Filmat më të mirë të Bud Spencer

filma bud spencer

F. E fundittakim të hënën e kaluar, 27 qershor, të Bud Spencer U befasua nga Terence Hill, i cili ishte kurioz në Almeria. Nuk mund të ishte ndryshe. Qyteti që ai e ndau aq shumë herë me partnerin e tij më të njohur artistik në vitet 70-80.

Në Almeria, ku Terence Hill është deklaruar i emocionuar, të shkatërruar pas humbjes së shokut të tyre më të mirë, ata qëlluan së bashku Ti fal ... unë jo (1967), Katër mashtruesit (1968) y Kodra e çizmeve'(1969), një trilogji nga Giuseppe Colizzi. Por kishte shumë tituj të tjerë ...

Carlo Pedersoli, i cili ishte emri i tij i vërtetë, ndërroi jetë të hënën e kaluar në moshën 86 -vjeçare. Djali i tij ka treguar: «Babai u largua me qetësi në orën 18:15. Ai nuk vuajti, na kishte të gjithë pranë dhe fjala e tij e fundit ishte 'faleminderit'.

Kush ishte? Si ishte?

Një mrekulli fizike. Ai ishte gati dy metra i gjatë, peshonte më shumë se 140 kilogramë dhe buzëqeshi shumë lehtë.Me Ai vetë e kuptoi që nuk kishte qenë kurrë një aktor i mirë. Çdo kritik i padiskutueshëm i filmit do të pretendojë se Carlo Pedersoli kurrë nuk kishte një talent për të bredhur rrugëve interpretuese. Por nuk kishte rëndësi: ku talenti i tij nuk arriti praninë e tij; dhe ai kurrë nuk shëtiste nëpër kinema, por dinte të pushtonte ekranin me grushta.

Por shumë kohë para personazhit të Bud Spencer, Perdersoli tashmë kishte një jetë interesante. I lindur në Napoli në 1929, familja e tij emigroi në Amerikën e Jugut në 1947, duke e detyruar atë të braktisë karrierën e Kimisë, e cila kishte filluar shumë herët për shkak të lehtësisë së saj në studime.

Edhe kështu, poështë diplomuar për drejtësi dhe ka mësuar të flasë 6 gjuhë të ndryshme.

menjëherë Ai do të binte në sy për aftësitë e tij në notMe Në 1950 ai u bë notari i parë italian që humbi minutën në 100 stil të lirë (ai ishte shtatë herë kampion kombëtar i asaj distance), dhe fitoi disa medalje në Lojëra të ndryshme Mesdhetare.

Tashmë në Lojërat Olimpike Helsinki 1952 dhe Melburn 1956 Përveç notit vetëm, ai ishte pjesë e ekipit të vaterpolos të vendit të tij, i cili arriti në gjysmëfinale në të dy kampionatet, dhe gjithashtu konkurroi në atë sport në ato të Romës në 1960.

Legjenda thotë se ishte në pishinën ku do të takonte një notar tjetër të mirë të quajtur Mario Girottune Vite më vonë, secili do të miratonte një emër të ndryshëm, dhe Girotti do të merrte Terence Hill.

Në filmografinë e tij 17 filma me Terence Hill dhe 20 të tjerë solo.

Fillimet e tij në kinema

Unë hyj nga dera e përparme e kinemasë si ushtar i Perandorisë Romake, në mitikën "Quo Vadis"Me Ishte viti 1950.

Paraqitja e tij e parë me Terence Hill ishte në vitin 1967, në filmin "Ti më fal ... mua mua". Por suksesi i tij i parë do të vinte në 1971 me "Ata e quajtën atë Trinidad", një film që do të shënonte rrugën që më vonë të dy do të ndiqnin në shumë tituj të mëvonshëm.

Stili i tij ishte një kinema humoristike me Luftime masive të bazuara në zhurma të forta, grushta dhe akrobatikë, veçanërisht nga Terence Hill. Ata ishin kombinimi perfekt. Spencer tregoi brutalitetin e fizikut të tij, karakterin e tij të ashpër dhe Terence Hill ishte mashtruesi i përsosur, i guximshëm dhe manipulues.

Ku e morët emrin Bud Spencer? Duket se ishte në vitin 1967, në një përzierje të një prej aktorëve të tij të preferuar, Spencer Tracy, me birrën e markës "Bud".

Ndër aftësitë e tij të shumta ishte muzikaMe Në shumë nga filmat që ai bëri si aktor, ai kompozoi kolonën zanore dhe këngët që u luajtën në to. Në 1981 ai themeloi kompaninë ajrore të ngarkesave Mistral Air, e cila tani i përket Postës Italiane.

Skena e mrekullueshme me Terence Hill

Bashkëpunimi mes të dyve fillon në 1967 dhe përfundon në 1994. Së bashku ata do të xhironin 17 filma.

Filma me Terence Hill

"Ti fal ... unë jo" (1967)

Titulli origjinal: Dio me fal ... jo Io!

Drejtori: Giuseppe Colizzi

Aktorët: Terence Hill, Bud Spencer, Frank Wolff, Gina Rovere, José Manuel Martín, Luis Barboo

Në stacionin Canyon City i gjithë qyteti është duke pritur që të vijë Drejtësia e re e Paqes. Kur arrin treni, e bën këtë pa shofer dhe plot kufoma.

Grabitja dhe masakra kanë të gjitha karakteristikat e ekzekutimit nga Bill San Antonio, një person i armatosur të cilin të gjithë besuan se kishte vdekur për një kohë të gjatë. Doc, një lojtar profesionist, fillon të hetojë vdekjen e rreme të Bill me shpresën për të marrë të gjithë arin e vjedhur. Doc ndihmohet nga Earp, ish partneri i tij dhe aktualisht një punonjës i kompanisë në të cilën banka kishte siguruar dërgesën e arit të vjedhur nga Bill San Antonio.

Ishte filmi i parë që ata bashkëpunuan së bashku dhe gjithashtu i pari në Trilogy Cat Stevens dhe Hutch Bessy.

"Katër mashtruesit" (1968)

Titulli origjinal: Unë quatre dell'ave Maria

Drejtori: Giuseppe Colizzi

Aktorët: Eli Wallach, Terence Hill, Bud Spencer, Brock Peters, Kevin McCarthy.

Pjesa e dytë e Trilogjisë Cat Stevens dhe Hutch Bessy na tregon Cat dhe Hutch që mbërrijnë në El Paso. Ndërsa fshatarët punojnë duke përgatitur një ekzekutim, ata mbërrijnë në bankë, ku dorëzojnë një shumë afër $ 300.000 në ar.

"Kodra e çizmeve "(1969)

Titulli origjinal: Collina degli stivali, 1969.

Drejtori: Giuseppe Colizzi

Aktorët:Terence Hill, Bud Spencer, Woody Strode, Eduardo Ciannelli, Victor Buono, Lionel Stander, Alberto Dell'Acqua, Nazzareno Zamperla.

Në të njëjtën kohë që banorët e Ville e Lirisë argëtohuni në një shfaqje cirku, Macja shtatë ai synon të largohet përfundimisht nga qyteti. Kur ai përpiqet të kalojë fshatin e qytetit me kalë, ai është i mbushur me plumba dhe mezi arrin të dalë nga linja e qarkut me një plagë me armë zjarri në trupin e tij. Mentshtë pjesa e tretë në Trilogjinë Cat Stevens dhe Hutch Bessy.

«Ata e quajtën atë Trinidad »(1970)

Titulli origjinal: Chrinavano Trinità

Drejtori: Enzo Barboni

Aktorët: Terence Hill, Bud Spencer, Farley Granger, Elena Pedemonte, Steffen Zacharias, Dan Sturkie, Gisela Hahn, Ezio Marano.

trini

Trinidad, një nga sulmuesit më të shpejtë në Perëndimin e egër, e gjen vëllain e tij më të madh, një mashtrues më të keq se ai, si sherifin e qytetit ku ai është ndalur për të pushuar. Një grup Mormonësh paqësorë është vendosur në rajon, të cilët kryebashkiaku synon t'i dëbojë me çdo kusht. Trinidad vendos të qëndrojë atje për të ndihmuar vëllain e saj të mbrojë Mormonët.

"Korsia e Zezë" (1971)

Titulli origjinal: Korsaro e zezë

Drejtori: Lorenzo Gicca Palli

Aktorët: Terence Hill, Bud Spencer, Silvia Monti, George Martin, Diana Lorys, Monica Randall, Sal Borgese, Pasquale Basile, Fernando Bilbao.

Pirati më i famshëm britanik, kapiteni Blacke (Hill), dëshiron të sulmojë një anije të konsiderueshme spanjolle plot me ar. Por jo vetëm ai, një pirat tjetër; Kafka (Spencer), ka të njëjtin synim. Dhe midis tyre do të jetë vajza e nën-mbretit të kolonisë.

"Djem më të fortë" (1971)

Titulli origjinal: iù i fortë, ragazzi!

Drejtori: Giuseppe Colizzi

Aktorët:Terence Hill, Bud Spencer, Reinhard Kolldehoff, Carlos Muñoz, Riccardo Pizzuti, Marcello Verziera, Sergio Bruzzichini, Cyril Cusack.

Dy miq të pandarë, Salud dhe Plata, shkojnë në bankë për të gjetur një punë. Ata takohen me disa grabitës që sulmojnë institucionin. Ata më në fund shpëtojnë të padëmtuar, kursejnë paratë ... por duhet të strehohen në Kolumbi, ku përzihen me aventurierë dhe kërkues të smeraldit. Aty takohen me një të dehur të çmendur i cili pretendon se ka një hartë të një miniere. Pas shumë aventurash ata ikin me aeroplanin e tyre katastrofik. Dhe pastaj një e shtënë e mrekullueshme del nga një minierë smeraldi.

"Ata e quanin Trinidad" (1972)

Titulli origjinal: vazhdoni në Chiamarlo Trinità

Drejtori: Enzo Barboni

Aktorët: Terence Hill, Bud Spencer, Yanti Sommer, Enzo Tarascio, Harry Carey Jr., Pupo De Luca, Jessica Dublin, Dana Ghia

Trinidad dhe vëllai i saj "fëmija" kalojnë nëpër një pjesë të ashpër. Ata shënuan një gol duke grabitur një trajner skene, por askush nuk kishte para mbi to. Për fat të mirë, ata mbërrijnë në një qytet ku ata merren për "Rangers" të vërtetë, për të kontrolluar një grup të jashtëligjshëm që e kanë tmerruar qytetin.

"Dhe nëse jo, ne zemërohemi" (1974)

Titulli origjinal: ltrimenti ci arabbiamo

Drejtori: Marcello fondato

Aktorët: Terence Hill, Bud Spencer, Deogratias Huerta, John Sharp, Patty Shepard, Manuel de Blas, Luis Barbero, Donald Pleasence, Emilio Laguna

Ben dhe Kid janë miq të mirë, por ata konkurrojnë për çmimin e një gare makinash, një makinë sportive e kuqe e vogël me një majë të verdhë. Pas shumë aventurash ata arrijnë qëllimin së bashku, kështu që minibolidi i përket të dyve. Si ta ndani atë? Kid propozon që ata ta luajnë atë "për birra dhe salcice". Ai që pi më shumë dhe ai që ha më shumë do të fitojë çmimin. Por disa banditë të një mafiozi të njohur janë gjithashtu të interesuar për makinën ...

"Dy misionarë" (1974)

Titulli origjinal: orgi l'altra guancia

Drejtori: Franko Rossi

Aktorët: Terence Hill, Bud Spencer, Jean-Pierre Aumont, Robert Loggia, Mario Pilar, Salvatore Basile

Dy misionarë pak djallëzorë, por të përkushtuar ndaj kauzës së tyre, jetojnë në një ishull parajsor. Ata do të zgjedhin të ndihmojnë vendasit në lidhje me qëllimet e errëta të guvernatorit të të njëjtit.

"Dy super-policë" (1976)

Titulli origjinal: Dy super këmbët pothuajse të sheshta

Drejtori: Enzo Barboni

Aktorët: Terence Hill, Bud Spencer, David Huddleston, Luciano Catenacci, Ezio Marano, Luciano Rossi, Luigi Casellato, Edy Biagetti, Jill Flanter, April Clough

Dy miq me personazhe shumë të ndryshëm, disi agresivë në dukje, jo shumë skrupulozë por me një zemër të mirë, planifikojnë një grabitje në një supermarket të vogël. Si gjithmonë, ata bëjnë përgatitjet minimale për sulmin dhe kur më në fund hyjnë në lokal, kuptojnë se në fakt është Zyra e Rekrutimit të Policisë dhe para se ta dinë ata janë të regjistruar.

Çifti Odd (1978)

Titulli origjinal: Çift dhe tek

Drejtori: Sergio Corbucci

Aktorët: Terence Hill, Bud Spencer, Luciano Catenacci, Marisa Laurito, Kim McKay, Sal Borgese, Jerry Lester, Woody Woodbury, Carlo Reali, Giancarlo Bastianoni

Shtë lufta kundër lojërave të fatit. Johnny ka një vëlla gjysmë CharlieTani një kamionist, por një ish lojtar ... Johnny kërkon ndihmën e tij, por ai nuk dëshiron të kthehet në botën e lojës. Johnny ju mashtron duke ju thënë këtë nje shok Po verboheni dhe keni nevojë për një operacion të kushtueshëm, dhe çfarë ka më mirë sesa të fitoni paratë përmes lojërave të fatit? Charlie i mëson Johnny truket që di nga loja.

"Unë jam me hipopotamët" (1979)

Titulli origjinal: Io sto me gli ippopotami

Drejtori: Italo Zingarelli

Aktorët: Terence Hill, Bud Spencer, Joe Bugner, May Dlamini, Dawn Jürgens, Malcolm Kirk, Ben Masinga, Les Marcowitz, Johan Naude

Biondja e dobët Slim dhe shoku i tij Tomi me dhjamin dhe mjekrën takohen në një qytet afrikan ku Tom drejton një agjenci turistike kurioze, për të cilën, falë bashkëpunimit të Slim, ai arrin të blejë një autobus. Megjithëse prindërit e tyre ishin vëllezër, Slim dhe Tom nuk janë asgjë të ngjashëm, por këtë herë, me marrëveshje reciproke, ata bien dakord të prishin operacionet e errëta të një grupi trafikantësh të kafshëve të egra, të cilët janë të përkushtuar për të kapur kafshët e destinuara për kopshtin zoologjik të huaj, duke i eksportuar ato në mënyrë të paligjshme. dhe në mënyrë klandestine.

"Kush ka një mik ... ka një thesar" (1981)

Titulli origjinal: Chi trova një mik, trova një thesar

Drejtori: Sergio Corbucci

Aktorët: Terence Hill, Bud Spencer, Olalla Aguirre, Asuncion Balaguer, Louise Bennett, Sal Borgese, Enriqueta Carballeira, Carmen Conesa. 

Alan ikën nga banda e Frisco Joe, së cilës i detyrohet një shumë të madhe parash. Në fluturimin e tij ai takon Charlie, një marinar të vetmuar dhe të qetë. Alan mbart me vete një hartë të një ishulli të caktuar ku xhaxhai i tij Brandy, duke vuajtur nga meningjiti, siguron se ka një thesar të madh të fshehur. Por vendi i treguar në hartë është një fortesë e vjetër ushtarake e mbrojtur nga një ushtar japonez i cili beson se ai është ende në Luftën e Dytë Botërore.

"Dy Super Superspeakers" (1983)

Titulli origjinal: Nati me camicia

Drejtori: Enzo Barboni

Aktorët: Terence Hill, Bud Spencer, Buffy Dee, David Huddleston, Riccardo Pizzuti, Faith Minton, Dan Rambo, Susan Teesdale, Dan Fitzgerald, Harold Bergman.

super supers

Rosco, një udhëtar i palodhur, e gjen Doug, një gjigant me mjekër që është liruar nga burgu, në një restorant buzë rrugës. Me ndihmën e Doug, Rosco arrin të marrë hak ndaj disa banditëve dhe kur largohen hipin në një kamion, secili duke besuar se i përkasin tjetrit, por asnjëri prej tyre nuk posedon ndonjë automjet.

"Dy super dy" (1984)

Titulli origjinal: Non c'è due senza quattro

Drejtori: Enzo Barboni

Aktorët: Terence Hill, Bud Spencer, April Clough, Harold Bergman, CV Wood Jr., Dary Reis, Nello Pazzafini, José Van de Kamp, Fernando Amaral, Roberto Roney.

Dy djem si Greg Wonder dhe Elliot Vance nuk kanë shumë të përbashkëta. Njëri është një introvert, sapo ka dalë nga burgu dhe tani luan saks në një klub të vogël xhaz. Tjetri është një aventurier që ndërmerr çdo punë me entuziazmin më të madh. Të dy jetojnë shumë larg njëri -tjetrit, por në të njëjtën kohë atyre u ofrohet një punë sekrete dhe shumë e paguar nga një organizatë anonime.

Ata do të jenë dyshet e dy brazilianëve shumë të pasur dhe me ndikim, duke i imituar ata për t'u përballur me rreziqet që i rrethojnë këta milionerë.

"Dy super policë në Miami" (1985)

Titulli origjinal: Yumi Superkopët

Drejtori: Bruno corbucci

Aktorët: Terence Hill, Bud Spencer, CB Seay, William Bo Jim, Ken Ceresne, Jackie Castellano, CV Wood Jr., Richard Liberty.

Një çift i çuditshëm dhe i çuditshëm policësh janë në gjurmët e 20 milionë dollarëve, të cilat ishin vjedhur në një grabitje vite më parë. Në kërkim do të ndodhin të gjitha llojet e situatave qesharake, kaosi dhe konfuzioni.

Disa filma solo

"Zapatones" (1979)

Titulli origjinal: Piedone d'Egitto

Drejtor: Steno

aktorët: Bud Spencer, Enzo Cannavale, Baldwyn Dakile, Angelo Infanti, Cinzia Monreale, Robert Loggia, Leopoldo Trieste

Komisioneri Rizzo dhe zëvendësi i tij Caputto hetojnë rrëmbimin e mbesës së një magnati të naftës, Connie Burns. Grupi "The Swede" do të jetë përgjegjës për këtë rrëmbim.

"Supersheriff" (1980)

Titulli origjinal: Chissà perché… capitano tutte a me

Drejtor Michele lupo

aktorët: Bud Spencer, Cary Guffey, John Bartha, Carlo Reali, Ferruccio Amendola, Giancarlo Bastianoni, Ottaviano Dell'Acqua.

Nga një planet i largët një anije kozmike arrin dhe largohet në një qytet të vogël të quajtur Monroe, një djalë simpatik 12-vjeçar i cili pak nga pak miqësohet me Joen e madh, i cili nga ana e tij emërohet sherif i qytetit. Djali së shpejti demonstron superfuqitë e tij të mëdha.

"Banana Joe" (1981)

Titulli origjinal: Banane Joe  

Drejtori: Stenografi

aktorët: Bud Spencer, Marina Langer, Mario Scarpetta, Gianfranco Barra, Enzo Garinei, Giorgio Bracardi, Gisela Hahn

Banana Joe, një njeri që jeton në një parajsë ishullore pa asnjë aktivitet tregtar, arrin me varkën e tij në një port, ku i kërkojnë një leje speciale për të plazhuar varkën e tij. Kur të shkoni në qytet për të zyrtarizuar lejen tuaj, do të zbuloni përparimet e jetës moderne. Kur të ktheheni në ishullin tuaj, gjithçka do të jetë shumë e çrregullt.

"Aladdin" (1986)

Titulli origjinal: Superfantagjen  

Drejtori: Bruno corbucci

Aktorët: Bud Spencer, Luca Venantini, Julian Voloshin, Diamy Spencer, Janet Agren, Tony Adams

aladdin

Një djalë i varfër i quajtur Al haddin gjen një llambë me të cilën thërret një gjeni të gjithëfuqishëm, i cili do t'i plotësojë të gjitha dëshirat e tij, që nga lidhja me vajzën që i pëlqen të fitojë një kampionat të skijimit në ujë.

"Në kufi" (1997)

Titulli origjinal: Deri në kufij

Drejtor: Eduardo Campoy

Aktorët: Juanjo Puigcorbé, Lydia Bosch, Béatrice Dalle, Bud Spencer, Mabel Lozano, José Manuel Lorenzo, Rafael Romero Marchent

deri në kufi

Një program radio ndërpritet nga një telefonatë nga ai që pretendon të jetë vrasësi i disa grave në Madrid, duke njoftuar vrasjen e radhës për të njëjtën natë. Njoftuesi merr një sfidë, për të ndjekur lojën për të zbuluar vendin e viktimës, duke ndjekur disa të dhëna. Por është një lojë e rrezikshme.

"Fëmijët e erës (midis dritës dhe errësirës)" (2000)

Titulli origjinal: Fëmijët e erës

Drejtor: Jose Miguel Juarez

aktorët: Carlos Fuentes, Ursula Murayama, José Sancho, Bud Spencer, Jorge Galvan

Në pushtimin e Meksikës nga spanjollët, një i larguar spanjoll i quajtur Rodrigo bie në dashuri me Tizcuitl, vajzën e bukur të mbretit Tlacopan, nga një mbretërim nën perandorin e fuqishëm Moctezuma.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.