Kinemaja spanjolle triumfon në Festivalin e Filmit të Seviljes

Akademia e Muzave

Kinemaja spanjolle ka qenë fituesi i madh i Edicioni i 12 -të i Festivalit të Filmit të Seviljes y es que çmimi kryesor ka qenë për 'Akademinë e Muzave' nga José Luís Guerín.

Për herë të parë në historinë ndryshe të shkurtër të konkursit të filmit, çmimi për filmin më të mirë, Giraldillo de Oro, i shkoi një filmi spanjoll.

Ky film ka qenë fituesi i vetëm i seksionit zyrtar, por të tjerët kanë qenë fituesit e mëdhenj në seksione të tjera, si lai ishte bashkëprodhim midis Spanjës dhe Meksikës nga Enrique Rivero 'Pozoamargo' që fitoi çmimin për filmin më të mirë në pjesën Las nueva waves o 'Transeúntes' nga Luis Aller që fiton çmimin kryesor në seksionin Rezistencat.

Çmimet e Festivalit të Seviljes 2015

Giraldillo de Oro për filmin më të mirë: "Akademia e Muzave" nga José Luís Guerín

Giraldillo de Plata: "Një mijë e një net" nga Miguel Gomes

Çmimi Special i Jurisë: Rabin, Dita e Fundit 'nga Amos Gitai

Çmimi i regjisorit më të mirë: Roberto Minervini për "Anën tjetër"

Çmimi për skenarin më të mirë: "Një kat më poshtë"

Çmimi Aktorja më e Mirë: Clotilde Courau për "Në Hijen e Grave"

Çmimi për aktorin më të mirë: Teo Corban për "One Floor Below"

Çmimi më i mirë i kinematografisë: "Ana tjetër"

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.