit tuaj që do të mbeten gjithmonë në kujtesë. Më qesharake nga të gjitha janë:

Glop Mimika

Kur ta takoni, do të jetë një nga ato lojërat e tavolinës mimike për të rritur që do të jenë ndër të preferuarat tuaja. Projektuar për familjen ose miqtë, me të qeshura plotësisht të garantuara dhe një prekje strategjie, nivele, kategori të ndryshme dhe me synimin për të fituar një nga çdo lloj karte.

Blej Mimika

Glop Pint

Mund të jetë një alternativë e mirë për të mëparshmen, ose një plotësues i përsosur, pasi është krijuar edhe për ato momente me familjen ose miqtë kur keni nevojë për argëtim dhe argëtim. Por, ndryshe nga ai i mëparshmi, bëhet fjalë për pikturë dhe hamendje.

Blej Pint

Fisi i të poshtërve

Një lojë gazmore Made In Spain, e bazuar në letra dhe e përkryer për të qeshur me miqtë. Me një prekje huligane, do të duhet të akuzosh dhe ata do të të akuzojnë, përveçse do të nënshtrohesh në teste absurde dhe do të marrësh pjesë në sfida sociale që nuk i kishe menduar kurrë. Një lojë në të cilën ju e dini se si filloni, por nuk dini si përfundoni ...

Blej fisin e të poshtërve

Loja e mbyllur

Një lojë argëtuese për të gjitha moshat dhe me 120 duele unike për të bërë ballë për ballë dhe për të demonstruar potencialin tuaj mendor, fizik, guximin, aftësinë ose fatin. Janë duele të shpejta dhe shumë argëtuese, dhe në të cilat lojtarët e tjerë do të veprojnë si gjyqtarë për të përcaktuar se kush ka fituar.

Blej lojën jashtë

Lojë tavoline mes miqsh

E shkëlqyeshme për mbledhje miqsh, festa beqarie apo beqarie etj. Të qeshura dhe emocione të mira falë pyetjeve të përkushtuara ndaj të cilave do t'u nënshtroheni dhe do t'i nënshtroheni. Do të humbisni të gjithë turpin me sfidat dhe pyetjet që janë midis kartave ...

Blini lojën e Bordit midis miqve

Ju fshini Crazy

Një alternativë e mirë për Partinë, e krijuar për të gjithë familjen dhe miqtë, nga 8 vjeç. Një lojë shumë argëtuese që ndërthur teste të të gjitha llojeve, si dëgjimi, vizatimi, imitimi, akuzat qesharake dhe një çmenduri e madhe përfundimtare. I pari që do të marrë të 5 lokacionet do të fitojë kurorën e Mbretit të Budallenjve...

Blej Crazy

Hasbro Taboo

Nuk ka nevojë për prezantime, është një klasik. Për të gjithë, me synimin për të dhënë të dhëna pa përdorur fjalët e ndaluara. Me përmbajtje të përditësuar dhe me deri në 1000 fjalë dhe 5 mënyra të ndryshme të lojës. Nëse djali i Altarit dhe Xavier Deltell e kishin të vështirë në karrigen e ngërçit në programin Me rrëshqitjet, tani mund të ndjeheni me ta ...

Blini Tabu

hasbro jenga

Një tjetër klasik mes klasikëve, i thjeshtë, i lehtë për t'u luajtur, për të gjithë audiencën dhe argëtues. Është një kullë e ndërtuar me blloqe druri që do t'ju duhet t'i hiqni me radhë duke u përpjekur të mos shembet. Nuk ka të bëjë vetëm me heqjen e pjesës suaj, por me përpjekjen për ta bërë strukturën sa më të paqëndrueshme në mënyrë që kundërshtari që e prek në kthesën tjetër ta ketë më të komplikuar.

Blej Jenga

Për llojin e familjes Trivial

Nëse ju pëlqen lojëra tavoline për llojin e familjes Trivial, me pyetjet dhe ku të tregoni dhuntitë e inteligjencës dhe kulturës janë themelore, atëherë duhet t'i hidhni një sy kësaj përzgjedhjeje tjetër. Këtu do të shihni disa artikuj, objektivi i të cilëve është të shpërblejë atë që di më shumë:

Trivial Pursuit Original

Sigurisht që mes lojërave të kuizit nuk mund të mungojë vetë Trivial. Një lojë e vogël e kulturës së përgjithshme me kategori të ndryshme në të cilën do të përpiqeni t'u përgjigjeni siç duhet të gjitha pyetjeve dhe të merrni të gjitha fetat e djathit para kujtdo tjetër.

Blini Trivial Pursuit

I parëndësishëm ai që duket

Nëse jeni adhurues i La que se avecina, atëherë jeni me fat, pasi ka lojëra tavoline si Trivial me një mori temash (Harry Potter, Star Wars, Dragon Ball, The Lord of the Rings, The Big Bang Theory ...), ndër to edhe seriali spanjoll LQSA. Mendoni se i njihni mirë personazhet e tij dhe të gjitha sekretet e serialit? Provoni veten…

Bleni Trivial LQSA

mu

Një tjetër lojë trivia për të gjithë familjen, nga 8 vjeç. Një tabelë, 50 letra me 500 pyetje dhe mençuria juaj për t'iu përgjigjur saktë dhe për të fituar pikë. Kjo është dinamika, por kujdes ... pyetjet janë plot kurthe, dhe ndonjëherë inteligjenca është më e mirë se shpejtësia.

Blej shuplakë

Kush dëshiron të bëhet milioner?

Mund të luajnë persona nga 12 vjeç dhe me 2 ose më shumë lojtarë. Kjo lojë bordi për të rritur bazohet në kuizin e njohur televiziv me të njëjtin emër. Do t'ju duhet t'u përgjigjeni pyetjeve dhe do të keni një sërë shakash kur zgjedhja bëhet e ndërlikuar. Ju ofrohen përgjigje me shumë zgjedhje dhe do t'ju duhet të zgjidhni atë të saktën, duke rritur nivelin e vështirësisë çdo herë.

Bleni Kush dëshiron të bëhet milioner?

Fjalë kalimi

Lojë tavoline për të gjithë familjen bazuar në kuizin televiziv. Ju do të duhet të testoni njohuritë tuaja në 6 teste të ndryshme, me më shumë se 10.000 pyetje dhe rosco përfundimtare për të provuar të merrni me mend më shumë fjalë përpara se të mbarojë koha.

Blej Pasapalabra

Shpërndarje

Një nga lojërat më qesharake dhe më e thjeshta, por që do të vërë në provë imagjinatën, kreativitetin dhe fjalorin tuaj. Në Scattergories mund të luani nga 2 deri në 6 lojtarë, nga 13 vjeç, dhe në të cilat do të duhet të gjeni fjalë që i përkasin një kategorie dhe që fillojnë me një shkronjë specifike.

Blini Scattergories

Luaj me kulturën geek

Një titull për të gjitha moshat dhe për adhuruesit e botës së teknologjisë, internetit, videolojërave, fantashkencës dhe superheronjve. Kjo është, për geeks. Kështu që ju mund të testoni njohuritë tuaja ose të miqve tuaj për të gjitha këto tema.

Luaj me kulturën geek

Për të luajtur me miqtë

Të luash si familje nuk është njësoj si ta bësh me shoket, ku atmosfera është pak më ndryshe. Ato janë shumë argëtuese, me përmbajtje që mund të përfshijë t'ju tregojë se si zakonisht tregoheni vetëm me miqtë, ose që nuk janë të përshtatshme për të gjithë familjen. Për ato momente me miqtë tuaj më të mirë, titujt më të mirë që mund të gjeni janë:

Tabela me shumë lojëra 4 në 1

Kjo tryezë me shumë lojëra është e mrekullueshme për të luajtur me miqtë. Ka 4 lojëra në një tavolinë të vetme, si bilardo, futboll, ping pong dhe hokej. Me materiale cilësore si druri, strukturë e qëndrueshme, përmasa dërrase 120 × 61 cm dhe lartësi 82 ​​cm. Montohet shpejt dhe lehtë dhe ka certifikata evropiane të cilësisë dhe sigurisë.

Bleni tavolinë me shumë lojëra

Futboll

Futboll tavoline cilësore, në dru MDF me trashësi 15 mm. Përmasat janë 121x101x79 cm. Me këmbë të qëndrueshme dhe të rregullueshme në lartësi. Përfshin detaje të tilla si sporteli, me shufra çeliku dhe doreza gome që nuk rrëshqasin, figura të lyera dhe 2 mbajtëse filxhani. Dy topa dhe udhëzime montimi janë të përfshira.

Blej futboll

Tavolinë ping pongu

Tavolinë ping pongu e palosshme për të mos zënë vend, e përshtatshme për ambiente të brendshme dhe të jashtme, pasi i reziston elementëve. Me një dërrasë të fortë me një sipërfaqe prej 274 × 152.5 × 76 cm. Ai përfshin 8 rrota për ta rrotulluar ose lëvizur lehtësisht, si dhe një frenim për të parandaluar lëvizjen e tij gjatë lojës. Topat dhe lopat e lojës nuk janë të përfshira, por mund t'i blini veçmas:

 Blej tavolinë ping pongu

Blini një grup lopatash dhe topash

Koha mbaroi!

Një lojë e përsosur për miqtë në të cilën do të duhet të merrni me mend një personazh. Ata mund të jenë njerëz të famshëm të vërtetë ose të trilluar, dhe kjo falë përshkrimeve që i jepen secilit personazh pa i emërtuar. Se në raundin e parë, në raundin tjetër rritet niveli dhe duhet të godasin vetëm një fjalë. Në raundin e tretë vlen vetëm mimika.

Blini Koha ka mbaruar!

Shpejtësia e xhunglës

Një lojë letrash me minigame të ndryshme. I pershtatshem per moshat 7 vjec e lart. Ju duhet të gjeni kartat me të njëjtin simbol si tuajat dhe të kapni totemin. Me më shumë se 50 simbole dhe 55 karta të ndryshme. Shpejtësia, vëzhgimi dhe reflekset do të jenë çelësi.

Bleni shpejtësinë që jeton në xhungël

Unë kam dyshe

Një lojë argëtuese tavoline ku luani letra dhe duhet të bashkëpunoni. Pritja, ndjeshmëria me miqtë tuaj dhe shpejtësia do t'ju çojnë drejt fitores. Secili lojtar duhet të përpiqet të gjejë përgjigjet e dhëna nga lojtarët e tjerë, ndërsa të tjerët përpiqen të marrin me mend përgjigjet e tyre.

Blej Unë kam Duo

Partia EXIN

Është një kuti me 3 në 1. Ju do të gjeni një lojë vrasës, në të cilën lojtarët e pafajshëm duhet të zbulojnë se kush është vrasësi i fshehtë, një lojë tjetër ekipore, ku duhet të merrni me mend sa më shumë fjalë të jetë e mundur duke ndjekur rregullat e çdo raundi (përshkrimi , mimika, vizatimi, tingulli) dhe loja e shpejtësisë, e cila përpiqet t'i përgjigjet sa më shumë letrave në 1 min me ekipin tuaj.

Bleni EXIN Fiesta

Për Papagallin As po as jo Jo sekrete

Një lojë tavoline për të rritur, ideale për festa me miqtë. Ai konsiston në përgjigjen e 10 pyetjeve të përgatitura dhe pikante pa thënë Po ose Jo. 2 persona ose sa të doni mund të luajnë. Një mënyrë për t'u shoqëruar edhe me njerëz të tjerë që sapo keni takuar ose në daljet për pije.

Blini as po as jo

Për adoleshentët

Ka edhe disa lojëra tavoline për adoleshentët, me ajër më të freskët dhe më modern të orientuar tek brezat e rinj. Produkte me zhargon rinor, me tema ekskluzive për këtë grupmoshë, ose që nënkuptojnë njohje të teknologjive të reja, tendencave etj. Disa shembuj të tyre janë:

Dungeons & Dragons

Është një nga lojërat më të njohura. Dragons dhe dungeons janë bërë të njohura veçanërisht pas serialit The Big Bang Theory, pasi personazhet e tij luanin dikur. Një nga lojërat më të mira të tavolinës nëse ju pëlqen imagjinata dhe fantazia. Një lojë tregimi në të cilën lojtarët duhet të zhyten në të gjitha llojet e aventurave epike, nga eksplorimi i labirinteve, deri te plaçkitja e thesareve, luftimi me përbindëshat legjendar, etj.

Blej D&D Essential Kit

Sekuenca e Goliathit

Një lojë që përzien disa lojëra të tjera në një. Është një lloj strategjie, dhe ju duhet të mësoni të bllokoni kundërshtarët tuaj dhe t'i hiqni copat e tyre nga tabela përpara se ta bëjnë këtë me ju. Ju mund të luani individualisht ose me një aleancë. Do të shihni që duket si tre në një rresht, megjithëse në këtë duhet të vendosni 5 çipa të së njëjtës ngjyrë horizontalisht, vertikalisht ose diagonalisht, por në varësi të letrave që ju kanë prekur në dorë, sikur të ishte poker.

Blini Sekuencë

Unë jam një banane

Një titull argëtues, dinamik dhe rinor në të cilin do të jesh një pacient në një qendër psikiatrike që beson një gjë apo kafshë, me lojëra 90 sekondash ku lojtarët nuk mund të flasin, por me gjeste duhet t'i bëjnë të tjerët të kuptojnë se çfarë është. Ata mund të luajnë 2 ose më shumë, dhe është i përshtatshëm për mbi 8 vjet. Por kujdes, pasi “doktori” mos e lër doktorin të shohë se çfarë je, pasi është i vetmi nga grupi që nuk është si “çota”.

Blej Unë jam një banane

Fisi i të poshtërve Le të vazhdojmë të mëkatojmë

Një tjetër titull në këtë seri lojërash spanjolle. Një nga ato lojërat që janë huliganë dhe me të qeshura të garantuara. Mblidhni kolegët tuaj, përzieni letrat dhe filloni me të parën. Ka 4 lloje kartash të reja, akuza, sfida sociale, WTF! Pyetje dhe karta bosh për të dalë me atë që dëshironi.

Blini Le të vazhdojmë të mëkatojmë

Lojëra tavoline për dy

L lojëra tavoline për dy Ata janë një klasik, dhe ka shumë prej tyre. Për të luajtur si një çift de facto, apo çdo lloj çifti tjetër. E përkryer kur nuk mund të mblidhen më shumë njerëz dhe nuk është e mundur të përdoren tabela të tjera që zakonisht kërkojnë grupe ose ekipe më të mëdha. Lojërat më të mira të tavolinës për të rritur të këtij lloji janë:

Bilardo

Të kesh një tavolinë pishinë në një shtëpi pa shumë hapësirë ​​nuk është gjithmonë e mundur, por me këtë tavolinë ngrënieje që kthehet në bilardo është. Funksionaliteti dhe argëtimi bashkohen në këtë tavolinë të konvertueshme me përmasa 206.5 × 116.5 × 80 cm në gjatësi, gjerësi dhe lartësi. Ai përfshin të gjithë aksesorët për të luajtur dhe mund të zgjidhet me një sixhade në ngjyra të ndryshme.

Blej tavolinë pishinë

4 në radhë

Patate të skuqura me dy ngjyra, dy pjesëmarrës. Ideja është t'i futni ato në panel për të provuar të krijoni rreshta me 4 në një rresht të së njëjtës ngjyrë. Kundërshtari duhet të bëjë të njëjtën gjë, duke ju bllokuar në mënyrë që të mos e merrni më parë.

Blini 4 në internet

(të pa) të njohurit?

Jo vetëm që është një lojë tavoline për 2 të rritur, por është e veçantë për çifte. Në të do të mund të provoni atë që dini për partnerin tuaj, me pyetje për jetën e përditshme, personalitetin, intimitetin, shijet personale etj. Zgjidhni një shkronjë me një pyetje, votoni për përgjigjen që ju përshtatet më mirë dhe kërkoni që personi tjetër të përgjigjet për të parë nëse përputhet ...

Bleni (jo) të njohurit?

Dashuri me fjalë

Një tjetër lojë bordi e krijuar për çifte. Me të mund të forconi lidhjet dhe t'ju ndihmojë të njihni më mirë çiftin, edhe në sekretet më intime. Është e lehtë për t'u luajtur, ka 100 letra me pyetje që janë krijuar për të çuar në një bisedë për të kaluarën, të ardhmen, ndjenjat, paratë, dëshirat, intimitetet, etj.

Blini dashurinë me fjalë

Devir Code Secret Duo

Është një lojë bashkëfajësie, për të mësuar dhe për t'u argëtuar. Kjo ju lejon të luani për të qenë më i shpejti dhe më i zgjuari për të zbuluar të dhëna delikate dhe misterioze dhe për t'u futur në këpucët e një spiuni sekret për të zbuluar gjërat e fshehura dhe kështu të fitoni lojën përpara se kundërshtari juaj ta bëjë këtë.

Bli Kodin Sekret Duo

Hasbro Sink the Floet

Një lojë detare në të cilën luani me koordinata në përpjekje për të fundosur anijet e kundërshtarit tuaj. Ata do të vendosen në pozicionet që ai ka zgjedhur, dhe ju nuk mund t'i shihni ato dhe ai nuk mund t'i shohë tuajat. Është luajtur verbër, dhe duke u përpjekur për të gjetur se ku ata janë për t'i eliminuar ato. Pa dyshim një tjetër nga klasikët për dy ...

Blini Sink the Fleet

artgjia

Një lojë argëtuese speciale për çifte në të cilën mund të përmirësoni besimin, të guxoni me biseda qesharake, flirtim etj. Zgjidhni një kartë, përgjigjuni pyetjes ose bëni një sfidë romantike të propozuar. Ti guxon?

Bleni Atargia

Strategji lojëra bordi

Adhuruesit e strategjisë që duan të heqin dorë nga Warcraft, Age of Empires, Imperium, etj., dhe të kalojnë në lojëra në tavolinë, do të kënaqen me tituj të tillë si:

Catan

Është një lojë strategjike e vlerësuar me çmime dhe me më shumë se 2 milionë lojtarë tashmë. Duhet vëmendje dhe të jesh një strateg i mirë për të fituar. Rekomandohet për moshat 10 vjeç e lart dhe për 3 ose 4 lojtarë. Në të do të jeni një nga kolonët e parë në ishullin Catan, dhe qytetet dhe infrastrukturat e para do të fillojnë të shfaqen. Pak nga pak do të evoluoni, qytetet do të shndërrohen në qytete, do të përmirësohen mjetet e transportit dhe tregtisë, mënyrat e shfrytëzimit të burimeve etj.

Blej Catan

Devir Carcassonne

Një nga lojërat më të mira strategjike dhe një nga më të avancuara. Ai përfshin një tabelë me zgjerime të mundshme për të shtuar më shumë mundësi dhe përmbajtje. Është i përshtatshëm për 2 deri në 5 lojtarë dhe është i përshtatshëm për moshat 7 vjeç e lart. Më shumë se 10 milionë lojtarë janë të lidhur me këtë lojë në të cilën do t'ju duhet të zgjeroni territorin tuaj, të luftoni dhe të pushtoni zotërime të reja.

Blej Carcassone

Rreziku Hasbro

Një tjetër nga të mëdhenjtë e strategjisë në të cilën mbizotëron pushtimi për perandorinë tuaj. Me 300 figura, karta misioni, me 12 misione sekrete dhe një tabelë për të pozicionuar trupat tuaja dhe për të luftuar në beteja të jashtëzakonshme. Një lojë plot aleanca, sulme të befasishme dhe tradhti.

Blini rrezik

Strategjia e Dizajnimit

8 vjeç e lart dhe për 2 lojtarë, Stratego është një nga lojërat më të mira të tavolinës me strategji për të rriturit. Një tabelë klasike ku mund të sulmoni dhe mbroni veten në përpjekje për të pushtuar flamurin e armikut, domethënë një lloj CTF. Me 40 copa për ushtrinë e gradave të ndryshme që do të mund të testojnë të menduarit tuaj logjik dhe strategjik.

Blej Stratego

Monopol klasik

Ka disa versione të Monopoly, por një nga më të suksesshmit është ende klasikja. Edhe pse nuk është një lojë strategjie për t'u përdorur, ajo ka nevojë për një urtësi dhe të dijë të arrijë të dijë të blejë dhe të shesë për të fituar perandorinë e pasurisë.

Bleni Monopoly

Lojërat më të mira bashkëpunuese

Sa për lojëra bashkëpunuese në tavolinëPër të luajtur me aleanca, titujt më të mirë që mund të blini tashmë janë:

mysterium

Një lojë tavoline për të gjitha moshat nga 8 vjeç. Është një lojë bashkëpunuese në të cilën ju duhet të përpiqeni të zgjidhni një mister, dhe të gjithë lojtarët do të fitojnë ose humbasin së bashku. Qëllimi është të zbulohet se çfarë fshihet pas vdekjes së shpirtit të rezidencës së përhumbur dhe të bëjë që shpirti i tij të prehet në paqe. Një lojtar merr rolin e fantazmës, dhe pjesa tjetër e lojtarëve luajnë me mediumet të cilët do të marrin një sërë të dhënash që tregojnë sekretin ...

Blini Mysterium

Devir Holmes

Kjo lojë ju çon në 24 shkurt 1895, në Londër. Një bombë ka shpërthyer në Parlament dhe Sherlock Holmes së bashku me ndihmësin e tij do të përfshihen për të mësuar të vërtetën e këtij rasti.

Devir Ishulli i Ndaluar

Një lojë bashkëpunuese familjare e vlerësuar me çmime. Në të ju zhyteni në lëkurën e aventurierëve që duhet të rikuperojnë thesaret e një ishulli misterioz. Mund të luhet nga mosha 10 vjeçare. Kombinoni letra dhe figura për një tabelë për t'u përpjekur të shmangni rreziqet dhe të fitoni pasuri.

Bleni ishullin e ndaluar

Pandemike

Kjo lojë bashkëpunuese është e përshtatshme për 2 deri në 4 lojtarë, 14 vjeç e lart, dhe në të cilën duhet të përpiqeni të shpëtoni njerëzimin nga një pandemi. Sëmundjet dhe dëmtuesit që janë përhapur po vrasin shumë jetë dhe ju duhet të zbuloni kurën. Për ta bërë këtë, ata do të udhëtojnë anembanë globit duke kërkuar burimet e nevojshme për të sintetizuar kurën ...

Blej Pandemi

Për më të moshuarit

Gjithashtu moshuarit Ata mund të kalojnë një kohë fantastike duke luajtur një sërë lojërash në tavolinë, për moshat më të «madhuara». Disa janë tashmë klasike dhe që vazhdojnë të ngjallin interes në këtë grupmoshë, të tjera janë disi më të reja, të paktën në vendin tonë, pasi janë importuar nga vende të tjera të planetit. Titujt për t'u marrë parasysh që nuk mund të mungojnë janë:

2000 copë mister

Një puzzle për të rritur, me 2000 copë, dhe me një foto të bukur të simboleve të Evropës. Enigma, sapo montohet, ka përmasa 96 × 68 cm. Çipat e tij janë të cilësisë së lartë dhe përshtaten në mënyrë optimale, përveçse janë bërë nga materiale miqësore me mjedisin. I përshtatshëm për të luajtur me fëmijë nga 12 vjeç, të rritur e më të mëdhenj.

Blej Puzzle për të rriturit

Puzzle 3D e anijes pirate

Një enigmë fantastike 3D për të krijuar një anije të bukur pirate. E bërë nga shkumë rezistente EPS, me 340 copë për të ndërtuar një kopje të Hakmarrjes së Mbretëreshës Anne në shkallë, me përmasa 68x25x64 cm. Pasi montohet, ai ka një sistem ndriçimi LED me 15 drita që mundësohen nga 2 bateri AA. I përshtatshëm për moshat 14 e lart.

Blej enigmë 3D

Bingo

Një klasik mes klasikëve dhe për të gjithë familjen, edhe pse veçanërisht me më të vjetrit në mendje. Ai përfshin një daulle automatike të basit, topa me numra dhe një grup letrash për të luajtur. Kushdo që merr vijën dhe bingon i pari, fiton.

Bli Bingo

domino

Kartat me kombinime numrash që duhet t'i përzieni, shpërndani midis pjesëmarrësve dhe gradualisht të përputhen me numrat. Ai që vendos i pari të gjitha çipat e tij do të fitojë.

Bleni domino

Familja e OKB-së

Një lojë e njohur dhe shumë tradicionale me letra që lejon 2 lojtarë të luajnë individualisht ose në ekip. Qëllimi është të jesh i pari që të mbarojë letrat. Dhe kur ju ka mbetur vetëm një kartë, mos harroni të bërtisni UNO!

Blini UNO

TIK tak toe

Lojë tipike tic-tac-toe, për të tentuar të poziciononi 3 forma të barabarta në një vijë, horizontalisht, vertikalisht ose diagonalisht. Dhe përpiquni të bllokoni kundërshtarin tuaj në mënyrë që ai të mos e marrë atë më parë.

Tabela e shahut, damë dhe tavëll

Një tabelë 3-në-1 për të luajtur këto tre lojëra klasike që nuk kanë nevojë për prezantim. Edhe pse mund të jetë ideale për të moshuarit, ato janë lojëra që nuk kanë moshë, ndaj mund të luajnë edhe fëmijët.

Blej bord

Bordi Parcheesi + OCA

Loja e OCA dhe Parcheesi janë të tjera nga lojërat më të njohura të të gjitha kohërave. Me këtë tabelë të kthyeshme mund t'i keni të dyja lojërat për argëtim familjar.

Blej bord

Kuvertë me letra

Sigurisht, midis klasikëve nuk mund të mungojnë lojërat e tavolinës me letra. Me kuvertën spanjolle ose me kuvertën franceze, sipas dëshirës tuaj. Ju do të mund të luani lloje të panumërta lojërash, pasi me të njëjtën kuvertë ka shumë (Uno, Pócker, Chinchón, Cinquillo, Mus, Solitaire, Blackjack, 7 e gjysmë, Briscola, Burro,…).

Blej kuvertë spanjolle Blej kuvertë pokeri

Gjeneratë e re

Sigurisht që nuk mund të mungonte edhe kjo kategori tjetër, e cila është shfaqur së fundmi falë avancimit të teknologjive të reja. Dhe është se kompjuteri, interneti dhe teknologjia e realitetit virtual, realiteti i shtuar ose realiteti i përzier kanë ndryshuar gjithashtu mënyrën në të cilën luhen lojërat e tavolinës. A gjenerata e re e lojërave të tavolinës për të rriturit ka ardhur, dhe ju duhet të dini këto projekte interesante:

Lojëra dhe aplikacione online të tavolinës

Ka disa lojëra online të tavolinës për të luajtur me familjen ose miqtë tuaj në distancë, si dhe disa aplikacione celulare që ju lejojnë gjithashtu të luani klasikët në modalitetin me shumë lojtarë ose kundër makinës. Mund të kërkoni në dyqanet e aplikacioneve të Google Play dhe App Store.

Disa ueb faqe me lëngje tavoline falas shëndoshë:

Lojëra me realitet të shtuar

Mund të imagjinoni një lojë tavoline në të cilën mund të rikrijoni një mori lojërash të ndryshme dhe ku mund të shihni ndërtime dhe objekte në tre dimensione, dhe ku pllakat nuk janë pllaka, por marrin jetë dhe bëhen heronj, përbindësha, kafshë etj. .? Epo, ndaloni së imagjinuari, kjo tashmë është këtu falë syzeve të realitetit të shtuar dhe quhet Tilt Five.

Pyetje të shpeshta

lojëra tavoline për të rritur

Fotografi falas (Lojë për fëmijë) nga https://torange.biz/childrens-board-game-48360

Disa nga dyshimet më të shpeshta dhe pyetjet që bëhen zakonisht rreth lojërave të tavolinës për të rriturit janë si më poshtë:

Cilat janë lojërat e tavolinës për të rriturit?

Këto janë lojëra tavoline që priren të kenë një temë që nuk është e përshtatshme për të miturit, edhe pse jo të gjitha. Dhe kjo nuk duhet të jetë sepse ato kanë përmbajtje të përshtatshme për të rriturit, por sepse janë të dizajnuara për të rritur, kështu që ka të ngjarë që të vegjlit në shtëpi të mos dinë të luajnë ose të mërziten.

Pse të blini këtë lloj argëtimi?

Nga njëra anë, sa herë që luhet një lojë me familjen ose miqtë, kalon një kohë e shkëlqyer dhe të qeshurat janë të garantuara. Gjithashtu, tani me situatën e pandemisë mund të jetë një plan i shkëlqyeshëm dhe i sigurt për t'u ndenjur. Nga ana tjetër, ato të ndihmojnë edhe të shoqërohesh më shumë dhe të largohesh nga ekrani i PC-së apo tastiera e lojës, që zakonisht janë lojëra që nxisin individualizmin dhe izolojnë. Krejt e kundërta e lojërave klasike të tavolinës, të cilat janë afër. Mund ta merrni edhe si një dhuratë të shkëlqyer për Krishtlindje, ose për ndonjë datë tjetër.

Ku t’i blini?

Ka shumë dyqane të specializuara për të blerë lojëra tavoline, si dhe dyqane lodrash që përfshijnë edhe këtë lloj lojërash për të rriturit. Sidoqoftë, një nga opsionet më të mira është të blini online në platforma të tilla si Amazon, pasi keni një numër të madh lojërash që ka shumë të ngjarë që të mos i gjeni në të gjitha dyqanet. Përveç kësaj, ka një shumëllojshmëri të gjerë çmimesh dhe promovime të rastësishme nga të cilat mund të përfitoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.