Rekomandime për tituj, filma thelbësorë

filma që duhen parë

Sa i përket kinemasë, ka ka aq shije sa ka zhanre apo stile kinematografike. Ka po aq filma që duhen parë sa ka edhe shikues të filmave.

Në terma të përgjithshëm, filmat thelbësorë janë ata që kanë shënoi një etapë në historinë e kinemasë, që kanë dhënë një kontribut domethënës ose kanë qenë një sukses domethënës.

Lista e filmave thelbësorë

Qytetar Kane nga Orson Welles (1941)

Konsiderohet nga shumë njerëz si filmi më i mirë në historinë e kinemasëAjo u injorua dhe madje u keqkuptua në kohën e saj, por sot ajo është një vepër arti në të gjithë shprehjen e saj.

Kohë moderne nga Charles Chaplin (1936)

Chaplin

Nëse ka një personazh thelbësor në historinë e kinemasë, atëherë Chaplin. Zgjedhja se cili është filmi më i mirë i filmografisë tuaj është një detyrë e komplikuar. Kohë moderne Oneshtë një nga më të famshmet, kryesisht për shkak të kritikës së saj të fortë shoqërore.

Star Wars: Një shpresë e re nga George Lucas (1977)

Nuk është origjina e filmave fantastiko -shkencorë apo hapësirës, ​​por është më ikoniku. Saga që do të vinte më pas i ka mbajtur numrat astronomikë në arkë, megjithëse rezultatet e filmave kanë qenë mjaft të çrregullt.

Tiburon nga Steven Sielberg (1975)

Nëse Lucas ripërcaktoi kinemanë hapësinore me Lufta e Yjeve, Spielberg vendosi parametrat e filma horror psikologjik dhe përbindëshMe David Fincher, regjisor i filmave të tillë Shtatë y Rasti i mrekullueshëm i Benjamin Button, përcaktohet me një fjali ndikimi i Tiburon: "Impossibleshtë e pamundur të kthehesh të notosh me qetësi në det pasi ta kesh parë"

Psikoza nga Alfred Hitchcock (1960)

La punë emblematike e mjeshtrit të pezullimit është një film tjetër që duhet shijuar nga kushdo që e quan veten tifoz të filmit.

Hapi sytë nga Alejandro Amenábar (1997)

Me protagonist Eduardo Noriega dhe Penelope Cruz, është një thriller i ri psikologjik në listën tonë, një punë thelbësore edhe brenda kinemasë spanjolle. Cameron Crowe drejtuar në 2001 Qielli i Vanilës një xhirim për Hollivudin ku luan Tom Cruise mjaft i dobët.

Kabineti i Doktor Caligari nga Robert Wiene (1920)

Kinema emblema e ekspresionizmit gjerman, lëvizje vitale brenda historisë së kinemasë. Analiza e detyrueshme në të gjitha universitetet dhe akademitë ku studiohet filmi, ai ndikoi dukshëm në klasikët horror të Hollivudit të periudhës së luftës, si p.sh. Dr. Frankenstein nga James Whale (1931) dhe Nëna nga Karl Freud (1932), ose filma mjaft të mëvonshëm si p.sh Spider-Man 2 nga Sam Raimi (2004).

Ed druri nga Tim Burton (1994)

Para shumë, më i miri në filmografinë e këtij regjisori kulti, edhe pse larg spektakolaritetit të ordinancë o Charlie dhe fabrika e çokollatës.

Mbrojtësi nga M. Night Shyamalan (2000)

Edhe pse ky film nga regjisori i Shqisa e gjashtë mund të kalojë pa u vënë re brenda filmografisë suaj, kur superheronjtë në kinema janë në kulm, Mbrojtësi sintetizon me një kuptim të caktuar poetik të gjithë elementët me të cilët duhet të tregojë një histori "super", veçanërisht marrëdhëniet midis djemve të mirë dhe të këqijve.

Spider-Man: Homecoming nga Jon Watts (2017)

Rinisja e dytë kinematografike e Spider-Man mund të konsiderohet lehtësisht si filmi më i mirë superhero, mbi veprën e Tim Burton dhe Christopher Nolan me Batman, ose klasiken Superman: Filmi nga Richard Donner (1978). Filmshtë një film i bërë mirë, i interpretuar shkëlqyeshëm, shumë argëtues dhe deri tani më i miri në film për aventurat e Peter Parker.

Qyteti i yjeve. la la tokë nga Damien Chazelle (2016)

Ky film mahniti publikun, madje edhe në mesin e atyre që nuk e pëlqejnë kinemanë muzikore. Një histori romantike jo shumë origjinale, por me një inskenim thjesht mbresëlënës.

Të tjerët nga Alejandro Amenabar (2001)

Me protagonist Nicole Kidman, është filmi spanjoll me fitimin më të lartë në mbarë botën. Përtej numrave, është një film horror konkret dhe korrekt, i cili edhe sot vazhdon të befasojë shikuesit e rinj.

Edhe mamaja jote nga Alfonso Cuarón (2001)

Shumë kohë para se të fitonte Oskarin me Gravitet (2013), kineasti Aztec befasoi botën me këtë film, në mes të komedisë dhe dramës sociale, e cila do të niste meksikanët Diego Luna dhe Gael García Bernal në yje.

Luleshtrydhe dhe çokollatë nga Tomás Gutiérrez Alea dhe Juan Carlos Tabio (1993)

Film i prodhuar midis Kubës, Meksikës dhe SpanjësMe I nominuar për Oskar në kategorinë e filmit më të mirë në gjuhë të huaj. Ajo portretizon dramën dhe paragjykimet rreth komunitetit LGBT në vitet 70 në Havana. Nje film mjaft i ftohtë pavarësisht nga dendësia e çështjeve që ngre.

Origjinë nga Christopher Nolan (2010)

Filmat e këtij regjisori britanik janë bërë thelbësorëMe Edhe pse një sektor i caktuar i kritikëve dhe publikut nuk është shumë entuziast për punën e tij, kryesisht në lidhje me sagën e Kalorësi i errët, të gjitha veprat e tij janë vizualisht të patëmeta.

 Wall-E: Batalioni i Pastrimit nga Andrew Stanton (2008)

Filmi më i mirë i animuar ndonjëherë? Pyetja është në ajër që kur u publikua. Ndër virtytet e tij të shumta, praktikisht asnjë fjalë nuk thuhet gjatë pothuajse gjysmës së parë të projektimit (më shumë se një mjedis audio referenciale).

ET i huaji nga Steven Spielberg (1982)

ET

Ishte për 10 vjet filmi me fitimin më të lartë në histori, derisa Jurassic Park, e drejtuar gjithashtu nga Spielberg, e vendosi atë në vitin 1993. Një shembull i qartë se kinemaja komerciale nuk është në kundërshtim me cilësinë.

Si uji për Çokollatën nga Alfonso Aráu (1992)

Një nga veprat më të mira të Kinemasë Meksikane, një komedi romantike e vendosur në kohën e Revolucionit. Ai konkurroi për një çmim Goya në kategorinë e Filmit më të Mirë të Huaj në Spanjisht.

Ekzorcisti nga William Friedkin (1973)

Plot mite rreth prodhimit të tij, kjo është vepra ikonike e terrorit satanikMe Kush i pëlqen filmat si Anabelle nga John R. Leonetti ose Warren është e përshtatshme nga James Wan (2013), ju duhet ta shihni këtë klasik duke luajtur me stigmatizimin Linda Blair.

Heshtja e qengjave nga Jonathan Demme (1991)

me Jodie Foster dhe Anthony Hopkins Në rolet kryesore, është një nga filmat e paktë që fitoi pesë çmimet më të mira në Oscars: Filmi, Regjia, Aktori, Aktorja dhe Skenari.

 

Burimet e imazhit: Wix.com /  Stoku i letër-muri


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.