Jackie Chan merr një Oscar nderi

Jackie Chan merr një Oscar nderi

Siç është njoftuar tashmë, gara për oscars tashmë ka filluarMe Dhe e ka bërë këtë me të ashtuquajturat "Çmimet e Guvernatorëve", ku Jackie Chan ka fituar një Oscar nderi.

Për ceremoninë e dorëzimit ka ardhur më e rëndësishmja e një Hollywood -i, e cila tashmë ka filluar fushatën për të fituar vlerësimin e çmuar të Akademisë Amerikane.

Gjatë historisë, ka pasur katër marrës të këtij çmimi prestigjioz Oscar nderi: krijuesi i dokumentarëve Frederik urtësi 86-vjeçar, i njohur për «La danse», nga 2009, redaktor 90-vjeçar Anne V. Coates 90-vjeçar ("Laurence of Arabia në 1962, drejtori i hedhjes Drejtori i linjës Lynn 88 ("Fiddler on the Roof", 1971) dhe tani 62-vjeçarja Jackie Chan, më e reja dhe më e njohura nga të katër.

Hyrja në gala kishte çmimin modest prej 400 euroshMe Përveç nderimit të më të mëdhenjve të Hollivudit, kjo gala shërben, siç e kemi thënë, në mënyrë që yjet dhe profesionistët me aspirata për t'u kualifikuar për statujën e artë në Oskarët e ardhshëm, të fillojnë të fitojnë vota.

Midis atyre që morën pjesë në ngjarje ishte e mundur të shihej Emma Stone, Annette Benning dhe burri i saj Warren Beatty, Almodóvar, Paul Verhoeven, Nicole Kidman, Tom Ford ose Isabelle Huppert dhe Marion Cotillard, Ndër të tjera.

Edicioni i ardhshëm i Oscar

Edicioni i 89 -të i Çmimeve Oskar do të mbahet më 26 shkurt 2017. Këto çmime zvarriten, vitet e fundit, polemika mbi dallimet racore dhe gjinore.

Kjo është një polemikë që presidenti i akademisë prestigjioze,  Cheryl Boone-Isaacs ai dëshiron që ajo të harrohet dhe të përtërijë institucionin me ajër të freskët dhe rinovues. Me fjalët e saj,  "Janë emrat dhe jo numrat, në kohë pasigurie kinemaja mund të shërbejë si një lidhje bashkimi dhe të nxisë ndryshimin".

Një ëndërr e bërë realitet

Pas një karriere plot tituj në kinema, me më shumë se 200 filma të bërë, Jackie Chan ka marrë Oskar nderi në Galan e XNUMX -të të Guvernatorëve, të mbajtur në Los Angeles.

Aktori i famshëm i komedisë dhe arteve marciale ka përmbushur ëndrrën e tij, dhe gjithashtu atë të babait të tij, i cili Ajo ka vite që pyet veten kur djalit të saj do t’i jepet Oskar.

Jackie i është përgjigjur babait të saj duke thënë: "Babi, unë bëj vetëm filma komedi dhe aksion"..

Gala e dorëzimit

Në gala, Chris Tucker, bashkë-ylli i Chan në "Ora e pikut", prezantoi Jackie dhe e përshëndeti atë në skenë. me statujën e shumëpritur.

Gjatë gjithë gala ata u larguan duke treguar disa video me dëshmitë e disa regjisorëve që kishin punuar me aktorin, siç është rasti me Brett Ratner dhe Jennifer Yuh.

Në fjalimin që mbajti, Jackie Chan donte të kishte disa fjalë dashurie për fansat e tij, në momentet para marrjes së çmimit:

“Dua të falënderoj fansat e mi në të gjithë botën sepse ju ju jeni arsyeja pse unë vazhdoj të bëj filma, të kërcej nga dritarja, të rrah dhe të thyej kockat e miaMe Faleminderit".

Një biografi private

Jackie Chan lindi në Hong Kong më 7 Prill 1954, ai është 1.74 cm i gjatë. dhe emri i tij i vërtetë është Kong-Sang Chan.

Babai i tij është një ish-kuzhinier për konsullatën franceze në Hong Kong dhe ambasadën amerikane në Australi, dhe nëna e tij është Lee-Lee Chan, e cila merrej me punët e shtëpisë në të njëjtën seli diplomatike.

Si një anekdotë, duhet thënë se babai dhe nëna e tij, në një situatë të varfërisë ekstreme, ata ishin gati të jepnin djalin e tyre për birësim.

Vitet e para

Nga viti 1961 deri më 1971 Jackie studioi arte marciale, muzikë dhe vallëzim në Institutin Kërkimor të Operës Kineze. Në vitin 1962, në moshën tetë vjeç, ai bëri debutimin e tij në film duke marrë pjesë në filmin "Big and Little Wong Tin Bar" (1962).

Në vitet '70 ai po njihte industrinë e filmit, duke punuar fillimisht pa u akredituar si specialist dhe në personazhe dytësorë. Kështu u shfaq me Bruce Lee në "Fury Lindore" (1972) ose "Operacioni Dragon" (1973).

Në mesin e viteve '70 ai do të birësonte pseudonime të ndryshme, të tilla si Cheng Lung ose Chan Yuang Lung, duke luajtur në filma të tillë si "Dora e vdekjes" (1976) nga John Woo ose "Killing Treachery" (1977) nga Wei Lo.

Ndër filmat e tij më të spikatur në fund të dekadës ishin "Majmuni i dehur në syrin e tigrit" (1978) ose "Gjarpri në hijen e shqiponjës" (1978).

Rreth kësaj kohe ai gjithashtu do të fillonte të merrte detyra menaxhimi.

Skena e tij amerikane

Në 1996 ai do të arrinte famë me "Vështirë për të vrarë", në 1996, dhe kjo i hapi dyert e Hollivudit për të. Suksesi tregtar do të vinte me të "Ora e pikut" (1988), bashkë-luajti Chris Turner dhe drejtuar nga Brett Ratner.

Tituj të tjerë të mirënjohur janë "Shanghai Kid" (2000), një western i bërë nga Tom Dey, "The Tuxedo" (2002), "Fuqia e talismanit”(2003), versioni i ri i klasikes së Jules Verne”Rreth botës në 80 ditë "(2004)," Mbretëria e ndaluar "(2008), ku ndau vëmendjen me një tjetër nga yjet e kohës në kinemanë e arteve marciale: Jet Li.

Vitet e fundit, "Super Kangur" dhe "Karate Kid", të dy në vitin 2010, kanë konsoliduar trajektoren e tyre kinematografike.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.