Regjisorët e filmit spanjoll

Regjisorët e filmit spanjoll

Kinemaja është një nga artet më të vlerësuara në botë, e cila nuk mund të ekzistonte pa një komplot interesant. Megjithatë, Edhe pse kemi një histori të jashtëzakonshme me potencial të madh, asgjë nuk do të ndodhte pa punën e domosdoshme të një regjisoriMe Puna e një regjisori të filmit është të drejtojë regjistrimin dhe ta bëjë atë një blockbuster. Kinemaja spanjolle ka shumë talent dhe sot do t'ju tregoj pak për historinë e regjisorët kryesorë të filmit spanjoll kemi sot.

Një nga funksionet kryesore të një drejtori është të bëjë pak nga gjithçka! Në thelb është përgjegjës për ekzekutimin dhe projektimin e saktë të një historie në një mënyrë që është e rëndësishme për audiencën. Figureshtë figura ajo që merr vendimet kryesore, për shembull: kryerja e një skenari, përzgjedhja e kolonave zanore, dhënia e udhëzimeve aktorëve, mbikëqyrja e shkrepjeve të secilës skenë dhe këndet e kamerave gjatë një xhirimi. Por kryesisht kontribuon në vizionin e tij se si ndodh që historia të tregohet me faktorë aq thelbësorë sa përcaktimi i stilit të mjedisit. Më poshtë po paraqes tre nga regjisorët më të njohur të filmit spanjoll në mënyrë që të mos humbasim nga sytë e asnjë prej filmave të tyre.

Indeks

Pedro Almodóvar

Pedro Almodóvar

Konsiderohet si një nga regjisorët më me ndikim jashtë vendit të tij të lindjes në dekadat e fundit. Ai lindi në Calzada de Calatrava në 1949 në një familje të vrasësve. Ai ishte gjithmonë i rrethuar nga gra përreth tij, të cilat janë një burim i madh frymëzimi për veprat e tij. Në moshën tetëmbëdhjetë vjeç ai u transferua në qytetin e Madridit për të studiuar kinema; megjithatë shkolla ishte mbyllur kohët e fundit. Kjo ngjarje nuk përbënte një pengesë që Almodovar të fillonte të falsifikonte rrugën e tij. Ai hyri në grupet teatrore dhe filloi të shkruajë romane të tij. Deri në vitin 1984 kur ai filloi të bëhej i njohur përmes filmit Çfarë kam bërë për ta merituar këtë?

Stili i tij shkatërron sjelljet borgjeze spanjolle pasi ai përfaqëson realitetet në veprat e tij që ndonjëherë janë të vështira për t'u asimiluar me situatat e margjinalitetit shoqëror. Trajton tema shumë të diskutueshme të tilla si: droga, fëmijët e parakohshëm, homoseksualiteti, prostitucioni dhe abuzimi. Megjithatë ai kurrë nuk e neglizhon të tijën humor karakteristik i zi dhe pa respektMe Ai i ka konsideruar aktoret Carmen Maura dhe Penelope Cruz si një nga aktoret dhe muzat e tij të preferuara.

Ndër veprat e tij kryesore gjejmë:

 • Gjithçka për nënën time
 • Volver
 • Lëkura në të cilën jetoj
 • Fol me të
 • Ame ametame!
 • Lulja e sekretit tim
 • Takë të largët

Ai ka qenë fitues i dy çmimeve Oskar: në 1999 falë "Gjithçka për nënën time" dhe në 2002 për skenarin "Fol me të"Me Për më tepër, atij i janë dhënë disa Golden Globes, BAFTA Awards, Goya Awards dhe në Festivalin e Kanë. Importantshtë e rëndësishme të theksohet se përveç të qenit një nga regjisorët më të mirë të filmit spanjoll; Ai është gjithashtu një producent dhe skenarist i suksesshëm.

Alejandro Amenbar

Alejandro Amenbar

Me një nënë me origjinë spanjolle dhe një baba kilian, ne gjejmë një kombësi të dyfishtë në këtë drejtor që ai mban për momentin. Ai lindi në 31 Mars 1972 në Santiago de Kili dhe vitin e ardhshëm familja vendosi të transferohej në Madrid. Krijimtaria e tij filloi të zhvillohej që në moshë shumë të re kur ai u tregua i shkëlqyeshëm dashuri për shkrimin dhe leximin, si dhe kompozimin e temave muzikoreMe Ai konsiderohet si një nga regjisorët, skenaristët dhe kompozitorët më të suksesshëm të kohës sonë për artin e shtatë.

L Veprat e para të Amenábar përbënin katër filma të shkurtër lëshuar midis 1991 dhe 1995. Ai filloi të fitojë famë në 1996 me prodhimin "Teza", një thriller që tërhoqi vëmendjen kritike në Festivalin e Filmit në Berlin dhe fitoi shtatë çmime Goya. Në 1997 ai zhvilloi "Abre los ojos", një film fantastiko -shkencor që përfshiu festivalet e Tokios dhe Berlinit. Komploti la aktorin amerikan Tom Cruise aq të impresionuar saqë ai vendosi të merrte të drejtat për të bërë një përshtatje që u publikua në 2001 nën titullin "Vanilla Sky".

Prodhimi i tretë i regjisorit me rezonancë të madhe është filmi i famshëm "Të tjerët" me Nicole Kidman. dhe që doli në kinema në 2001. Arriti vlerësime të larta dhe komente të shkëlqyera; gjithashtu u pozicionua si filmi më i shikuar i vitit në Spanjë.

Një nga filmat e tij më të fundit artistikë ku ai bashkëpunon si regjisor ishte në vitin 2015, i titulluar "Regression", ku luajtën Emma Watson dhe Ethan Hawke.

Disa tituj të tjerë që ai kontribuoi si regjisor, producent, kompozitor ose aktor janë si më poshtë:

 • Dal në det
 • E keqja e të tjerëve
 • Gjuha e fluturave
 • Askush nuk njeh askënd
 • Agora
 • Me encanta

Amenábar ka një çmim Oscar në historinë e tij, përveç një numri të madh çmimesh Goya.

John Anthony Bayonne

John Anthony Bayonne

Ai lindi në 1945 në qytetin e Barcelonës, ka një vëlla binjak dhe vjen nga një familje e përulur. Unefilloi karrierën e tij profesionale në moshën 20 vjeçare duke bërë reklama dhe videoklipe të disa grupeve muzikore. Bayona njeh Guillermo del Toro si mentorin e saj dhe me të cilin u takua gjatë Festivalit të Filmit Sitges në 1993.

Në 2004 skenaristi i filmit «Jetimorja» i ofroi skenarin BayonneMe Duke parë nevojën për të dyfishuar buxhetin dhe kohëzgjatjen e filmit, ai kërkon ndihmën e Guillermo del Toro i cili ofron të bashkëprodhojë filmin që do të dalë tre vjet më vonë në festivalin e Kanë. Brohoritjet nga publiku zgjatën gati dhjetë minuta!

Një tjetër nga veprat më të rëndësishme të regjisorit korrespondon me dramën "E pamundura" me protagonist Naomi Watts dhe u publikua në vitin 2012. Komploti tregon historinë e një familje dhe tragjedinë që jetoi gjatë cunamit të Oqeanit Indian të vitit 2004. Filmi arriti të pozicionohet si premiera më e suksesshme në Spanjë deri më tani, duke fituar 8.6 milion dollarë gjatë fundjavës së hapjes.

Për më tepër, në vitin 2016 filmi "Një përbindësh vjen të më shohë" u shfaq në Spanjë. Surpriza e madhe vjen kur regjisori i njohur Steven Spielberg zgjedh Bayona për të drejtuar pjesën e fundit të Jurassic World në 2018: "Mbretëria e Rënë".

Po pjesa tjetër e regjisorëve spanjollë të filmit?

Pa dyshim, ka shumë artistë në rritje. Ne gjejmë regjisorë të tillë Icíar Bollaín, Daniel Monzón, Fernando Trueba, Daniel Sanchez Arévalo, Mario Camus dhe Alberto Rodríguez për të cilët nuk duhet të humbasim gjurmët. Puna e tij fillon të fitojë një emër brenda industrisë me propozimet e tij.

Regjisorët e filmit varen nga një buxhet, përveç disa kufizimeve nga ana e krijuesve të tregimeve. Megjithatë, puna e tij është shtylla kurrizore e çdo vepre kinematografike. Artshtë një art i vërtetë për të interpretuar dhe përshtatur saktë idetë e njerëzve të tjerë për t'i përcjellë ato tek audiencat e mëdha dhe për t'i kthyer ato në sukses! 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.