Jackie Chan do të fitojë Oscar nderi në 2017

Jackie Chan

Ceremonia e Oscars 2017 nuk do të mbahet deri më 26 shkurt, por tashmë kanë filluar të zbulohen disa detaje, si për shembull kush Oscar nderi për një karrierë të tërë. Akademia Amerikane e Arteve dhe Shkencave të Filmit ka vendosur që Jackie Chan e meriton një nder të tillë për më shumë se 80 filmat e tij në karrierën e tij 50-vjeçare.

Aktori kinez fiton kështu një çmim që shpërblen një zhanër që zakonisht nuk merret parasysh në këto ceremoni, ndonëse në nivel artistik ka kontribuar gjithmonë shumë. Në fakt, edhe pse në gala zyrtare vetëm ai do të ngjitet në skenëProfesionistë të tillë si Anne V. Coates (redaktor), Lynn Stalmaster (regjisor i kastit) dhe Frederick Wiseman (regjisor i filmave dokumentarë) do të marrin gjithashtu çmimin për arritje jetësore në ceremoninë e 12 nëntorit.

Çmimi i merituar

Cheryl Boone Isaacs, Presidente e Akademisë, njoftoi lajmin me gëzim, pasi të gjithë përfituesit e nderit të këtij viti kanë sjellë kaq shumë në industri:

Çmimi i nderit u krijua për artistë të tillë si Jackie Chan ose Anne Coates, pionierë dhe legjenda të vërteta në artet e tyre. Bordi është krenar që nderon karrierën e tyre të jashtëzakonshme dhe ne mezi presim t'i festojmë çmimet me ta nëntorin e ardhshëm.

Jackie Chan, një karrierë pjellore

E specializuar në zhanri i arteve marciale, aktori kinez e filloi karrierën e tij profesionale në botën e kinemasë në vitet '60, por në atë kohë ai ishte vetëm specialist. Pushimi i tij i madh erdhi në vitin 1978 në "Gjarpri në hijen e shqiponjës", i pari nga 81 filmat e publikuar deri më tani dhe ndër të cilët spikasin "The Tuxedo", "Rush Hour" dhe "Grushti i Dragoit". Përveç kësaj, ajo ka disa në fazën e saj të prodhimit.

Por Jackie Chan nuk i është përkushtuar vetëm aktrimit, evolucioni i tij profesional e ka çuar edhe pas kamerave për drejton 17 filma, shkruani 15 skenarë dhe merrni pjesë në prodhimin e pothuajse 50 projekteve midis filmave, serialeve dhe filmave të shkurtër. Nuk ka dyshim se ai është një nga aktorët më pjellor të dekadave të fundit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.