"Artisti", fituesi i madh i Oscar 2012

Oscars dhe «Artisti"Swept over" Hugo", i preferuari tjetër i natës. Filmi pa zë që i bën homazh kinemasë hollivudiane në fillim të shekullit fitoi çmimin për filmin më të mirë, regjinë më të mirë për Michel Hazanavicius dhe aktori më i mirë për Jean Dujardin (në foto).

Ndërkohë, Meryl Streep për rolin e saj si Margaret Tatcher në "The Iron Lady" ajo u votua si aktorja më e mirë. Octavia spencer (Tregime të kryqëzuara) dhe Christopher Plumber (Fillesat) ishin aktorët më të mirë dytësorë.

Një çmim i merituar u mor nga mësuesi Woody Allen, për skenarin më të mirë origjinal për "Midnight in Paris". ¿»Hugo«? I munduri i madh, megjithëse filmi i Martin Scorsese mori çmime të vogla: Kinematografia më e mirë, Regjia më e mirë artistike, Editimi më i mirë i zërit, Miksi më i mirë i zërit dhe Efektet më të mira vizuale.

Është mirë të theksohet se kjo është hera e parë që një film jo-anglo-sakson fiton Oscarin për filmin më të mirë dhe hera e dytë në historinë e Oscars që fiton një film pa zë (në vitin 1929 "Wings" fitoi ).

Të gjithë fituesit:

Film: Artisti

Adresë: Michel Hazanavicius (Artisti)

aktor: Jean Dujardin (Artisti)

Aktore: Meryl Streep (Zonja e Hekurt)

Aktorja dytësore: Octavia Spencer (Tregime të kryqëzuara)

Aktor dytësor: Christopher Plummer (fillestare)

Skenari origjinal: Mesnata në Paris

Skenar i përshtatur: Pasardhësit

Botimi: Vajza me tatuazh dragoi

Drejtimi i artit: Shpikja e Hugo Cabret

Drejtimi i fotografimit: Shpikja e Hugo Cabret

veshjet: Artisti

Make-up: Gruaja prej hekuri

Film në gjuhë të huaj: Një ndarje (Iran)

Redaktimi i zërit: Shpikja e Hugo Cabret

Përzierje e zërit: Shpikja e Hugo Cabret

Film dokumentar: I pamposhtur

Film i animuar: Gama

Efektet speciale: Shpikja e Hugo Cabret

Soundtrack: Artisti

Kenge: «Njeriu ose Muppet» (The Muppets)

Film me metrazh të shkurtër artistik: Bregu

Film me metrazh të shkurtër dokumentar: Ruajtja e fytyrës

Film i shkurtër i animuar: Librat fantastikë fluturues të z. Morris Lessmore

Nëpërmjet | EFE dhe bori


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.