Filmat më të mirë historikë

vetëm Sangrons

Kinemaja nuk mund t’i rezistojë historisëMe Me të njëjtën frekuencë që prodhohen filmat horror dhe tani ato të superheronjve, Hollivudi dhe një numër i mirë i kinematografive kombëtare në mbarë botën, gërmojnë në rishikimin dhe interpretimin e ngjarjeve historike.

Nëse analizojmë të gjitha prodhimet e filmit bazuar në histori, disa propozime kërkojnë të jenë të sakta dhe të portretizojnë "të vërtetën" në një mënyrë të besueshme. Të tjerët janë më "falas". Cilët janë filmat më të mirë historikë?

Si të përcaktoni filmat më të mirë historikë

Cilat parametra duhet të merren parasysh kur bëni një listë të filmave më të mirë historikë? Që në fillim, mund të thuhet se duhet të jetë besnike ndaj ngjarjes së rrëfyer. Por vetëm ky detaj tashmë gjeneron shqetësime. A është historia objektive?

Për të kryer këtë analizë të vërtetësisë historike, ne do të marrim si pikënisje ato kaseta që rrëfejnë një ngjarje të caktuar; edhe ata që kërkojnë të rikrijojnë një moment historik për të gjetur historinë e tyre. Duke marrë parasysh që në të gjitha rastet është filma trillim, kështu ato kurrë nuk duhet të merren si të vërteta absolute dhe të pakundërshtueshme.

Pasioni i Krishtitnga Mel Gibson (2004)

Shumë e konsiderojnë këtë si filmin më të saktë historikisht për orët e fundit të Jezu Krishtit në tokë.Me Ka gjithashtu shumë nga ata që e klasifikojnë atë si një film "pa gjak të përgjakshëm". Ajo që është një fakt është se është më pak e ëmbël se seriali legjendar televiziv i drejtuar nga Franco Zeffirelli në vitet '70.

Apokalips Taninga Francis Ford Coppola (1979)

Nëse ka një episod të diskutueshëm në histori, është Lufta e Vietnamit. Apokalipsi tani në asnjë moment nuk pretendon të jetë një portret i saktë i asaj që u përjetua brenda këtij konfliktiMe Ai vetëm u përpoq të pasqyrojë absurditetin që mbretëronte në mes të xhunglave të vështira aziatike.

Anija luftarake Potemkin, nga Sergei M. Eisenstein (1925)

 Ky nuk është vetëm një nga filmat më të mirë historikë të të gjitha kohërave. Inshtë në vetvete, një dokument historik me vlerë të pafundMe Përveç rikrijimit të kryengritjes së ekuipazhit të anijes së famshme kundër oficerëve caristë, një nga skenat e saj (Shkallët e Odessa), është një nga më ikonikët e filmuar ndonjëherë.

kinema epike

Ujku i Wall Streetnga Martin Scorsese (2013)

Nuk keni nevojë të udhëtoni dekada, shekuj apo mijëvjeçarë prapa në histori për të sjellë ngjarje të rëndësishme në ekranin e madhMe Drejtuar nga "historiku" Martin Scorsese dhe me protagonist Leonardo DiCaprio. Ajo rrëfen rritjen meteorike dhe rënien pasuese të një agjenti të suksesshëm të aksioneve në Wall Street.

Dunkerquenga Christopher Nolas (2017)

Regjisori britanik i vlerësuar me çmime Christopher Nolan rrëfen me rregullsinë e tij karakteristike vizuale, një nga episodet që shënoi rezultatin e Luftës së Dytë Botërore. Shqetësuese, realiste dhe shqetësueseMe Këto janë disa nga mbiemrat me të cilët kritikët ndërkombëtarë e festuan këtë vepër.

Momenti më i errëtnga Joe Wright (2017)

E vendosur në të njëjtin episod të Dunkerque, por u përqëndrua në luftën politike që u zhvillua në LondërMe Ajo fitoi vendin e saj pa argument midis filmave më të mirë historikë. Performanca e Gary Oldman e Wiston Chrchill hapi dyert për Olimpin e aktorëve të mëdhenj.

Lincolnnga Steven Spielberg (2012)

Steven Spielberg u bë i famshëm për filmat e tij fantastikë (Tiburon të përfshira). Por ai ka qenë një regjisor pjellor brenda kinemasë historike. Ai rrëfen katër muajt e fundit të presidentit amerikan, si dhe të gjitha përpjekjet e tij për të arritur heqjen e skllavërisë.

Vatra e guximshmenga Mel Gibson (1995)

Titull i shpeshtë brenda shumë listave me filmat më të mirë historikëMe Edhe pse nga pikëpamja thjesht historiografike, është një film me shumë pyetje. Kritikët më të fortë pohojnë se komploti nuk ka të bëjë fare me ngjarjet që ndodhën në Skoci të William Wallace. Ata madje theksojnë se përtej emrit të këtij ushtari, gjithçka tjetër është një trillim i pastër.

Vija e hollë e kuqenga Terrence Malick (1998)

Terrence Malick portretizon një konflikt lufte në shkallë të gjerë, në mes të pyjeve tropikale mbresëlënëse të Ishujve Solomon. Në të njëjtën kohë, ai heton konfliktet morale të personazheve të përfshirë në masakrën e egër të Luftës së Dytë Botërore.

Një film poetik mbresëlënës, në kontrast me tmerret e një konflikti tjetër që, parë nga perspektiva e ushtarëve të përfshirë, nuk ka shumë kuptim.

Gjuha e fluturave, nga José Luis Cuerda (1999)

Cili është kufiri i pafajësisë së një fëmije kur jeta e tij e përditshme ndërpritet nga një luftë "e rritur"? Kjo është një nga pyetjet e shumta që ky film spanjoll lë në ajër, i vendosur në Galicia në momentet para Luftës Civile.

Hotele të Ruandësnga Terry George (2004)

Historia bashkëkohore e shumë vendeve afrikane është plot me episode si ajo e rrëfyer në këtë filmMe Me Don Cheadle si protagonist, një film që nuk pretendon të jetë miqësor me asnjë prej figurave që ndërhyjnë në të.

Invictusnga Clint Eastwood (2009)

Invictus

Përsëri kinemaja dhe historia gjejnë ngjarjet në AfrikëMe Ky është një përmbledhje e shpejtë e ngritjes së Nelson Mandelës në presidencën e Afrikës së Jugut. Historia fokusohet në mënyrën sesi lideri afrikan e përdori ragbin, një sport tradicionalisht i bardhë, për të unifikuar vendin e fragmentuar.

Ruajtja e Ryanit Privatnga Steven Spielberg (1998)

Një histori tjetër imagjinare që shërben si një justifikim për të portretizuar peripecitë e Luftës së Dytë BotëroreMe Vendi i tij në filmat më të mirë historikë e ka fituar atë falë drejtimit të patëmetë dhe të pakëndshëm të Spielberg.

Postnga Steven Spielberg (2017)

Përsëri Steven Spielberg ofron vizionin e tij të historisë. Një vizion që, brenda qarqeve të caktuara, cilësohet si "objektiv”. Marrë si një film "anti Trump", rrëfen arritjen gazetareske të Washington Post për të publikuar dokumentet sekrete të Pentagonit në lidhje me Luftën e Vietnamit.

Spotlightnga Thomas McCarthy (2015)

Një betejë tjetër e një grupi gazetarësh amerikanë pas një lajmi të pakëndshëm. Fituesi i Oskarit për filmin më të mirë. Ajo dallohet, ndër të tjera, për kastin e saj mbresëlënës të koralit, i përbërë nga Mark Ruffalo, Michael Keaton dhe Rachel McAdams, ndër të tjera.

 

Burimet e Imazhit: HobbyConsolas / Hard Pop


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.