Lojërat më të mira të tavolinës me role

lojëra tavoline me role, lojëra me role

L lojëra tavoline me role duhet një përmendje tjetër përveç pjesa tjetër e lojërave të tavolinës, pasi ato janë pozicionuar si një nga më të varurit dhe më të preferuarit nga disa përdorues. Ata kanë ardhur për të gjeneruar një fanatizëm të madh, me ndjekës që vishen si personazhet e këtyre lojërave, të cilët dizenjojnë kompletet e tyre të printuara 3D ose të punuara me dorë, që dizajnojnë dhe pikturojnë figurat e tyre, etj. Ata madje kanë tërhequr shumë njerëz në leximin që nuk ishin shumë pro librave, përmirësonin aftësitë mendore, ndjenjën e bashkëpunimit, etj.

Gjithë një ethe që vjen pikërisht nga ajo që i bën këto lojëra të ndryshme, dhe kjo është zhytje e jashtëzakonshme e lojtarit që lejojnë. Këto lojëra tregojnë një histori, vendosin lojën dhe lojtarët janë protagonistët që duhet të hyjnë në një rol ose rol, prandaj emri i tyre. Një aventurë për ata që duan të jetojnë situata emocionuese dhe aventura të pabesueshme.

Udhëzues për zgjedhjen e lojërave më të mira me role

zare, lojëra me role

Ndër disa prej lojërat më të mrekullueshme të tavolinës me role që mund të blini dhe që janë më të shiturit në këtë kategori, përfshijnë:

Dugeons dhe dragons

Është një nga lojërat e tavolinës me role par excellence. Një nga më të përhapurit në botë. Është një lojë bashkëpunimi fantazi që ju zhyt në një univers magjik. Është i përshtatshëm nga mosha 10 vjeç dhe mund të luhet me nga 2 deri në 4 lojtarë. Në të do t'ju duhet të zgjidhni karakterin tuaj dhe të luftoni kundër përbindëshave emblematikë dhe të jetoni aventura krejtësisht të reja çdo herë, pasi vendimmarrja dhe rastësia do të thotë që nuk është gjithmonë njësoj. Përveç kësaj, gjëja pozitive është se do të gjeni disa libra me histori dhe tema të ndryshme për të zgjedhur ose për të mbledhur.

Bleni Dungeons & Dragons Aventura fillon Blini Komplet fillestar të Essential

Syri i errët

Është një tjetër nga klasikët dhe kanë kaluar disa dekada që nga lansimi i kësaj loje gjermane. Edicioni i 5-të është përkthyer në spanjisht, në mënyrë që fansat këtu të mund të shijojnë edhe aventurat fantastike në Aventuria, një kontinent plot legjenda, personazhe misterioze, përbindësha dhe krijesa të çuditshme, dhe në të cilin personazhet do të luajnë heronj.

Blini Syrin e Errët

Udhëçelës

Ky titull tjetër është një nga lojërat më të njohura me role. Në të, çdo lojtar do të ketë rolin e një aventurieri që duhet të mbijetojë në një botë fantastike plot magji dhe të liga. Libri përfshin rregullat e lojës, drejtorin e lojës dhe rregullat për krijimin e personazheve fantastikë, opsionet e drejtshkrimit, etj. Një lojë ideale për të filluar duke pasur parasysh thjeshtësinë e saj.

Blini Pathfinder

Warhammer

Warhammer ka nevojë për pak prezantime, ai është i mirënjohur në botën e lojërave video dhe gjithashtu midis lojërave të tavolinës me role. Një lojë fantazi që të kujton WoW ose Warcraft në disa mënyra, pasi të transporton në një botë të vjetër gotike të dominuar nga krijesa, heronj, mistere dhe rreziqe të tmerrshme.

Blej Warhammer

Tokat e Ndaluara

Është krijuar nga Free League Publishing, duke ofruar një përvojë të shkëlqyer në stilin më të pastër të shkollës së vjetër. Tani vjen në edicionin e ri me mekanikë të rinj për të jetuar aventurat në Tokat e Ndaluara. Në këtë rast, lojtarët nuk luajnë heronj, por mashtrues dhe pushtues të cilët do të bëjnë gjithçka që duhet për të mbijetuar në një botë të mallkuar ku banorët e saj nuk mund të bëjnë dallimin midis të vërtetës dhe legjendës.

Bleni Toka të Ndaluara

Legjenda e 5 unazave

Need Games krijoi këtë lojë tavoline me role me një mjedis të bazuar në fantazinë orientale. Ndodhet në Rokugan, një vend imagjinar në Japoninë feudale. Përveç kësaj, përfshin disa ndikime kineze, dhe kjo të vendos në vendin e samurait, bashit, shugenjave, murgjve etj.

Bleni Legjendën e 5 unazave

Gloom Haven 2

Edicioni i dytë i Gloomhaven është përkthyer edhe në spanjisht. Kjo lojë nuk është një nga lojërat më të rekomanduara për të filluar në botën e roleve, por u drejtohet më shumë profesionistëve. Çdo lojtar merr rolin e një mercenari të zhytur në një botë fantazi në zhvillim. Së bashku ata do të bashkëpunojnë dhe luftojnë në fushata të ndryshme që ndryshojnë në varësi të veprimeve të ndërmarra.

Blini Gloomhaven 2

Rënia e Avalon

Një tjetër nga titujt për profesionistët. Ky titull me role kombinon legjendat arthuriane, mitologjinë kelt dhe një histori të thellë dhe degëzuar që lejon që sfidat të trajtohen në mënyra të ndryshme sa herë që luhet loja. Do t'ju duhet të merrni vendime shumë të vështira, gjithashtu disa që duken të parëndësishme, por që mund t'i ndryshojnë gjërat ndjeshëm në planin afatgjatë. Ju jeni gati?

Blej Rënia e Avalon

Zoti i unazave: Udhëtime nëpër Tokën e Mesme

Titulli i JRR Tolkien jo vetëm që u bë një film dhe një lojë video, por gjithashtu vjen si një lojë tavoline me role me këtë paketë. Në të ju zhyteni në udhëtime nëpër Tokën e Mesme, me aventurat dhe personazhet më mitikë të kësaj sage. Dinamika e lojës është e ndarë në fushata, dhe degëzime, në mënyrë që të befasojë edhe nëse luan pa pushim…

Blej Zoti i unazave

kosë

Pas hirit të Luftës së Parë Botërore, qytet-shteti kapitalist i njohur si La Fábrica ka mbyllur dyert e tij, duke tërhequr vëmendjen e disa vendeve fqinje. Një realitet paralel i vendosur në vitin 1920 dhe në të cilin çdo lojtar do të luajë një përfaqësues të pesë fraksioneve të Evropës Lindore, duke u përpjekur të fitojë pasuri dhe të pretendojë tokën rreth Fabrikës misterioze.

Blej kosë

Errësirë ​​Masive

Massive Darkness ofron një përvojë të mrekullueshme fantastike në stilin e vërtetë klasik. Një lojë moderne, e mbushur me aksion, me miniaturë spektakolare dhe një lojë shumë të thjeshtë. Ai fokusohet në veprimet e heronjve, pa nevojën që një lojtar të veprojë si një udhëzues për të kontrolluar armiqtë.

Bleni errësirën masive

Nightmare: Aventurat Horror

Strategjia, logjika, kreativiteti, bashkëpunimi ... të gjitha të përziera në një aventurë horror ku ju zhyteni në një botë plot surpriza dhe mistere. Secili lojtar do të marrë rolin e djalit të Crafton dhe duhet të zbulojë se kush e vrau babanë e tij duke hetuar të dhënat për rezidencën e vjetër të familjes.

Blej Nightmare

Tmerri Arkham

Një lojë horror dhe me role që ju çon në qytetin e Arkham, i cili po kërcënohet nga krijesa nga jeta e përtejme. Lojtarët do të duhet të bashkojnë forcat, duke marrë rolin e hetuesve, për të shpëtuar situatën që rrezikon të gjithë botën. Qëllimi është të mblidhen të dhënat dhe burimet e nevojshme për t'u përballur me të Lashtët dhe për të penguar planet e tyre të liga.

Blej Arkham Horror

Velloja

Kjo lojë me role ka një temë kiberpunk, në një mjedis ku teknologjia e ka shtyrë njerëzimin në kufijtë e tij dhe ku është e vështirë të dallosh midis reales dhe asaj imagjinare. Prandaj, ju duhet të drejtoni rezistencën (edhe pse një pjesë e trupit tuaj është mekanike ...) në përpjekje për të vendosur kufij në teknologjinë që ka bërë kaq shumë dëme. Është frymëzuar nga vepra të tilla të famshme si Blade Runner, Altered Carbon dhe The Expanse.

Blej Veil

Çfarë është një RPG?

lojëra tavoline për të rritur

Fotografi falas (Lojë për fëmijë) nga https://torange.biz/childrens-board-game-48360

Për ata që ende nuk e dinë çfarë është një lojë tavoline me roleËshtë një lojë e ngjashme në disa aspekte me lojërat e tjera, por ku lojtarët do të duhet të luajnë një rol ose rol. Për ta bërë këtë, ajo ka një strukturë bazë:

 • Drejtor i lojës: Kur fillon rrjedha e një loje me role, ajo mbikëqyret gjithmonë nga një prej lojtarëve që do të veprojë si drejtor ose mjeshtër i lojës. Ai është udhërrëfyesi dhe transmetuesi i lojës, ai që përshkruan skenat, një pjesë themelore që do të tregojë historinë dhe do të veprojë si ndërmjetës midis lojtarëve që marrin pjesë. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të luani personazhet që nuk karakterizohen nga lojtarët e tjerë, siç janë personazhet dytësorë. Një rol tjetër i drejtorit është të jetë përgjegjës për rregullat që ndiqen. Për ta bërë këtë, do të jetë ai me librin e lojës në çdo kohë.
 • lojtarët: do të jenë të tjerët që marrin role të tjera ose role të ndryshme nga regjisori i lojës, të cilët në përgjithësi luajnë heronj të tregimit. Secili lojtar do të ketë fletën e tij të karakterit, me karakteristikat, aftësitë dhe të dhëna të tjera përkatëse të personazhit që ka zgjedhur. Ju gjithashtu mund të përfshini detaje të tjera si veshjet që keni veshur, armët, aftësitë, historinë tuaj, sendet e pushtetit, etj.
 • hartat: shërbejnë për pozicionimin e personazheve gjatë lojës. Ato mund të jenë skena hartografike, tabela ose 3D, skena reale, rekuizita dhe dekorime, etj.

Me gjithë këtë material, lojtari do të vendosë, me mbështetje shansi zare, çfarë veprimesh kryeni me karakterin tuaj dhe drejtori i lojës do të vendosë nëse ato veprime mund të kryhen apo jo, vështirësinë dhe respektimin e rregullave. Për më tepër, mjeshtri do të vendosë gjithashtu se çfarë veprimesh ndërmarrin NPC-të ose personazhet jo-lojtar.

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se lojërat e tavolinës me role ata janë bashkëpunues, jo konkurruese si lojërat e tjera. Prandaj, lojtarët do të duhet të bashkëpunojnë.

Llojet e lojërave me role

Në mes llojet dhe variantet e lojërave të tavolinës me role janë kategoritë e mëposhtme:

Sipas mënyrës së lojës

Nga si për të luajtur në një RPG, mund të dallohet midis:

 • Tabela: cilat janë ato të përshkruara në këtë artikull.
 • jetoj: që mund të bëhet në mjedise natyrore, ndërtesa etj., me kostume ose grim për karakterizim.
 • Me postë- Ato mund të luhen me radhë duke përdorur email, megjithëse nuk është metoda më e mirë apo më e shpejta. Tani aplikacionet e postës elektronike dhe të mesazheve të çastit e kanë përshpejtuar këtë proces.
 • Video lojëra RPG: versioni dixhital i lojës me role në tavolinë.

Sipas temës

Sipas temë ose stil nga loja me role, mund të gjeni:

 • historik: bazuar në ngjarje reale të historisë së njerëzimit, si luftërat, pushtimet, mesjeta etj.
 • Fantazia: ato zakonisht përziejnë pjesë të historisë, përgjithësisht nga Mesjeta, me elemente të fantazisë, të tilla si përfshirja e magjistarëve, trollëve, orkeve dhe krijesave të tjera mitike. Për shembull, RPG-të e fantazisë epike-mesjetare.
 • Terror dhe tmerr: një tjetër nga temat për dashamirët e kësaj lloj përmbajtjeje, me mister, intrigë dhe frikë. Punimet e HP Lovecraft kanë frymëzuar shumë prej tyre. Përveç kësaj, ju do t'i gjeni ato të fantazmave, monstrave, zombëve, vampirëve, ujqërve, krijesave nga laboratorët shkencorë ose kërkimet ushtarake, etj.
 • Ukronia: një realitet alternativ, i cili parashtron se si do të ishte një ngjarje reale nga një këndvështrim alternativ. Për shembull, si do të ishte bota nëse Gjermania do të kishte fituar Luftën e Dytë Botërore, etj.
 • Fiction e ardhme ose fantashkencë: bazuar në një të ardhme të njerëzimit, ose në hapësirë. Këtu ka shumë variante, si lojëra të bazuara në një botë post-apokaliptike, në kolonizimin e planetëve, cyberpunk, etj.
 • Opera hapësinore ose fantazi epike hapësinore: një nënzhanër i lidhur me atë të mëparshmin, por ku fantashkencë është vetëm një përbërës më shumë i mjedisit. Një shembull do të ishte universi imagjinar i Star Wars, ku ka fantashkencë, por kjo ndodh në një të kaluar pothuajse mitologjike.

Si të zgjidhni lojën e duhur me role

lojërat më të mira të bordit

Zgjidhni një lojë të mirë Tabela e lojës me role është mjaft e thjeshtë, pasi thjesht duhet të përqendroheni në disa pika kyçe, si p.sh.

 • Mosha: është shumë e rëndësishme, si në lojërat e tjera të tavolinës, që të identifikohet mosha për të cilën është krijuar. Jo të gjitha kanë përmbajtje të përshtatshme për të gjitha moshat, pasi ato mund të përfshijnë imazhe për të rritur, fjalë të këqija, madje edhe ato që janë shumë komplekse për të miturit. Është e rëndësishme të identifikoni se cilat grupmosha do të luajnë dhe të shkoni për ato të përshtatshmet.
 • Numri i lojtarëve- Një faktor tjetër që duhet marrë parasysh është numri i lojtarëve që ata mbështesin. Nëse do të luani me shumë miq ose familje, është e rëndësishme që të pranohen mjaft lojtarë ose ekipe, në mënyrë që askush të mos mbetet jashtë.
 • temë: kjo është çështje shije dhe ju duhet të zgjidhni atë që i përshtatet më shumë preferencave tuaja. Ka fantashkencë, tip dragonj dhe biruca, me temë kiberpunk, apokaliptike etj.
 • Mundësitë e vendosjes: Shumica e lojërave me role përfshijnë përdorimin e një dërrase ose nuk kanë nevojë për ndonjë gjë të veçantë. Megjithatë, disa mund të kërkojnë më shumë hapësirë ​​për t'u shtrirë, ose materiale shtesë. Është e rëndësishme që të merrni parasysh mundësitë tuaja dhe nëse mund ta luani siç duhet lojën me role në hapësirën që keni dhe me burimet që keni, nëse mund të luhet në hapësira të hapura etj.
 • Kapaciteti personalizimi: disa lojëra me role mbështesin një shkallë të madhe personalizimi, duke qenë në gjendje të shtoni personazhet ose figurat tuaja, të krijoni dekorime për t'u përdorur si një tabelë lojërash, etj. Prodhuesit dhe adhuruesit e DIY-ve dhe zanateve, me siguri preferojnë këtë lloj lojërash me role, të cilat do t'i ndihmojnë gjithashtu të zhvillojnë kreativitetin dhe imagjinatën e tyre për të krijuar versionet e tyre. Për shembull, disa thjesht përfshijnë një libër me udhëzime dhe një histori, dhe vendosja mund të krijohet nga ju. Të tjerat mund të përfshijnë të ashtuquajturat module ose skenarë që e bëjnë punën tuaj më të lehtë.
 • Lojëra profesionale me role: disa janë disi komplekse dhe janë të destinuara më shumë për profesionistët e këtij lloji të zhanrit. Edhe pse amatorët mund të mësojnë dhe të bëhen profesionistë, por ata mund të mos jenë më të mirët për të filluar.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.