Filma për të menduar

për të menduar

Konsiderohet si përmbledhje e të gjitha arteve, kinema zakonisht ofron një pamje të gjerë të jetës, të botës që na rrethon, të qenieve njerëzore si entitete shoqërore, por edhe si individualitete personale. Janë filma për të menduar.

Duke filluar shumë herë nga letërsia, por duke përdorur imazhin lëvizës për të shkuar ndonjëherë më tej, debatet e parashtruara nga arti i shtatë për reflektim ato janë po aq të ndryshme sa ka filma në botë.

Stanley Kubrick, një nga kineastët më me ndikim në histori, dikur tha se çdo film i xhiruar meriton të shihet për atë që nënkupton përpjekje e realizimit dhe sepse propozon një mënyrë për të parë botën.

 Këtu është një listoni me disa filma për të menduarMe Ka dramë, komedi, romancë, mister. Sepse kinemaja jep për gjithçka.

Filma për të menduar

I pandalshmi Will Hunting, nga Gust Van Sant (1997)

Isshtë historia e një gjeni i ri të lindur në lagjen e gabuar, me prindërit e gabuar. Pasi kapërcen të gjitha pengesat që jeta i imponon atij dhe frikën e tij, ai evolon dhe bëhuni të vetëdijshëm për potencialin tuaj.

L Seancat e Will (Matt Damon) me psikologun e tij Sean Maguire (Robin Williams) ata e bëjnë këdo të mendojë. Përtej filmit, historia e Matt Damon dhe Ben Affleck pas shkrimit të skenarit dhe derisa ata arrijnë ta prodhojnë atë, është një shembull i këmbënguljes dhe vendosmërisë.

Shofer Taxi nga Martin Scorsese (1976)

Për shumë njerëz, puna ikonike brenda karrierës pjellore të drejtorit të saj. Shofer Taxi lundron midis temave të ndryshme të trazuara të shoqërisë njerëzore si vlera kolektive dhe personale nga secili person.

Qëllimi i luftës, traumat që mbeten tek ata që marrin pjesë në konflikte të armatosura, lakmi dhe etje e paskrupullt për para, dëshirë për hakmarrje. A do të ketë shpengim për njerëzimin? Të paktën në këtë film, protagonisti bën pjesën e tij.

Origjinë nga Christopher Nolan (2011)

origjinë

Përtej komplotit të tij gjenial ( mundësia për të hyrë në ëndrrat e njerëzve për të nxjerrë ose mbjellë ide), është një shembull tjetër i filmave për të menduar, i cili zhytet në konfliktet e mendjes njerëzore në përpjekje për të sqaruar atë që është e mirë dhe e keqe.

Mesazhet subliminal mënjanë, përfundim i hapur i filmit ka krijuar të gjitha llojet e debatit dhe hamendësimeve.

Wall-E: batalioni i pastrimit nga Andrew Stanton (2008)

Çfarë e ardhme pret planeti ynë nëse vazhdojmë të gjenerojmë kaq shumë mbeturina? Me freskinë e një filmi dixhital të animuar Disney-Pixar, ky film ngre këtë dhe debate të tjera përreth besnikëria, indoktrinimi masiv dhe roli i inteligjencës artificiale në jetën e burrave.

ndëryjor nga Christopher Nolan (2014)

Një mostër tjetër për të menduar, nga ky regjisor britanik, fama e të cilit i detyrohet më shumë se çdo gjëje tre "veprave të tij të vogla" (trilogjia e Kalorësi i errët) "Interstellar" është plot me detaje për reflektim, të tilla si ajo që mund të ndodhë kur egoizmi vjen i maskuar si interes kolektiv.

Hapi sytë nga Alejandro Amenábar (1997)

Ky film spanjoll është prezantuar në debatin mbi çfarë është realiteti dhe roli që luajnë ëndrratMe Debati i përjetshëm midis së mirës dhe së keqes është gjithashtu i pranishëm, si dhe konsiderata rreth fuqisë së parasë.

matricënga motrat Wachowsky (1999)

Në këtë rast, janë disa makina (Inteligjenca Artificiale e frikshme) që përfundojnë duke e kufizuar tërë njerëzimin në një realitet të rremë. Ndër konsideratat e shumta filozofike të përfshira në trilogjinë e motrave më të keqkuptuara në Hollivud, mbetet në mjedis dyshimi i nëse qenia njerëzore do të preferonte realitetin e rremë, për aq kohë sa e shpëton atë nga vuajtjet, në vend që të përballeni me këtë botë me shumë dhimbje.

Profesori me arra nga Tom Shadyac (1996)

Shtë një komedi "komerciale", me një yll të madh të Hollivudit si Eddie Murphy, i cili gjithashtu përfiton nga historia për të treguar shkathtësinë e tij histrionike. Por përtej shakave të lehta, ka një histori për të cilën flet me turp komplekset e shumë njerëzve, racizmi themelor në shoqërinë amerikane dhe hipokrizia të një sistemi që pretendon të jetë gjithëpërfshirës.

Njeriu i shpendëve ose virtyti i papritur i injorancës nga Alejandro González Iñárritu (2014)

Një histori tjetër që i pëlqen komedisë (edhe pse në një mënyrë shumë më pak naive dhe shumë më acidike) debat për atë që jeton brenda "CPU -ve" të njerëzveMe I ngarkuar me ironi të pashtershme, ky film mund të konsiderohet si një traktat i madh për egon.

Transcendenca nga Wally Pfister (2014)

Një traktat tjetër mbi egoja dhe fuqia e paraveMe Sa larg është mendja njerëzore e aftë për të arritur qëllimet e saj? Ai gjithashtu ofron një pasqyrë në mitin e vetë-shkatërrimit të njeriut. Përkundër të gjitha çështjeve për të menduar për ngritjen e këtij filmi, "Trasendence" nuk mori një vlerësim të mirë.

Lëkura në të cilën jetoj nga Pedro Almodovar (2011)

Drejtori spanjoll merr pjesë në diskutimin rreth sa larg mund të shkojë njeriu për të kënaqur impulse të caktuara, si dëshira për hakmarrje.

Lojra nga David Fincher (1997)

lojë

"Paraja nuk bën lumturi" thonë disa. "Por si ndihmon," përgjigjen të tjerët. Çfarë mund të bëhet për të befasuar një milioner ekscentrik dhe të vetmuar? Koncepti i argëtimit, në të gjithë madhësinë e tij, është një nga aspektet që merren parasysh në këtë film.

Shfaqja Truman: Një jetë e gjallë nga Peter Weir (1998)

El rolin e mediave, veçanërisht televizioni, nuk mund t'i shpëtonte debatit. Ndër çështjet për të menduar për të cilat jemi ngritur, është mungesa e skrupujve, ajo që është e rëndësishme për njerëzit ose kur shoqëritë filluan të jetojnë jetën e tyre duke reflektuar mbi atë që shohin në ekranin e televizorit.

Avatar nga James Cameron (2009)

Ambicia dhe lakmia do të na bëjnë pa një planet, nëse nuk e vrasim veten më parë, për të kënaqur predispozitën tonë të pashtershme për luftë. Mes efekteve mahnitëse speciale, Cameron ka kohë të bëhet filozofike ndonjëherë kaloni nga pesimizmi në optimizëm.

 

Cili ishte filmi i fundit që të la "të mendosh"?

 

Burimet e imazhit: El Pelicultista /  cinefiliaparamelomanos / Sherri në Boston


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.