Filma me mumje

zombies

Zombies kanë qenë të pranishme në imagjinatën kolektive që nga shekulli i XNUMX -të. Pushtimi evropian i tokave amerikane, por kryesisht ardhja e skllevërve afrikanë në "botën e re", po gjeneronte një seri mitet dhe legjendat që lidhen me njerëzit e ringjallur dhe pa shpirt.

 Në kinema, zombies janë e pranishme që nga viti 1930, duke u bërë që atëherë një nga argumentet më të shfrytëzuar brenda terrorit, me ndryshime në tonin e komedi, romancë, dramë dhe trillim shkencor

Letërsia do të fillonte të formësonte mitin, me shkrimtarët e shtatit të Edgar Allan Poe duke u bërë pjesëmarrës. Disa madje e konsiderojnë Frankenstein nga Mary Shelley si një variant i nën -zhanrit.

Disa nga filmat më ikonikë zombie të të gjitha kohërave

Nata e të Vdekurve të Gjallë nga George A. Romero (1968)

Ky është filmi i parë zombie. Ajo përcakton konceptin modern të të vdekurve (qenie të ringjallura që ndjekin pafund të gjallët për t'i gllabëruar). Shtënë me një buxhet të varfër nga 114.000 dollarë amerikanë, u bë një sukses monumental i arkës dhe një vepër kulti.

Legjioni i njerëzve pa shpirt nga Víctor Halperin (1932)

Filmi i heshtur (përveç 15 minutave të zërit) dhe në të zezë dhe të bardhë, e cila shënoi debutimin e zombies në kinema. Para se të vdekurit të ishin një turmë e pakontrollueshme me oreks për "tru", arti i shtatë i përfaqësonte ata si një ushtri e manipuluar nga një zuzar i paskrupullt, i cili i kontrollonte ato për përfitimin e tij personal.

Resident Evil nga Paul WS Anderson (2002)

i keq

Bazuar në video lojë e njohur me të njëjtin emër, ky film (dhe pesë pjesët pasuese), paraqesin një vizion të ri të mitit: një virus i krijuar në një laborator që përhapet aksidentalisht, duke zhytur gjithçka në kaos dhe vdekje.

Roma përballë Romës nga Guiseppe Vari (1964)

Konsiderohet si filmi i parë jashtë Shteteve të Bashkuara për të trajtuar këtë çështjeMe Filmi i gdhendur brenda zhanrit Peplum (me shpata dhe sandale në një mjedis greko-romak), ai paraqet një ushtri të krijuar nga një magjistar duke përdorur magji të zezë, më shumë si fantazma sesa zombie.

Nata e terrorit të verbër nga Amando de Ossorio (1972)

Debutimi i zombies brenda kinematografisë spanjolle

Një komplot në mes të rrugës Nata e të Vdekurve të Gjallë nga George A. Romero dhe Mali i shpirtrave, tregim i shkurtër nga Gustavo Adolfo Bécquer botuar në 1862.

Ai pati një sukses të dukshëm në arkë brenda dhe jashtë Spanjës, përfshirë në Shtetet e Bashkuara. Do të pasohej nga tre filma të tjerë të drejtuar nga vetë Ossorio dhe të quajtur saga e Tamplierët e verbër: Sulmi i të Vdekurve pa Sy (1973), Anija e mallkuar (1974) y Nata e pulëbardhave (1975).

Rec nga Jaume Balagueró dhe Paco Plaza (2007)

Ky dokumentar mokumentar spanjoll rifreskoi kinemanë zombie në të gjithë botën. Paraqet variantin e virusit të panjohur që infekton ata që janë të ekspozuar; përdorni gjithashtu sende të posedimit të demonëve, duke rezultuar një nga filmat horror më të frikshëm në një kohë të gjatë. Fitues i dy çmimeve Goya, u shndërrua në një "klasik modern" me tre vazhdime dhe një xhirim të bërë në Hollivud.

Lufta boterore Z nga Marc Foster (2013)

Një apokalips zombie zhvillohet në të gjithë botën, për përhapja me shpejtësi të lartë e një virusi me origjinë krejtësisht të panjohurMe Me Brad Pitt, ky është një super prodhimin e gati 200 milionë dollarëve të buxhetit, diçka jo shumë e zakonshme në këtë nën -zhanër, plot me filma të klasit B (buxhet të ulët dhe "cilësi të diskutueshme"). Është Sequel u konfirmua me Pitt përsëri si yll kryesor dhe David Fincher (Shtatë, Rasti Misterioz i Benjamin Button) si drejtor.

Unë jam legjendë nga Frances Lawrence (2007)

Një Will Smith i vetmuar është i mbijetuari i vetëm i një apokalipsi mumje në ishullin Manhathan dhe që me sa duket është përhapur në të gjithë botën. Një eksperiment që kërkon një kurë për kancerin del jashtë kontrollit dhe është shkaku i katastrofës.

Robert Neville (Smith), një virolog imun ndaj virusit, punon në Kërkoni antidotin, ndërsa duhet të mbijetoni nga sulmet e një luzme të të vdekurve. Ata janë qenie të forta, të shpejta, të shkathëta dhe madje edhe inteligjente. Shtë përshtatja e tretë e romanit homonim nga Richard Matheson botuar në vitin 1954. Më parë ata ishin: Njeriu i fundit në tokë nga Ubaldo Ragena dhe Sidney Salkow (1964) dhe Njeriu i fundit i gjallë nga Boris Sagal (1971).

 Zombies Party (një natë ... vdekjeje) nga Edgar Wright (2004)

Një nga filmat më origjinalë mumje të dy dekadave të fundit. Komedia acide dhe ironike, me kritika të forta shoqërore, me elementë klasikë të kinemasë së George A. Romero.

Kujtimet e një mumje adoleshente nga Jonathan Levine (2013)

zombies

Bazuar në romanin Trupa të ngrohtë nga Isaac Marion, kjo kasetë përzieni një romancë rinore (mjaft i suksesshëm si në letërsi ashtu edhe në film për shtatë ose tetë vitet e fundit), me horror klasik mumjeMe I vlerësuar nga kritikët, përgjigja e publikut, megjithatë, ishte mjaft e vakët. Ajo ofron një kurë mjaft "rozë" për gjendjen e pavdekshme.

28 ditë më vonë nga Danny Boyle (2002)

Një virus i vendosur në primatët që ishin pjesë e një hetimi të diskutueshëm, lirohet aksidentalisht nga aktivistët në favor të të drejtave të kafshëve. Zombie shumë të dhunshëm, të shpejtë dhe të shkathët. Suksesi i publikut dhe kritikëve, i cili krijoi një pjesë të dytë të quajtur 28 javë më vonë.

Agimi i të Vdekurve nga Zack Snyder (2004)

Para se t'i përkushtohej botës së komikëve dhe superheronjve, Snyder debutoi me këtë xhirim të një tjetër prej klasikëve të "mjeshtrit" të kinemasë mumje, George A. Romero, duke imponuar stil dallues vizual i kalimit nga lëvizja e ngadaltë në lëvizje të shpejtë ose anasjelltas në të njëjtën goditje.

Plani 9 nga hapësira e jashtme nga Ed Wood (1956)

Konsiderohet nga shumë kritikë si filmi më i keq i bërë ndonjëherë, si rezultat i entuziazmit të provokuar nga filmi Ed druri nga Tim Burton (1994), shumë ndjekës të rinj të kinemasë filluan të hetojnë filmografinë se kush klasifikohet edhe si regjisori më i keq në histori.

Deri më sot, është një vepër kulti "e çuditshme", me një komplot të paktën interesant: disa alienët vijnë në tokë me një mision për të zgjuar të vdekurit dhe kthejeni ato në një ushtri mumje, si masë për të kontrolluar një garë që kërcënon të shkatërrojë të gjithë galaktikën.

 

Burimet e imazhit:Rikthimi / 20Minutos / Njëherë e një Libër


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.