Këngëtarë të famshëm që kanë luajtur në filma

këngëtarë të famshëm

Lista e këngëtarëve të famshëm që kanë luajtur në filma është e gjerëMe Disa nga ata që janë përpjekur rezultuan në mashtrim, të tjerët demonstruan aftësi të vërteta histrionike. Disa prej tyre kanë marrë vlerësime kritike, përfshirë çmime dhe vlerësime.

Klasike dhe moderne, gjatë gjithë historisë së kinemasë kemi njohur pjesëmarrjen në filma të shumë këngëtarëve të famshëm.

Klasike

U instalua tingulli brenda industrisë botërore të filmit, dhe me muzikalët si kursin kryesor gjatë mesit të shekullit të XNUMX -të, kishte disa këngëtarë të famshëm gjatë kësaj periudhe që ndërtuan karrierën e aktrimit në ekranin e madh.

Frank Sinatra

Zëri jo vetëm që shënoi një epokë me stilin e tij komandues vokal, ai ishte gjithashtu një aktor i shquar. Ai mori pjesë në gjysmëqind filma, duke fituar në vitin 1953 Oskarin për aktorin më të mirë dytësor për Nga këtu në përjetësi.

Dekani Martin

Një artist universal, me Sukses si aktor, komedian, këngëtar, argëtuesMe Për shumë njerëz është madje e vështirë të përcaktohet se në cilën nga aspektet e tij ai ishte më i suksesshëm.

Dekani Martin

Le një trashëgimi të gjerë të prodhimeve filmikeMe 18 filma dallohen me Jerry Lewis, si dhe klasiku i vitit 1960 Njëmbëdhjetë Oqeani (Banda e njëmbëdhjetë), e cila luajti së bashku me këngëtarë-aktorë të tjerë si p.sh Frank Sinatra y Sammy Davis Jr..

Elvis Presley

Mbreti i Rock'n Roll jetoi një karrierë të thyer dhe meteorike, e cila përfundoi me vdekjen e tij të parakohshme në 1977, në moshën 42 vjeç.

Megjithatë, kishte kohë të shiste kaq shumë rekordeMe Deri më sot, ajo vazhdon në pozitën e tretë ndër më të suksesshmet e të gjitha kohërave në Shtetet e Bashkuara.

Me rekomandimin e menaxherit tuaj, gjatë viteve gjashtëdhjetë ai praktikisht iu përkushtua vetëm bërjes së filmave. Edhe pse ai donte të provonte dramën, komeditë përbënin shumicën e 27 filmave ku ai luajti. Pothuajse të gjithë ata janë vënë në pikëpyetje të madhe nga kritikët, megjithëse të dy filmat e suksesshëm.

Zonjat e këngës

Brenda lista e këngëtarëve të famshëm që kanë luajtur në filma, dallohen disa zonja. Shumë prej tyre u njohën aq shumë për talentin e tyre muzikor dhe për aftësitë e tyre të aktrimit.

Cher

Gjatë pothuajse 60 viteve të karrierës muzikore ka shitur më shumë se 200 milionë albume në të gjithë botën. Përveç të qenit këngëtari i vetëm që ka arritur të hyjë në top 100 të Billboard të paktën një herë gjatë gjashtë dekadave të fundit.

Në film, ajo fitoi Oskarin për Aktoren më të Mirë për komedinë romantike Magji e hënës në të cilën ai luajti në 1987 së bashku me Nicolas Cage.

Lizza minelli

Oneshtë një nga të paktat për të fituar katër të mëdhenjtë e industrisë së argëtimit në Shtetet e Bashkuara: Oscar (film), Emmy (televizion), Grammy (muzikë) dhe Tony (teatër).

U bë i famshëm pasi luajti në muzikën e vitit 1972 Kabare.

Whitney Houston

Kjo është një nga zërat më me ndikim brenda këngëtarëve të baladave moderne pop dhe zhanre si soul ose R&B. Më shumë se 170 milionë rekorde të shitura në të gjithë botën, përveçse artisti me më shumë çmime në histori (rreth 470).

Ai bëri debutimin e tij në film me Truproja në 1992, me Kevin CostnerMe Fonogrami i këtij filmi është më i shituri i të gjitha kohërave. Ai gjithashtu përfshin temën Unë gjithmonë jetoj me ty, single-i më i shitur i të gjitha kohërave nga një zë femëror.

Houston

Barbara Streisand

Një zonjë tjetër, talenti i së cilës ka lënë punë të dukshme si në muzikë ashtu edhe në film. Kaq kaq ka fituar Oskarin për Aktoren më të Mirë në vitin 1968 për Vajze gazmore, si dhe për Këngën Origjinale më të Mirë në 1976 për Një yll ka lindur.

Brezi Disney

I saj disa këngëtarë aktorë (ose anasjelltas) të cilët kanë arritur me një sukses në të dy aspektet dhe se ata arritën famë falë shfaqjeve televizive të Disney Channel.

Justin Timberlake

Shtë një shembull i mirë i brezit Disney. Anëtar i legjendarit Klubi Mickey Mouse, arriti statusin e yllit botëror falë kuintetit vokal të të rinjve N'Sync.

 Pas një karriere të gjatë dhe të suksesshme solo, ajo gjithashtu ka provuar fatin e saj në film. Ai është dëshmuar se është një aktor i talentuar dhe jo vetëm një fytyrë e bukur me një trup të mirë.

Britney Spears y Christina Aguilera

Ata gjithashtu ishin pjesë e kastit të Disney ClubMe Ndërsa ata kanë shënuar disa hite në karrierën e tyre përkatëse muzikore, përpjekjet e tij në artin e shtatë janë, në rastin më të mirë, të matur.

 Spears luajti në dramën e të rinjve udhëkryq sq 2004, e cila la numra të mirë të grumbullimit. Puna aktruese e ish -princeshës së popit u vlerësua nga disa kritikë, të cilët madje thanë se ajo "e bëri atë shumë më mirë" sesa disa aktore të tjera këngëtare si p.sh. Mariah Carey o BeyonceMe Sidoqoftë, ajo do të përfundonte duke fituar një Çmim Razzie për Aktoren më të keqe.

Një fat pak më i mirë vrapoi Aerie. Në vitin 2010 ai luajti me Cher në muzikën Estradë, marrja e vlerësimeve të përziera dhe lënia e numrave të pranueshëm bruto.

Ish -vajzat e fundit të Disney që provuan fatin e tyre në ekranin e madh kanë qenë Selena Gomez y Miley Cyrus.

Folës spanjollë

Lista e këngëtarëve të famshëm që kanë luajtur në filma, të lindur në vendet spanjolle-folëse është gjithashtu mjaft e gjerë. Ndër më të spikaturit janë spanjishtja Raphael, meksikani Pedro Infante dhe argjentinasit Carlos gardel.

Këngëtarë të tjerë të famshëm që kanë luajtur në filma

  • Rihanna është përpjekur disa herëPor filmat e tij kanë dalë të jenë dështime skandaloze financiare. Ai do të provojë përsëri si pjesë e kastit korale të Oqeani 8, spin off e Njëmbëdhjetë Oqeani, ku ndër të tjera do të ndajë ekranin me Sandra Bullock dhe Cate Blanchett.
  • Will Smith ka qenë kaq i suksesshëm si aktor dhe producent, dhe nuk mbahet mend se ai ishte një reper i pari.
  • Madonna u përpoq për një kohë të gjatë, por ajo kurrë nuk arriti të merret seriozisht si aktore. Ndoshta e vetmja gjë e jashtëzakonshme në karrierën e tij të aktrimit është Evita (1994), muzikali Alan Parker, ku interpretoi së bashku me Antonio Banderas.
  • Kopshti Leto es një nga këngëtarët e famshëm që ka luajtur në filmat më të respektuar të sotëmMe Këngëtari kryesor i grupit rok 30 Seconds to Mars, luajti në filmin kult të vitit 2000 Rekuiem për një ëndërrMe Në vitin 2014 ai fitoi Oskarin për aktorin më të mirë dytësor për Dallas Buyers Club.

Burimet e imazhit: nosolocine / El tiempo.es


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.