Filma që mund t'i shikoni në YouTube falas (dhe legal)

Filma që mund t'i shikoni në YouTube në mënyrë të ligjshme

YouTube është ende një nga platformat kryesore dhe më të përdorura që funksionojnë si një rrjet social. Përdoruesit në përgjithësi ndajnë video, prandaj ekziston mundësia për të qenë në gjendje të shikoni filma të plotë falas. Sidoqoftë, ka të drejta të autorit dhe rregullore të caktuara që kufizojnë përmbajtjen e faqes në mënyrë që të mos bien në pengesa të ligjit. Kësaj radhe Unë paraqes disa nga filmat që mund t'i shikoni në YouTube falas dhe ligjërisht dhe se ka komplote mjaft interesante. Nëse jeni adhurues i filmave klasikë, nuk mund të ndaloni së lexuari përmbajtjen që kam përgatitur!

Ndërsa është e vërtetë që platformat e transmetimit kanë një pjesë të madhe të tregut midis përdoruesve të tyre, YouTube përfaqëson një opsion falas me opsione që nuk janë të disponueshme në platformat e tjera. Ne mund të gjejmë gjithçka, nga dokumentarët e deri te filmat klasikë të mëdhenj! Ju ftoj të vazhdoni të lexoni në mënyrë që të zbuloni më të mirën që ka YouTube në një çështje filma klasikë artistikë që nuk i nënshtrohen të drejtës së autorit.

Opsionet që paraqes korrespondojnë me kohën kur teknologjia ishte shumë larg asaj që dimë sot: ato janë bardh e zi dhe disa korrespondojnë me filmat pa zë. Megjithatë lCilësia e tregimeve është shumë e lartë dhe me vlerë të pallogaritshme kulturoreMe Përzgjedhja tregon filma përkatës të personazheve si Charles Chaplin, si dhe filmin e parë vampir, një nga filmat pionierë zombie gjithashtu është paraqitur, si dhe tregime vizionare nga e ardhmja dhe histori të çmendura që përfshijnë vrasës dhe hipnozë.

Nxitimi i arit

Nxitimi i arit

Premiera u shfaq në 1925 dhe është me protagonist ikonën e filmit Charles Chaplin, i cili gjithashtu shkroi, drejtoi dhe prodhoi filmin. "Rushi i Artë" konsiderohet si një nga veprat e tij më të famshme dhe mori dy nominime për Oscar kur versioni i zërit u lëshua në 1942.

Argumenti është bazuar në një trampon që kërkon ar dhe u transferua në Klondike në Kanada ku supozohej se ekzistonin sasi të mëdha të materialit të tillë të çmuar. Rrugës, ai befasohet nga një stuhi që e detyron të kërkojë strehim në një shtëpi të braktisur që është shtëpia e një vrasësi të rrezikshëm! Fati sjell një mysafir të tretë në shtëpi dhe për shkak të stuhisë askush nuk mund të largohet nga vendi.

Tre personazhet mësojnë të jetojnë së bashku në atë që mund të lënë nga shtëpia. Pas disa ditësh, stuhia pushon dhe secili vazhdon rrugën, destinacioni përfundimtar i të cilit kishte të njëjtin objektiv: të gjente minierën e arit!

Gjatë rrugës që përshkon protagonisti ynë, ai takohet me Gjeorgjinë. Një grua e bukur me të cilën bie në dashuri por me të cilën më në fund ndahet. Historia na tregon disa aventura nëpër të cilat personazhet tanë duhet të kalojnë para se të arrijnë qëllimin e tyre fillestar. Isshtë arsye për të vënë në dukje performancën e patëmetë të Chaplin i cili gjithmonë inkurajoi auditorin me humorin e tij të veçantë që karakterizon filmat e tij të sinqertë bardh e zi.

Fundi i historisë është i lumtur, pasi protagonisti merr atë që dëshiron. Sidoqoftë, në fund ai kupton se ajo që ai ka arritur me të vërtetë është më e rëndësishme sesa ari që ai po kërkonte.

Alarm në ekspres (Zonja zhduket)

Alarm në ekspres

Një thriller i hollë dhe klasik plot pezullim është komploti i titullit në fjalë. U shfaq në ekranin e madh në 1938 dhe New York Times e renditi atë si filmin më të mirë të atij viti. Shtë një film britanik i drejtuar nga Alfred Hitchcock, historia bazohet në romanin "Rrota rrotullohet". Protagonistët janë Margaret Lockwood, Paul Lukas, Basil Radford Redgrave dhe Dame May Whitty.

Komploti na tregon udhëtimin për në shtëpi të a disa pasagjerë që ktheheshin në Londër, në shtëpinë e tyre. Për shkak të motit të keq treni detyrohet të ndalet në mënyrë që udhëtarët të mbahen të sigurt; çifti udhëtues qëndrojnë gjatë natës në një qytet të largët. Pjesa interesante fillon kur kur kthehen në tren dhe kuptojnë se një pasagjer është zhdukur. Udhëtimi pa probleme në shtëpi ishte gati të kthehej në një makth!

Çdo pasagjer bëhet i dyshuar. Zhvillimi i tregimit zbulon sekrete interesante të më shumë se njërës prej tyre….

Nosferatu: një simfoni tmerri

Nosferatu

Nëse jeni një dashnor i vampirëve, duhet ta shihni! Nosferatu është filmi i parë i lidhur me historinë e vërtetë të Drakulës që është shkruar nga Bram StokerMe Përkundër faktit se pati një polemikë dhe disa çështje ligjore të drejtorit Friedrich Wilhelm Murnau kundër trashëgimtarëve të historisë origjinale, ky film konsiderohet si fillimi i filmave më të mirë vampirë në historinë e zhanrit të filmit.

Një çift i ri luan në histori, burri i të cilit quhet Hutter dërgohet në Transilvani për punë për të mbyllur një marrëveshje me Kontin Orlok. Pasi u instalua në han, Hutter zbulon një dokument makabër që flet për vampirët dhe e lë atë të intriguar. Më vonë ai merr pjesë në kështjellën e kontit ku takohet me pronarin e keq.

Një ditë pas vizitës tuaj në kështjellë, Hutter zbulon dy shenja në qafën e tij që lidhet me kafshimet e insekteve. Ai nuk i dha rëndësi më të madhe ngjarjes derisa ai dai zbulon se ishte në praninë e një vampiri të vërtetë, Kontit Orlok!

Shenjat në qafën e tij na lënë pyetjen: A do të ketë Hutter tani të njëjtën etje për gjak që kërkon gruaja e tij?

Metropoli

Metropoli

Shtë një film i heshtur me origjinë gjermane i publikuar në 1926 dhe atë ngriti realitetin e botës në 2026 domethënë 100 vjet më vonë!

Filmi na tregon për ndarja e klasave shoqërore dhe diskriminimi se ka midis të dyve ku klasa punëtore jeton në lagje nëntokësore dhe është e ndaluar të dalë në botën e jashtme. I lodhur nga diskriminimi dhe represioni dhe i nxitur nga një robot, lPunëtorët vendosin të rebelohen kundër të privilegjuarveMe Ata kërcënuan se do të shkatërronin qytetin dhe paqen në të cilën gjendeshin klasa e privilegjuar në të cilën gjendeshin intelektualët dhe njerëzit me fuqi ekonomike.

Ne gjejmë dy personazhe kryesore, një udhëheqës nga çdo klasë shoqërore, si protagonistë dhe heronj. Ata kujdesen për cpajtojnë marrëveshjet e bazuara në respekt dhe tolerancë.

Quiteshtë mjaft interesante qasja që paraqitet për të ardhmen që sot nuk është më aq e largët.

Metropolis përbën filmi i parë që u vlerësua me kategorinë e "Kujtesës së Botës" të siguruar nga UNESCO. Njohja është për shkak të thellësisë me të cilën u trajtuan çështjet sociale.

Nata e të Vdekurve të Gjallë

Nata e të Vdekurve të Gjallë

Shtë një film horror i lëshuar në vitin 1968 dhe atë revolucionarizoi zhanrin e filmave të fokusuar në mumje. Ai konsiderohet nga disa si filmi më i mirë në këtë kategori për shkak të rolit të luajtur nga "të vdekurit në këmbë" në komplot dhe që ndikoi shumë në filmat që do të dilnin pas kësaj. Për shkak të suksesit të krijuar nga kjo temë, u zhvillua një sagë me gjashtë kapituj. Vazhdimet u publikuan në vitet 1978, 1985, 2005, 2007 dhe 2009.

Filmi hapës, i cili është në dispozicion në Youtube, ka të bëjë me një grup njerëzish që e gjejnë veten të izoluar në një lloj ferme dhe luftojnë për jetën e tyre pasi një grup të vdekurish të kthehet në jetëMe Historia fillon me dy vëllezër që strehohen në atë vend dhe të cilët po zbulojnë se nuk janë të vetmit që përpiqen të mbijetojnë.

Në kohën e tij, filmi krijoi panik në mesin e audiencës për shkak të skenave të dhunshme dhe të pakëndshme të ekzekutuara nga zombi.

Makineri i Gjeneralit

Makineri i La General

Buster Keaton është një aktor i njohur nga koha e Charles ChaplinMe Shtë një film pa zë, bardh e zi që i përket zhanrit të komedisë. Shtë një përshtatje e një ngjarje të vërtetë që ndodhi gjatë Luftës Civile në Shtetet e Bashkuara në 1862.

Historia na tregon jetën e Johnnie Gray, një shofer treni të ndërmarrjes Western & Atlantic Railroad. Ai ka një lidhje dashurie me Anabelle Lee, e cila i kërkon atij të regjistrohet në ushtri kur shpërthen lufta.  Sidoqoftë, protagonisti ynë nuk pranohet sepse ata i konsiderojnë aftësitë e tij si një makinist më të dobishme. Me të mësuar për refuzimin e ushtrisë, ANabelle braktis Johnnie si një frikacak.

Duhet pak kohë që ish -partneri të takohet përsëri në një ngjarje fatkeqe që vë në rrezik jetën e tyre.

Relevantshtë me rëndësi të përmendet se filmi nuk u prit mirë gjatë premierës së tij në 1926, ishte vetëm vite më vonë që ai fitoi popullaritet dhe se u konsiderua si një nga rolet më të mira që aktori ka luajtur ndonjëherë.

Kabineti i Dr Calgary

Kabineti i Dr Calgary

Vazhdojmë me zhanrin e heshtur dhe bardh e zi. Kabineti i Dr. Calgary është një film horror gjerman që u shfaq në vitin 1920. Lai tregon për vrasjet e një psikopati që ka aftësinë të hipnotizojë dhe që përdor një endacak për të kryer ato krime!

Dr Calgary është ideatori që përfiton nga aftësitë e tij dhe dobësia e gjumtarit për të bërë një shfaqje që argëton vendasit. Historia tregohet në retrospektivë dhe tregohet nga Francis, një nga personazhet kryesore në histori.

Në përgjithësi, historia është e rrethuar nga një stil vizual i errët për faktin se komploti flet për tema që lidhen me çmendurinë dhe lojërat e mendjes. Filmi konsiderohet si vepra më e madhe e kinemasë ekspresioniste gjermane. Skenari për filmin bazohet në përvojat personale të krijuesve të tij: Hans Janowitz dhe Carl Mayer. Të dy ishin pacifistë dhe u përpoqën të shprehnin në një mënyrë të veçantë fuqinë që ushtronte qeveria mbi ushtrinë. Për ta arritur këtë, ata krijuan Dr. Calgary dhe përgjuesin: duke përfaqësuar respektivisht qeverinë dhe ushtrinë.

Undshtë padyshim një thriller psikologjik që luan me mendjen e shikuesve dhe befason falë mënyrës në të cilën ekspozohet historia.

A ka më shumë filma që mund t'i shikoni në YouTube në mënyrë të ligjshme?

Sigurisht që ka! Titujt që paraqita janë një shije e vogël e përmbajtjes ligjore që mund të gjejmë. Këtë herë u përqendrova në filmat klasikë që kanë ngjallur interes të madh me kalimin e kohës. Me tutje, ka më shumë dokumentarë dhe filma aktualë që janë në dispozicion dhe ne mund t'i shijojmë ligjërisht dhe falas.

Nuk do të doja të them lamtumirë pa përmendur më parë se ka truqe të panumërta për të gjetur përmbajtje falas në platforma të tilla si YouTube, megjithatë, le të kujtojmë se shumë nga këto praktika janë të paligjshme. Le të përpiqemi të kontribuojmë në një botë më të mirë shmangien e veprimeve joetike që shkelin të drejtat e autorit dhe që gjithashtu meritojnë punën e përfshirë në prodhimin e filmave.

Shpresoj që të shijoni përzgjedhjen e filmave që mund t'i shikoni në YouTube në mënyrë të ligjshme!


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.