Oscar 2016, fituesit

Oscar 2016

Ceremonia e OscarsMe Dhe siç pritej, këtu e lëmë listën me fituesit, për të gjithë ata që nuk e ndoqën ceremoninë drejtpërdrejt dje në Teatrin Dolby në Los Anxhelos.

Spotlith, e cila ishte në garë për gjashtë çmime Oskar, ka fituar Oskarin e dëshiruar për filmin më të mirë. Megjithatë Mad Max ka qenë fituesi i qartë me gjashtë statuja.

Zhgënjim me The Revenant, i cili pasi zgjodhi dymbëdhjetë çmime duhej të ishte i kënaqur me tre. Fituesi i madh ka qenë gjithashtu Leonardo DiCaprio, i cili ka fituar një çmim të merituar pasi u nominua vazhdimisht çdo vit për rolet "më të mira" të jetës së tij.

OSCAR SHKRIMI MEST I MIR ORIGJINAL: SPOTLIGHT

OSCAR SHKRIPTARI M B I MIREST I ADAPTUAR: BETI I MADH.

OSCAR Aktorja më e mirë mbështetëse: Suedishtja ALICIA VICKANDER, përVajza daneze

Dizajnimi i kostumit më të mirë të OSCAR: MAD MAX: ROY FURY

PROJEKTIMI MEST I MIREST I PRODHIMIT OSCAR: MAD MAX: ROY FURY

GJYKIMI DHE RRESHTIMI MEST I MIR OS OSCAR. MAD MAX: ROY FURY

FOTOGRAFIA MEST E MIR OSCAR: EMMANUEL LUBEZKI për RILINDJEN

OSCAR BEST EDIT: MAD MAX: ROY FURYnga Margaret Sixel

OSCAR BEST SOUND EDIT: MAD MAX: FURY ON THE ROAD, nga Mark Mangini dhe David White.

Përzierja e zërit më të mirë të OSCAR: MAD MAX: FURY ROAD, nga Chris Jenkins, Gregg Rudloff dhe Ben Osmo

EFEKTET VISUALE MEST T MIRA T OS OSCAR: EX MAKINAnga Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington dhe Sara Bennett

OSCAR ANIMIMI MEST I MIR I SHKURTR: BEAR STORY, nga Gabriel Osorio dhe Pato Escala.

FILMI MEST I MIR I ANIMATUAR OSCAR: NGA KTHIMI, nga Pete Docter dhe Jonas Rivera

OSCAR AKTORI MEST I MIR SU MBSHTETS: MARK RYLANCE për UR OFN E SPIJEVE

OSCAR DOKUMENTARI MEST I MIR I SHKURTR: NJ G VAJZ N IN LUMEN

FILM TIPAR I DOKUMENTARIT MEST T MIREST T OS OSCAR: AMYnga Asif Kapadia dhe James Gay-Rees.

OSCAR FILMI MEST I MIR I SHKURTR: STUTETER

FILMI MEST I MIRE I FOLJES JO-ANGLISHT OSCAR: BIRI I SAÚL

SOUNDTRACK M B I MIR OSCAR: Veterani ENNIO MORRICONE nga TETTT E GJASURA

OSCAR K SNGA MEST E MIR ORIGJINALE: SAM SMITH y JIMMY NAPES nga Writing's on the Wall, këngë nga fantazmë

OSCAR DREJTORI MEST I MIR: ALEJANDRO G. IÑÁRRITU (Oskari i dytë radhazi)

OSCAR Aktorja më e mirë: BRIE LARSON

OSCAR AKTORI MEST I MIR: LEONARDO DICAPRIO

FILMI MEST I MIR OSCAR: NDRIÇOJ

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.