Seriali më i mirë televiziv i viteve '90

Seriali më i mirë i viteve '90

Friends është një nga serialet më të vlerësuar të viteve '90

Nëse jeni pjesë e brezit mijëvjeçar, me siguri keni një të shkëlqyer mall për vitet '90Me Nuk kishte WhatsApp, Facetime dhe për të mos përmendur Netflix dhe platforma të tjera transmetimi. Sidoqoftë, nëse jeni rritur gjatë asaj kohe, me siguri keni dëgjuar muzikën e Spice Girls dhe Backstreet Boys; Ju gjithashtu vunë re mode të gjalla në bizhuteri, veshje dhe pajisje flokësh. Emoji bëri paraqitjen e tyre të vogël për herë të parë! Ishte shumë në modë të lexonit revista dhe të prisnit çdo javë për kapitullin e ri të shfaqjes tuaj të preferuar. Është për shkak të asaj Në këtë artikull ne i bëjmë haraç disa prej serive televizive më të mira të viteve '90.

Me gjithë teknologjinë që kemi në dispozicion sot, ne mund t'i shohim përsëri në çdo platformë. Të kujtosh po jeton përsëri! Shijojeni këtë shëtitje në kohë!

Princi i Bel Air

Seriali amerikan u transmetua nga 1990 në 1996; U prodhuan 6 sezone me gjithsej 148 episode. Protagonisti është Will Smith, i cili ishte 22 vjeç në atë kohë. Komploti përqendrohet në një Djali nga Filadelfia i cili dërgohet të jetojë me të afërmit e pasur me kërkesë të nënës së tij.

Protagonisti është një djalë i ri i shkujdesur, i mësuar të jetojë në një mënyrë të relaksuar, duke "kërcyer" dhe duke luajtur basketboll në kohën e tij të lirë. Kur ai transferohet në Bel Air me xhaxhallarët e tij me ndikim, ai jeton me katër kushërinjtë e tij me zakone, të cilët i kthen jetën përmbys me zakone kaq të ndryshme. Në atë kohë, ishte një nga shfaqjet me audiencën më të lartë dhe shënoi fillimin e karrierës së madhe të Will Smith.

Princi i Bell Air

Emergjencat

Drama amerikane u përqëndrua në rastet e situata emergjente mjekësoreMe Ajo tregon jetën dhe ekipin personal dhe profesional të një spitali imagjinar të vendosur në qytetin e Çikagos dhe merr pacientë me raste të pazakonta që ata duhet të zgjidhin menjëherë për të shpëtuar jetën e pacientëve të tyre. George Clooney ishte pjesë e ekipit të mjekëve kryesorë!

U krijuan 15 sezone me gjithsej 331 episode që përfunduan në 2009 dhe filluan në 1994.

U konsolidua si një nga seritë e zhanrit me numrin më të madh të çmimeve.

Emergjencat

Miqtë

Seriale komedi që u shfaqën për 10 vjet me 10 sezone. Konsiderohet si një nga më të suksesshmet e të gjitha kohërave! Jeta e përditshme e gjashtë miqve më të mirë tregohet: Rachel, Monica, Phoebe, Chandler, Ross dhe JoeyMe Ata jetojnë në New York City dhe ndajnë një marrëdhënie shumë intime të miqësisë së vërtetë nga e cila dalin romanca të dashura. Ata jetojnë të gjitha llojet e situatave që u ndodhin njerëzve të zakonshëm: marrëdhënie dashurie, dhimbje zemre, probleme pune, situata të ndërlikuara familjare dhe udhëtime argëtuese, për të përmendur disa shembuj. Ata të gjithë jetojnë shumë pranë njëri -tjetrit, kështu që të gjithë takohen në një kafene në baza shumë të rregullta.

Seriali ka një prekje të mrekullueshme të komedisë, kryesisht me Joey dhe Phoebe si një nga personazhet më qesharake që marrin më shumë se një të qeshur.

Ky seri shënoi karrierën e të gjithë protagonistëve, të cilët vazhduan karrierën e tyre në ekranin e madh dhe të cilët, në pjesën më të madhe, vazhdojnë të jenë të vlefshme.

Miqtë

Sabrina, gjëra shtrigash

Me aktoret e momentit, Melissa Joan Hart luan Sabrina Spellman a Nxënëse shtrigash që zbulon në moshën 16 -vjeçare se ajo ka fuqi magjikeMe Ajo jeton me dy tezet e saj, Hilda dhe Zelda të cilat kanë jetuar për mbi 600 vjet dhe janë shtriga gjithashtu. Ata kanë Salem si një kafshë shtëpiake, një mace që flet dhe mjaft miqësore në seri. Shfaqja filloi në 1996 dhe episodi i saj i fundit u transmetua në 2003.

Sabrina ndjek shkollën përgatitore si një vajzë normale dhe komploti tregon se si ajo e zhvillon jetën e saj për t'u bërë një magjistare eksperte dhe një e rritur me përgjegjësi në botën reale, ku ajo duhet të mbajë fuqitë e saj në periferi. Disa trekëndësha dashurie shpalosen gjatë kolegjit dhe fundi i serisë tregon për martesën e protagonistit.

Në përgjithësi, çdo episod tregon një histori të ndryshme që nuk lidhet drejtpërdrejt me episodin e mëparshëm dhe secili prej tyre përfshin një lloj morali. Ishte pa dyshim një nga serialet më argëtues për t’u parë për adoleshentët e kohës! Sende shtrigash Sabrina

Buffy Vampire Vrasësi

Ishte në transmetim për gjashtë vjet (1997-2003) me shtatë sezone. Protagonistja Buffy Summers, luhet nga Sarah Michelle Gellar. Ajo eshte nje vampirja e re që përpiqet të jetojë jetën e saj në mënyrën më "normale" të mundshmeMe Gjatë gjithë komplotit ajo pranon fatin e saj dhe me ndihmën e një vigjilenti, ajo bëhet një luftëtare e pamëshirshme kundër forcave të errësirës.

Gjatë secilit kapitull ju duhet të luftoni një numër të madh vampirësh dhe demonësh që sulmojnë njerëzimin.

Të tjerë me tema të ngjashme dalin nga kjo seri, i tillë është rasti i Engjëllit.

Buffy Vampire Vrasësi

Ndjesia e të jetuarit (90210)

Seritë u transmetuan për 10 vjet (1990 deri 2000) dhe fillimisht u transmetuan në FOX në Shtetet e Bashkuara, më vonë u bë një sukses ndërkombëtar. Seriali i telenovelave ka të bëjë me vudhëtim i privilegjuar i një grupi nxënësish të shkollave të mesme në qytetin e Beverly HillsMe Sezoni i parë u përqëndrua në jetën e vëllezërve Walsh, më vonë temat u bënë më të përgjithësuara në temat e të rinjve.

Brandon, Brenda, Kelly, Steve, Donna dhe Nat janë pjesë e protagonistëve të shfaqjes së diskutueshme.

90210

Z. Bean

Është një Seriale komedi duke luajtur personazhin me emrin e serialit. Ai është me origjinë britanike dhe kapitujt përmbajnë komplote të ndryshme, përgjithësia kryesore e sjelljes së Mr Bean bazohej në komunikimin me sinjalet në përgjithësi.

Ngjarjet, karakteri dhe mënyra e zgjidhjes së problemeve të protagonistit përbëjnë një shfaqje unike që është mjaft argëtuese për t'u parë!

Ai vazhdoi për pesë vjet: nga 1990 në 1995 dhe më vonë u shfaqën dy filma artistikë në 1997 dhe 2007.

Z. Bean

Baywatch

Padyshim një nga serialet më të larta të dekadës! Dielli, rëra, deti dhe shpëtimtarët statujorë të plazhit ishin tërheqja kryesore për 10 vjet. Çdo episod përmbante aventura të ndryshme dhe që përfshinte njerëzit që të kursenin në situata mjaft të komplikuara.

Seriali u shfaq për njëmbëdhjetë sezone dhe përfundoi në 2001.

Baywatch

Motra gjëra

Me binjakët identikë Tia dhe Tamera Mowry, komploti tregon historinë e dy motra binjake u ndanë në lindje. Të dy u adoptuan nga prindër të ndryshëm dhe ata takohen përsëri kur janë 14 vjeç. Pas ribashkimit të papritur, ata bëjnë aranzhime për të jetuar së bashku dhe më në fund të takohen. Ata të dy kanë personalitete shumë të ndryshme, gjë që e bën secilin episod shumë argëtues.

Bashkëjetesa mes prindërve adoptues është gjithashtu mjaft e veçantë.

Shfaqja u transmetua nga 1994 deri në 1999.

Motra gjëra

Të gjithë duan Raymond

Komploti përqendrohet në një Familje italo-amerikane e përbërë nga prindër dhe tre fëmijëMe Prindërit e Raymond, babai i familjes, jetojnë përballë. Kështu ata bëhen një vizitë e vazhdueshme dhe ndonjëherë e bezdisshme që gjeneron një numër të madh situatash komike.

Në përgjithësi, tema kryesore është marrëdhënie dhe konflikte në çift të krijuara midis brezave të ndryshëm të njerëzve që kalojnë nëpër faza të ndryshme të jetës. 

Të gjithë e duan Raymondin

Një shtëpi e shkatërruar

Shtë një nga serialet më të shpërblyera të dekadës dhe një që i dha shumë shtysë karrierës së Tim Allen.

Shfaqja rrëfen jetën e një drejtues televiziv, tema kryesore e të cilit është mësimi se si të përdorin mjetet e sakta kështu që shikuesit mund të bëjnë përmirësime në shtëpi më vete. Në të njëjtën kohë, protagonisti duhet të merret me një grua dominuese dhe tre fëmijë që krijojnë situata shumë qesharake.

Një krimb në shtëpi

Dosja X

Seria e misterit të trillimeve shkencore ka të bëjë me botë ekstra tokësore dhe krijesa të çuditshmeMe Rreth këtyre çështjeve, dosjet sekrete u krijuan të hetuara nga dy agjentë të FBI -së: Mulder dhe Scully. Plot pezull, çdo episod rrëfeu raste të ndryshme sekrete që gjeneruan pasiguri të madhe në mesin e shikuesve.

Ishte në transmetim për 9 vjet me 61 çmime të dhëna nga agjenci të ndryshme duke përfshirë Emmy Awards dhe Golden Globes.Revista Time përfshiu "The X Files" në renditjen e 100 serialeve më të mirë në histori.

Dosja X

Frasier

Premiera u shfaq në 1993 dhe krijoi 11 sezone që përfunduan në 2004. Dr. Frasier është një terapist shumë i suksesshëm me një shfaqje radio në Seattle. Ai ndan këshillat dhe njohuritë e tij më të mira me auditorin e tij, megjithatë ai duhet të merret me çështje edhe në jetën e tij.

Psikiatri i njohur divorcohet dhe përfundon duke jetuar me babanë e tij dhe një qen të quajtur Eddie. Vëllai i tyre i ndërlikuar i viziton vazhdimisht.

Kafeteria Café Nervosa është një nga vendet më të vizituara nga protagonistët dhe skena e shumë aventurave.

Frasier

Kujdestarja e fëmijëve

Fran Fine, protagonistja, është një grua me origjinë hebreje që shet kozmetikë derë më derë në New York City. Rastësisht është cU trajtua si babysitter e tre djemve të klasës së lartë, djem të një vejave të pashëm me emrin Maxwell Sheffield, i cili është gjithashtu një prodhues i Broadway.

Çdo episod përmban një seri ngatërresash që Fran duhet të zgjidhë me mbështetjen e mikut të saj, Butler Niles. Nëna dhe gjyshja e dados janë një nga personazhet më komike në seri.

Shfaqja vazhdoi për gjashtë vjet dhe krijoi një film artistik vite pasi përfundoi.

Kujdestarja e fëmijëve

Shpresoj që udhëtimi në këtë kohë të ishte argëtues! Thjesht duhet të kërkoni platformat e duhura për të shijuar përsëri atë që ju e konsideroni si serinë televizive më të mirë të viteve '90.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.