Ku të shkarkoni muzikë pa mbretëri?

muzikë pa të drejtë autori

Jo vetëm profesionistë të filmit, televizionit dhe reklamave. Kush dëshiron të ngarkojë një video në YouTube, Facebook, Instagram ose ndonjë platformë tjetër në internet, Ju duhet të siguroheni që materiali juaj, nëse është vendosur në muzikë, është me muzikë pa të drejtë autori.

Dhe kjo vlen edhe për tingujt në mjedis, në muzikë që tejkalon 20 sekonda në kohëzgjatje, material i bashkangjitur teksteve që publikohen në blogje ose faqe të specializuara, etj.

Kontrolle dhe më shumë kontrolle

Nëse ka një sektor që është goditur nga zhvillimet teknologjike, ai ka qenë industria e regjistrimit. Me çdo aplikim të ri, pirateria e kompozimeve muzikore dhe shkarkimet ilegale janë rritur vetëmMe Dhe përderisa është më e lehtë për kompanitë diskografike të arrijnë audiencën e tyre të synuar, është gjithashtu më e lehtë për "tregtarët e muzikës".

Presion nga një sektor që refuzon të zhduket, ose të paktën bota ndalon t'i konsiderojë ato thelbësore, platformave të uebit u është dashur të zhvillojnë metoda kontrolli për të shmangur shkeljet e të drejtave të autorit të muzikës.

Beteja kundër piraterisë në rrjet nuk përfshin më vetëm luftën kundër faqeve që shpërndajnë ilegalisht muzikë. Itshtë fokusuar gjithashtu në sigurimin që të prodhojë gjithçka që dëgjohet përfitime për artistët, por më shumë se çdo gjë, për kompanitë e regjistrimit.

Qëllimi nuk justifikon mjetet

Kjo ishte politika që Google filloi të përdorte përmes YouTube, në përpjekje për të kontrolluar përhapjen pa kriter të muzikës. Videot në të cilat një këngë dëgjohet qartë, pa lejet përkatëse, rrezikoni të eliminoheniMe Ose të paktën të heshtur.

I njëjti parim u miratua nga platforma të tjera në internet, pa nëse materiali ndiqte ndonjë qëllim didaktik ose edukativ.

Edhe pse, siç duket të jetë normë edhe në këto raste, përdoruesit më të avancuar në menaxhimin e rrjeteve dhe llogaritjeve u zbuluan së shpejti si të mashtroni sistemin. Për momentin, duket si një luftë që nuk do të përfundojë kurrë.

Shkarkoni muzikë pa të drejtë autori. Zgjidhje praktike dhe ligjore

Për ata që duhet ngarkoni materiale audiovizuale në rrjet dhe nuk doni të rrezikoni të përfundoni jashtë linje. Pavarësisht nëse është një video jo-komerciale apo një lojë futbolli shkollor, më e mira është shtoni muzikë pa mbretëri.

Rrjeti ofron një numër të madh faqesh që i bëjnë këngët e të gjitha llojeve të disponueshme për përdoruesit.Me Disa madje kërkojnë të evokojnë, pa keqardhje, tinguj komercialë lehtësisht të identifikueshëm.

Këto platforma janë gjithashtu një dritare shumë efikase për artistët e rinj që kërkojnë të shtyjnë artin e tyre përpara. Në këtë mënyrë, ata ofrojnë krijimet e tyre në këmbim jo vetëm të difuzionit, por të kredisë përkatëse.

Faqet që strehojnë këtë përmbajtje janë një vend i mirë për të gjetur risi dhe kreativitetMe Me pak durim, mund të gjenden punë vërtet të jashtëzakonshme, ideale për të dalë pak nga e zakonshme.

jamendo

jamendo

Për të gjetur dhe shkarkuar muzikë pa mbretëri, Jamendo është aktualisht siti më i popullarizuarMe Për më tepër, është një platformë ku detyra aktuale e shkarkimit të skedarëve është e shpejtë dhe e lehtë. Po kështu, është bërë një mjet i domosdoshëm për artistët në zhvillim.

Baza e të dhënave të saj është jashtëzakonisht e gjerë, duke përfshirë një larmi pothuajse të pakufizuar të zhanreve dhe stileve muzikore.Me Ata që ndjekin një qëllim thjesht komercial me përdorimin e muzikës, mund të fitojnë të drejtat e përdorimit pa kufizime me kosto të ulëta të rënda.

SoundCloud

Ky është një rrjet social për muzikantët, i menduar nga muzikantët, e cila do të ishte ekuivalente me atë që përfaqëson Pinterest përsa i përket fotografisë. Edhe pse përdorimi i tij është shtrirë përtej thjesht artistik dhe muzikor, ndër të tjera sepse agjencitë e lajmeve dhe faqet e internetit të të gjitha llojeve e përdorin atë për të pritur dhe shpërndarë klipe informative.

Shumica e muzikës së disponueshme në Soundcloud është e licencuar nën licencën Creative Commons. Kjo lejon ripërdorimin e tij, përderisa materiali që rezulton nuk është për qëllime komerciale. Pjesa tjetër e skedarëve të disponueshëm nuk përfshijnë asnjë lloj kufizimi.

Përveçse është një burim i mirë për të shkarkuar muzikë pa mbretër, ajo funksionon si një "rrjet social muzikor”, Në kuptimin e saktë të këtij koncepti. Përdoruesit janë të lirë të komentojnë mbi punën e njerëzve të tjerë; Përveç ndarjes në rrjetet e tyre, përmbajtja e përdoruesve të tjerë.

musicalibre.es

Kjo është një platformë tjetër nga dhe për muzikantët, por e krijuar ekskluzivisht për tregun spanjishtfolës. Premisa e tij fillestare është të thyhet me sistemin monopol të kompanive të mëdha. Ata propozojnë që të jenë artistët ata që përfitojnë financiarisht nga shitjet e punës së tyre. Duke u nisur nga i njëjti parim, faqja është ndërtuar nën parametra me burim të hapur.

Përkulje

Banka e këngëve dhe tingujve të ofruar nga Bendsound është mjaft e gjerë; të gjithë skedarët mund të ripërdoren pa kufizime. Kushti i vetëm i vendosur është dhënia e meritave si portalit ashtu edhe artistit, brenda krijimeve të reja.

Por për ata që duan të përdorin muzikë pa pasur nevojë të pranojnë publikisht se ku e kanë marrë, ekziston një mundësi. Aq e thjeshtë sa të paguash një shumë (ose atë që është e barabartë me a licencë për përdorim) në kohën e shkarkimit.

YouTube

YouTube

Platforma në pronësi të Google nuk është vetëm dritarja më e madhe në botë për transmetimin e muzikës. Alsoshtë gjithashtu një vend për të marrë muzikë pa familje mbretërore.

Portali ka një seksion të njohur si Biblioteka e audios në YouTubeMe Një bibliotekë e madhe nga ku mund të blihen këngë për t'u ripërdorur lirshëm. Për më tepër, një shumë i gjerë bankë zanore dhe efekte zanore, plotësues perfekt i punës së shumë redaktuesve audio dhe video.

Për të gjurmuar një tingull të veçantë, klipet organizohen sipas zhanrit, llojit të instrumentit, gjendjes shpirtërore ose kohëzgjatjes. Dhe ajo që është edhe më praktike, shkarkimi shkon direkt brenda vetë faqes, duke klikuar në ikonën përkatëse. Pa pasur nevojë të instaloni ndonjë shtesë në shfletuesin ose të keni nevojë të përdorni portale të jashtme, të cilat shpesh janë me ligjshmëri të dyshimtë.

 

Burimet e imazhit: YouTube / Jamendo


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.