Filmat më të mirë mafiozë

Filmat më të mirë mafiozë

L Filmat mafiozë kanë ngjallur një nivel të lartë interesi në audiencën ndërkombëtare. Në komplotet gjejmë kombinime tërheqëse plot skandale dhe veprime. Me atë i referohet çështjeve të tilla si trafikimi i mallrave, konfliktet midis palëve të ndryshme dhe një kreativitet i madh për të ekzekutuar planet që janë jashtë ligjit të vendosurMe Temat e mrekullueshme për të shpërthyer në ekranin e madh! Kjo është arsyeja pse gjatë këtij artikulli ne ekspozojmë përzgjedhjen tonë me filmat më të mirë mafiozë të të gjitha kohërave.

Komplotet nuk përfaqësojnë ndonjë përrallë: pasqyrojnë realitetin e ashpër që ekziston brenda organizatave mafia dhe rreth tyre. Sidoqoftë, historitë na mbushin me adrenalinë dhe intriga përmes personazheve ekscentrikë që pëlqejnë luksin, fuqinë dhe lakminë. Lexoni për të mësuar rreth historive më të rëndësishme që ka zhvilluar zhanri i filmit!

Kontrabanda është një krim: mallrat ilegale kanë ndryshuar me kalimin e kohës dhe në të gjithë territoret. Duhani, alkooli dhe droga sintetike janë përfshirë në listën e mallrave të penalizuar gjatë periudhave të ndryshme. Ka organizata të dedikuara për trafikimin edhe të njerëzve!

Për shkak të kompleksitetit të operacioneve, kriminelët organizohen brenda grupeve të drejtuara nga udhëzime të palëkunduraMe Kjo është arsyeja pse mafia legjendare janë formuar me kalimin e kohës. Si shembull ne gjejmë Mafia italiane, ruse dhe japoneze ndër më të njohurat. Nga ana tjetër, Kontinenti Amerikan gjithashtu ka rrjete të gjera krimi i organizuar, i cili ka frymëzuar shumë filma mafiozë.

Ndër titujt që kanë krijuar audiencën më të madhe në kinematë, gjejmë sa vijon:

Kumbari (Pjesa I, II, III)

El Padrino

Shtë një klasik kinematografik që ka dy vazhdime. Shtë një përshtatje e romanit nga Mario Puzo dhe u drejtua nga i famshmi Francis Ford Coppola. Filmi i parë i trilogjisë fitoi një Oskar për filmin më të mirë të vitit. U lirua në vitin 1972 dhe luanin Marlon Brando, Al Paccino, Robert Duvall, Richard Castellano dhe Diane Keaton.

"Kumbari" tregon historinë e klanit Corleone: e përbërë nga një familje italo-amerikane që është ndër pesë familjet më të rëndësishme të Cosa Nostra të Nju Jorkut. Kjo familje drejtohet nga Don Vito Corleone, i cili është i lidhur me punët e mafias.

La Historia rrëfyer në mënyrë retrospektive në pjesën e dytë dhe të tretë që u publikuan në 1974 dhe 1990 respektivisht Familja ka 3 djem dhe një grua. Për disa prej tyre është e rëndësishme të vazhdojnë me biznesin familjar, megjithatë të tjerët nuk janë të interesuar. Zakonisht ne e gjejmë Don Vito duke punuar së bashku me familjen për të ruajtur perandorinë e tij.

Përgjatë tre filmave gjejmë aleanca dhe përplasjet mes pesë familjeve kryesore që janë pjesë e mafias italo-amerikane dhe që kontrollojnë rajoninMe Përveç Corleones, ne gjejmë familjen Tattaglia, Barzini, Cuneo dhe Stracci.

Pa dyshim, është një trilogji që nuk mund ta humbisni! Tre filmat e tij janë ndër prodhimet më të vlerësuar dhe të vlerësuar ndërkombëtarisht. Në vitin 2008, ajo u rendit e para në renditjen e 500 filmave më të mirë të të gjitha kohërave., bërë nga revista Empire.

Pulp Fiction

Pulp Fiction

Shtë një nga prodhimet më përfaqësuese të Quentin Tarantino, u lirua në 1994 dhe konsiderohet si një nga filmat më të mirë të dekadës. Filmi është i ndarë në disa kapituj të ndërlidhur. Aty luajnë aktorë të njohur si: Uma Thurman, John Travolta, Samuel L. Jackson dhe Bruce Willis.

Komploti tregon historinë e Vincent dhe Jules: dy njerëz të goditur. Ata punojnë për një gangster të rrezikshëm të quajtur Marsellus Wallace, i cili ka një grua mahnitëse të quajtur Mia. Marsellus i ngarkon vrasësit e tij me detyrën e marrjes së një çantë misterioze që i ishte vjedhur, si dhe të kujdeset për gruan e tij kur ai është jashtë qytetit.

Mia është një grua e re e bukur e cila është mërzitur me jetën e saj të përditshme, kështu që përfshihet në mënyrë romantike me Vincent: Një nga punëtoret e burrit të saj! Marrëdhënia midis të dyve paraqet një rrezik të madh nëse burri merr vesh për situatën. Pavarësisht paralajmërimeve të Jules, Vincent lejon që ndjenjat e tij për Mia të rriten dhe kënaq të gjitha tekat e saj, njëra prej të cilave e vë jetën e tij në rrezik!

Në një nga shëtitjet e tyre nëpër qytet, ata ndjekin një klub ku një nga skenat më emblematike të filmit zhvillohet përmes një vallëzimi ekzotik në dysheme.

Me stilin e çuditshëm të Tarantinos, historia shpaloset plot dhunë, vrasje, drogë dhe humor të zi. Nëse nuk e keni parë, nuk mund ta humbisni!

Scarface

Scarface

Ky titull korrespondon me një xhirim të një filmi të lëshuar në vitin 1932. Versioni i ri u lirua në 1983 dhe luajti Al Paccino. "Fytyrë dhëmbësh" cose korrespondon me një nga filmat mafiozë që krijoi më shumë polemika: Wasshtë vlerësuar "X" në Shtetet e Bashkuara për përmbajtjen e lartë të dhunës!

Tony Montana, protagonisti, është një emigrant Kuban me një të kaluar të errët që vendoset në Shtetet e Bashkuara. I lodhur nga një jetë plot varfëri dhe kufizime, Toni vendos të përmirësojë cilësinë e tij të jetës me çdo kusht. Kjo është arsyeja pse ai dhe shoku i tij Manny fillojnë të marrin punë të paligjshme për bosët e turmës lokale. Së shpejti ambicia e tij rritet dhe fillon biznesin e tij që merret me drogë dhe ndërton një rrjet solid të shpërndarjes dhe korrupsionitMe Ai u bë një nga trafikantët më të rëndësishëm të drogës në rajon!

Kur ia del mbanë, ai vendos të fitojë mbi të dashurën e njërit prej armiqve të tij. Gina, e luajtur nga Michelle Pfeiffer, është një grua portreti që martohet me Tonin menjëherë pas kësaj.

Tony bëhet i varur nga kokaina dhe po e ka gjithnjë e më të vështirë të kontrollojë temperamentin e tij. Ai fillon të rrisë listën e tij të armiqve dhe të ketë probleme martesore. Gjatë rrjedhës së historisë, shpalosen shumë skena konflikti me armiqtë e organizatës.

Ju nuk mund ta humbisni këtë film, ai është brenda 10 të parëve të përzgjedhjes së Institutit Amerikan të Filmit!

I infiltruar

Të nisurit

Nga të famshmit regjisor Martin Scorsese; gjejmë një nga filmat më të fundit mafiozë të publikuar në 2006. Në dramën e policisë, ne gjejmë Leonardo Di Caprio dhe Matt Damon si protagonistë. Të larguarit fituan Oskarin për fotografinë më të mirë të atij viti!

Komploti përqendrohet në jetën e dy persona që infiltrojnë palët kundërshtare: një polic i infiltruar në mafie dhe një mafioz i infiltruar në polici. Kombinim shpërthyes plot dramë, pezullim dhe intrigë! Aktori i çuditshëm Jack Nicholson ofron një numër të madh skenash që do të ngjallin emocionet tuaja me një shfaqje të veçantë ndërsa ai luan Frank Costello. Ai është një mafioz i përgjakshëm që ka shumë armiq dhe që ka një marrëdhënie shumë të ngushtë me njërin nga dy protagonistët, i cili po spiunon për të nga Departamenti i Policisë së Bostonit.

Ekziston një trekëndësh dashurie drejtuar nga një psikolog nga departamenti i policisë.

Ne gjejmë kthesa të papritura në histori dhe shumë veprime, kjo është arsyeja pse konsiderohet si një nga filmat më të mirë të zhanrit. Për të mos përmendur gjithashtu se Scorsese është gjithmonë një garanci e një filmi me një ekzekutim të veçantë!

Të paprekshmit e Eliot Ness

Të paprekshmit e Eliot Ness

I publikuar në 1987, ky film i lidhur me mafian tregon historinë e kundërt: domethënë, versioni policor i asaj që ndodh në luftën kundër krimit të organizuarMe Aty luante Kevin Costner dhe kasti kryesor përfshin Robert de Niro, si dhe Sean Connery.

Komploti sAjo zhvillohet në Çikago në kulmin e turmës amerikane. Protagonisti është një policia puna e së cilës është të zbatojë Ndalimin, kështu që ai bastis një bar në Al Capone të tmerrshëm. Në atë vend ai gjen një anomali të çuditshme që e bën të mendojë se policia e qytetit po korruptohet nga trafikantët; kështu që dVendosni të mblidhni një ekip për t'ju ndihmuar të prishni murin e korrupsionit.

Doza të mëdha të kinemasë klasike të viteve XNUMX me shumë aksione ju presin!

American Gangster

Filmat më të mirë mafiozë: American Gangster

Me Denzel Washington, ky film historik është në listën tonë të filmave më të mirë mafiozë sepse bazohet në ngjarje të vërteta dhe ne i shohim të dyja anët e suksesit duke jetuar jashtë ligjit.

E Historia e Frank Lucas, një nga përkrahësit e një trafikanti të njohur droge që vdes nga shkaqe natyrore. Lucas ishte dinak dhe inteligjent, kështu që ai mësoi se si të drejtonte biznesin dhe filloi të krijojë kompaninë e tij në të cilën ai përfshiu të gjithë familjen e tij se ai ishte me origjinë të përulur. Lucas takon Evën, një grua të bukur me të cilën ai vendos të martohet dhe të krijojë një familje.

Së shpejti ata Ata fillojnë të jetojnë në një mënyrë të çuditshme që tërheq vëmendjen e detektivit të pakorruptueshëm Richie Roberts, luajtur nga Russel Crowe. Menjëherë detektivi fillon një hetim shterues me synimin për të demaskuar njeriun e ri të madh të mafies për ta marrë atë pas hekurave.

Në zhvillimin e filmit mund të gjejmë skena dhune dhe akte të mëdha korrupsioni që mafia përdor për të vazhduar operacionet.

Ne mund të shohim anën njerëzore të mashtruesve në këtë film, megjithatë problemet nuk pushojnë së ndjekuri ata. American Gangster është bërë një element kryesor për ata që pëlqejnë filmat mafiozë të Holywood!

Filma të tjerë të rekomanduar mafiozë

Përveç titujve të përmendur më lart, ne gjejmë të tjerë që janë shumë të rëndësishëm dhe përmenden më poshtë:

 • Rruga drejt humbjes
 • Dikur në Amerikë
 • Një nga tonat
 • Bandat e Nju Jorkut
 • Vdekja mes luleve
 • Qyteti i Zotit
 • Premtimet lindore
 • Një histori e dhunës
 • Tregoni dashuri bosh
 • Lojë e ndyrë
 • Rrëmbej: Derra dhe Diamante
 • Një nga tonat

Lista është e pafundme! Ka tituj të panumërt për këtë zhanër që kryesisht na ofrojnë skena të shkëlqyera aksioni, pezullimi, luksi dhe dhune. Rregulli kryesor është të vrasësh për të mbijetuar!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.