Aplikacione për njohjen e këngëve

njohin këngët

Kjo u ndodh shumë njerëzve: ata zgjohen një ditë me një melodi në kokë që nuk mund ta identifikojnëMe Një këngë e dekadave më parë që ngjall kujtime të veçanta. Një slogan reklamues, tema kryesore e një filmi ose një serie televizive.

Por pa marrë parasysh sa shumë përpjekje bëhen, nuk ka asnjë mënyrë për të kujtuar emrin, aq më pak përkthyesin. Por kjo nuk është më problem, falë aplikacione për të njohur këngët.

Për të gjetur një këngë në internet, ose në Google ose në ndonjë motor kërkimi tjetër (përfshirë YouTube), thjesht shkruani një pjesë të letrës dhe shtypni "enter". As nuk duhet të jetë një transkript i saktë. Edhe me tema shumë të njohura, ata aplikojnë kërkime si: "Ta ta ta taaaaa". Ky është informacion i mjaftueshëm për ta gjetur në rrjet Simfonia e 5 -të nga Beethoven.

Por për kërkime edhe më të pasakta, disa nga aplikacionet për njohjen e këngëve japin rezultate vetëm duke "dëgjuar" një bilbilMe Saktësia e disa prej këtyre platformave nuk pushon së mahnituri. Dhe emërtimi i atyre melodive të mëngjesit që tingëllojnë pa u lodhur në kokën e shumë njerëzve është jashtëzakonisht i thjeshtë.

Kërko me zë për Google Play, sepse Google gjithashtu "të dëgjon" ty

Opsioni "intuitiv" brenda motorëve të kërkimit të Google dhe YouTube për të gjetur një temë të caktuar është i mirënjohur. Por, për detyrën specifike të njohjes së këngëve, Kërko në Google për Google Play është widget zyrtar.

E disponueshme në të gjitha pajisjet mobile me Android 4.0 ose më të lartë. Ky mjet, i cili punon si një shtojcë e Google Play, ofron automatikisht mundësinë për të blerë temën e njohur. Kërkimet e suksesshme ruhen në një listë për shkarkim të lehtë më vonë.

Siri, asistentja personale që di gjithçka

Asistenti personal popullor i zhvilluar nga  Grupi i sipërmarrjeve SRI dhe në pronësi të Apple, është i aftë për shumë detyra. Nga rezervimi i një tryeze në një restorant deri tek njohja e përdoruesit tuaj më mirë se kushdo tjetër në botë. gjithashtu mund njohin këngët.

Funksionimi i tij është themelor. Një melodi luhet në një pajisje iOS të pajtueshme. Për këtë ju mund të përdorni çdo lojtar (iTunes ose ndonjë tjetër). Magjistari aktivizohet dhe pyet: Siri, cila këngë po luan?

Pasi të identifikohet tema, përdoruesi do të ketë në dispozicion të gjithë informacionin që dëshironMe Përveç emrit, lista e interpretuesve që e kanë regjistruar, kompozitori, tekstet dhe opsionet e tjera.

SoundHound, një nga "partnerët" e Spotify

SoundHound është një motor kërkimi muzikor, në kuptimin e saktë të termitMe Për ta përdorur atë, përdoruesit thjesht mund të shtypin ose "diktojnë" informacionin që kanë në mikrofonin e pajisjes në përdorim. Mund të jetë emri i këngës, artistit ose kompozitorit. Ju gjithashtu mund të shtoni detaje të tilla si viti i botimit, zhanri ose albumi ku është përfshirë.

Në të njëjtën mënyrë, është në gjendje të kërkojë me sukses këngë vetëm duke "dëgjuar" dikë që këndon ose përmes tingujve të pranishëm në mjedisMe Gjithashtu për të deshifruar zhurmat më të paqarta të bilbilave ose zhurmat më të pasakta dhe të çoroditura.

Shtë një nga shtojcat më të njohura të përdorura nga përdoruesit e SpotifyMe Ndërveprimi i tij me aplikacionin e njohur audio streaming lejon që tekstet e këngëve të shfaqen në ekran gjatë riprodhimit. E disponueshme në kompjuterë nën mjedisin Windows ose Mac. Alsoshtë gjithashtu pajisje celulare iOS dhe Android.

Shazam, aplikacioni më i popullarizuar për të njohur këngët

Ishte një nga aplikimet e para të këtij lloji që doli në tregMe Ajo u themelua në Mbretërinë e Bashkuar ende në shekullin e 1998 -të (2002) dhe filloi të funksionojë në XNUMX. Në fillim, ajo njihej si 2580Me Ky ishte numri që përdoruesit duhej të telefononin nga celularët e tyre për të kërkuar njohjen e një kënge.

Shazam

Rezultati i kërkimit u dërgua me SMS, e cila u mor afërsisht 30 sekonda pasi thirrja u mbyll. Teksti përfshinte titullin dhe autorin e temës në fjalë. Ndërsa teknologjia evoluoi, mesazhet filluan të përfshinin lidhje nga ku përdoruesit mund të shkarkonin skedarë muzikorë.

Pavarësisht popullaritetit të tij, ai ka disa kufizime të rëndësishme, kur krahasohet me furnizimin e SoundHound, një nga konkurrentët e tij më të rëndësishëm. Punon vetëm me skedarë të para -regjistruar dhe nuk është në gjendje të njohë bilbila ose zhurma.

Ofron një version falas, me kompensimin e përfshirjes së mesazheve reklamuese gjatë ndërveprimit. Një version i paguar i quajtur Shazam Encore, e cila, pavarësisht marrjes së anëtarësimit, nuk është 100% pa reklama.

Në vitin 2014 u përfshi në një polemikë, pasi u bë publike se, nga serverët e aplikacionit, informacioni i përdoruesit po ndahej me disa agjenci të marketingut dixhital. E disponueshme për iOS dhe Android. Në Dhjetor 2017, ajo u bashkua me listën e filialeve të AppleMe Mbetet për t’u parë nëse do të bëhet një aplikim ekskluziv për pajisjet e mollës së kafshuar.

Snapchat gjithashtu identifikon muzikën

Snapchat

Përdoruesit e rrjetit social "fantazmë" të njohur gjithashtu kanë një funksion për të njohur këngët. Dhe është kjo, brenda paketës së Snapchat, një version i Shazam, me të gjitha funksionalitetet e këtij mjeti.

Për t'u përdorur, vetëm thjesht shtypni ekranin e kamerës në "Snap" ndërsa dëgjoni një këngë. Në pak çaste, i gjithë informacioni në lidhje me kërkimin do të jetë i disponueshëm. Të gjitha dosjet që janë identifikuar ruhen në histori.

ID e muzikës, për identifikim të plotë

Një nga zgjidhjet më të njohura për të njohur këngët nga pajisjet mobile. Ai përdor riprodhimet e kapura në mjedis për të gjetur nga emri ose shkronja e një pjese muzikore, tek videoja në YouTube. Gjithashtu funksionon me skedarët që luhen nga vegël e përdoruesit.

Ofron një fletore, i krijuar për ata që duan të vënë në dukje ndjenjat që ngjall në to një këngë e caktuar dhe siguron qasje të drejtpërdrejtë në faqet e internetit dhe profilet zyrtare të rrjeteve sociale të artistëve. Për më tepër, ai shpesh ofron vrojtime të temave të ardhshme që do të dalin në treg.

 

Burimet e imazhit: El Musiquiátrico / Gizmodo / Burimi i shkarkimit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.