Filmat më të mirë të aventurës

filma aventureske

Kinemaja e filmave aventurierë është e gjerë dhe e larmishme. Në fakt, mund të thuhet mirë është një nga nën -zhanret më fitimprurës.

 Hollivudi dhe makineria e tij e madhe kanë qenë të ngarkuara me prodhimin e një sërë filmash, me karakteristika pak a shumë të ngjashme, ku veprimi në vende ekstreme ose të pazakonta është normë. 

Mund të zhvillohen filma aventurierë në hapësirë, në mes të pyjeve tropikale të Amazonës ose në det të hapurMe Zakonisht përfshihen personazhe fantastikë, madje edhe super heronj. Kafshët u shndërruan në makina vrasëse, udhëtime në mes të shkretëtirës dhe madje edhe udhëtime në qendër të tokës.

Si rregull i përgjithshëm, ka pothuajse gjithmonë një të mirë shumë të mirë dhe një të keqe shumë të keqe, i cili rrallë fiton ... ose kurrë.

Disa filma mund të vijnë me një ton komik, por dramat e thella dhe të rëndësishme nuk kanë shumë rëndësi. Ajo që ka rëndësi është aksioni dhe natyrisht, aventura.

 Disa filma aventure që nuk duhen humbur

Në kërkim të Arkës së Humbur nga Steven Spielberg (1981)

Për të folur për filmat aventurierë, është e nevojshme të përmendet Spielberg, Indiana Jones dhe Harrison FordMe Nëse dikush ka nevojë për një përkufizim të saktë të asaj që është kinema aventureske, ai thjesht duhet të shikojë këtë film.

Lufta e Yjeve nga George Lucas (1977)

Betejat speciale, udhëtimet ndërgalaktike dhe shumë trillime shkencore "klasike" gjithashtu zhvillohen brenda këtij kategorizimi. Edhe pse Nuk është aventura e parë hapësinore, është më emblematike.

Zoti i Unazave: shoqëria e unazës nga Peter Jackson (2002)

Zoti i unazave

Aventurë fantastiko-mesjetare, e konsideruar si një nga filmat më të mirë të të gjitha kohërave. Magjistarët, hobbitët dhe kukudhët ato janë pjesë e koktejlit të personazheve të krijuar nga JRR Tolkien dhe të sjellë në kinema me saktësi të saktë.

Kthehuni tek e ardhmja nga Robert Zemeckis (1985)

Udhëtimi në kohë përfshihet gjithashtu në këtë nëngjill kinematografik. Një adoleshent Michael J. Fox Përfundon rastësisht në të kaluarën dhe ju duhet të siguroheni që prindërit tuaj të takohen me njëri -tjetrin për të garantuar ekzistencën tuaj.

Supermen nga Richard Donner (1978)

Perpara se filma super hero u ngritën si një nën -zhanër i tyre, kinemaja aventureske ishte një kualifikim që i përshtatej mirë. Nuk është filmi i parë i personazheve që dolën nga komiket, as i pari i The Man of Steel, por është ai që i dha respekt këtyre llojeve të personazheve në ekranin e madh.

King Kong nga Merian C. Cooper (1933)

Kërkimi për një ishull të panjohur, eksploroni territore jokompresuese, gjuani një gorilë gjigante, hipni mbi një varkë dhe çojeni në Nju JorkMe E gjithë kjo ndodh në këtë film, një klasik i vërtetë kinematografik. Për shumë njerëz, personazhi i King Kong është një nga kontributet e pakta që kinemaja ka dhënë në imagjinatën kolektive globale.

King Kong nga Peter Jackson (2005)

Peter Jackson, pasi përfundoi trilogjinë e Zoti i unazave, ishte propozuar nderoni klasiken e Cooper, me një film që është në thelb i njëjtë (shumë prej shkrepjeve dhe sekuencave janë saktësisht të njëjta), por me efektet speciale të disponueshme në mijëvjeçarin e ri. Rezultati ishte një aventurë e habitshme kinematografike për ata që nuk e kishin parë filmin origjinal dhe shpërblyese për ata që e panë.

Park Jurassic nga Steven Spielberg (1992)

Përsëri Spielberg, në të cilin ndoshta nuk është filmi i tij më i mirë, por është një nga më përfaqësuesit. Bazuar në romanin homonim nga Michael Crichton, the mundësia për të parë dinosaurët që vrapojnë me realizëm të jashtëzakonshëmAi justifikoi çmimin e pranimit, si dhe vendin e tij në histori.

Parku Jurasik

Agjenti 007 kundër Dr. Nr nga Terence Young (1962)

Nëse një personazh është sinonim i aventurës, ai është James Bond. Edhe pse filmat e tij hyjnë më shumë në Kategoria e filmave spiunë, përfshirja e tyre në këtë listë është plotësisht e justifikuar.

piratët e Karaibeve nga Gore Verbinski (2003)

Piratët gjithashtu kanë vendin e tyre. Me yllin Johhny Depp në ditët e tij të mira, ky film i shpëtoi këta banditë detarë nga harresa në të cilën ata ishin dhe përuroi një ekskluzivitet filmik që tashmë ka pesë filma, pa qëllim përfundimi.

Gladiator nga Ridley Scott (2000)

Jeta në perandorinë e vjetër, si dhe lartësimi i heronjve të saj dhe dënimi i horrave të saj, është portretizuar në këtë mostër të paharrueshme të filmave aventurierë. Një kasetë që duhet parë dhe rishikuar gjithashtu.

300 nga Zack Snyder (2007)

Një tjetër epikë madhështore, por e vendosur në Spartë. Bazuar në romanin grafik nga Frank Miller, ky film është vlerësuar për stilin e tij vizual, plot elemente të librit komik.

Nëna nga Stephen Sommers (1999)

Para Tom Cruise, ai ishte Brendan Fraser i cili nisi një aventurë nëpër Lindjen e Mesme në kërkim të thesareve të fshehuraMe Ai gjithashtu zgjoi personin e gabuar dhe shtatë plagët e Egjiptit i erdhën mbi të.

Kerkimi nga Jon Turteltaub (2004)

Nicolas Cage luan një erëz shumë më e rafinuar e Indiana Jones, por me më pak stil. Për më tepër, ai është i paaftë të deshifrojë çdo gjëegjëzë pa ndihmë dhe synimet e tij nuk janë gjithmonë më të mirat. Por në fund, përfundon duke bërë gjërat siç duhet.

Uji i ujit nga Kevin Reynolds (1995)

Kapakët polarë të akullit u shkrinë dhe përmbytën botën. Të mbijetuarit jetojnë në një det pa ligj, të grupuar në atole të vegjël, ku imponohet ligji i më të fortit. Xhiruar me buxhetin më të lartë për kohën e tij (230.000.000 dollarë amerikanë), ra në histori si një aventurë e dështuar, e cila varrosi (përkundrazi u mbyt) karrierën e Kevin Costner dhe drejtori i saj, Kevin Reynolds.

Historia e pafund nga Wolfang Petersen (1984)

Aventurë fantastike, duke luajtur një djalë i vogël 10 vjeçar i cili fshihet nga ngacmimi i shokëve të klasës në një dyqan librashMe Aty ai zbulon një libër të quajtur Historia e pafund dhe ai zhytet në një mision që e çon atë të marrë pjesë në vetë historinë.

Muri i madh nga Zhang Yimou (2016)

Bashkëprodhimi midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, përfshin dragonj në misteret që çuan në ndërtimin e Murit mitik të Kinës. Me protagonist Matt Damon, efekte vizuale mahnitëse 3D ata nuk arritën të gjenerojnë të ardhura nga arka që prisnin prodhuesit e tyre.

Jeta e Pi nga Ang Lee (2012)

Bazuar në romanin homonim nga Yann Martel, është një histori mbijetese në det të hapur, në të cilën protagonisti duhet të mbijetojë nga një anije e mbytur në një trap të vogël së bashku me kafshë të ndryshme të egraMe I vlerësuar në mënyrë kritike, ai fitoi tre Oskar, përfshirë regjinë më të mirë.

 

Burimet e imazhit: Përvoja e fenomeneve /  Mendillorri piztuz - bloger / Rakuten Wuaki


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.